Skip to main content

Brzežna-Bentkowska wins stage 3 in Visalaje

Full Results
1Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) Pacific Torun1:43:42
2Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon
3Fabiana Luperini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team
4Natalia Boyarskaya (Rus) Russia
5Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon
6Alena Amialiusik (Blr) BePink
7Emma Pooley (GBr) Bigla Cycling
8Tatiana Antoshina (Rus) Russia
9Ingrid Lorvik (Nor) Norway0:00:04
10Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini-Rox
11Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren-Let's Go Finland Team
12Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar
13Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine0:00:10
14Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet
15Svetlana Stolbova (Rus) Russia0:00:14
16Katarzy Niewiadoma (Pol) Pacific Torun
17Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling
18Lisa Brennauer (Ger) Specialized-lululemon
19Anouska Koster (Ger) Team Futurumshop
20Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon
21Maryna Ivaniuk (Ukr) Ukraine
22Yulia Blindyuk (Rus) RusVelo
23Irina Molicheva (Rus) Russia
24Madelene Olsson (Swe) Cramo Go:Green0:00:20
25Aleksa Burchenkova (Rus) RusVelo
26Sarah Rijkes (Aut) Squadra Scappatella0:00:24
27Eline Brustad (Nor) Norway
28Dalia Muccioli (Ita) BePink
29Rossella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas
30Liisi Rist (Est) S.C. Michela Fanini-Rox
31Polona Batagelj (Slo) E.Leclerc-Klub Polet
32Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas
33Olena Sharha (Ukr) Ukraine
34Eugenia Bujak (Pol) Regional Polish Team
35Martyna Klekot (Pol) Pacific Torun
36Daniela Pintarelli (Aut) Squadra Scappatella
37Susana Zorzi (Ita) Faren-Let's Go Finland Team
38Martina Ritter (Aut) Team Stuttgart
39Stephanie Pohl (Ger) Team Futurumshop
40Anna Potokina (Rus) Russia
41Emilie Moberg (Nor) Norway
42Karolin Garczynska (Pol) Poland0:00:32
43Valeriya Oshurkova (Ukr) Ukraine
44Olga Wasiuk (Pol) Mayday Team Start Lublin
45Aizhan Zhaparova (Rus) RusVelo0:00:37
46Natalia Milenik (Pol) Poland
47Anna Nahirna (Ukr) Ukraine
48Jutta Stienen (Swi) Racing Students
49Marina Likhanova (Rus) Russia
50Ewelina Szybiak (Pol) Mayday Team Start Lublin0:00:47
51Vibeke Dybwad (Nor) Norway
52Martina Zwick (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog
53Mieke Kroger (Ger) Team Futurumshop
54Špela Kern (Slo) E.Leclerc-Klub Polet
55Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling
56Martina Thomasson (Swe) Cramo Go:Green
57Elena Bocharnikova (Rus) RusVelo
58Denisa Bartošová (Cze) Czech Republic
59Emilie Aubry (Swi) Bigla Cycling
60Theres Klein (Ger) Maxx-Solar0:00:56
61Jessica Kihlbom (Swe) Cramo Go:Green0:01:00
62Kinga Urbaš (Pol) Mayday Team Start Lublin
63Janine Van Der Meer (Ned) Team Futurumshop
64Patricia Schwager (Swi) Faren-Let's Go Finland Team
65Sara Mustonen (Swe) Faren-Let's Go Finland Team
66Elena Cecchini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team
67Silvia Valsecchi (Ita) BePink
68Martina Ružicková (Cze) Pasta Zara-Cogeas
69Luisa Beck (Ger) Maxx-Solar0:01:10
70Pavlína Šulcová (Cze) Czech Republic
71Sarah Lena Hofmann (Ger) Team Futurumshop
72Anastasia Chulkova (Rus) RusVelo
73Lisa Küllmer (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog
74Melanie Wotsch (Ger) Maxx-Solar
75Ivanna Borovychenko (Ukr) Ukraine0:01:14
76Esther Fennel (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:01:19
77Aleksandra Kardas (Pol) Poland0:01:23
78Stefanie Paul (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:01:26
79Paulina Guz (Pol) Poland0:01:29
80Kathrin Hammes (Ger) Racing Students0:01:32
81Lisa Fischer (Ger) Maxx-Solar0:01:34
82Daniela Gass (Aut) Squadra Scappatella
83Monika Kopinska (Pol) Poland0:01:41
84Veronika Bláhová (Cze) Czech Republic
85Irena Berková (Cze) Czech Republic0:01:52
86Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon
87Milda Jankauskaite (Ltu) Lithuania0:01:59
88Maria Mishina (Rus) RusVelo0:02:01
89Edita Janeliunaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas
90Alexandra Nessmar (Swe) Cramo Go:Green
91Ronja Köckerling (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog
92Steffi Meizer (Ger) Racing Students0:02:08
93Sandra Weiss (Swi) Bigla Cycling
94Paula Gorycka (Pol) Mayday Team Start Lublin0:02:13
95Barbara Benko (Hun) Mix CK Epic Dohnany
96Annabell Öschger (Ger) Team Stuttgart0:02:22
97Alenka Novak (Slo) E.Leclerc-Klub Polet
98Andrea Buchel (Swi) Racing Students0:02:38
99Edyta Jasinska (Pol) Regional Polish Team
100Katarzyna Wilkos (Pol) Pacific Torun
101Karolin Karasiewicz (Pol) Regional Polish Team
102Mónika Király (Hun) Squadra Scappatella0:02:44
103Natalia Morytko (Pol) Regional Polish Team0:02:47
104Verena Eberhardt (Aut) Bigla Cycling
105Natalia Rutkowska (Pol) Regional Polish Team0:02:51
106Azzura D'Intino (Ita) S.C. Michela Fanini-Rox
107Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas0:03:02
108Žavinta Titenyte (Ltu) Lithuania0:03:21
109Monika Brzežna (Pol) Pacific Torun
110Malgorzata Wojtyra (Pol) BePink0:03:46
111Ajda Opeka (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:03:56
112Ariane Horbach (Ger) Racing Students
113Lucie Záleská (Cze) Czech Republic
114Hana Kolárová (Cze) Czech MIX Team0:04:15
115Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini-Rox0:04:23
116Ellen Heiny (Ger) Racing Students0:04:27
117Monika Krawczyk (Pol) Mayday Team Start Lublin0:04:38
118Elena Eggl (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:05:04
119Kristina Norvaišaite (Ltu) Lithuania0:05:27
120Katsiaryna Barazna (Blr) S.C. Michela Fanini-Rox
121Pia Weber (Ger) Team Stuttgart0:06:55
122Livia Hanesová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:07:32
123Zuzana Vojtášová (Svk) Mix CK Epic Dohnany
124Sabina Napieralska (Pol) Regional Polish Team0:08:49
125Jurgita Kibiliunaite (Ltu) Lithuania0:09:51
126Alisabeth Reiner (Aut) Squadra Scappatella0:10:19
127Elisabeth Sveum (Nor) Norway0:12:49
128Agné Šilinité (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:13:57
129Sona Vlachová (Cze) Czech MIX Team0:14:25
130Daniela Levi (Isr) BePink
131Monika Kadlecová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:14:35
132Monika Simonová (Cze) Czech MIX Team0:14:40
133Božena Kucerová (Cze) Czech MIX Team0:14:44
134Veronika Kotalová (Cze) Czech MIX Team
135Heike Noever (Ger) Team Stuttgart0:15:28
DNFGunda Häussler (Ger) Team Stuttgart

