Skip to main content

Bischof wins stage two

Results

Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christof Bischof (Swi) Team ISD Cycling*1:44:54
2Jelmer Pietersma (Ned) Dutch National Team0:00:01
3Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling0:01:06
4Dries Govaerts (Bel) Team Lingier Versluys*0:01:34
5Periklis Ilias (Gre) Team ISD Cycling*
6jimmy Tielens (Bel) Belgian National Team0:02:19
7Sébastien Carabin (Bel) Team Lingier Versluys*
8Miguel Martinez (Fra) Team France Belgique0:02:41
9Niels Wubben (Ned) Dutch National Team
10Sergiy Rusenko (Ukr) Team ISD Cycling*0:02:46
11Catriel Soto Andres (Arg) Team Info Lee Cougan*0:04:48
12Franck Schotman (Ned) Dutch National Team0:05:02
13Ludovic Mottet (Bel) Team New Cycling
14Cristobal Silva (Chi) Los Condores0:05:24
15Evgeniy Pechenin (Rus) Team Format Udmurtia*0:06:20
16Nicolas Garcera (Fra) Team New Cycling0:06:41
17Markus Loisl (Aut) Team Sportland0:06:46
18Pascal Hossay (Bel) Belgian National Team0:07:29
19Boris Vasilyev (Rus) Team Format Udmurtia*0:07:34
20Henrique Avancini Da silva (Bra) Team ISD Cycling*0:07:35
21Laurent Mineur (Bel) Belgian National Team0:07:37
22Marco Minnaard (Ned) Dutch National Team0:08:54
23Scott Thwaithes (GBr) Great Britain National Team - Mixed0:09:09
24Roman Rametsteiner (Aut) Team Sportland0:09:50
25Brice Scholtes (Bel) Team Windose Houffalize0:10:00
26Holman Camilo Villaraga (Col) Team Info Lee Cougan*
27David Escolar Ballestero (Spa) Spanish National Team0:10:23
28Nicolas Jeantet (Ita) Team CBE0:11:37
29Adrien Pascal (Fra) Team New Cycling0:11:51
30Thomas Baisir (Bel) Team Windose Houffalize
31David Finetto (Ita) Team Info Lee Cougan*0:12:45
32Toni Pacios Pujado (Spa) Spanish National Team0:14:30
33Sébastien Blondel (Fra) Team France Pompiers0:14:44
34David Fletcher (GBr) Great Britain National Team - Mixed0:17:53
35German Dorhmann (Arg) Team Info Lee Cougan*0:18:00
36Maximilien Etienne (Fra) Team France Pompiers0:19:21
37Yovan Greisch (Bel) Team Windose Houffalize0:20:04
38Victor Andres Galvez Perez (Chi) Los Condores0:20:35
39Alexis Caesteker (Fra) Team France Pompiers0:21:25
40Cédric Chassang (Fra) Team France Pompiers0:21:26
41Alexey Belokrylov (Rus) Team Format Udmurtia*0:23:53
42Eric Weber (Fra) Esc Meaux0:24:34
43Roberto Vila Garcia (Spa) Spanish National Team0:28:55
44Arnau Planas Molina (Spa) Spanish National Team0:30:43
45Vladimir Loginov (Rus) Team Format Udmurtia*0:34:53
46Stéphane Gibout (Fra) Team France Belgique0:44:51
47Josselin Bomont (Fra) Team France Belgique0:46:08
48Jérôme Payen (Fra) AS Tréport0:48:03
49Bernhard Danitz (Chi) Team International0:59:00
50Jose Antonio Riquelme (Chi) Los Condores0:59:41
51Patricio Figueroa (Chi) Team International1:01:23

Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Santanyes Murillo Sandra (Spa) Team Espagne filles1:40:47
2Lily Matthews (GBr) Great Britain National Team - Mixed0:02:15
3Annie Last (GBr) Great Britain National Team - Mixed0:07:29
4Maria Calleja Aguayo (Spa) Team Espagne filles0:12:29
5Muriel Bouhet (Fra) Team Espagne filles0:14:18
6Fernandez Vidueir Vanessa (Spa) Team Espagne filles0:26:01
7Pauline Poulet (Fra) Keops0:35:28

Junior
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenta Gallagher (GBr) Team Grande Bretagne1:31:57
2Nicolas Prudencio (Chi) Los Condores0:04:17
3Alexander Laugesen (Den) Team International0:07:53
4Steven James (GBr) National Grande Bretagne0:28:51

