Skip to main content

Shaw takes time trial win

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Rhae Christie Shaw (Can) Canada0:21:11
2Tatiana Antoshina (Rus) Russian Federation0:00:02
3Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox0:00:08
4Alexand Burchenkova (Rus) Russian Federation0:00:26
5Vocht Liesbet De (Bel) Belgium0:00:36
6Julie Beveridge (Can) Mixed Vienne0:00:48
7Grace Verbeke (Bel) Belgium0:00:55
8Sanne Cant (Bel) Belgium0:00:58
9Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:01:05
10Coryn Rivera (USA) US National Team0:01:06
11Véronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox0:01:06
12Karol-Anne Canuel (Can) Mixed Vienne0:01:06
13Oxana Kozonchuk (Rus) Russian Federation0:01:07
14Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team0:01:08
15Vuyst Sofie De (Bel) Lotto Honda Team0:01:08
16Esther Olthuis (Ned) Team Specialized0:01:09
17Julia Martisova (Rus) Russian Federation0:01:10
18Yulia Iliynikh (Rus) Russian Federation0:01:10
19Jacquelyn Crowell (USA) US National Team0:01:13
20Doris Schweizer (Swi) Switzerland0:01:14
21Karin Aune (Swe) S.C. Michela Fanini Rox0:01:15
22Ashley James (USA) US National Team0:01:17
23Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech0:01:20
24Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team0:01:20
25Michelle Lauge (Den) Mixed Ladies0:01:22
26Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion0:01:29
27Andréa Graus (Aut) Mixed Vienne0:01:30
28Roxane Kneteman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:01:32
29Anisha Vekemans (Bel) Belgium0:01:32
30Catherine Delfosse (Bel) Lotto Honda Team0:01:42
31Eneritz Iturriaga Echevarria Mazaga (Spa) Lointek0:01:42
32Jolien D'hoore (Bel) Belgium0:01:44
33Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech0:01:45
34Sione Jongstra (Ned) Mixed Brabant0:01:45
35Emma Grant (GBr) For Viored Brooke0:01:47
36Lauren Kitchen (Aus) Mixed International0:01:50
37Margot Ortega (Fra) Mixed Bourgogne0:01:50
38Oliveira Flavia (Bra) Vaiano Solaristech0:01:53
39Petra Dijkman (Ned) Dolmans Landscaping Team0:01:53
40Malgorzta Jasinska (Pol) S.C. Michela Fanini Rox0:01:53
41Kendall Ryan (USA) US National Team0:01:54
42Mélodie Lesueur (Fra) Mixed Asahi-ESGL 930:01:56
43Mathilde Hatthijsse (Ned) Rabo Lady Force0:01:57
44Robyn Lee De Groot (RSA) Lotto Honda Team0:01:57
45Belen Lopez (Spa) Lointek0:01:57
46Patricia Schwager (Swi) Switzerland0:01:58
47Martine Bras (Ned) Dolmans Landscaping Team0:02:01
48Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team0:02:03
49Urte Juodvalkyte (Ltu) Vaiano Solaristech0:02:04
50Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox0:02:05
51Emma Silversides (GBr) Sengers Ladies Cycling Team0:02:05
52Désirée Ehrler (Swi) Switzerland0:02:07
53Marhina Thomasson (Swe) Team Specialized0:02:07
54Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:02:12
55Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion0:02:15
56Alna Burato (Fra) For Viored Brooke0:02:16
57Eugénie Mermillod (Fra) Team GSD Gestion0:02:15
58Margriet Kloppenburg (Den) Mixed Ladies0:02:19
59Christine Majerus (Lux) Team GSD Gestion0:02:19
60Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:02:19
61Emilie Blanquefort (Fra) Lointek0:02:21
62Mayuko Hagiwara (Jpn) Mixed Asahi-ESGL 930:02:22
63Véronique Fortin (Can) Canada0:02:24
64Marion Azam (Fra) Mixed Vienne0:02:24
65Jet Wilderman (Ned) Mixed Brabant0:02:24
66Lieselot Decroix (Bel) Belgium0:02:27
67Jessi Schneeberger (Swi) Switzerland0:02:27
68Kaitlin Antonneau (USA) US National Team0:02:30
69Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:02:33
70Ludivine Loze (Fra) Debabarrena - Gipuzkoa0:02:34
71Mélanie Bravard (Fra) Team GSD Gestion0:02:35
72Sabrina Stultiens (Ned) Mixed Brabant0:02:36
73Debora Galvez (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:02:40
74Elena Kuchinskaya (Rus) Russian Federation0:02:40
75Lisa Olivier (RSA) Mixed Ladies0:02:43
76Stefani Meizer (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:02:44
77Marisa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team0:02:45
78Désirée Schuler (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:02:47
79Kare Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:02:47
80Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek0:02:49
81Béatrice Thomas (Fra) Mixed Bourgogne0:02:54
82Linda Ringlever (Ned) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud0:02:59
83Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force0:03:06
84Kristen Peetoom (Ned) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud0:03:07
85Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech0:03:11
86Myfanwy Galloway (Aus) For Viored Brooke0:03:13
87Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team0:03:13
88Fanny Riberot (Fra) Lointek0:03:13
89Jessica Smits (Ned) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud0:03:13
90Cara Gillis (Can) Canada0:03:16
91Jane Barr (GBr) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud0:03:19
92Penny Rowsson (GBr) Mixed International0:03:20
93Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:03:23
94Fabienne Schaus (Lux) Team GSD Gestion0:03:24
95Celine Van Severen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:03:25
96Linn Torp (Nor) Mixed Brabant0:03:28
97Riccarda Mazzotta (Swi) Switzerland0:03:28
98Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized0:03:29
99Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force0:03:29
100Irene San Sebastian (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:03:31
101Katharina Fischer (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:03:34
102Leah Guloien (Can) Canada0:03:35
103Joanie Caron (Can) Canada0:03:35
104Dorieta Eskamendi (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:03:36
105Mia Eskebjerg (Den) Mixed Ladies0:03:37
106Emma Crum (NZl) Team Specialized0:03:44
107Luisa Beck (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:03:52
108Kate Finegan (Aus) Batavus Ladies Cycling Team0:03:53
109Elodie Le Bail (Fra) Mixed Asahi-ESGL 930:03:57
110Rebecca Curley (GBr) For Viored Brooke0:03:58
111Belinda Goss (Aus) Mixed International0:03:58
112Inmaculada Rafael (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:04:00
113Jasmin Rebmann (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:04:05
114Annette Berg (Den) Mixed Ladies0:04:08
115Mariss Van Der Merwe (RSA) Lotto Honda Team0:04:09
116Ane Santesteban (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:04:11
117Willeke Knol (Ned) Mixed Brabant0:04:17
118Alessia Martini (Ita) Vaiano Solaristech0:04:19
119Lolla Lepisto (Fin) Rabo Lady Force0:04:19
120Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force0:04:24
121Britt Jansen (Ned) Team Specialized0:04:25
122Sandra Weiss (Swi) Switzerland0:04:25
123Alexandra Carle (Aus) Mixed Bourgogne0:04:32
124Oriane Niay (Fra) Mixed Asahi-ESGL 930:04:32
125Julie Wynants (Bel) Rabo Lady Force0:04:37
126Charlotte Colclough (GBr) For Viored Brooke0:04:47
127Katy Curtis (Can) Canada0:04:48
128Mao Chino (Jpn) Mixed Asahi-ESGL 930:04:54
129Gabriella Shaw (GBr) For Viored Brooke0:05:10
130Audrey Gascon (Fra) Mixed Bourgogne0:05:17