Points
1Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) Pacific Torun25pts
2Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon20
3Fabiana Luperini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team16
4Natalia Boyarskaya (Rus) Russia14
5Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon12
6Alena Amialiusik (Blr) BePink10
7Emma Pooley (GBr) Bigla Cycling9
8Tatiana Antoshina (Rus) Russia8
9Ingrid Lorvik (Nor) Norway7
10Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini-Rox6
11Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren-Let's Go Finland Team5
12Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar4
13Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine3
14Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet2
15Svetlana Stolbova (Rus) Russia1

Teams
1Specialized-lululemon5:11:20
2Russia
3Faren-Let's Go Finland Team0:00:14
4Pacific Torun0:00:24
5Ukraine0:00:34
6Norway0:00:38
7Bigla Cycling0:00:47
8RusVelo0:00:57
9E.Leclerc-Klub Polet0:01:07
10BePink0:01:10
11Team Futurumshop0:01:11
12Pasta Zara-Cogeas0:01:34
13Cramo Go:Green0:01:53
14Maxx-Solar0:01:56
15Mayday Team Start Lublin0:02:05
16Squadra Scappatella0:02:08
17Poland0:02:18
18Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:03:02
19S.C. Michela Fanini-Rox0:03:05
20Czech Republic0:03:24
21Racing Students0:04:03
22Regional Polish Team0:05:26
23Team Stuttgart0:09:27
24Lithuania0:10:33
25Mix CK Epic Dohnany0:17:03
26Czech MIX Team0:33:06