Maillot Soleil - General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jelmer Pietersma (Ned) Dutch National Team1:57:48
2Christof Bischof (Swi) Team ISD Cycling*0:01:37
3Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling0:02:13
4Miguel Martinez (Fra) Team France Belgique0:03:00
5jimmy Tielens (Bel) Belgian National Team0:03:19
6Dries Govaerts (Bel) Team Lingier Versluys*0:03:29
7Sergiy Rusenko (Ukr) Team ISD Cycling*0:03:35
8Periklis Ilias (Gre) Team ISD Cycling*0:03:42
9Niels Wubben (Ned) Dutch National Team0:03:47
10Sébastien Carabin (Bel) Team Lingier Versluys*0:04:17
11Catriel Soto Andres (Arg) Team Info Lee Cougan*0:05:25
12Ludovic Mottet (Bel) Team New Cycling0:06:41
13Franck Schotman (Ned) Dutch National Team0:06:53
14Evgeniy Pechenin (Rus) Team Format Udmurtia*0:07:49
15Markus Loisl (Aut) Team Sportland0:08:39
16Cristobal Silva (Chi) Los Condores0:08:45
17Nicolas Garcera (Fra) Team New Cycling0:09:34
18Henrique Avancini Da silva (Bra) Team ISD Cycling*0:09:39
19Pascal Hossay (Bel) Belgian National Team0:10:07
20Laurent Mineur (Bel) Belgian National Team0:10:13
21Marco Minnaard (Ned) Dutch National Team0:11:06
22Boris Vasilyev (Rus) Team Format Udmurtia*0:11:08
23Scott Thwaithes (GBr) Team Grande Bretagne Mixt0:11:47
24Roman Rametsteiner (Aut) Team Sportland0:11:57
25Holman Camilo Villaraga (Col) Team Info Lee Cougan*0:12:35
26Nicolas Jeantet (Ita) Team CBE0:13:00
27Brice Scholtes (Bel) Team Windose Houffalize0:13:20
28David Escolar Ballestero (Spa) Spanish National Team0:13:24
29Adrien Pascal (Fra) Team New Cycling0:14:37
30Thomas Baisir (Bel) Team Windose Houffalize0:15:26
31David Finetto (Ita) Team Info Lee Cougan*0:16:38
32Toni Pacios Pujado (Spa) Spanish National Team0:19:09
33Sébastien Blondel (Fra) Team France Pompiers0:19:53
34David Fletcher (GBr) Team Grande Bretagne Mixt0:20:11
35German Dorhmann (Arg) Team Info Lee Cougan*0:21:44
36Maximilien Etienne (Fra) Team France Pompiers0:23:17
37Yovan Greisch (Bel) Team Windose Houffalize0:24:05
38Victor Andres Galvez Perez (Chi) Los Condores0:24:49
39Cédric Chassang (Fra) Team France Pompiers0:24:57
40Alexis Caesteker (Fra) Team France Pompiers0:25:35
41Alexey Belokrylov (Rus) Team Format Udmurtia*0:27:43
42Eric Weber (Fra) Esc Meaux0:27:46
43Arnau Planas Molina (Spa) Spanish National Team0:34:47
44Roberto Vila Garcia (Spa) Spanish National Team0:35:33
45Vladimir Loginov (Rus) Team Format Udmurtia*0:38:34
46Stéphane Gibout (Fra) Team France Belgique0:51:50
47Josselin Bomont (Fra) Team France Belgique0:54:58
48Jérôme Payen (Fra) AS Tréport0:55:48
49Jose Antonio Riquelme (Chi) Los Condores1:05:13
50Bernhard Danitz (Chi) Team International1:05:38
51Patricio Figueroa (Chi) Team International1:05:44

Maillot Soleil - Women's general classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Santanyes Murillo Sandra (Spa) Team Espagne filles1:59:23
2Lily Matthews (GBr) Great Britain National Team - Mixed0:02:55
3Annie Last (GBr) Great Britain National Team - Mixed0:06:36
4Maria Calleja Aguayo (Spa) Team Espagne filles0:14:57
5Muriel Bouhet (Fra) Team Espagne filles0:16:20
6Fernandez Vidueir Vanessa (Spa) Team Espagne filles0:29:54
7Pauline Poulet (Fra) Keops0:40:15

