Skip to main content

Soto sprints to victory in Melo

Full Results
1Jorge Soto (Uru) Porongos de Flores3:17:27
2Chad Beyer (USA) Competitive Cyclist Racing Team
3Alan Presa (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia
4Pablo Pintos (Uru) Club Ciclista Cerro Largo
5Francisco Mancebo (Spa) Competitive Cyclist Racing Team
6Tyler Magner (USA) USA National Team0:00:24
7Ignacio Maldonado (Uru) Porongos de Flores
8Alvaro Tardaguila (Uru) Amanecer
9Matias Medici (Arg) Porongos de Flores
10Cesar Grajales (Col) Competitive Cyclist Racing Team
11Alex Diniz (Bra) Real Cycling Team
12Rob Bush (USA) USA National Team
13Gonzalo Tagliabue (Uru) C.A. Villa Teresa
14Nestor Pias (Uru) Amanecer
15Mariano De Fino (Uru) C.A. Villa Teresa
16Michael Olheiser (USA) Competitive Cyclist Racing Team
17Eriberto Rodrigues (Bra) Real Cycling Team
18Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia
19Geovani Fernandez (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:01:37
20Mateo Sasso (Uru) C.A. Villa Teresa
21Francisco Chamorro (Arg) Real Cycling Team
22Luis Martinez (Uru) Federacion Trinitaria0:01:49
23Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores
24Gabriel Richard (Arg) Porongos de Flores
25Marcelo Graces (Uru) Federacion Trinitaria
26Emanuel Yanes (Uru) Porongos de Flores
27Nicolas Palma (Uru) Amanecer
28Kleber Ramos (Bra) Real Cycling Team0:05:31
29Cristian Egidio (Bra) Sao Francisco Saude0:07:34
30Thiago Nardin (Bra) Sao Francisco Saude
31Oscar Dominguez (Uru) Penarol de Maldonado
32Adrian Martins (Bra) Real Cycling Team
33Dario Diaz (Uru) C.A. Villa Teresa
34Claudio Granizal (Uru) C.C. Maronas
35Cristian Clavero (Arg) Avai de Florianopolis
36Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert
37Ibon Zugasti (Spa) Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert
38Wilder Miraballes (Uru) C.A. Villa Teresa
39Camilo Pimentel (Uru) Club Ciclista Cerro Largo
40Joan De Souza (Uru) Amanecer
41Tommy Nankervis (Aus) Competitive Cyclist Racing Team0:07:37
42Kit Karzen (USA) USA National Team0:11:00
43Federico Castex (Uru) Cruz del Sur
44Nemesio Garcia (Uru) Club Ciclista Cerro Largo
45Cesar Berti (Uru) Estudiantes El Colla
46Alexander Acosta (Uru) C.C. Maronas
47Bilker Castro (Uru) Club Ciclista Cerro Largo
48Zack Noonan (USA) USA National Team
49Maximiliano Corujo (Uru) San Antonio de Florida
50Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix
51Juan J. Branco (Uru) C.A. Progreso
52Juan A. Ramirez (Uru) Federacion Trinitaria
53Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix
54Alvaro Suarez (Uru) C.A. Progreso
55Javier Moreira (Uru) Federacion Trinitaria
56Alejandro Padulo (Par) Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert
57Marcelo Moser (Bra) Real Cycling Team
58Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia
59Martin Bentancor (Uru) Cruz del Sur
60Cristian Larrama (Uru) Estudiantes El Colla
61Hernan Cline (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia
62Diego Bentacour (Uru) C.C. Maronas
63Fernando Barroso (Arg) Acme Cycling
64Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling
65Gustavo Hernandez (Uru) Federacion de Montevideo
66Rafael Ferrero (Uru) Amanecer
67Agustin Margalef (Uru) Amanecer
68Matias Perez (Uru) C.C. Maronas
69Leonardo Barrera (Uru) C.C. Estacion de Minas
70Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla
71Natan Cavalca (Bra) Seleccion de Santa Catarina
72Emanuel Buffa (Uru) San Antonio de Florida
73Jose Ocampo (Uru) Platense de Tacuarembo
74Marcos Caches (Uru) Artigas de San Ramon
75Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix
76Juan M. Sanchez (Uru) C.A. Progreso
77Agustin Ledesma (Arg) Acme Cycling
78Fabricio Costa (Uru) Paso de Los Toros Siglo XXI
79Walter Silva (Uru) Platense de Tacuarembo
80Federico Diaz (Uru) San Antonio de Florida
81Agustin Moreira (Uru) Federacion de Montevideo
82Mario Alvarez (Uru) C.C. Fenix
83Ruben Mastela (Bra) Seleccion de Santa Catarina
84Nicolas Da Silva (Uru) C.A. Progreso
85Gregory Duarte (Uru) C.A. Villa Teresa
86Gonzalo Blanco (Uru) Federacion de Montevideo
87Roman Mastrangelo (Arg) C.C. Fenix
88Guilherme Amado (Bra) Seleccion de Santa Catarina
89Rodrigo Nascimento (Bra) Avai de Florianopolis
90Mario Sasso (Uru) Estudiantes El Colla
91Hugo Sanabria (Uru) Federacion Trinitaria
92Phil Grenfell (Aus) Competitive Cyclist Racing Team0:11:28
93Ian Kane Moir (USA) USA National Team
94Diego Vola (Uru) C.A. Progreso0:12:41
95Federico Gadea (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:14:02
96Javier Lindner (Arg) Acme Cycling0:15:18
97Juan P. Raffler (Arg) Acme Cycling
98Antoelson Dornelles (Bra) Sao Francisco Saude0:16:15
99Gustavo Moran (Uru) Arco Iris de Montevideo0:26:16
100Gaston Rovere (Uru) Artigas de San Ramon
101Gustavo Zorzo (Bra) Avai de Florianopolis0:27:43
102Marcelo Fariña (Uru) C.C. Estacion de Minas0:28:25
103Walter Pereira (Uru) Penarol de Tacuarembo
104Martin Rodriguez (Uru) Arco Iris de Montevideo
105Ricardo Oveiroz (Bra) Sao Francisco Saude
106Cesar Requel (Uru) Penarol de Tacuarembo
107Winston Freitas (Uru) Platense de Tacuarembo
108Sergio Zinola (Uru) C.C. Estacion de Minas
109Oscar Garcia (Uru) Federacion de Montevideo
110Matias Gonzalez (Uru) C.C. Maronas
111Cristian Saboredo (Uru) Paso de Los Toros Siglo XXI
112Jose L. Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia

Points
1Jorge Soto (Uru) Porongos de Flores15pts
2Chad Beyer (USA) Competitive Cyclist Racing Team12
3Alan Presa (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia10
4Pablo Pintos (Uru) Club Ciclista Cerro Largo8
5Francisco Mancebo (Spa) Competitive Cyclist Racing Team7
6Tyler Magner (USA) USA National Team6
7Ignacio Maldonado (Uru) Porongos de Flores5
8Alvaro Tardaguila (Uru) Amanecer4
9Matias Medici (Arg) Porongos de Flores3
10Cesar Grajales (Col) Competitive Cyclist Racing Team2

Mountain 1 - (Cat. 3) 73km
1Jorge Soto (Uru) Porongos de Flores5pts
2Pablo Pintos (Uru) Club Ciclista Cerro Largo3
3Cristian Clavero (Arg) Avai de Florianopolis1

Mountain 2 - (Cat. 3) 128.1km
1Francisco Mancebo (Spa) Competitive Cyclist Racing Team5pts
2Chad Beyer (USA) Competitive Cyclist Racing Team3
3Pablo Pintos (Uru) Club Ciclista Cerro Largo1

Sprint 1 - 30km
1Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores3pts
2Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix2
3Bilker Castro (Uru) Club Ciclista Cerro Largo1

Sprint 2 - 113.7km
1Alvaro Tardaguila (Uru) Amanecer3pts
2Mateo Sasso (Uru) C.A. Villa Teresa2
3Chad Beyer (USA) Competitive Cyclist Racing Team1

Teams
1Competitive Cyclist Racing Team9:52:45
2Porongos de Flores0:00:24
3C.A. Villa Teresa0:02:01
4Real Cycling Team
5Amanecer0:02:13
6Club Ciclista Cerro Largo0:08:47
7Alas Rojas de Santa Lucia0:11:00
8USA National Team0:11:24
9Federacion Trinitaria0:14:14
10Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert0:25:44
11C.C. Maronas0:29:10
12Sao Francisco Saude0:30:59
13Estudiantes El Colla0:32:36
14C.C. Fenix
15C.A. Progreso
16San Antonio de Florida
17Acme Cycling
18Federacion de Montevideo
19Seleccion de Santa Catarina
20Avai de Florianopolis0:45:53
21Platense de Tacuarembo0:50:01
22C.C. Estacion de Minas1:07:26

