Skip to main content

Spicka takes men's sprint

Men's Sprint Qualifying
1Denis Spicka (Cze)0:00:10.063
2Denis Shurshin (Rus)0:00:10.186
3Sergey Kucherov (Rus)0:00:10.196
4Adam Ptacnik (Cze)0:00:10.253
5Tomas Babek (Cze)0:00:10.281
6Pavel Jakushevskiy (Rus)0:00:10.314
7Kirill Filatov (Rus)0:00:10.365
8Andrey Kubeev (Rus)0:00:10.404
9Sergey Zhil'skiy (Rus)0:00:10.462
10Filip Ditzel (Cze)0:00:10.516
11Angel Pulgar (Ven)0:00:10.683
12Nikita Shurshin (Rus)0:00:10.686
13Hersony Canelon (Ven)0:00:10.706
14Juan Sivira (Ven)0:00:10.817
15Andrey Russkikh (Rus)0:00:10.853
16Viktor Nenastin (Rus)0:00:10.927
17Cesar Marcano (Ven)0:00:11.221
18Eerik Idarand (Est)0:00:11.330
19Mikhail Kolesnev (Rus)0:00:11.492

Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 1
1Denis Spicka (Cze)0:00:11.580
2Viktor Nenastin (Rus)

Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 2
1Denis Shurshin (Rus)0:00:11.200
2Andrey Russkikh (Rus)

Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 3
1Sergey Kucherov (Rus)0:00:11.280
2Juan Sivira (Ven)

Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 4
1Adam Ptacnik (Cze)0:00:11.180
2Hersony Canelon (Ven)

Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 5
1Tomas Babek (Cze)0:00:11.320
2Nikita Shurshin (Rus)

Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 6
1Pavel Jakushevskiy (Rus)0:00:11.300
2Angel Pulgar (Ven)

Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 7
1Kirill Filatov (Rus)0:00:11.110
2Filip Ditzel (Cze)

Men's Sprint 1/8 Finals - Heat 8
1Sergey Zhil'skiy (Rus)0:00:11.450
2Andrey Kubeev (Rus)

Men's Sprint 1/4 Finals Heat 1 - Race 1
1Denis Spicka (Cze)0:00:11.290
2Sergey Zhil'skiy (Rus)

Men's Sprint 1/4 Finals Heat 1 - Race 2
1Denis Spicka (Cze)0:00:11.090
2Sergey Zhil'skiy (Rus)

Men's Sprint 1/4 Finals Heat 2 - Race 1
1Denis Shurshin (Rus)0:00:11.020
2Kirill Filatov (Rus)

Men's Sprint 1/4 Finals Heat 2 - Race 2
1Denis Shurshin (Rus)0:00:10.980
2Kirill Filatov (Rus)

Men's Sprint 1/4 Finals Heat 3 - Race 1
1Pavel Jakushevskiy (Rus)0:00:10.860
2Sergey Kucherov (Rus)

Men's Sprint 1/4 Finals Heat 3 - Race 2
1Pavel Jakushevskiy (Rus)0:00:10.900
2Sergey Kucherov (Rus)

Men's Sprint 1/4 Finals Heat 4 - Race 1
1Adam Ptacnik (Cze)0:00:10.880
2Tomas Babek (Cze)

Men's Sprint 1/4 Finals Heat 4 - Race 2
1Tomas Babek (Cze)0:00:12.140
2Adam Ptacnik (Cze)

Men's Sprint 1/4 Finals Heat 4 - Race 3
1Tomas Babek (Cze)0:00:11.600
2Adam Ptacnik (Cze)

Men's Sprint Final - 5th-8th place
5Sergey Kucherov (Rus)0:00:11.140
6Kirill Filatov (Rus)
7Adam Ptacnik (Cze)
8Sergey Zhil'skiy (Rus)

Men's Sprint Semi Final Heat 1 - Race 1
1Denis Spicka (Cze)0:00:11.020
2Tomas Babek (Cze)

Men's Sprint Semi Final Heat 1 - Race 2
1Denis Spicka (Cze)0:00:12.240
2Tomas Babek (Cze)

Men's Sprint Semi Final Heat 2 - Race 1
1Pavel Jakushevskiy (Rus)0:00:10.940
2Denis Shurshin (Rus)

Men's Sprint Semi Final Heat 2 - Race 2
1Pavel Jakushevskiy (Rus)0:00:11.270
2Denis Shurshin (Rus)

Men's Sprint Final Bronze Medal Round - Race 1
3Denis Shurshin (Rus)0:00:11.310
4Tomas Babek (Cze)

Men's Sprint Final Bronze Medal Round - Race 2
3Denis Shurshin (Rus)0:00:10.850
4Tomas Babek (Cze)

Men's Sprint Final Gold Medal Round - Race 1
1Denis Spicka (Cze)0:00:10.820
2Pavel Jakushevskiy (Rus)

Men's Sprint Final Gold Medal Round - Race 2
1Denis Spicka (Cze)0:00:10.830
2Pavel Jakushevskiy (Rus)

Women's Keirin Round 1 - Heat 1
1Ekaterina Gnidenko (Rus)0:00:12.720
2Varvara Bojko (Rus)
3Anastasia Chulkova (Rus)
4Kristina Berbenuk (Rus)
5Galina Streltsova (Rus)

Women's Keirin Round 1 - Heat 2
1Anastasia Voynova (Rus)0:00:12.760
2Elena Kamaeva (Rus)
3Elena Brezhniva (Rus)
4Alina Bondarenko (Rus)
5Evelin Idarand (Est)

Women's Keirin Final - 7th-10th place
7Alina Bondarenko (Rus)0:00:13.480
8Galina Streltsova (Rus)
9Kristina Berbenuk (Rus)
10Evelin Idarand (Est)

Women's Keirin Final - 1st-6th place
1Ekaterina Gnidenko (Rus)0:00:13.120
2Varvara Bojko (Rus)
3Elena Kamaeva (Rus)
4Elena Brezhniva (Rus)
5Anastasia Voynova (Rus)
DSQAnastasia Chulkova (Rus)

Latest on Cyclingnews