Tour of Turkey: Lutsenko wins stage 4

Astana rider moves into overall lead

Alexey Lutsenko claimed victory on the hilltop finish at Selcuk on stage 4 of the 2018 Tour of Turkey, getting the better of Diego Ulissi (UAE Team Emirates) in the final dash to the line.

Ulissi had triumphed on this very finish 12 months previously, and hit out with 150 metres to go, but Lutsenko came from behind and overhauled the Italian in the final 50 metres.

Eduard Prades (Euskadi-Murias), who started to jump at the same time as Ulissi, took third place, Lutsenko having ripped past him. James Knox (Quick-Step Floors) was fourth, with a small gap back to the rest of what was a sizeable group of around 15 riders.

"Today was a really long and hard day but this victory is important for me and my team. It's the last race of the season and my form is now coming back, but I'm very happy,” Lutsenko said.

"In my first race of the season, in Oman, I had the victory there, and the last race here, also a victory. That's good for me, and good for my team. This season has been very nice."

With bonuses of ten, six, and four seconds on the line for the top three, Lutsenko also took the overall lead of the race, as Sam Bennett (Bora-Hansgrohe) and the other sprinters who had been up at the top of the general classification were dropped early on the final climb.

Ulissi is second overall, trailing Lutsenko by four seconds, with Prades third at six seconds. Nathan Haas (Katusha-Alpecin, who finished 13th, is fourth at 12 seconds.

With two flatter stages to come, Lutsenko is in the driving seat, though the small gaps mean the overall title could come into play in the intermediate sprints and on the tricky finale in Istanbul on Sunday.

This stage, though, was the only obvious general classification battleground, with the familiar finish up at Selcuk by the old house of the Virgin Mary.

There was an early fight for the breakaway and an early first-category climb saw Grega Bole (Bahrain-Merida), Diego Rubio (Burgos-BH), Jon Irisarri (Caja-Rural) and the Manzana Postobon duo of Yecid Sierra and Aldemar Reyes get away.

They established a lead of around three minutes but when it started to drop, three riders - Iljo Keisse (Quick-Step Floors), Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise), and Nikolay Mihaylov (Delko Marseille Provence KTM) - attacked and bridged across to make it a lead group of eight.

Most were caught on the draggy third-category climb that directly preceded the steeper haul to Selcuk, but Bole attacked for KOM points and briefly linked up with Rubio on the other side, though the peloton would begin the final climb as one.

UAE had ridden hard on the preceding climb and were again prominent on the lower slopes to Selcuk. There were no big attacks early on but the Delko team regularly upped the tempo - along with Sunweb's Louis Vervaecke and Bahrain's Ramunas Navardauskas - and the bunch quickly thinned out.

The first big move came from Caja Rural's Sergio Pardilla with around 3.5km to go. He never got far but hung on out front before being dragged back by BMC with 1.2km to go. At that point, Ulissi came through with teammate Kristijan Durasek - also a former overall winner of the race - and marshalled the front of the group, which was down to fewer than 20.

Matteo Fabbro (Katusha-Alpecin) put in a big attack in the final kilometre but he was dragged back by a Delko rider and the paced ebbed as Haas took to the front. Prades then began to make his way up, and just as he sprang out of the saddle, Ulissi did the same.

As he surged clear, it looked like déja-vu, but Lutsenko came storming up to punch the air and take control of the race.

 

