TechPowered By

More tech

Vichot victorious in Les Boucles du Sud Ardèche

By:
Cycling News

Hupond and Gautier complete podium

Full Results
1 Arthur Vichot (Fra) FDJ 5:25:12  
2 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano    
3 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar    
4 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun    
5 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller    
6 Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek    
7 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar    
8 Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille    
9 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun    
10 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ    
11 Rémi Pauriol (Fra) FDJ    
12 Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille    
13 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:04  
14 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano    
15 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun    
16 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
17 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:22  
18 Biel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale    
19 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
20 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93 0:00:27  
21 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
22 Toms Skujinš (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille 0:00:55  
23 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano 0:01:26  
24 Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano 0:01:29  
25 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural    
26 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
27 Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano    
28 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
29 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun    
30 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93    
31 Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:01:53  
32 Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille    
33 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
34 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha    
35 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93    
36 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural    
37 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale    
38 Ryan Anderson (Can) Team Spidertech Powered By C10 0:01:57  
39 Bruno Pires (Por) Leopard Trek    
40 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller    
41 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller    
42 Sylvain Calzati (Fra) Bretagne - Schuller    
43 Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
44 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93    
45 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93 0:03:05  
46 Linus Gerdemann (Ger) Leopard Trek 0:03:47  
47 Víctor De La Parte (Spa) Caja Rural 0:04:24  
48 Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Velo-Club La Pomme Marseille    
49 Brice Feillu (Fra) Leopard Trek    
50 Ryan Roth (Can) Team Spidertech Powered By C10 0:05:25  
51 Stuart O'Grady (Aus) Leopard Trek 0:07:22  
52 Wesley Sulzberger (Aus) FDJ    
53 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ    
54 Ludovic Turpin (Fra) Saur - Sojasun    
55 Guillemo Lana Baquedano (Spa) Caja Rural 0:10:31  
56 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:13:28  
57 Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
58 Arnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93    
59 Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal    
60 Cédric Pineau (Fra) FDJ    
61 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale    
62 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal    
63 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal    
64 Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha    
65 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
66 Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
67 Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO    
68 Cheng Ji (Chn) Skil - Shimano    
69 Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano    
70 Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha    
71 Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha    
72 Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille    
73 Martin Pedersen (Den) Leopard Trek