General classification after stage 2
1Jorge Soto (Uru) Porongos de Flores6:36:32
2Pablo Pintos (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:00:03
3Alan Presa (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia0:00:05
4Chad Beyer (USA) Competitive Cyclist Racing Team0:00:07
5Francisco Mancebo (Spa) Competitive Cyclist Racing Team0:00:10
6Michael Olheiser (USA) Competitive Cyclist Racing Team0:00:16
7Tyler Magner (USA) USA National Team0:00:37
8Alvaro Tardaguila (Uru) Amanecer
9Ignacio Maldonado (Uru) Porongos de Flores
10Gonzalo Tagliabue (Uru) C.A. Villa Teresa
11Matias Medici (Arg) Porongos de Flores
12Alex Diniz (Bra) Real Cycling Team
13Eriberto Rodrigues (Bra) Real Cycling Team
14Mariano De Fino (Uru) C.A. Villa Teresa
15Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia0:01:10
16Nestor Pias (Uru) Amanecer0:01:30
17Mateo Sasso (Uru) C.A. Villa Teresa0:02:21
18Francisco Chamorro (Arg) Real Cycling Team0:02:23
19Nicolas Palma (Uru) Amanecer0:02:35
20Geovani Fernandez (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:02:43
21Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores0:02:52
22Marcelo Graces (Uru) Federacion Trinitaria0:02:55
23Gabriel Richard (Arg) Porongos de Flores
24Cesar Grajales (Col) Competitive Cyclist Racing Team0:03:13
25Thiago Nardin (Bra) Sao Francisco Saude0:07:47
26Camilo Pimentel (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:08:20
27Tommy Nankervis (Aus) Competitive Cyclist Racing Team0:08:41
28Adrian Martins (Bra) Real Cycling Team0:10:05
29Wilder Miraballes (Uru) C.A. Villa Teresa0:10:43
30Claudio Granizal (Uru) C.C. Maronas0:10:58
31Luis Martinez (Uru) Federacion Trinitaria0:11:12
32Cristian Clavero (Arg) Avai de Florianopolis0:11:30
33Emanuel Yanes (Uru) Porongos de Flores0:11:31
34Kleber Ramos (Bra) Real Cycling Team0:11:36
35Fernando Barroso (Arg) Acme Cycling0:11:46
36Hernan Cline (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia
37Gregory Duarte (Uru) C.A. Villa Teresa
38Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix0:12:06
39Dario Diaz (Uru) C.A. Villa Teresa0:13:39
40Bilker Castro (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:13:48
41Nemesio Garcia (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:14:09
42Phil Grenfell (Aus) Competitive Cyclist Racing Team0:16:04
43Mario Alvarez (Uru) C.C. Fenix0:16:21
44Ibon Zugasti (Spa) Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert0:16:55
45Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert0:16:56
46Alexander Acosta (Uru) C.C. Maronas0:17:05
47Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia
48Martin Bentancor (Uru) Cruz del Sur
49Agustin Margalef (Uru) Amanecer
50Rob Bush (USA) USA National Team0:17:44
51Antoelson Dornelles (Bra) Sao Francisco Saude0:17:51
52Fabricio Costa (Uru) Paso de Los Toros Siglo XXI0:19:14
53Walter Silva (Uru) Platense de Tacuarembo
