TechPowered By

More tech

Holland Ladies Tour 2013

Date range:
September 3- 8, 2013

September 08, Stage 6: Bunde - Berg en Terblijt 111.7km

Van Dijk wins Holland Ladies Tour

By:
Cycling News
Published:
September 08, 2013, 21:42 BST,
Updated:
September 08, 2013, 22:45 BST

Guderzro claims final stage from two-rider sprint

Full Results
1 Tatiana Guderzo (Ita) MCipollini Giordana 2:53:59  
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Liv-Giant    
3 Lizzy Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:14  
4 Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 0:00:19  
5 Claudia Häusler (Ger) TIBCO    
6 Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon 0:00:26  
7 Chantal Blaak (Ned) TIBCO 0:01:27  
8 Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans Cycling Team 0:02:42  
9 Megan Guarnier (USA) Rabobank Liv-Giant    
10 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giordana 0:02:44  
11 Susanna Zorzi (Ita) Italian National Team    
12 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabobank Liv-Giant    
13 Trixi Worrack (Ger) Specialized-lululemon 0:02:52  
14 Amy Pieters (Ned) Team Argos-Shimano 0:03:00  
15 Ann-Sofie Duyck (Bel) Belgium National Team 0:08:22  
16 Shelley Olds (USA) TIBCO 0:08:44  
17 Emilia Fahlin (Swe) Hitec Products UCK    
18 Annelies Van Doorslaer (Bel) Belgium National Team 0:08:47  
19 Kirsten Wild (Ned) Team Argos-Shimano 0:08:48  
20 Elke Gebhardt (Ger) Team Argos-Shimano    
21 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv-Giant    
22 Lisa Brennauer (Ger) Specialized-lululemon    
23 Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team    
24 Mascha Pijnenborg (Ned) Team Futurumshop.nl    
25 Julie Leth (Den) Hitec Products UCK    
26 Julia Soek (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 0:08:51  
27 Janneke Ensing (Ned) Ronald McDonaldhuis Groningen 0:08:53  
28 Janneke Busser (Ned) Team Argos-Shimano    
29 Nina Kessler (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:08:56  
30 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giordana    
31 Marieke Van Wanroij (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:09:00  
32 Kirsten Peetoom (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel    
33 Natalie van Gogh (Ned) Ronald McDonaldhuis Groningen    
34 Bianca van den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies    
35 Vera Koedooder (Ned) Sengers Ladies Cycling Team    
36 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Liv-Giant    
37 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team    
38 Malgorzata Jasinska (Pol) MCipollini Giordana    
39 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies    
40 Loes Gunnewijk (Ned) Orica AIS    
41 Iris Slappendel (Ned) Rabobank Liv-Giant    
42 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies 0:09:05  
43 Sarah Roy (Aus) Team Futurumshop.nl    
44 Rozanne Slik (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies    
45 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products UCK    
46 Gracie Elvin (Aus) Orica AIS    
47 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS    
48 Corine van der Zijden (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel    
49 Esra Tromp (Ned) Team Argos-Shimano 0:09:09  
50 Gilke Croket (Bel) Belgium National Team 0:09:14  
51 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products UCK    
52 Melissa Hoskins (Aus) Orica AIS 0:09:15  
53 Corinne Smit (NZl) Regio Team West 0:09:18  
54 Marissa Otten (Ned) Ronald McDonaldhuis Groningen 0:09:27  
55 Kirsten Niessen (Ned) Restore Cycling 0:09:35  
56 Amanda Miller (USA) TIBCO 0:09:41  
57 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products UCK 0:10:38  
58 Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop.nl    
59 Winanda Spoor (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel    
60 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team    
61 Margriet de Beus (Ned) Restore Cycling    
62 Mieke Kröger (Ger) Team Futurumshop.nl    
DNF Carmen Small (USA) Specialized-lululemon    
DNF Katie Colclough (GBr) Specialized-lululemon    
DNF Shara Gillow (Aus) Orica AIS    
DNF Willeke Knol (Ned) Team Argos-Shimano    
DNF Sara Grifi (Ita) MCipollini Giordana    
DNF Michela Maltese (Ita) Italian National Team    
DNF Maria Giulia Confalonieri (Ita) Italian National Team    
DNF Ilaria Bonomi (Ita) Italian National Team    
DNF Els Belmans (Bel) Belgium National Team    
DNF Jessy Druyts (Bel) Belgium National Team    
