Skip to main content

Giro Rosa: Van Vleuten wins prologue in Ljubljana

Image 1 of 12

Annemiek van Vleuten on the prologue podium.

Annemiek van Vleuten on the prologue podium. (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 2 of 12

Annemiek van Vleuten on her way to winning the prologue.

Annemiek van Vleuten on her way to winning the prologue. (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 3 of 12

Anna van der Breggen in action during the prologue.

Anna van der Breggen in action during the prologue. (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 4 of 12

Demi de Jong in action during the prologue.

Demi de Jong in action during the prologue. (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 5 of 12

Anisha Vekemans in action during the prologue

Anisha Vekemans in action during the prologue (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 6 of 12

Joelle Numainville

Joelle Numainville (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 7 of 12

Ellen van Dijk

Ellen van Dijk (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 8 of 12

Pauline Ferrand Prevot

Pauline Ferrand Prevot (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 9 of 12

Jolien D'hoore

Jolien D'hoore (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 10 of 12

Clara Koppenberg

Clara Koppenberg (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 11 of 12

Evelyn Stevens

Evelyn Stevens (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)
Image 12 of 12

Annemiek van Vleuten on the prologue podium.

Annemiek van Vleuten on the prologue podium. (Image credit: Sean Robinson/Velofocus)

Bigla Pro Cycling's Annemiek Van Vleuten stormed to the prologue victory and into the first leader's jersey at the 2015 Giro Rosa on Friday evening in Slovenia's capital city Ljubljana. The Dutchwoman covered the two-kilometre course in 2:48 minutes beating three Rabo-Liv riders; Lucinda Brand, Roxane Knetemann and Anna van der Breggen.

Van Vleuten's victory is similar to last year's where she won the opening stage and took the early leader's jersey. This time, she will head into stage 1 with a one-second advantage over Knetemann and two seconds over Van der Breggen. She has shown top form, recently winning the prologue at the Euskal Emakumeen Bira. 

“It feels super cool because I also won the prologue in Bira and this again is a special feeling to get to wear the maglia rosa tomorrow. I’m so happy for the team,” she said.

The prologue was held on a flat, two-kilometre course that had two 180-degree turns. “You can’t make any mistakes in a prologue like this," she said.

"You might come here as a favourite but it’s not so easy because everything has to go perfect. I feel on good form and I was really focused. I practiced a lot. I think I did the turnaround corner 15 times.”

The Giro Rosa will continue in Slovenia for stage 1 on July 4 with a 102.2km road race from Kamnik back to Ljubljana. The course is flat and fast with the exception of one seven-kilometre climb located at the halfway point, which could foil the sprinters’ aspirations for a bunch sprint and a chance to take the leader’s jersey.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team0:02:48
2Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:00:01
2Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
4Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:00:01
5Ellen van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:00:02
5Ashlegh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team
5Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS
8Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team0:00:03
9Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM0:00:05
9Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
9Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS
9Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling Team
13Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda0:00:06
13Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS
13Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
13Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team
13Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
18Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur0:00:07
18Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team
18Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur
21Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team0:00:08
21Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM
21Jaime Nielsen (NZl) Bepink Laclassica
21Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM
21Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
21Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
21Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur
21Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team
29Lizzie Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team0:00:09
29Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
29Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
29Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS
29Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O
34Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM0:00:10
34Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
34Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
34Daiva Tuslaite (Ltu) INPA Sottoli Giusfredi
34Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
39Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA Sottoli Giusfredi0:00:11
39Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team
39Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini
39Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
39Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM
44Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS0:00:12
44Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
44Marcey Stewart (Aus) Orica - AIS
44Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini
44Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
44Sara Mustonen Lichan (Swe) Team Liv-Plantur
44Rossella Ratto (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
44Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
52Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini0:00:13
52Demi de Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
52Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS
52Claudia Cretti (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
52Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
52Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM
52Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
52Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM
60Doris Schweizer (Swi) Bigla Pro Cycling Team0:00:14
60Michela Pavin (Ita) Servetto Footon
60Serika Mitchell Guluma Ortiz (Col) Aromitalia Vaiano
60Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
60Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
60Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
60Sharon Laws (GBr) Bigla Pro Cycling Team
60Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
68Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda0:00:15
68Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM
68Anna Sanchis Chafer (Spa) Wiggle Honda
68Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
68Amy Georgia Williams (NZl) Bepink Laclassica
68Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
68Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
68Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O
68Flavia Maria Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini
68Alena Sitsko (Blr) Astana - Acca Due O
78Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur0:00:16
78Alice Maria Arzuffi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
78Tatyana Riabchenko (Ukr) INPA Sottoli Giusfredi
78Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica
78Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Pro Cycling Team
78Jessica Marcela Parra Rojas (Col) Aromitalia Vaiano
78Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
85Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team0:00:17
85Jasinska Malgorzta (Pol) Ale Cipollini
85Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
85Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
85Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team
85Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
85_pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
92Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica0:00:18
92Jessie Walker (GBr) Servetto Footon
92Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda
92Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano
92Erika Haydee Varela Huerta (Mex) Mexico
92Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
92Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano
92Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
100Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano0:00:19
100Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon
102Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox0:00:20
102Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano
102Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
102Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon
106Ruby Livingstone (NZl) Bepink Laclassica0:00:21
106Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano
106Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
106Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
106Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
106Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
112Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana0:00:22
112Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
112Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
112Anna Trevisi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
112Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica
117Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Ale Cipollini0:00:23
117Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana
117Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O
117Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
117Valentina Bastianelli (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
122Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini0:00:24
122Mara Abbott (USA) Wiggle Honda
122Olena Oliniik (Ukr) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling
122Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling
122Ana Maria Hernendez Delgado (Mex) Mexico
122Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
122Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
129Marcela Elisabeth Prieto Castaneda (Mex) Mexico0:00:25
129Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana - Acca Due O
129Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
129Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling
133Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O0:00:26
133Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Mexico
135Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox0:00:27
136Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon0:00:28
137Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:30
138Dulce Pliego Moreno (Mex) Mexico0:00:32
138Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O
140Marina Lari (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:33
141Jasmine Dotti (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:34
141Emma Marcelli (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling
143Ariadna Gutierrez (Mex) Mexico0:00:35
144Isotta Barbieri (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:36
145Aurora Mancini (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:38
146Vittoria Reati (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:40
147Wendolinne Chavez (Mex) Mexico0:00:53
147Sarah Roy (Aus) Orica - AIS