54Cristian Egidio (Bra) Sao Francisco Saude0:19:30
55Joan De Souza (Uru) Amanecer0:20:03
56Zack Noonan (USA) USA National Team0:20:22
57Matias Perez (Uru) C.C. Maronas
58Juan M. Sanchez (Uru) C.A. Progreso
59Nicolas Da Silva (Uru) C.A. Progreso
60Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix0:20:26
61Federico Gadea (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:20:27
62Cristian Larrama (Uru) Estudiantes El Colla0:21:48
63Agustin Ledesma (Arg) Acme Cycling0:22:21
64Kit Karzen (USA) USA National Team0:22:38
65Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix0:23:27
66Javier Moreira (Uru) Federacion Trinitaria0:23:29
67Gustavo Hernandez (Uru) Federacion de Montevideo
68Federico Castex (Uru) Cruz del Sur0:23:49
69Juan A. Ramirez (Uru) Federacion Trinitaria
70Oscar Dominguez (Uru) Penarol de Maldonado0:24:25
71Rodrigo Nascimento (Bra) Avai de Florianopolis0:26:32
72Cesar Berti (Uru) Estudiantes El Colla0:27:52
73Juan J. Branco (Uru) C.A. Progreso
74Rafael Ferrero (Uru) Amanecer
75Marcos Caches (Uru) Artigas de San Ramon
76Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla
77Federico Diaz (Uru) San Antonio de Florida
78Mario Sasso (Uru) Estudiantes El Colla
79Diego Bentacour (Uru) C.C. Maronas0:27:55
80Alvaro Suarez (Uru) C.A. Progreso0:28:28
81Ian Kane Moir (USA) USA National Team0:28:43
82Jose L. Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia0:29:11
83Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling0:29:27
84Javier Lindner (Arg) Acme Cycling0:32:30
85Juan P. Raffler (Arg) Acme Cycling0:33:25
86Marcelo Moser (Bra) Real Cycling Team0:34:09
87Ruben Mastela (Bra) Seleccion de Santa Catarina
88Agustin Moreira (Uru) Federacion de Montevideo0:36:04
89Alejandro Padulo (Par) Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert0:37:53
90Maximiliano Corujo (Uru) San Antonio de Florida
91Leonardo Barrera (Uru) C.C. Estacion de Minas
92Emanuel Buffa (Uru) San Antonio de Florida
93Natan Cavalca (Bra) Seleccion de Santa Catarina
94Jose Ocampo (Uru) Platense de Tacuarembo
95Guilherme Amado (Bra) Seleccion de Santa Catarina
96Hugo Sanabria (Uru) Federacion Trinitaria
97Gonzalo Blanco (Uru) Federacion de Montevideo0:38:13
98Roman Mastrangelo (Arg) C.C. Fenix0:38:21
99Gustavo Zorzo (Bra) Avai de Florianopolis0:53:00
100Gaston Rovere (Uru) Artigas de San Ramon0:53:09
101Gustavo Moran (Uru) Arco Iris de Montevideo0:53:17
102Ricardo Oveiroz (Bra) Sao Francisco Saude0:54:24
103Winston Freitas (Uru) Platense de Tacuarembo0:55:18
104Cesar Requel (Uru) Penarol de Tacuarembo
105Oscar Garcia (Uru) Federacion de Montevideo
106Sergio Zinola (Uru) C.C. Estacion de Minas0:55:38
107Marcelo Fariña (Uru) C.C. Estacion de Minas
108Matias Gonzalez (Uru) C.C. Maronas
109Martin Rodriguez (Uru) Arco Iris de Montevideo0:56:36
110Cristian Saboredo (Uru) Paso de Los Toros Siglo XXI0:57:24
111Walter Pereira (Uru) Penarol de Tacuarembo0:57:25