General classification after stage 3
1Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon4:57:33
2Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon0:00:28
3Emma Pooley (GBr) Bigla Cycling0:00:54
4Alena Amialiusik (Blr) BePink0:01:02
5Tatiana Antoshina (Rus) Russia0:01:03
6Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon0:01:06
7Lisa Brennauer (Ger) Specialized-lululemon0:01:15
8Natalia Boyarskaya (Rus) Russia0:01:22
9Aleksa Burchenkova (Rus) RusVelo0:01:36
10Martina Ritter (Aut) Team Stuttgart0:01:48
11Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini-Rox0:01:56
12Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:02:02
13Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling0:02:04
14Irina Molicheva (Rus) Russia0:02:10
15Yulia Blindyuk (Rus) RusVelo0:02:14
16Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar
17Anouska Koster (Ger) Team Futurumshop0:02:15
18Silvia Valsecchi (Ita) BePink0:02:16
19Eugenia Bujak (Pol) Regional Polish Team0:02:23
20Mieke Kroger (Ger) Team Futurumshop0:02:26
21Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren-Let's Go Finland Team0:02:27
22Stephanie Pohl (Ger) Team Futurumshop0:02:29
23Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine0:02:30
24Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) Pacific Torun0:02:32
25Fabiana Luperini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team0:02:46
26Patricia Schwager (Swi) Faren-Let's Go Finland Team0:02:47
27Martyna Klekot (Pol) Pacific Torun0:02:53
28Liisi Rist (Est) S.C. Michela Fanini-Rox0:02:56
29Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling0:02:58
30Esther Fennel (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:02:59
31Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:03:01
32Jutta Stienen (Swi) Racing Students0:03:04
33Madelene Olsson (Swe) Cramo Go:Green
34Pavlína Šulcová (Cze) Czech Republic0:03:05
35Rossella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas
36Svetlana Stolbova (Rus) Russia0:03:07
37Karolin Garczynska (Pol) Poland0:03:08
38Elena Bocharnikova (Rus) RusVelo
39Dalia Muccioli (Ita) BePink0:03:10
40Polona Batagelj (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:03:11
41Olga Wasiuk (Pol) Mayday Team Start Lublin0:03:14
42Katarzy Niewiadoma (Pol) Pacific Torun0:03:16
43Daniela Pintarelli (Aut) Squadra Scappatella0:03:18
44Elena Cecchini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team0:03:22
45Olena Sharha (Ukr) Ukraine0:03:24
46Anastasia Chulkova (Rus) RusVelo0:03:25
47Susana Zorzi (Ita) Faren-Let's Go Finland Team0:03:35
48Maria Mishina (Rus) RusVelo0:03:37
49Emilie Aubry (Swi) Bigla Cycling0:03:38
51Anna Nahirna (Ukr) Ukraine0:03:44
52Martina Thomasson (Swe) Cramo Go:Green
53Martina Ružicková (Cze) Pasta Zara-Cogeas0:03:47
54Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon0:03:51
55Marina Likhanova (Rus) Russia0:03:56
50Emilie Moberg (Nor) Norway0:03:20
56Aizhan Zhaparova (Rus) RusVelo0:03:57
57Lisa Fischer (Ger) Maxx-Solar
58Anna Potokina (Rus) Russia0:03:58
59Maryna Ivaniuk (Ukr) Ukraine0:04:06
60Ingrid Lorvik (Nor) Norway
61Valeriya Oshurkova (Ukr) Ukraine0:04:07
63Natalia Milenik (Pol) Poland0:04:08
64Melanie Wotsch (Ger) Maxx-Solar0:04:15
65Martina Zwick (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:04:18
66Sarah Lena Hofmann (Ger) Team Futurumshop0:04:19
62Sara Mustonen (Swe) Faren-Let's Go Finland Team0:03:50
67Eline Brustad (Nor) Norway0:04:27
68Sarah Rijkes (Aut) Squadra Scappatella0:04:33