DNF Karen Elzing (Ned) Team Futurumshop.nl    
DNF Janine Van Der Meer (Ned) Team Futurumshop.nl    
DNF Nike Beckeringh (Ned) Regio Team West    
DNF Sofie van Horik (Ned) Regio Team West    
DNF Ashleigh Neave (NZl) Parkhotel Valkenburg Ladies    
DNF Aagtje Dijkman (Ned) People's Trust Ladies Cycling    
DNF Mariël Borgerink (Ned) People's Trust Ladies Cycling    
DNF Ingeborg Kreuze (Ned) People's Trust Ladies Cycling    
DNF Judith Jelsma (Ned) People's Trust Ladies Cycling    
DNF Nathalie Jolink (Ned) People's Trust Ladies Cycling    
DNF Roos Hoogeboom (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel    
DNF Judith Bloem (Ned) Restore Cycling    
DNF Veerle Goossens (Ned) Restore Cycling    
DNS Silke Kogelman (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel    
DNS Ashlynn van Baarle (Ned) Restore Cycling    
Final general classification
1 Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon 15:00:47  
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Liv-Giant 0:01:05  
3 Lizzy Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team 0:01:11  
4 Tatiana Guderzo (Ita) MCipollini Giordana 0:01:50  
5 Claudia Häusler (Ger) TIBCO 0:02:17  
6 Trixi Worrack (Ger) Specialized-lululemon 0:02:22  
7 Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 0:02:28  
8 Chantal Blaak (Ned) TIBCO 0:03:21  
9 Megan Guarnier (USA) Rabobank Liv-Giant 0:03:59  
10 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabobank Liv-Giant 0:04:01  
11 Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans Cycling Team 0:04:27  
12 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giordana 0:04:37  
13 Amy Pieters (Ned) Team Argos-Shimano 0:05:02  
14 Susanna Zorzi (Ita) Italian National Team 0:06:30  
15 Lisa Brennauer (Ger) Specialized-lululemon 0:08:28  
16 Loes Gunnewijk (Ned) Orica AIS 0:09:52  
17 Melissa Hoskins (Aus) Orica AIS 0:10:04  
18 Gracie Elvin (Aus) Orica AIS 0:10:08  
19 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS    
20 Elke Gebhardt (Ger) Team Argos-Shimano 0:10:19  
21 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Liv-Giant 0:10:21  
22 Kirsten Wild (Ned) Team Argos-Shimano 0:10:22  
23 Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:10:25  
24 Iris Slappendel (Ned) Rabobank Liv-Giant    
25 Shelley Olds (USA) TIBCO 0:10:26  
26 Nina Kessler (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:10:31  
27 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team 0:10:37  
28 Vera Koedooder (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 0:10:39  
29 Julia Soek (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 0:11:00  
30 Malgorzata Jasinska (Pol) MCipollini Giordana 0:11:02  
31 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giordana 0:11:06  
32 Esra Tromp (Ned) Team Argos-Shimano 0:11:15  
33 Julie Leth (Den) Hitec Products UCK 0:11:34  
34 Emilia Fahlin (Swe) Hitec Products UCK 0:11:38  
35 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products UCK 0:11:45  
36 Amanda Miller (USA) TIBCO 0:11:46  
37 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products UCK 0:11:47  
38 Ann-Sofie Duyck (Bel) Belgium National Team 0:12:07  
39 Mascha Pijnenborg (Ned) Team Futurumshop.nl 0:12:24  
40 Kirsten Peetoom (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel 0:12:29  
41 Annelies Van Doorslaer (Bel) Belgium National Team 0:12:32  
42 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies 0:12:40  
43 Bianca van den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies    
44 Corine van der Zijden (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel 0:12:42  
45 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies 0:12:45  
46 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 0:12:47  
47 Janneke Busser (Ned) Team Argos-Shimano 0:12:49  
48 Rozanne Slik (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies 0:12:53  
49 Natalie van Gogh (Ned) Ronald McDonaldhuis Groningen 0:13:00  
50 Janneke Ensing (Ned) Ronald McDonaldhuis Groningen 0:13:04  
51 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv-Giant 0:13:22  
52 Marissa Otten (Ned) Ronald McDonaldhuis Groningen 0:13:35  
53 Winanda Spoor (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel 0:14:15  
54 Mieke Kröger (Ger) Team Futurumshop.nl 0:14:22  
55 Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop.nl 0:14:24  
56 Marieke Van Wanroij (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:15:03  
57 Corinne Smit (NZl) Regio Team West 0:17:11  