Maillot Chlorophyll - points classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jelmer Pietersma (Ned) Dutch National Team60pts
2Christof Bischof (Swi) Team ISD Cycling*50
3Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling42
4Miguel Martinez (Fra) Team France Belgique32
5jimmy Tielens (Bel) Belgian National Team31
6Sergiy Rusenko (Ukr) Team ISD Cycling*30
7Dries Govaerts (Bel) Team Lingier Versluys*30
8Catriel Soto Andres (Arg) Team Info Lee Cougan*26
9Periklis Ilias (Gre) Team ISD Cycling*24
10Niels Wubben (Ned) Dutch National Team24
11Sébastien Carabin (Bel) Team Lingier Versluys*19
12Evgeniy Pechenin (Rus) Team Format Udmurtia*9
13Nicolas Jeantet (Ita) Team CBE6
14Ludovic Mottet (Bel) Team New Cycling6
15Cristobal Silva (Chi) Los Condores5
16Franck Schotman (Ned) Dutch National Team4
17Nicolas Garcera (Fra) Team New Cycling2
18Arnau Planas Molina (Spa) Spanish National Team
19Toni Pacios Pujado (Spa) Spanish National Team
20Scott Thwaithes (GBr) Great Britain National Team - Mixed
21Roberto Vila Garcia (Spa) Spanish National Team
22Adrien Pascal (Fra) Team New Cycling
23Roman Rametsteiner (Aut) Team Sportland
24Markus Loisl (Aut) Team Sportland
25Yovan Greisch (Bel) Team Windose Houffalize
26Henrique Avancini Da silva (Bra) Team ISD Cycling*
27Thomas Baisir (Bel) Team Windose Houffalize
28Patricio Figueroa (Chi) Team International
29Bernhard Danitz (Chi) Team International
30David Escolar Ballestero (Spa) Spanish National Team
31Stéphane Gibout (Fra) Team France Belgique
32Eric Weber (Fra) Esc Meaux
33Jose Antonio Riquelme (Chi) Los Condores
34Victor Andres Galvez Perez (Chi) Los Condores
35Pascal Hossay (Bel) Belgian National Team
36Laurent Mineur (Bel) Belgian National Team
37Marco Minnaard (Ned) Dutch National Team
38Alexey Belokrylov (Rus) Team Format Udmurtia*
39Vladimir Loginov (Rus) Team Format Udmurtia*
40David Finetto (Ita) Team Info Lee Cougan*
41Josselin Bomont (Fra) Team France Belgique
42Holman Camilo Villaraga (Col) Team Info Lee Cougan*
43Sébastien Blondel (Fra) Team France Pompiers
44Alexis Caesteker (Fra) Team France Pompiers
45Maximilien Etienne (Fra) Team France Pompiers
46Cédric Chassang (Fra) Team France Pompiers
47Jérôme Payen (Fra) AS Tréport
48David Fletcher (GBr) Great Britain National Team - Mixed
49Brice Scholtes (Bel) Team Windose Houffalize
50German Dorhmann (Arg) Team Info Lee Cougan*
51Boris Vasilyev (Rus) Team Format Udmurtia*

Best young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dries Govaerts (Bel) Team Lingier Versluys*2:01:17
2Niels Wubben (Ned) Dutch National Team0:00:18
3Sébastien Carabin (Bel) Team Lingier Versluys*0:00:48
4Catriel Soto Andres (Arg) Team Info Lee Cougan*0:01:56
5Markus Loisl (Aut) Team Sportland0:05:10
6Avancini Da silva Henrique (Bra) Team ISD Cycling*0:06:10
7Pascal Hossay (Bel) Belgian National Team0:06:38
8Laurent Mineur (Bel) Belgian National Team0:06:44
9Marco Minnaard (Ned) Dutch National Team0:07:37
10Scott Thwaithes (GBr) Great Britain National Team - Mixed0:08:18
11Villaraga (Col) Holman Camilo Team Info Lee Cougan*0:09:06
12Nicolas Jeantet (Ita) Team CBE0:09:31
13Brice Scholtes (Bel) Team Windose Houffalize0:09:51
14Thomas Baisir (Bel) Team Windose Houffalize0:11:57
15David Finetto (Ita) Team Info Lee Cougan*0:13:09
16David Fletcher (GBr) Great Britain National Team - Mixed0:16:42
17German Dorhmann (Arg) Team Info Lee Cougan*0:18:15
18Yovan Greisch (Bel) Team Windose Houffalize0:20:36
19Arnau Planas Molina (Spa) Spanish National Team0:31:18
20Vladimir Loginov (Rus) Team Format Udmurtia*0:35:05

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team ISD Cycling*5:47:16
2Dutch National Team0:02:03
3Team New Cycling0:08:49
4Belgian National Team0:14:15
5Team Info Lee Cougan*0:23:59
6Team Format Udmurtia*0:36:04
7Team Windose Houffalize0:42:04
8Spanish National Team0:54:07
9Team France Pompiers0:56:11
10Los Condores1:26:29
11Team France Belgique1:34:12

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews