Wiebes takes stage 1 at Tour of Chongming Island

Dutch sprinter fastest in China; Kopecky and Kessler round out podium

Lorena Wiebes (Parkhotel Valkenburg) won stage 1 of the Tour of Chongming Island on Thursday. After a fast race, Wiebes triumphed in the sprint finish, taking her fourth race victory of the 2019 season. Lotte Kopecky (Lotto Soudal) finished second, while Nina Kessler (Tibco-Silicon Valley Bank) rounded out the podium.

The 102.7-kilometre stage started and finished at the New City Park and covered the western half of Chongming Island. There were two intermediate sprints along the way with valuable bonus seconds on offer, and a mountain sprint at the highest point of the course at 16 metres.

With such a flat stage and many teams working for a sprint finish, there was no breakaway for a long time. The first intermediate sprint after 15 km was won by Wiebes ahead of Kopecky and Jutatip Maneephan (Thailand Women's Cycling Team). Kessler was first across the line at the 'mountain' sprint, securing her the mountain jersey.

The speed was high throughout the day, particularly so in the second half of the stage where the peloton was often strung out in single file. A big crash just before the intermediate sprint with 34.7 km to go brought down several riders, some of which had to abandon the race, and led to a split in the peloton. Maneephan won that sprint ahead of Wiebes and Kopecky, and with the four bonus seconds from the intermediate sprints, the 30-year-old Thai rider takes the lead in the classification for the best Asian rider and will race in the blue jersey tomorrow.

Tatsiana Sharakova (Minsk Cycling Club) attacked right after the intermediate sprint and succeeded in getting away. She held a small advantage, but even on the winding road through a forest, the peloton rarely lost Sharakova out of sight. The Belarusian was reeled back in 27 km from the finish.

This short breakaway was followed by other attacks as riders wanted to break away themselves or just keep the pace high. Moniek Tenniglo (Mitchelton-Scott) and riders from a.o. Cogeas Mettler Look, Tibco-Silicon Valley Bank, and Lotto Soudal Ladies tried their luck but were closed down quickly.

In the final 15 km, the wind picked up, and a group of four got a small gap in the crosswinds, with other riders bridging across. But everything was back together with 9 km to go, and Parkhotel Valkenburg as well as Hitec Products-Birk Sport took control of the peloton and kept it strung out.

There were two last attacks by riders from Doltcini-Van Eyck, but these were reeled in quickly. No one team took charge of affairs on the final kilometres leading to the sprint preparation looking a bit chaotic. Parkhotel Valkenburg were first around the last corner with 800 metres to go, but Wiebes' leadout ran out of steam. Wiebes latched onto the wheel of Kessler before launching her sprint and winning comfortably. Coming out of Wiebes' slipstream late, Kopecky sprinted to second place, with Kessler right behind her.