58 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products UCK 0:17:29  
59 Sarah Roy (Aus) Team Futurumshop.nl 0:22:11  
60 Gilke Croket (Bel) Belgium National Team 0:22:48  
61 Margriet de Beus (Ned) Restore Cycling 0:26:08  
62 Kirsten Niessen (Ned) Restore Cycling 0:35:13  
Points classification
1 Kirsten Wild (Ned) Team Argos-Shimano 82 pts
2 Lizzy Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team 66  
3 Shelley Olds (USA) TIBCO 59  
4 Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon 52  
5 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products UCK 39  
6 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giordana 38  
7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Liv-Giant 32  
8 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products UCK 28  
9 Trixi Worrack (Ger) Specialized-lululemon 27  
10 Tatiana Guderzo (Ita) MCipollini Giordana 25  
11 Elke Gebhardt (Ger) Team Argos-Shimano 25  
12 Melissa Hoskins (Aus) Orica AIS 22  
13 Vera Koedooder (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 20  
14 Anna Van Der Breggen (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 14  
15 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 13  
16 Claudia Häusler (Ger) TIBCO 12  
17 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies 10  
18 Chantal Blaak (Ned) TIBCO 9  
19 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Liv-Giant 9  
20 Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans Cycling Team 8  
21 Amy Pieters (Ned) Team Argos-Shimano 8  
22 Megan Guarnier (USA) Rabobank Liv-Giant 7  
23 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv-Giant 7  
24 Bianca van den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies 6  
25 Susanna Zorzi (Ita) Italian National Team 5  
26 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabobank Liv-Giant 4  
27 Loes Gunnewijk (Ned) Orica AIS 4  
28 Gracie Elvin (Aus) Orica AIS 4  
29 Mascha Pijnenborg (Ned) Team Futurumshop.nl 2  
30 Ann-Sofie Duyck (Bel) Belgium National Team 1  
31 Kirsten Peetoom (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel 1  
Sprint classification
1 Lizzy Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team 20 pts
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Liv-Giant 6  
3 Vera Koedooder (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 6  
4 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giordana 5  
5 Chantal Blaak (Ned) TIBCO 4  
6 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Liv-Giant 4  
7 Elke Gebhardt (Ger) Team Argos-Shimano 4  
8 Loes Gunnewijk (Ned) Orica AIS 3  
9 Tatiana Guderzo (Ita) MCipollini Giordana 2  
10 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv-Giant 2  
11 Nina Kessler (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 2  
12 Amanda Miller (USA) TIBCO 1  
13 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products UCK 1  
Young riders classification
1 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabobank Liv-Giant 15:04:48  
2 Amy Pieters (Ned) Team Argos-Shimano 0:01:01  
3 Susanna Zorzi (Ita) Italian National Team 0:02:29  
4 Melissa Hoskins (Aus) Orica AIS 0:06:03  
5 Julia Soek (Ned) Sengers Ladies Cycling Team 0:06:59  
6 Esra Tromp (Ned) Team Argos-Shimano 0:07:14  
7 Julie Leth (Den) Hitec Products UCK 0:07:33  
8 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products UCK 0:07:44  
9 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products UCK 0:07:46  
10 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies 0:08:39  
11 Corine van der Zijden (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel 0:08:41  
12 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies 0:08:44  
13 Rozanne Slik (Ned) Parkhotel Valkenburg Ladies 0:08:52  
14 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv-Giant 0:09:21  
15 Winanda Spoor (Ned) Team Rabo Plieger Jan van Arckel 0:10:14  
16 Mieke Kröger (Ger) Team Futurumshop.nl 0:10:21  
17 Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop.nl 0:10:23  
18 Gilke Croket (Bel) Belgium National Team 0:18:47  
Teams classification
1 Rabobank Liv-Giant 45:11:38  
2 Specialized-lululemon 0:01:37  
3 TIBCO 0:07:01  
4 Boels Dolmans Cycling Team 0:07:12  
5 MCipollini Giordana 0:08:25  
6 Sengers Ladies Cycling Team 0:15:02  
7 Team Argos-Shimano 0:17:06  
8 Orica AIS 0:20:26  
9 Hitec Products UCK 0:25:34  
10 Belgium National Team 0:28:21  
11 Parkhotel Valkenburg Ladies 0:28:48  
12 Team Rabo Plieger Jan van Arckel 0:30:09  
13 Team Futurumshop.nl 0:30:10  
14 Ronald McDonaldhuis Groningen 0:30:11