131Nathalie Van Gogh (Ned) Team Specialized0:05:54
132Lara Tomisch (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:16:05
DNSEileen Roe (GBr) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rhae Christie Shaw (Can) Canada3:32:55
2Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox0:00:03
3Alexand Burchenkova (Rus) Russian Federation0:00:26
4Grace Verbeke (Bel) Belgium0:00:55
5Coryn Rivera (USA) US National Team0:00:56
6Vuyst Sofie De (Bel) Lotto Honda Team0:01:02
7Tatiana Antoshina (Rus) Russian Federation0:01:03
8Vocht Liesbet De (Bel) Belgium0:01:34
9Julie Beveridge (Can) Mixed Vienne0:01:49
10Oliveira Flavia (Bra) Vaiano Solaristech0:01:53
11Petra Dijkman (Ned) Dolmans Landscaping Team0:01:54
12Sanne Cant (Bel) Belgium0:01:59
13Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:02:06
14Véronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox0:02:07
15Karol-Anne Canuel (Can) Mixed Vienne
16Oxana Kozonchuk (Rus) Russian Federation0:02:08
17Julia Martisova (Rus) Russian Federation
18Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team0:02:09
19Esther Olthuis (Ned) Team Specialized0:02:10
20Yulia Iliynikh (Rus) Russian Federation0:02:11
21Jacquelyn Crowell (USA) US National Team0:02:15
22Doris Schweizer (Swi) Switzerland
23Karin Aune (Swe) S.C. Michela Fanini Rox0:02:16
24Ashley James (USA) US National Team0:02:18
25Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech0:02:21
26Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team0:02:22
27Michelle Lauge (Den) Mixed Ladies0:02:23
28Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion0:02:30
29Andréa Graus (Aut) Mixed Vienne0:02:31
30Roxane Kneteman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:02:33
31Anisha Vekemans (Bel) Belgium
32Catherine Delfosse (Bel) Lotto Honda Team0:02:43
33Eneritz Iturriaga Echevarria Mazaga (Spa) Lointek
34Jolien D'hoore (Bel) Belgium0:02:45
35Sione Jongstra (Ned) Mixed Brabant0:02:46
36Emma Grant (GBr) For Viored Brooke0:02:48
37Lauren Kitchen (Aus) Mixed International0:02:51
38Margot Ortega (Fra) Mixed Bourgogne0:02:52
39Malgorzta Jasinska (Pol) S.C. Michela Fanini Rox0:02:55
40Kendall Ryan (USA) US National Team
41Martine Bras (Ned) Dolmans Landscaping Team0:02:56
42Mélodie Lesueur (Fra) Mixed Asahi-ESGL 930:02:57
43Robyn Lee De Groot (RSA) Lotto Honda Team0:02:58
44Belen Lopez (Spa) Lointek
45Patricia Schwager (Swi) Switzerland0:02:59
46Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team0:03:04
47Urte Juodvalkyte (Ltu) Vaiano Solaristech0:03:05
48Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox0:03:06
49Emma Silversides (GBr) Sengers Ladies Cycling Team
50Désirée Ehrler (Swi) Switzerland0:03:08
51Marhina Thomasson (Swe) Team Specialized
52Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team0:03:13
53Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion0:03:16
54Alna Burato (Fra) For Viored Brooke0:03:17
55Eugénie Mermillod (Fra) Team GSD Gestion
56Christine Majerus (Lux) Team GSD Gestion
57Margriet Kloppenburg (Den) Mixed Ladies0:03:20
58Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
59Emilie Blanquefort (Fra) Lointek0:03:22
60Mayuko Hagiwara (Jpn) Mixed Asahi-ESGL 930:03:23
61Véronique Fortin (Can) Canada0:03:25
62Marion Azam (Fra) Mixed Vienne
63Jet Wilderman (Ned) Mixed Brabant
64Lieselot Decroix (Bel) Belgium0:03:28
65Kaitlin Antonneau (USA) US National Team0:03:31
66Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:03:34
67Ludivine Loze (Fra) Debabarrena - Gipuzkoa0:03:35
68Mélanie Bravard (Fra) Team GSD Gestion0:03:36
