Skip to main content

Koretzky spoils the Spanish party on stage two

Full results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clément Koretzky (Fra) Amical Velo Club Aixois4:31:10
2Antonio Pedrero Lopez (Spa) Seguros Bilbao0:00:22
3Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:00:24
4Ramon Domene Reyes (Spa) Seguros Bilbao0:00:27
5Carlos Verona Quintanilla (Spa) Selección Española Sub230:00:28
6Jordi Simon Casulleras (Spa) Caja Rural
7Bob Rodriguez (Fra) Amical Velo Club Aixois
8Juan Pérez (Spa) Selección Española Sub230:00:38
9Luca Galvani (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:00:58
10Jesús Cañas (Spa) Supermercados Froiz0:01:00
11Antoine Lavieu (Fra) Amical Velo Club Aixois0:01:06
12Jimmy Janssens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:01:25
13Vasco Pereira (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:01:38
14Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:42
15Haritz Orbe Urrutia (Spa) Selección Española Sub230:01:44
16Zico Waeytens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:01:53
17Markel Antón (Spa) Seguros Bilbao0:02:02
18Luis Afonso (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:02:11
19Cristobal Sánchez (Spa) Seguros Bilbao0:02:13
20Marcos Jurado (Spa) Seguros Bilbao0:02:21
21Hugo González (Spa) Supermercados Froiz0:02:23
22Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Selección Española Sub230:02:30
23Giovanni Gaia (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:02:31
24Sylvain Lamarque (Fra) Entente Sud Gascoigne0:02:33
25Jesús Del Pino (Spa) Caja Rural0:02:37
26Niek Boom (Ned) Cyclingteam De Rijke0:02:41
27Diego Rubio (Spa) Selección Española Sub230:02:48
28Raphael Tappella (Fra) Amical Velo Club Aixois0:02:55
29José Gonçalves (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:02:58
30Thomas Miquel (Fra) Amical Velo Club Aixois0:03:19
31Joaquín López (Spa) Cafes Baque
32Rune Van Der Meijden (Ned) Cyclingteam De Rijke0:03:28
33Samuel Nicolás (Spa) Cafes Baque0:03:39
34André Domingos (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:03:48
35Roman Osuna Montes (Spa) Andalucía - Caja Granada
36Jan Stöhr (Cze) S.C. Sergio Dal Fiume0:03:50
37Igor Merino Cortazar (Spa) Naturgas Energia0:06:21
38Victor Holgado (Spa) Extremadura Spiuk0:07:27
39Víctor Martín (Spa) Selección Española Sub23
40Jesús Ezquerra (Spa) Cueva El Soplao
41Sergio Angulo (Spa) Cueva El Soplao
42David Gonzalez Arribas (Spa) Azysa Conor Wrc0:08:38
43Gerardo Rienda (Spa) Cueva El Soplao0:09:59
44Yelko Gomez (Pan) Caja Rural0:12:02
45Thomas Sprengers (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:12:22
46Borja Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk
47Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha0:12:27
48Edison Bravo (Chi) Extremadura Spiuk0:13:33
49Damien Garcia (Fra) Naturgas Energia0:13:36
50Darío Hernández (Spa) Caja Rural0:13:41
51Víctor Puertas (Spa) Cafes Baque0:14:13
52Adrian Alvarado (Chi) Extremadura Spiuk0:14:26
53Román Sáez (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar0:16:22
54José Rico (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
55Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke
56Óscar Hernández (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
57Rémi Laffitte (Fra) Entente Sud Gascoigne0:19:32
58Tim Wellens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:21:41
59Tosh Van Der Sande (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo
60Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha
61Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha
62Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke
63Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke
64Willem Wauters (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo
65Pierre Drubay (Fra) Amical Velo Club Aixois
66Adrian Sliwa (Pol) Azysa Conor Wrc
67Sergio Miguez (Spa) Supermercados Froiz
68Omar Fraile (Spa) Seguros Bilbao
69Francesco Casale (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume
70Francisco García (Spa) Caja Rural
71Alberto Gallego (Spa) Extremadura Spiuk
72Jesper Schipper (Ned) Cyclingteam De Rijke
73Gennaro Giustino (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume
74André Mourato (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira
75Jon Oria (Spa) Cafes Baque
76David Serrano (Spa) Cafes Baque
77Diego Cuervo (Spa) Cafes Baque
78Francisco Javier Moreno (Spa) Caja Rural
79Pim Klaver (Ned) Azysa Conor Wrc
80Andrés Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk
81Efren Carazo (Spa) Naturgas Energia
82Clément Chiaroni (Fra) Amical Velo Club Aixois
83Karol Andrzej (Pol) Caja Rural
84Wojciech Migdal (Pol) Azysa Conor Wrc
85Peter Loubineaud (Fra) Entente Sud Gascoigne
86Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha
87Mirko Castelli (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume
88Fernando Grijalba (Spa) Naturgas Energia
89Adrian Sart (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
90Marcos Miguel (Spa) Cueva El Soplao
91Mario Gonzalez Salas (Spa) Cueva El Soplao0:22:01
92Steve Bekaert (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:22:05
93Jesús Alberto Rubio (Spa) Andalucía - Caja Granada
94Miguel Antonio Abellan (Spa) Seguros Bilbao0:22:57
95Jesús Montero (Spa) Andalucía - Caja Granada0:26:53
96Eduardo Herranz (Spa) Supermercados Froiz
97Dorian Lebeau (Fra) Entente Sud Gascoigne
98Daniel Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk
99Jóni Brandão (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira
100Francisco Clavijo (Spa) Andalucía - Caja Granada
101Daniel Márquez (Spa) Azysa Conor Wrc
102Alain Gonzalez (Spa) Naturgas Energia
103Carlos Barbero (Spa) Naturgas Energia
104Fabio Silvestre (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira
105Jorge De Juan (Spa) Supermercados Froiz
106Mario Arranz (Spa) Cafes Baque
107Julio Maiques (Spa) Cueva El Soplao
108Victor Gil (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
109Jesús Quintanilla (Spa) Andalucía - Caja Granada
110Manuel Sola (Spa) Andalucía - Caja Granada
111David López (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
112Loïc Chetout (Fra) Naturgas Energia
113Juan Belles (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
114Julien Ballion (Fra) Entente Sud Gascoigne
DNFDavid De La Cruz Melgarejo (Spa) Selección Española Sub23
DNFIsmael Sanchez (Spa) Andalucía - Caja Granada
DNFDaniel Hernández (Spa) Supermercados Froiz
DNFManuel Jiménez (Spa) Supermercados Froiz
DNFJavier García (Spa) Cueva El Soplao
DNFKrzysztof Tracz (Pol) Azysa Conor Wrc
DNFEmanuele Poli (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clément Koretzky (Fra) Amical Velo Club Aixois7:42:53
2Antonio Pedrero Lopez (Spa) Seguros Bilbao0:00:22
3Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:00:24
4Jordi Simon Casulleras (Spa) Caja Rural0:00:26
5Ramon Domene Reyes (Spa) Seguros Bilbao0:00:27
6Bob Rodriguez (Fra) Amical Velo Club Aixois0:00:28
7Carlos Verona Quintanilla (Spa) Selección Española Sub23
8Juan Pérez (Spa) Selección Española Sub230:00:38
9Luca Galvani (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:00:58
10Jesús Cañas (Spa) Supermercados Froiz0:01:00
11Antoine Lavieu (Fra) Amical Velo Club Aixois0:01:06
12Jimmy Janssens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:01:25
13Vasco Pereira (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:01:38
14Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:42
15Haritz Orbe Urrutia (Spa) Selección Española Sub230:01:44
16Zico Waeytens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:01:53
17Markel Antón (Spa) Seguros Bilbao0:02:02
18Luis Afonso (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:02:11
19Cristobal Sánchez (Spa) Seguros Bilbao0:02:13
20Marcos Jurado (Spa) Seguros Bilbao0:02:21
21Hugo González (Spa) Supermercados Froiz0:02:23
22Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Selección Española Sub230:02:30
23Giovanni Gaia (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:02:31
24Sylvain Lamarque (Fra) Entente Sud Gascoigne0:02:33
25Jesús Del Pino (Spa) Caja Rural0:02:37
26Niek Boom (Ned) Cyclingteam De Rijke0:02:41
27Diego Rubio (Spa) Selección Española Sub230:02:48
28Raphael Tappella (Fra) Amical Velo Club Aixois0:02:55
29José Gonçalves (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:02:58
30Thomas Miquel (Fra) Amical Velo Club Aixois0:03:19
31Joaquín López (Spa) Cafes Baque
32Rune Van Der Meijden (Ned) Cyclingteam De Rijke0:03:28
33Samuel Nicolás (Spa) Cafes Baque0:03:39
34André Domingos (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:03:48