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team15pts
2Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team12
3Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team10
4Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team8
5Ellen van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team6
6Ashlegh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team5
7Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS4
8Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team3
9Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM2
10Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team1

General classification after prologue
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team0:02:48
2Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:00:01
2Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
4Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:00:01
5Ellen van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:00:02
5Ashlegh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team
5Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS
8Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team0:00:03
9Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM0:00:05
9Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
9Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS
9Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling Team
13Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda0:00:06
13Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS
13Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
13Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team
13Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
18Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur0:00:07
18Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team
18Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur
21Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team0:00:08
21Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM
21Jaime Nielsen (NZl) Bepink Laclassica
21Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM
21Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
21Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
21Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur
21Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team
29Lizzie Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team0:00:09
29Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
29Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
29Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS
29Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O
34Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM0:00:10
34Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
34Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
34Daiva Tuslaite (Ltu) INPA Sottoli Giusfredi
34Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
39Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA Sottoli Giusfredi0:00:11
39Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team
39Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini
39Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
39Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM
44Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS0:00:12
44Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
44Marcey Stewart (Aus) Orica - AIS
44Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini
44Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
44Sara Mustonen Lichan (Swe) Team Liv-Plantur
44Rossella Ratto (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
44Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
52Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini0:00:13
52Demi de Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
52Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS
52Claudia Cretti (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
52Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
52Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM
52Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
52Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM
60Doris Schweizer (Swi) Bigla Pro Cycling Team0:00:14
60Michela Pavin (Ita) Servetto Footon
60Serika Mitchell Guluma Ortiz (Col) Aromitalia Vaiano
60Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
60Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
60Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
60Sharon Laws (GBr) Bigla Pro Cycling Team
60Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
68Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda0:00:15
68Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM
68Anna Sanchis Chafer (Spa) Wiggle Honda
68Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
68Amy Georgia Williams (NZl) Bepink Laclassica
68Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
68Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
68Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O
68Flavia Maria Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini
68Alena Sitsko (Blr) Astana - Acca Due O
78Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur0:00:16
78Alice Maria Arzuffi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
78Tatyana Riabchenko (Ukr) INPA Sottoli Giusfredi
78Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica
78Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Pro Cycling Team
78Jessica Marcela Parra Rojas (Col) Aromitalia Vaiano
78Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
85Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team0:00:17
85Jasinska Malgorzta (Pol) Ale Cipollini
85Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
85Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
85Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team
85Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
85_pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
92Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica0:00:18
92Jessie Walker (GBr) Servetto Footon
92Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda
92Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano
92Erika Haydee Varela Huerta (Mex) Mexico
92Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
92Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano
92Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
100Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano0:00:19
100Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon
102Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox0:00:20
102Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano
102Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
102Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon
106Ruby Livingstone (NZl) Bepink Laclassica0:00:21
106Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano
106Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
106Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
106Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
106Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
112Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana0:00:22
112Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
112Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
112Anna Trevisi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
112Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica
117Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Ale Cipollini0:00:23
117Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana
117Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O
117Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
117Valentina Bastianelli (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
122Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini0:00:24
122Mara Abbott (USA) Wiggle Honda
122Olena Oliniik (Ukr) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling
122Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling
122Ana Maria Hernendez Delgado (Mex) Mexico
122Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
122Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
129Marcela Elisabeth Prieto Castaneda (Mex) Mexico0:00:25
129Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana - Acca Due O
129Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
129Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling
133Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O0:00:26
133Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Mexico
135Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox0:00:27
136Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon0:00:28
137Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:30
138Dulce Pliego Moreno (Mex) Mexico0:00:32
138Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O
140Marina Lari (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:33
141Jasmine Dotti (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:34
141Emma Marcelli (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling
143Ariadna Gutierrez (Mex) Mexico0:00:35
144Isotta Barbieri (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:36
145Aurora Mancini (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:38
146Vittoria Reati (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:40
147Wendolinne Chavez (Mex) Mexico0:00:53
147Sarah Roy (Aus) Orica - AIS

