TechPowered By

More tech

Tour de Taiwan 2013

Date range:
March 18-24, 2013

March 24, Stage 7: Taipei City 56km

Yoshida wins final stage in Taiwan

By:
Jean-François Quénet
Published:
March 24, 2013, 3:33 GMT,
Updated:
March 24, 2013, 5:53 GMT

Sulzberger seals overall victory

Bernard Sulzberger will always remember Taipei 101

Bernard Sulzberger will always remember Taipei 101

view thumbnail gallery

Hayato Yoshida of Shimano Racing came out as a surprise winner of the closing 52-km long criterium of the 25th Tour de Taiwan. He survived in a crash-marred final sprint where hot favorites Anuar Manan of Synergy Baku Cycling Project and Anthony Giacoppo of Huon Salmon-Genesys went down in the last corner. The 23 year old Japanese rider preceded on the line stage 6 winner Benjamin Giraud of La Pomme-Marseille and Patrick Shaw of Huon Salmon-Genesys. Drapac's Bernard Sulzberger retained the lead he took on the overall classification at the end of stage 4 in Taichung.

At the age of 29, Sulzberger finally became a winner in an era of Tasmanian cycling being dominated by Richie Porte and proved that he was worth more than his reputation of having been an inspiration for Matt Goss to take up cycling when they used to live in the same street of Launceston. "This is definitely the biggest win of my career", the Australian said. "This is a massive win for myself and for my team that has been 100% committed from when I had the jersey. They had won the Tour de Taiwan already last year [with Rhys Pollock], it's a big achievement to repeat that."

Tipped as a very promising rider ten years ago, Sulzberger has been right to keep his career running despite many hiccups that would have led many other riders to retirement. "Yeah, I've not had the best of luck with teams folding and crashes", he said. "This victory repays me for the difficult times I've had as a pro rider." His last international success was stage 6 of the 2009 Tour de Beauce when he raced for Fly V-Australia. He recently returned to a continental team of his country after spending a year with British outfit Raleigh-GAC. The winner of the 2013 Tour de Taiwan took the opportunity to send a message to his younger brother Wesley who is also looking for a long awaited success as he didn't get any since riding the 2010 GP Plumelec with FDJ.

"I've been talking to Wes every day of the Tour de Taiwan, he's very happy with me winning here", the elderly said. "I hope his turn is coming soon with a big achievement as well on the World Tour with Orica-GreenEdge."

The last stage of the Taiwanese event was a question of fights for positions on GC behind Sulzberger and for the win in the best Asian rider competition. By winning the first intermediate sprint, stage 1 winner Kirill Pozdnyakov of Synergy Baku Cycling Project secured his place in the final top 3 of the Tour de Taiwan but couldn't pass stage 5 winner Tsgabu Grmay of MTN-Qhubeka for second overall. The Ethiopian who impressed by his climbing abilities earlier two days ago showed a bit more of his talent as he managed to outsprint Pozdnyakov for third place in the second hot spot sprint, which was won by Terengganu's Saufi Mat Senan ahead of Hong Kong's Choi Ki Ho.

As he also came third in the third and last intermediate sprint, Saufi secured the blue jersey and the sixth place overall. "This is the first award of my career as best Asian rider in a stage race, it's a huge achievement", said the member of the Terengganu team that won the 2012 Asia Tour but had a quiet Le Tour de Langkawi on home soil. The LTdL – as they call it – became an efficient training platform for Malaysians who have performed well again in Taiwan with Shahrul Mat Amin winning stage 3 and Champion System's Adiq Hussainie coming second to Sulzberger in the points classification.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Hayato Yoshida (Jpn) Shimano Racing Team 1:03:24  
2 Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille    
3 Patrick Shaw (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser    
4 Grischa Janorschke (Ger) NUTRIXXION ABUS    
5 Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team    
6 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team    
7 Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer    
8 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling    
9 Boonratanathanakorn Thurakit (Tha) Thailand National Team    
10 Yasuharo Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team    
11 Po Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida    
12 Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team    
13 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team    
14 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis Team    
15 David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Project Team    
16 Ohko Shimizu (Jpn) Japan National Team    
17 Dirk Müller (Ger) NUTRIXXION ABUS    
18 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team    
19 Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China    
20 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team    
21 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team    
22 Yin Chih Wang (Tpe) CCN Cycling Team    
23 Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku Cycling Project Team    
24 Robbie Hucker (Aus) DRAPAC Cycling    
25 Louis Meintjes (RSA) MTN Qhubeka    
26 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka    
27 Hsin Hua Huang (Tpe) Team Senter - Merida    
28 Muhammad Fauzan Ahmad Lufti (Mas) Malaysia National Team    
29 Sigurd Nesset (Nor) Team Frøy-Bianchi    
30 Hiroki Nishimura (Jpn) Japan National Team    
31 Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling    
32 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team    
33 Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling Team    
34 Jai Crawford (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser    
35 Che Wei Hu (Tpe) Team Senter - Merida    
36 Morten Sandvik (Nor) Team Frøy-Bianchi    
37 Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China    
38 Mohd Saiful Anwar Azis (Mas) Terengganu Cycling Team    
39 Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser    
40 Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team    
41 Liphongyu Navuti (Tha) Thailand National Team    
42 Yat Wai Chan (HKg) Team Hong Kong China    
43 Burr Ho (HKg) Team Hong Kong China    
44 Benjamin Sydlik (Ger) NUTRIXXION ABUS    
45 Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team    
46 Chun Kai Feng (Tpe) Champion System Pro Cycling Team    
47 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team    
48 Yi Hao Tseng (Tpe) Team Senter - Merida    
49 Bradley White (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling    
50 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports Cycling Team    
51 Christoph Scweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project Team    
52 Max Walsleben (Ger) NUTRIXXION ABUS    
53 Rick Ampler (Ger) NUTRIXXION ABUS    
54 En Huang (Chn) Max Success Sports Cycling Team    
55 Chen Lu Qin (Chn) Max Success Sports Cycling Team    
56 Petr Lechner (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer    
57 Benjamin Edmüller (Ger) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer    
58 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka    
59 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka    
60 Kun Hung Hung (Tpe) Team Senter - Merida    
61 Halvor Tandrevold (Nor) Team Frøy-Bianchi    
62 Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice Team    
63 Johann Van Zyl (RSA) MTN Qhubeka    
64 Joseph Cooper (NZl) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser    
65 Christopher Jenninngs (RSA) Team La Pomme Marseille    
66 Brennan Townshend (GBr) Madison Genesis Team    
67 Andreas Müller (Aut) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer    
68 Dominic Jelfs (Irl) Madison Genesis Team    
69 Nur Arif Prayoga (Ina) Polygon Sweet Nice Team    
70 Thomas Vaubourzeix (Fra) Team La Pomme Marseille    
71 Floris Goesinnen (Ned) DRAPAC Cycling    
72 Takero Terasaki (Jpn) Japan National Team    
73 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis Team    
74 Andrew Tennant (GBr) Madison Genesis Team    
75 Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team 0:00:43  
76 Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team    