35Roman Osuna Montes (Spa) Andalucía - Caja Granada
36Jan Stöhr (Cze) S.C. Sergio Dal Fiume0:03:50
37Igor Merino Cortazar (Spa) Naturgas Energia0:06:21
38Jesús Ezquerra (Spa) Cueva El Soplao0:07:27
39Sergio Angulo (Spa) Cueva El Soplao
40Victor Holgado (Spa) Extremadura Spiuk
41Víctor Martín (Spa) Selección Española Sub23
42David Gonzalez Arribas (Spa) Azysa Conor Wrc0:08:38
43Gerardo Rienda (Spa) Cueva El Soplao0:09:59
44Yelko Gomez (Pan) Caja Rural0:12:02
45Borja Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk0:12:22
46Thomas Sprengers (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo
47Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha0:12:27
48Edison Bravo (Chi) Extremadura Spiuk0:13:33
49Damien Garcia (Fra) Naturgas Energia0:13:36
50Darío Hernández (Spa) Caja Rural0:13:41
51Adrian Alvarado (Chi) Extremadura Spiuk0:14:26
52Víctor Puertas (Spa) Cafes Baque0:14:51
53Óscar Hernández (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar0:16:22
54José Rico (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
55Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke
56Rémi Laffitte (Fra) Entente Sud Gascoigne0:19:32
57Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha0:21:41
58Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha
59Tosh Van Der Sande (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo
60Francisco García (Spa) Caja Rural
61Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke
62Sergio Miguez (Spa) Supermercados Froiz
63Adrian Sliwa (Pol) Azysa Conor Wrc
64Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke
65Wojciech Migdal (Pol) Azysa Conor Wrc
66Efren Carazo (Spa) Naturgas Energia
67André Mourato (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira
68Willem Wauters (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo
69Gennaro Giustino (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume
70Karol Andrzej (Pol) Caja Rural
71Pierre Drubay (Fra) Amical Velo Club Aixois
72Diego Cuervo (Spa) Cafes Baque
73Alberto Gallego (Spa) Extremadura Spiuk
74Omar Fraile (Spa) Seguros Bilbao
75David Serrano (Spa) Cafes Baque
76Clément Chiaroni (Fra) Amical Velo Club Aixois
77Jesper Schipper (Ned) Cyclingteam De Rijke
78Tim Wellens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo
79Pim Klaver (Ned) Azysa Conor Wrc
80Adrian Sart (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
81Fernando Grijalba (Spa) Naturgas Energia
82Francisco Javier Moreno (Spa) Caja Rural
83Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha
84Andrés Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk0:22:01
85Mario Gonzalez Salas (Spa) Cueva El Soplao
86Jesús Alberto Rubio (Spa) Andalucía - Caja Granada0:22:05
87Francesco Casale (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:22:08
88Mirko Castelli (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume
89Peter Loubineaud (Fra) Entente Sud Gascoigne0:22:10
90Miguel Antonio Abellan (Spa) Seguros Bilbao0:22:57
91Carlos Barbero (Spa) Naturgas Energia0:26:53
92Fabio Silvestre (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira
93Daniel Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk
94Victor Gil (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
95Daniel Márquez (Spa) Azysa Conor Wrc
96Jorge De Juan (Spa) Supermercados Froiz
97Jóni Brandão (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira
98Francisco Clavijo (Spa) Andalucía - Caja Granada
99Manuel Sola (Spa) Andalucía - Caja Granada
100Juan Belles (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
101Loïc Chetout (Fra) Naturgas Energia
102Jesús Montero (Spa) Andalucía - Caja Granada
103Julien Ballion (Fra) Entente Sud Gascoigne
104Jesús Quintanilla (Spa) Andalucía - Caja Granada
105David López (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar
106Román Sáez (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar0:35:11
107Jon Oria (Spa) Cafes Baque0:40:30
108Marcos Miguel (Spa) Cueva El Soplao
109Steve Bekaert (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:40:54
110Eduardo Herranz (Spa) Supermercados Froiz0:45:42
111Alain Gonzalez (Spa) Naturgas Energia
112Dorian Lebeau (Fra) Entente Sud Gascoigne
113Mario Arranz (Spa) Cafes Baque
114Julio Maiques (Spa) Cueva El Soplao

Latest on Cyclingnews