69Kinga Urbaš (Pol) Mayday Team Start Lublin0:04:39
70Paulina Guz (Pol) Poland0:04:41
71Veronika Bláhová (Cze) Czech Republic
72Ivanna Borovychenko (Ukr) Ukraine0:04:42
73Stefanie Paul (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog
74Janine Van Der Meer (Ned) Team Futurumshop
75Paula Gorycka (Pol) Mayday Team Start Lublin0:04:43
76Theres Klein (Ger) Maxx-Solar0:04:46
77Vibeke Dybwad (Nor) Norway0:04:48
78Kathrin Hammes (Ger) Racing Students0:04:49
79Špela Kern (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:04:54
80Edyta Jasinska (Pol) Regional Polish Team0:04:55
81Denisa Bartošová (Cze) Czech Republic0:04:59
82Irena Berková (Cze) Czech Republic0:05:10
83Alenka Novak (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:05:15
84Jessica Kihlbom (Swe) Cramo Go:Green0:05:22
85Luisa Beck (Ger) Maxx-Solar0:05:23
86Natalia Rutkowska (Pol) Regional Polish Team0:05:25
87Steffi Meizer (Ger) Racing Students0:05:32
88Monika Kopinska (Pol) Poland0:05:42
89Alexandra Nessmar (Swe) Cramo Go:Green0:05:43
90Milda Jankauskaite (Ltu) Lithuania0:05:44
91Daniela Gass (Aut) Squadra Scappatella0:05:57
92Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas0:06:05
93Edita Janeliunaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:06:08
94Sandra Weiss (Swi) Bigla Cycling0:06:25
95Barbara Benko (Hun) Mix CK Epic Dohnany0:06:34
96Monika Brzežna (Pol) Pacific Torun0:07:05
97Annabell Öschger (Ger) Team Stuttgart
98Mónika Király (Hun) Squadra Scappatella0:07:18
99Ajda Opeka (Slo) E.Leclerc-Klub Polet0:08:05
100Katsiaryna Barazna (Blr) S.C. Michela Fanini-Rox0:08:14
101Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini-Rox0:09:14
102Lisa Küllmer (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:09:59
103Aleksandra Kardas (Pol) Poland0:11:04
104Andrea Buchel (Swi) Racing Students0:11:58
105Katarzyna Wilkos (Pol) Pacific Torun0:12:00
106Malgorzata Wojtyra (Pol) BePink0:12:59
107Lucie Záleská (Cze) Czech Republic0:13:11
108Ellen Heiny (Ger) Racing Students0:14:38
109Hana Kolárová (Cze) Czech MIX Team0:14:47
110Agné Šilinité (Ltu) Pasta Zara-Cogeas0:18:14
111Ronja Köckerling (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:19:52
112Alisabeth Reiner (Aut) Squadra Scappatella0:20:36
113Natalia Morytko (Pol) Regional Polish Team0:20:48
114Karolin Karasiewicz (Pol) Regional Polish Team0:21:06
115Žavinta Titenyte (Ltu) Lithuania0:21:51
116Verena Eberhardt (Aut) Bigla Cycling0:22:06
117Azzura D'Intino (Ita) S.C. Michela Fanini-Rox0:22:29
118Monika Krawczyk (Pol) Mayday Team Start Lublin0:23:12
119Ariane Horbach (Ger) Racing Students0:24:01
120Ewelina Szybiak (Pol) Mayday Team Start Lublin0:24:47
121Daniela Levi (Isr) BePink0:26:40
122Pia Weber (Ger) Team Stuttgart0:27:05
123Zuzana Vojtášová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:27:53
124Elena Eggl (Ger) Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:28:33
125Kristina Norvaišaite (Ltu) Lithuania0:30:10
126Livia Hanesová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:31:53
127Elisabeth Sveum (Nor) Norway0:32:22
128Sabina Napieralska (Pol) Regional Polish Team0:34:17
129Jurgita Kibiliunaite (Ltu) Lithuania0:35:55
130Monika Kadlecová (Svk) Mix CK Epic Dohnany0:38:31
131Heike Noever (Ger) Team Stuttgart0:39:25
132Sona Vlachová (Cze) Czech MIX Team0:39:45
133Božena Kucerová (Cze) Czech MIX Team0:39:46
134Monika Simonová (Cze) Czech MIX Team0:39:47
135Veronika Kotalová (Cze) Czech MIX Team0:40:33