77 Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi    
78 Ahmad Fahmi Farhan Ahmad Fuat (Mas) Malaysia National Team 0:00:56  
79 Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team 0:00:59  
80 Ryan Sherlock (Irl) Polygon Sweet Nice Team    
81 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthCare Pro Cycling 0:01:18  
82 Luke Keough (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling    
83 Fabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team    
84 Gordon Mccauley (NZl) DRAPAC Cycling 0:01:44  
85 Thomas Palmer (Aus) DRAPAC Cycling    
86 Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team    
87 Anuar Manan (Mas) Synergy Baku Cycling Project Team    
88 Anthony Giacoppo (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser    
89 King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China    
90 Sai-Udomsin Phuchong (Tha) Thailand National Team    
91 Lee Rodgers (GBr) CCN Cycling Team 0:04:57  
92 Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team    
DNF John Kronborg Ebsen (Den) Synergy Baku Cycling Project Team    
DNS Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team    
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Hayato Yoshida (Jpn) Shimano Racing Team 15  pts
2 Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 11  
3 Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille 14  
4 Patrick Shaw (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 13  
5 Grischa Janorschke (Ger) NUTRIXXION ABUS 12  
6 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team 10  
7 Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 9  
8 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling 8  
9 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis Team 7  
10 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team 7  
11 Boonratanathanakorn Thurakit (Tha) Thailand National Team 7  
12 Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku Cycling Project Team 6  
13 Yasuharo Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 6  
14 Po Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida 5  
15 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka 5  
16 Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team 4  
17 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team 3  
18 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team 3  
19 Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China 3  
20 David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Project Team 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Aisan Racing Team 3:10:12  
2 Shimano Racing Team    
3 Nutrixxion Abus    
4 Thailand    
5 Terengganu Cycling Team    
6 Team Senter    
7 Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers    
8 Synergy Baku Cycling Project    
9 Champion System Pro Cycling Team    
10 Hong Kong    
11 MTN-Qhubeka    
12 Japan    
13 Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer    
14 Drapac Cycling    
15 Team Frøy    
16 Team La Pomme Marseille    
17 Max Success Sports Cycling Team    
18 Madison Genesis Team    
19 Polygon Sweet Nice Team    
20 Malaysia National Team 0:00:56  
21 UnitedHealthCare Pro Cycling 0:01:18  
General classification after stage 7
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling 18:44:14  
2 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka 0:00:24  
3 Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku Cycling Project Team 0:00:25  
4 Louis Meintjes (RSA) MTN Qhubeka 0:00:28  
5 Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 0:00:31  
6 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team 0:00:37  
7 Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi    
8 Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China 0:00:39  
9 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis Team 0:00:40  
10 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team 0:00:46  
11 Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 0:00:47  
12 Sigurd Nesset (Nor) Team Frøy-Bianchi 0:00:53  
13 Robbie Hucker (Aus) DRAPAC Cycling 0:00:55  
14 Sai-Udomsin Phuchong (Tha) Thailand National Team 0:00:59  
15 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 0:01:04  
16 Jai Crawford (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser    
17 Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team 0:01:06  
18 Morten Sandvik (Nor) Team Frøy-Bianchi 0:01:08  
19 Po Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida 0:01:19  
20 Anthony Giacoppo (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 0:01:20  
21 Muhammad Fauzan Ahmad Lufti (Mas) Malaysia National Team 0:01:35  
22 Chen Lu Qin (Chn) Max Success Sports Cycling Team 0:01:36  
23 Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice Team 0:01:39  
24 King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China 0:01:40  
25 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team 0:01:46  
26 Dirk Müller (Ger) NUTRIXXION ABUS 0:02:03  
27 Ryan Sherlock (Irl) Polygon Sweet Nice Team 0:02:08  
28 Boonratanathanakorn Thurakit (Tha) Thailand National Team 0:02:10  
29 Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille 0:02:20  
30 Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling Team 0:02:25  