With the stage win, Wiebes now holds the yellow jersey for the overall leader as well as the green points jersey and the white jersey for the best young rider. The race continues on Saturday with stage two, 126.6 km from neighbouring Changxing Island to Chongming Island, again finishing at New City Park.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg2:29:29 
2Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies  
3Nina Kessler (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank  
4Lucy Garner (GBr) Hitec Products-Birk Sport  
5Marta Tagliaferro (Ita) Hitec Products-Birk Sport  
6Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women  
7Tatsiana Sharakova (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
8Saartje Vandenbroucke (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport  
9Demi de Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies  
10Valeriya Kononenko (Ukr) LVIV Cycling Team  
11Monique van de Ree (Ned) BTC City Ljubljana  
12Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton-Scott Women  
13Olga Zabelinskaya (Uzb) Cogeas Mettler Look  
14Pascale Jeuland (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport  
15Bryony van Velzen (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport  
16Thi That Nguyen (Vie) Lotto Soudal Ladies  
17Lara Vieceli (Ita) WNT-Rotor Pro Cycling  
18Kelly Markus (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport  
19Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling  
20Lonneke Uneken (Ned) Hitec Products-Birk Sport  
21Ganna Solovei (Ukr) LVIV Cycling Team  
22Jutatip Maneephan (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
23Jiajun Sun (Chn) People's Republic of China  
24Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana  
25Xi Sha Zhao (Chn) Gapyeong Cycling Team  
26Sarah Rijkes (Aut) WNT-Rotor Pro Cycling  
27Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
28Victoire Berteau (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport  
29Hanna Tserakh (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
30Alexandra Goncharova (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
31Pernille Larsen Feldmann (Nor) Hitec Products-Birk Sport  
32Teresa Ripoll Sabate (Spa) Massi-Tactic Women Team  
33Francesca Balducci (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
34Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies  
35Ingvild Gåskjenn (Nor) Hitec Products-Birk Sport  
36Yixian Pu (Chn) Gapyeong Cycling Team  
37Zixin Liu (Chn) People's Republic of China  
38Rozanne Slik (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank  
39Taisa Naskovich (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
40Sharlotte Lucas (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank  
41Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez (Col) Team Illuminate  
42Belen Lopez Morales (Spa) Massi-Tactic Women Team  
43SHARHA Olena Sharha (Ukr) LVIV Cycling Team  
44Alina Abramenka (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
45Mónika Király (Hun) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
46Markéta Hájková (Cze) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
47Supuksorn Nuntana (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
48Sarocha Kamonkhon (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
49Chaniporn Batriya (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
50Jessica Allen (Aus) Mitchelton-Scott Women  
51Xiuyan Lu (Chn) People's Republic of China  
52Kulacha Chairin (Tha) Team Illuminate  
53Ekaterina Knebeleva (Uzb) Cogeas Mettler Look  
54Jiaqi Li (Chn) Gapyeong Cycling Team  
55Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana  
56Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies  
57Anna Nahirna (Ukr) LVIV Cycling Team  
58Anna Potokina (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
59Hayley Simmonds (GBr) BTC City Ljubljana  
60Chanpeng Nontasin (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
61Shannon Malseed (Aus) Tibco-Silicon Valley Bank  
62Urska Bravec (Slo) BTC City Ljubljana  
63Wing Yee Leung (HKg) Hong Kong, China  
64Mei Lu (Chn) People's Republic of China  
65Yao Pang (HKg) Hong Kong, China  
66Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT-Rotor Pro Cycling  
67Julia Biryukova (Ukr) LVIV Cycling Team  
68Renata Baymetova (Uzb) Cogeas Mettler Look  
69Yuan Sun (Chn) People's Republic of China  
70Anna Badegruber (Aut) WNT-Rotor Pro Cycling  
71Daniela Reis (Por) Doltcini-Van Eyck Sport  
72Qianyu Yang (HKg) Hong Kong, China0:00:06 
73Esther van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg  
74Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies0:00:08 
75Wu Peixiao (Chn) Gapyeong Cycling Team  
76Meike Uiterwijk Winkel (Ned) Parkhotel Valkenburg0:00:20 
77Daphne Karagianis (USA) Team Illuminate0:05:59 
78Oksana Kliachina (Ukr) LVIV Cycling Team0:07:23 
79Siying Lu (Chn) Gapyeong Cycling Team0:07:25 
80Hoi Wah Leung (HKg) Hong Kong, China  
81Sze Wing Ng (HKg) Hong Kong, China  
82Anastasiia Chursina (Rus) BTC City Ljubljana  
83Gulnaz Badykova (Rus) Cogeas Mettler Look  
84Femke Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg  
85Janine van der Meer (Ned) Parkhotel Valkenburg  
86Mireia Benito Pellicer (Spa) Massi-Tactic Women Team  
87Alexandra Manly (Aus) Mitchelton-Scott Women  
88Yesi Tatiana Dueñas Gomez (Col) Team Illuminate  
89Nicolle Bruderer Cofiño (Gua) Tibco-Silicon Valley Bank  
90Noemi Ferre Fernandez (Spa) Massi-Tactic Women Team  
91Lexie Millard (USA) Team Illuminate  
92Elisabet Escursell Valero (Spa) Massi-Tactic Women Team  
93Dolores Gomez Ramos (Spa) Massi-Tactic Women Team  
94Hongyu Liang (Chn) Gapyeong Cycling Team  
95Yin Yu Ma (HKg) Hong Kong, China  
96Nastassia Kiptsikava (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
OTLPhetdarin Somrat (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
DNFGrace Garner (GBr) Hitec Products-Birk Sport  
DNFGrace Brown (Aus) Mitchelton-Scott Women  
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg2:29:29 
2Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling  
3Lonneke Uneken (Ned) Hitec Products-Birk Sport  
4Victoire Berteau (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport  
5Hanna Tserakh (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
6Pernille Larsen Feldmann (Nor) Hitec Products-Birk Sport  
7Teresa Ripoll Sabate (Spa) Massi-Tactic Women Team  
8Ingvild Gåskjenn (Nor) Hitec Products-Birk Sport  
9Alina Abramenka (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
10Markéta Hájková (Cze) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
11Sarocha Kamonkhon (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
12Chaniporn Batriya (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
13Xiuyan Lu (Chn) People's Republic of China  
14Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana  
15Mei Lu (Chn) People's Republic of China  
16Julia Biryukova (Ukr) LVIV Cycling Team  
17Renata Baymetova (Uzb) Cogeas Mettler Look  
18Yuan Sun (Chn) People's Republic of China  
19Anna Badegruber (Aut) WNT-Rotor Pro Cycling  
20Meike Uiterwijk Winkel (Ned) Parkhotel Valkenburg0:00:20 
21Oksana Kliachina (Ukr) LVIV Cycling Team0:07:23 
22Hoi Wah Leung (HKg) Hong Kong, China0:07:25 
23Sze Wing Ng (HKg) Hong Kong, China  
24Yesi Tatiana Dueñas Gomez (Col) Team Illuminate  
25Dolores Gomez Ramos (Spa) Massi-Tactic Women Team  
26Yin Yu Ma (HKg) Hong Kong, China  
27Nastassia Kiptsikava (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg2:29:14 
2Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies0:00:07 
3Nina Kessler (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank0:00:11 
4Jutatip Maneephan (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
5Marta Tagliaferro (Ita) Hitec Products-Birk Sport0:00:14 
6Lucy Garner (GBr) Hitec Products-Birk Sport0:00:15 
7Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women  
8Tatsiana Sharakova (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
9Saartje Vandenbroucke (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport  
10Demi de Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies  
11Valeriya Kononenko (Ukr) LVIV Cycling Team  
12Monique van de Ree (Ned) BTC City Ljubljana  
13Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton-Scott Women  
14Olga Zabelinskaya (Uzb) Cogeas Mettler Look  
15Pascale Jeuland (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport  
16Bryony van Velzen (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport  
17Thi That Nguyen (Vie) Lotto Soudal Ladies  
18Lara Vieceli (Ita) WNT-Rotor Pro Cycling  
19Kelly Markus (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport  
20Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling  
21Lonneke Uneken (Ned) Hitec Products-Birk Sport  
22Ganna Solovei (Ukr) LVIV Cycling Team  
23Jiajun Sun (Chn) People's Republic of China  
24Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana  
25Xi Sha Zhao (Chn) Gapyeong Cycling Team  
26Sarah Rijkes (Aut) WNT-Rotor Pro Cycling  
27Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
28Victoire Berteau (Fra) Doltcini-Van Eyck Sport  
29Hanna Tserakh (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
30Alexandra Goncharova (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
31Pernille Larsen Feldmann (Nor) Hitec Products-Birk Sport  
32Teresa Ripoll Sabate (Spa) Massi-Tactic Women Team  
33Francesca Balducci (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
34Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies  
35Ingvild Gåskjenn (Nor) Hitec Products-Birk Sport  
36Yixian Pu (Chn) Gapyeong Cycling Team  
37Zixin Liu (Chn) People's Republic of China  
38Rozanne Slik (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank  
39Taisa Naskovich (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
40Sharlotte Lucas (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank  
41Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez (Col) Team Illuminate  
42Belen Lopez Morales (Spa) Massi-Tactic Women Team  
43SHARHA Olena Sharha (Ukr) LVIV Cycling Team  
44Alina Abramenka (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
45Mónika Király (Hun) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
46Markéta Hájková (Cze) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
47Supuksorn Nuntana (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
48Sarocha Kamonkhon (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
49Chaniporn Batriya (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
50Jessica Allen (Aus) Mitchelton-Scott Women  
51Xiuyan Lu (Chn) People's Republic of China  
52Kulacha Chairin (Tha) Team Illuminate  
53Ekaterina Knebeleva (Uzb) Cogeas Mettler Look  
54Jiaqi Li (Chn) Gapyeong Cycling Team  
55Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana  
56Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies  
57Anna Nahirna (Ukr) LVIV Cycling Team  
58Anna Potokina (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA  
59Hayley Simmonds (GBr) BTC City Ljubljana  
60Chanpeng Nontasin (Tha) Thailand Women's Cycling Team  
61Shannon Malseed (Aus) Tibco-Silicon Valley Bank  
62Urska Bravec (Slo) BTC City Ljubljana  
63Wing Yee Leung (HKg) Hong Kong, China  
64Mei Lu (Chn) People's Republic of China  
65Yao Pang (HKg) Hong Kong, China  
66Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT-Rotor Pro Cycling  
67Julia Biryukova (Ukr) LVIV Cycling Team  
68Renata Baymetova (Uzb) Cogeas Mettler Look  
69Yuan Sun (Chn) People's Republic of China  
70Anna Badegruber (Aut) WNT-Rotor Pro Cycling  
71Daniela Reis (Por) Doltcini-Van Eyck Sport  
72Qianyu Yang (HKg) Hong Kong, China0:00:21 
73Esther van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg  
74Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies0:00:23 
75Wu Peixiao (Chn) Gapyeong Cycling Team  
76Meike Uiterwijk Winkel (Ned) Parkhotel Valkenburg0:00:35 
77Daphne Karagianis (USA) Team Illuminate0:06:14 
78Oksana Kliachina (Ukr) LVIV Cycling Team0:07:38 
79Siying Lu (Chn) Gapyeong Cycling Team0:07:40 
80Hoi Wah Leung (HKg) Hong Kong, China  
81Anastasiia Chursina (Rus) BTC City Ljubljana  
82Gulnaz Badykova (Rus) Cogeas Mettler Look  
83Femke Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg  
84Janine van der Meer (Ned) Parkhotel Valkenburg  
85Mireia Benito Pellicer (Spa) Massi-Tactic Women Team  
86Alexandra Manly (Aus) Mitchelton-Scott Women  
87Yesi Tatiana Dueñas Gomez (Col) Team Illuminate  
88Nicolle Bruderer Cofiño (Gua) Tibco-Silicon Valley Bank  
89Noemi Ferre Fernandez (Spa) Massi-Tactic Women Team  
90Lexie Millard (USA) Team Illuminate  
91Elisabet Escursell Valero (Spa) Massi-Tactic Women Team  
92Hongyu Liang (Chn) Gapyeong Cycling Team  
93Yin Yu Ma (HKg) Hong Kong, China  
94Nastassia Kiptsikava (Blr) Minsk Cycling Club Continental  
95Sze Wing Ng (HKg) Hong Kong, China0:08:00 
96Dolores Gomez Ramos (Spa) Massi-Tactic Women Team  
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg22 pts
2Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies15 
3Nina Kessler (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank10 
4Lucy Garner (GBr) Hitec Products-Birk Sport8 
5Marta Tagliaferro (Ita) Hitec Products-Birk Sport7 
6Jutatip Maneephan (Tha) Thailand Women's Cycling Team6 
7Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women5 
8Tatsiana Sharakova (Blr) Minsk Cycling Club Continental4 
9Saartje Vandenbroucke (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport3 
10Demi de Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies2 
11Valeriya Kononenko (Ukr) LVIV Cycling Team1 

Related Articles

Back to top