Points classification
1Ellen Van Dijk (Ned) Specialized-lululemon50pts
2Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon46
3Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) Pacific Torun34
4Alena Amialiusik (Blr) BePink31
5Tatiana Antoshina (Rus) Russia22
6Lisa Brennauer (Ger) Specialized-lululemon18
7Fabiana Luperini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team18
8Emma Pooley (GBr) Bigla Cycling16
9Natalia Boyarskaya (Rus) Russia16
10Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon15
11Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren-Let's Go Finland Team15
12Aleksa Burchenkova (Rus) RusVelo13
13Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini-Rox9
14Ingrid Lorvik (Nor) Norway7
15Elena Cecchini (Ita) Faren-Let's Go Finland Team6
16Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas5
17Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling4
18Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar4
19Silvia Valsecchi (Ita) BePink3
20Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine3
21Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet2
22Maryna Ivaniuk (Ukr) Ukraine1
23Svetlana Stolbova (Rus) Russia1

Mountains classification
1Alena Amialiusik (Blr) BePink14pts
2Urša Pintar (Slo) E.Leclerc-Klub Polet11
3Reta Trotman (NZl) Maxx-Solar9
4Olena Sharha (Ukr) Ukraine5
5Valeriya Oshurkova (Ukr) Ukraine5
6Marina Likhanova (Rus) Russia5
7Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon3
8Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling3
9Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon2
10Sandra Weiss (Swi) Bigla Cycling2
11Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon1

Teams classification
1Specialized-lululemon14:54:26
2Russia0:02:47
3Bigla Cycling0:04:04
4RusVelo0:04:13
5BePink0:04:39
6Faren-Let's Go Finland Team0:05:13
7Team Futurumshop0:05:23
8Pacific Torun0:07:00
9Pasta Zara-Cogeas0:07:08
10Ukraine0:07:25
11Maxx-Solar0:08:01
12E.Leclerc-Klub Polet0:08:05
13S.C. Michela Fanini-Rox0:08:43
14Koga Ladies-Fachklink Dr. Herzog0:09:02
15Mayday Team Start Lublin0:09:08
16Cramo Go:Green0:09:35
17Czech Republic0:09:51
18Poland0:10:04
19Norway0:10:05
20Regional Polish Team0:10:43
21Squadra Scappatella0:10:51
22Racing Students0:11:38
23Team Stuttgart0:31:51
24Lithuania0:49:40
25Mix CK Epic Dohnany1:03:20
26Czech MIX Team1:16:09

Latest on Cyclingnews