31 Hayato Yoshida (Jpn) Shimano Racing Team 0:02:51  
32 Christopher Jenninngs (RSA) Team La Pomme Marseille 0:02:58  
33 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team 0:03:16  
34 Chun Kai Feng (Tpe) Champion System Pro Cycling Team 0:03:33  
35 Floris Goesinnen (Ned) DRAPAC Cycling 0:03:50  
36 Thomas Vaubourzeix (Fra) Team La Pomme Marseille 0:04:15  
37 Grischa Janorschke (Ger) NUTRIXXION ABUS 0:04:43  
38 Ohko Shimizu (Jpn) Japan National Team 0:04:56  
39 Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team 0:05:02  
40 Yin Chih Wang (Tpe) CCN Cycling Team 0:05:39  
41 Benjamin Edmüller (Ger) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0:05:45  
42 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis Team 0:06:33  
43 Johann Van Zyl (RSA) MTN Qhubeka 0:07:01  
44 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 0:07:02  
45 Petr Lechner (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0:07:19  
46 David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Project Team 0:07:48  
47 Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0:08:08  
48 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports Cycling Team 0:08:35  
49 Bradley White (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling 0:08:42  
50 Halvor Tandrevold (Nor) Team Frøy-Bianchi 0:08:58  
51 Lee Rodgers (GBr) CCN Cycling Team 0:09:05  
52 Kun Hung Hung (Tpe) Team Senter - Merida 0:09:43  
53 Max Walsleben (Ger) NUTRIXXION ABUS 0:09:56  
54 En Huang (Chn) Max Success Sports Cycling Team 0:10:09  
55 Yat Wai Chan (HKg) Team Hong Kong China 0:10:29  
56 Mohd Saiful Anwar Azis (Mas) Terengganu Cycling Team 0:10:37  
57 Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team 0:10:43  
58 Benjamin Sydlik (Ger) NUTRIXXION ABUS 0:11:00  
59 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 0:12:13  
60 Patrick Shaw (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 0:13:17  
61 Takero Terasaki (Jpn) Japan National Team 0:13:24  
62 Hiroki Nishimura (Jpn) Japan National Team 0:14:19  
63 Andreas Müller (Aut) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0:14:59  
64 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team 0:15:00  
65 Christoph Scweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project Team 0:15:35  
66 Luke Keough (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling 0:15:46  
67 Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team 0:16:16  
68 Hsin Hua Huang (Tpe) Team Senter - Merida 0:16:41  
69 Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team 0:17:30  
70 Che Wei Hu (Tpe) Team Senter - Merida 0:18:38  
71 Rick Ampler (Ger) NUTRIXXION ABUS 0:20:30  
72 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthCare Pro Cycling 0:20:47  
73 Yi Hao Tseng (Tpe) Team Senter - Merida 0:20:54  
74 Liphongyu Navuti (Tha) Thailand National Team 0:21:33  
75 Dominic Jelfs (Irl) Madison Genesis Team 0:21:59  
76 Joseph Cooper (NZl) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 0:23:23  
77 Brennan Townshend (GBr) Madison Genesis Team 0:23:32  
78 Burr Ho (HKg) Team Hong Kong China 0:23:51  
79 Ahmad Fahmi Farhan Ahmad Fuat (Mas) Malaysia National Team 0:24:00  
80 Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team 0:24:04  
81 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling 0:24:57  
82 Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team 0:24:59  
83 Anuar Manan (Mas) Synergy Baku Cycling Project Team 0:25:56  
84 Thomas Palmer (Aus) DRAPAC Cycling 0:26:16  
85 Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China 0:27:33  
86 Nur Arif Prayoga (Ina) Polygon Sweet Nice Team 0:28:22  
87 Fabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team 0:28:48  
88 Yasuharo Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 0:29:29  
89 Andrew Tennant (GBr) Madison Genesis Team 0:30:16  
90 Gordon Mccauley (NZl) DRAPAC Cycling 0:33:11  
91 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team 0:37:05  
92 Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team 0:40:25  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling 59  pts
2 Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 55  
3 Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku Cycling Project Team 52  
4 Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille 52  
5 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team 47  
6 Grischa Janorschke (Ger) NUTRIXXION ABUS 46  
7 Hayato Yoshida (Jpn) Shimano Racing Team 45  
8 Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi 30  
9 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka 29  
10 Robbie Hucker (Aus) DRAPAC Cycling 26  
11 Louis Meintjes (RSA) MTN Qhubeka 24  
12 Anthony Giacoppo (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 24  
13 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team 23  
14 Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China 23  
15 Benjamin Edmüller (Ger) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 23  
16 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling 21  
17 Patrick Shaw (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 19  
18 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team 18  