Points classification
1Jorge Soto (Uru) Porongos de Flores23pts
2Pablo Pintos (Uru) Club Ciclista Cerro Largo20
3Alan Presa (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia20
4Michael Olheiser (USA) Competitive Cyclist Racing Team15
5Francisco Mancebo (Spa) Competitive Cyclist Racing Team14
6Chad Beyer (USA) Competitive Cyclist Racing Team12
7Tyler Magner (USA) USA National Team12
8Alvaro Tardaguila (Uru) Amanecer9
9Ignacio Maldonado (Uru) Porongos de Flores5
10Gonzalo Tagliabue (Uru) C.A. Villa Teresa4
11Matias Medici (Arg) Porongos de Flores3
12Thiago Nardin (Bra) Sao Francisco Saude3
13Eriberto Rodrigues (Bra) Real Cycling Team2
14Cesar Grajales (Col) Competitive Cyclist Racing Team2

Mountains classification
1Michael Olheiser (USA) Competitive Cyclist Racing Team10pts
2Pablo Pintos (Uru) Club Ciclista Cerro Largo8
3Francisco Mancebo (Spa) Competitive Cyclist Racing Team5
4Jorge Soto (Uru) Porongos de Flores5
5Chad Beyer (USA) Competitive Cyclist Racing Team3
6Eriberto Rodrigues (Bra) Real Cycling Team3
7Cristian Clavero (Arg) Avai de Florianopolis2
8Alan Presa (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia2

Sprint classification
1Alvaro Tardaguila (Uru) Amanecer5pts
2Mateo Sasso (Uru) C.A. Villa Teresa5
3Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores3
4Francisco Mancebo (Spa) Competitive Cyclist Racing Team3
5Diego Gonzalez (Uru) C.C. Fenix2
6Chad Beyer (USA) Competitive Cyclist Racing Team1
7Bilker Castro (Uru) Club Ciclista Cerro Largo1
8Eriberto Rodrigues (Bra) Real Cycling Team1

U23 riders classification
1Alan Presa (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia6:36:37
2Tyler Magner (USA) USA National Team0:00:32
3Ignacio Maldonado (Uru) Porongos de Flores
4Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores0:02:47
5Camilo Pimentel (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:08:15
6Fernando Barroso (Arg) Acme Cycling0:11:41
7Bilker Castro (Uru) Club Ciclista Cerro Largo0:13:43
8Alexander Acosta (Uru) C.C. Maronas0:17:00

Teams classification
1Competitive Cyclist Racing Team19:50:31
2Porongos de Flores0:00:32
3C.A. Villa Teresa0:02:40
4Real Cycling Team0:02:42
5Amanecer0:03:27
6Club Ciclista Cerro Largo0:10:01
7Alas Rojas de Santa Lucia0:12:14
8USA National Team0:32:06
9Federacion Trinitaria0:36:01
10Sao Francisco Saude0:38:23
11C.C. Maronas0:47:30
12C.C. Fenix0:47:38
13Acme Cycling1:01:04
14Estudiantes El Colla1:01:27
15C.A. Progreso1:07:41
16Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert1:10:49
17San Antonio de Florida1:16:36
18Avai de Florianopolis1:30:08
19Federacion de Montevideo1:36:11
20Seleccion de Santa Catarina1:49:00
21Platense de Tacuarembo1:51:30
22C.C. Estacion de Minas2:27:34

Latest on Cyclingnews