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team5:24:22 
2Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates  
3Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
4James Knox (GBr) Quick-Step Floors  
5Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team  
6Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo  
7Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
8Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM  
9Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin  
10Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team  
11Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team  
12Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo  
13Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin  
14Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana Postobon0:00:09 
15Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb  
16Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:15 
17Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
18Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo  
19Fernando Orjuela Gutierrez (Col) Manzana Postobon  
20Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin0:00:23 
21Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA0:00:29 
22Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe0:00:31 
23Dimitri Peyskens (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
24Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida  
25Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
26Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon0:00:37 
27Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:39 
28Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates0:00:42 
29José Mendes (Por) Burgos BH0:00:43 
30Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo0:00:45 
31Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb0:00:47 
32Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Manzana Postoban  
33Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors0:01:00 
34Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
35Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team  
36Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:01:18 
37Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:01:22 
38Josu Zabala Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
39Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin0:01:25 
40Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH0:01:35 
41Eliot Lietaer (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic0:01:45 
42Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM0:01:51 
43Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH0:02:09 
44Pawel Cieslik (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
45Amaro Antunes (Por) CCC Sprandi Polkowice  
46Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida  
47Mustafa Sayar (Tur) Turkish National Team0:02:12 
48Christophe Masson (Fra) WB Aqua Protect Veranclassic0:02:21 
49Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida0:02:23 
50Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:02:28 
51Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:02:34 
52Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team0:02:44 
53Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:02:55 
54James Mitri (NZL) Burgos BH0:03:03 
55Ricardo Vilela (Por) Manzana Postobon0:03:26 
56Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb0:03:50 
57Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb  
58Nazim Bakirci (Tur) Turkish National Team0:03:53 
59Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo  
60Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team  
61Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect Veranclassic  
62Edward Theuns (Bel) Team Sunweb0:04:14 
63Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo  
64Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb  
65Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:04:15 
66Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo  
67Jetse Bol (Ned) Burgos BH0:04:34 
68Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team0:04:36 
69Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors0:05:04 
70Rafael Reis (Por) Caja Rural-Seguros RGA0:05:20 
71Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA  
72Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates  
73Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida0:05:24 
74Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic0:05:57 
75Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team0:06:17 
76Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
77Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team  
78Onur Balkan (Tur) Turkish National Team0:06:53 
79Nicolas Sessler (Bra) Burgos BH  
80Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
81Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic  
82Beñat Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
83Massimo Rosa (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
84Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors  
85Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates  
86Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
87Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo  
88Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
89Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
90Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin  
91Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe  
92Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe  
93Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe0:06:59 
94Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:07:40 
95Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team  
96Mads Schmidt Wurtz (Den) Katusha-Alpecin  
97Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team  
98Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe  
99Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM  
100Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo  
101John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo  
102Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team  
103Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:08:00 
104David Per (Slo) Bahrain-Merida0:08:05 
105Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo0:08:10 
106Ahmet Orken (Tur) Turkish National Team0:09:18 
107Ahmet Akdilek (Tur) Turkish National Team  
108Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team0:09:57 
109Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates0:10:14 
110Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
111Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Selle Italia  
112Szymon Sajnok (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
113Luca Pacioni (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
114Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
115Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
116Simone Bevilacqua (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:11:02 
117Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors0:11:38 
118Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM  
119Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
120Feritcan Samli (Tur) Turkish National Team  
121Marco Coledan (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:11:40 
122Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia  
123Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
124Muhammed Atalay (Tur) Turkish National Team  
125Pawel Bernas (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:11:50 
126Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe  
127Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH  
128Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida  
129Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe0:11:58 
130Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors0:12:36 
131Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon0:13:26 
132Yecid Arturo Sierra Sanchez (Col) Manzana Postobon0:13:44 
133Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates0:14:02 
134Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates  
135Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:14:55 
136Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KTM0:18:05 