19 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis Team 18  
20 Christoph Scweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project Team 18  
21 Luke Keough (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling 17  
22 Thomas Vaubourzeix (Fra) Team La Pomme Marseille 16  
23 Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 15  
24 Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 14  
25 King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China 14  
26 Sai-Udomsin Phuchong (Tha) Thailand National Team 13  
27 Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team 13  
28 Andreas Müller (Aut) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 13  
29 Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team 13  
30 Boonratanathanakorn Thurakit (Tha) Thailand National Team 12  
31 Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling Team 11  
32 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team 11  
33 Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team 11  
34 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team 10  
35 Floris Goesinnen (Ned) DRAPAC Cycling 8  
36 Takero Terasaki (Jpn) Japan National Team 8  
37 Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice Team 7  
38 Anuar Manan (Mas) Synergy Baku Cycling Project Team 7  
39 Fabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team 7  
40 Sigurd Nesset (Nor) Team Frøy-Bianchi 6  
41 Po Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida 6  
42 Max Walsleben (Ger) NUTRIXXION ABUS 6  
43 Yasuharo Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 6  
44 Yin Chih Wang (Tpe) CCN Cycling Team 5  
45 Dirk Müller (Ger) NUTRIXXION ABUS 4  
46 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 4  
47 Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team 3  
48 Chen Lu Qin (Chn) Max Success Sports Cycling Team 3  
49 Chun Kai Feng (Tpe) Champion System Pro Cycling Team 3  
50 Ian Bibby (GBr) Madison Genesis Team 3  
51 Petr Lechner (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 3  
52 Gordon Mccauley (NZl) DRAPAC Cycling 3  
53 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team 2  
54 Halvor Tandrevold (Nor) Team Frøy-Bianchi 2  
55 Benjamin Sydlik (Ger) NUTRIXXION ABUS 2  
56 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 2  
57 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 1  
58 Morten Sandvik (Nor) Team Frøy-Bianchi 1  
59 Muhammad Fauzan Ahmad Lufti (Mas) Malaysia National Team 1  
60 David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Project Team 1  
61 Thomas Palmer (Aus) DRAPAC Cycling 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Chun Kai Feng (Tpe) Champion System Pro Cycling Team 20  pts
2 Louis Meintjes (RSA) MTN Qhubeka 12  
3 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team 11  
4 Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka 10  
5 Chen Lu Qin (Chn) Max Success Sports Cycling Team 10  
6 Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 8  
7 Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling 8  
8 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team 7  
9 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 7  
10 Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 6  
11 Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team 6  
12 Hayato Yoshida (Jpn) Shimano Racing Team 5  
13 Jai Crawford (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 4  
14 Thomas Vaubourzeix (Fra) Team La Pomme Marseille 4  
15 Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling Team 3  
16 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team 3  
17 Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille 3  
18 Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi 2  
19 Benjamin Edmüller (Ger) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 2  
20 Johann Van Zyl (RSA) MTN Qhubeka 2  
21 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka 2  
22 Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku Cycling Project Team 1  
23 Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China 1  
24 David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Project Team 1  
25 Andreas Müller (Aut) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 1  
26 Christoph Scweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project Team 1  
27 Gordon Mccauley (NZl) DRAPAC Cycling 1  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Frøy-Bianchi 56:15:24  
2 MTN Qhubeka 0:00:06  
3 Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers 0:00:11  
4 Thailand National Team 0:02:08  
5 DRAPAC Cycling 0:02:22  
6 Shimano Racing Team 0:04:23  
7 Team La Pomme Marseille 0:07:14  
8 Synergy Baku Cycling Project Team 0:07:32  
9 Aisan Racing Team 0:08:06  
10 Max Success Sports Cycling Team 0:10:02  
11 Team Hong Kong China 0:10:03  
12 Terengganu Cycling Team 0:11:24  
13 Nutrixxion ABUS 0:12:55  
14 ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0:14:37  
15 Champion System Pro Cycling Team 0:16:43  
16 Japan National Team 0:16:48  
17 Team Senter - Merida 0:18:35  
18 Madison Genesis Team 0:18:55  
19 Polygon Sweet Nice Team 0:29:27  
20 UnitedHealthCare Pro Cycling 0:33:02  
21 Malaysia National Team 0:40:23