69Sabrina Stultiens (Ned) Mixed Brabant0:03:37
70Elena Kuchinskaya (Rus) Russian Federation0:03:41
71Lisa Olivier (RSA) Mixed Ladies0:03:44
72Stefani Meizer (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:03:45
73Marisa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team0:03:46
74Désirée Schuler (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:03:48
75Kare Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
76Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek0:03:50
77Béatrice Thomas (Fra) Mixed Bourgogne0:03:56
78Linda Ringlever (Ned) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud0:04:00
79Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force0:04:07
80Kristen Peetoom (Ned) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud0:04:08
81Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech0:04:13
82Myfanwy Galloway (Aus) For Viored Brooke0:04:14
83Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team
84Fanny Riberot (Fra) Lointek
85Jane Barr (GBr) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud0:04:20
86Penny Rowsson (GBr) Mixed International0:04:21
87Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team0:04:24
88Fabienne Schaus (Lux) Team GSD Gestion0:04:26
89Celine Van Severen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
90Linn Torp (Nor) Mixed Brabant0:04:29
91Riccarda Mazzotta (Swi) Switzerland
92Irene San Sebastian (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:04:32
93Leah Guloien (Can) Canada0:04:36
94Dorieta Eskamendi (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:04:37
95Emma Crum (NZl) Team Specialized0:04:45
96Luisa Beck (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:04:53
97Belinda Goss (Aus) Mixed International0:04:58
98Katharina Fischer (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:05:06
99Mariss Van Der Merwe (RSA) Lotto Honda Team0:05:10
100Ane Santesteban (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:05:12
101Alessia Martini (Ita) Vaiano Solaristech0:05:20
102Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force0:05:25
103Sandra Weiss (Swi) Switzerland0:05:26
104Alexandra Carle (Aus) Mixed Bourgogne0:05:33
105Oriane Niay (Fra) Mixed Asahi-ESGL 93
106Julie Wynants (Bel) Rabo Lady Force0:05:38
107Charlotte Colclough (GBr) For Viored Brooke0:05:48
108Mao Chino (Jpn) Mixed Asahi-ESGL 930:05:55
109Nathalie Van Gogh (Ned) Team Specialized0:06:55
110Jessica Smits (Ned) Moving LadiesTeam R&TC Groenewoud0:08:29
111Mathilde Hatthijsse (Ned) Rabo Lady Force0:08:43
112Kate Finegan (Aus) Batavus Ladies Cycling Team0:09:09
113Willeke Knol (Ned) Mixed Brabant0:09:33
114Lolla Lepisto (Fin) Rabo Lady Force0:09:35
115Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized0:10:15
116Debora Galvez (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:14:24
117Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force0:15:13
118Britt Jansen (Ned) Team Specialized0:16:09
119Cara Gillis (Can) Canada0:16:40
120Joanie Caron (Can) Canada0:16:59
121Rebecca Curley (GBr) For Viored Brooke0:17:22
122Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech0:21:21
123Jessi Schneeberger (Swi) Switzerland0:22:03
124Mia Eskebjerg (Den) Mixed Ladies0:23:13
125Elodie Le Bail (Fra) Mixed Asahi-ESGL 930:23:33
126Inmaculada Rafael (Spa) Debabarrena - Gipuzkoa0:23:36
127Jasmin Rebmann (Ger) Team Baden Rothaus Vita Clasica0:23:41
128Annette Berg (Den) Mixed Ladies0:23:44
129Gabriella Shaw (GBr) For Viored Brooke0:24:46
130Katy Curtis (Can) Canada0:36:57
131Audrey Gascon (Fra) Mixed Bourgogne0:41:42

Latest on Cyclingnews