Sprint - 114.km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors5 pts
2Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise3 
3Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA1 
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team15 pts
2Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates14 
3Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias13 
4James Knox (GBr) Quick-Step Floors12 
5Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team11 
6Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo10 
7Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM9 
8Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM8 
9Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin7 
10Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team6 
11Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team5 
12Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo4 
13Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin3 
14Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana Postobon2 
15Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb1 
Mountain 1 - 36km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida10 pts
2Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon7 
3Yecid Arturo Sierra Sanchez (Col) Manzana Postobon5 
4Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH3 
5Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA1 
Mountain 2 - 190.7km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida3 pts
2Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon2 
3Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH1 
Mountain 3 - 205.5km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team5 pts
2Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates3 
3Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias2 
4James Knox (GBr) Quick-Step Floors1 
Beauties sprint - 152.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors5 pts
2Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise3 
3Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida1 
Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bmc Racing Team16:13:06 
2Team Katusha Alpecin0:00:23 
3Trek - Segafredo0:00:45 
4Manzana Postobon Team0:01:01 
5Sport Vlaanderen - Baloise0:01:30 
6Caja Rural - Seguros Rga0:01:39 
7Delko Marseille Provence Ktm0:01:51 
8Burgos - Bh0:04:27 
9Wb Aqua Protect Veranclassic0:04:37 
10Team Sunweb0:04:46 
11Astana Pro Team0:04:53 
12Bahrain - Merida0:05:03 
13Ccc Sprandi Polkowice0:05:36 
14Gazprom - Rusvelo0:05:52 
15Uae Team Emirates0:06:02 
16Quick - Step Floors0:06:04 
17Euskadi Basque Country - Murias0:09:12 
18Turkish National Team0:12:58 
19Bora - Hansgrohe0:14:17 
20Wilier Triestina - Selle Italia0:27:21 
General classification after stage 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team15:34:30 
2Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates0:00:04 
3Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:06 
4Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin0:00:10 
5Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo  
6Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM  
7Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo  
8Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
9Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin  
10Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team  
11Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team  
12Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team  
13Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb0:00:19 
14Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana Postobon  
15Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:22 
16Fernando Orjuela Gutierrez (Col) Manzana Postobon0:00:24 
17Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:25 
18Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo  
19Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin0:00:33 
20James Knox (GBr) Quick-Step Floors0:00:36 
21Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA0:00:39 
22Dimitri Peyskens (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic0:00:41 
23Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe  
24Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
25Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida  
26Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon0:00:47 
27Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:49 
28Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates0:00:52 
29José Mendes (Por) Burgos BH0:00:53 
30Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo0:00:55 
31Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb0:00:57 
32Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors0:01:10 
33Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
34Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team  
35Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Manzana Postoban0:01:23 
36Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:01:28 
37Josu Zabala Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:01:30 
38Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:01:32 
39Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin0:01:35 
40Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH0:01:45 
41Eliot Lietaer (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic0:01:55 
42Amaro Antunes (Por) CCC Sprandi Polkowice0:02:19 
43Pawel Cieslik (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
44Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida  
45Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM0:02:27 
46Christophe Masson (Fra) WB Aqua Protect Veranclassic0:02:31 
47Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:02:38 
48Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:02:44 
49Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team0:02:54 
50Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida0:02:59 
51Ricardo Vilela (Por) Manzana Postobon0:03:36 
52Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb0:04:00 
53Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo0:04:03 
54Mustafa Sayar (Tur) Turkish National Team0:04:06 
55Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo0:04:24 
56Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb0:04:26 
57James Mitri (NZL) Burgos BH0:04:31 
58Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team0:04:42 
59Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH0:05:04 
60Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors0:05:14 
61Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect Veranclassic0:05:21 
62Rafael Reis (Por) Caja Rural-Seguros RGA0:05:30 
63Edward Theuns (Bel) Team Sunweb0:05:42 
64Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb  
65Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA0:05:56 
66Jetse Bol (Ned) Burgos BH0:06:02 
67Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team0:06:27 
68Nazim Bakirci (Tur) Turkish National Team0:06:31 
69Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo0:06:32 
70Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team0:06:57 
71Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:07:03 
72Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates0:07:43 
73Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team0:07:45 
74John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo0:07:46 
75Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team0:07:50 
76Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:08:09 
77Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates0:08:17 
78Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:08:23 
79Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors0:08:25 
80Onur Balkan (Tur) Turkish National Team0:08:33 
81Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:08:51 
82Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo0:09:05 
83Nicolas Sessler (Bra) Burgos BH0:09:10 
84Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team0:09:20 
85Ahmet Orken (Tur) Turkish National Team0:09:28 
86Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:09:32 
87Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo0:09:38 
88Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM  
89Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:09:57 
90Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic0:10:21 
91Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:10:23 
92Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe0:10:30 
93Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:10:39 
94Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic0:10:46 
95Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe0:10:52 
96Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin0:11:21 
97Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe0:11:42 
98Szymon Sajnok (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
99Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM0:11:48 
100Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:11:51 
101Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida0:12:00 
102Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe  
103Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:12:13 
104Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors0:12:30 
105Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo0:12:34 
106Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH0:13:06 
107Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida0:13:14 
108Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors0:13:29 
109Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:13:57 
110Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team0:14:21 
111Luca Pacioni (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:14:38 
112Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates  
113Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
114Beñat Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:14:41 
115Pawel Bernas (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:14:42 
116Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:15:08 
117Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team0:15:30 
118Massimo Rosa (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:15:45 
119Yecid Arturo Sierra Sanchez (Col) Manzana Postobon0:15:50 
120David Per (Slo) Bahrain-Merida0:16:37 
121Mads Schmidt Wurtz (Den) Katusha-Alpecin0:16:46 
122Ahmet Akdilek (Tur) Turkish National Team0:17:34 
123Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe0:17:49 
124Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates0:18:30 
125Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe0:18:35 
126Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Selle Italia0:19:34 
127Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
128Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon0:20:19 
129Simone Bevilacqua (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:20:22 
130Feritcan Samli (Tur) Turkish National Team0:21:02 
131Muhammed Atalay (Tur) Turkish National Team0:22:08 
132Marco Coledan (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:22:10 
133Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:22:12 
134Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:22:48 
135Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates0:24:45 
136Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KTM0:24:47 
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe44 pts
2Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors29 
3Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors26 
4Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team25 
5Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team24 
6Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates23 
7John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo22 
8Edward Theuns (Bel) Team Sunweb17 
9Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias17 
10Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin16 
11Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise15 
12Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates14 
13Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias14 
14Luca Pacioni (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia13 
15James Knox (GBr) Quick-Step Floors12 
16Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team12 
17Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team11 
18Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise11 
19Ahmet Orken (Tur) Turkish National Team11 
20Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM11 
21Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo10 
22Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo10 
23Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM9 
24Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM8 
25Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin7 
26Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM7 
27Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team6 
28Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias6 
29Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise5 
30Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors5 
31Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team5 
32Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb5 
33Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect Veranclassic5 
34Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo4 
35Eliot Lietaer (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic4 
36Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA3 
37Josu Zabala Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA3 
38Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida3 
39Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon3 
40Feritcan Samli (Tur) Turkish National Team3 
41Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise3 
42Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana Postobon2 
43Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM2 
44Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team2 
45Szymon Sajnok (Pol) CCC Sprandi Polkowice2 
46Beñat Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Country-Murias2 
47Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb1 
48Fernando Orjuela Gutierrez (Col) Manzana Postobon1 
49Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team1 
50Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA1 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon14 pts
2Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida13 
3Beñat Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Country-Murias11 
4Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise6 
5Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team5 
6Yecid Arturo Sierra Sanchez (Col) Manzana Postobon5 
7Feritcan Samli (Tur) Turkish National Team5 
8Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH4 
9Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates3 
10Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias2 
11James Knox (GBr) Quick-Step Floors1 
12Nicolas Sessler (Bra) Burgos BH1 
13Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA1 
Beauties of Turkey Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Onur Balkan (Tur) Turkish National Team10 pts
2Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors5 
3Muhammed Atalay (Tur) Turkish National Team5 
4Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise3 
5Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors3 
6Feritcan Samli (Tur) Turkish National Team3 
7Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise3 
8Fernando Orjuela Gutierrez (Col) Manzana Postobon1 
9Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors1 
10Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise1 
11Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida1 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bmc Racing Team46:44:00 
2Team Katusha Alpecin0:00:23 
3Trek - Segafredo0:00:45 
4Manzana Postobon Team0:01:01 
5Sport Vlaanderen - Baloise0:01:30 
6Caja Rural - Seguros Rga0:01:39 
7Delko Marseille Provence Ktm0:01:51 
8Burgos - Bh0:04:27 
9Wb Aqua Protect Veranclassic0:04:37 
10Team Sunweb0:04:46 
11Astana Pro Team0:04:53 
12Bahrain - Merida0:05:03 
13Ccc Sprandi Polkowice0:05:36 
14Gazprom - Rusvelo0:05:52 
15Uae Team Emirates0:06:02 
16Quick - Step Floors0:06:04 
17Euskadi Basque Country - Murias0:10:30 
18Bora - Hansgrohe0:14:17 
19Turkish National Team0:15:08 
20Wilier Triestina - Selle Italia0:37:58 

Related Articles

Back to top