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team15pts
2Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team12
3Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team10
4Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team8
5Ellen van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team6
6Ashlegh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team5
7Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS4
8Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team3
9Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM2
10Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team1

Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling Team0:02:54
2Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team0:00:01
3Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
4Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur0:00:02
5Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur
6Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team0:00:03
7Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur
8Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team
9Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O0:00:04
10Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM0:00:05
11Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
12Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
13Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA Sottoli Giusfredi0:00:06
14Marcey Stewart (Aus) Orica - AIS0:00:07
15Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
16Rossella Ratto (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
17Demi de Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:00:08
18Claudia Cretti (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
19Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
20Michela Pavin (Ita) Servetto Footon0:00:09
Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
Amy Georgia Williams (NZl) Bepink Laclassica
23Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
24Alice Maria Arzuffi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi0:00:01
25Jessica Marcela Parra Rojas (Col) Aromitalia Vaiano
26Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:00:02
27Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica0:00:03
28Jessie Walker (GBr) Servetto Footon
29Erika Haydee Varela Huerta (Mex) Mexico
30Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano0:00:04
31Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano0:00:05
32Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon
33Ruby Livingstone (NZl) Bepink Laclassica0:00:06
34Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
35Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
36Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
37Elena Franchi (Ita) Servetto Footon0:00:07
38Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
39Anna Trevisi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
40Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica
41Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini0:00:09
42Ana Maria Hernendez Delgado (Mex) Mexico
43Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
44Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
45Marcela Elisabeth Prieto Castaneda (Mex) Mexico0:00:10
46Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana - Acca Due O
47Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
48Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O0:00:11
49Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox0:00:12
50Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O0:00:17
51Jasmine Dotti (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:19
52Isotta Barbieri (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:21
53Aurora Mancini (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:23
54Vittoria Reati (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:25
55Wendolinne Chavez (Mex) Mexico0:00:38

Italian rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS0:02:51
2Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda0:00:04
3Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM0:00:06
4Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
5Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies0:00:08
6Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
7Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA Sottoli Giusfredi0:00:09
8Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini
9Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini0:00:10
10Rossella Ratto (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
11Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
12Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini0:00:11
13Claudia Cretti (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
14Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
15Michela Pavin (Ita) Servetto Footon0:00:12
Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
17Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
18Alice Maria Arzuffi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi0:00:01
19Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:00:02
20Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
21Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:00:03
22Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano
23Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano0:00:04
24Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon0:00:05
25Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:00:06
26Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
27Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
28Elena Franchi (Ita) Servetto Footon0:00:07
29Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
30Anna Trevisi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
31Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica
32Valentina Bastianelli (Ita) INPA Sottoli Giusfredi0:00:08
33Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini0:00:09
34Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
35Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
36Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:00:10
37Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:15
38Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O0:00:17
39Marina Lari (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:18
40Jasmine Dotti (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:19
41Emma Marcelli (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling
42Isotta Barbieri (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:21
43Aurora Mancini (Ita) Tre Colli - Forno D’Asolo ACS Cycling0:00:23
44Vittoria Reati (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:25

Latest on Cyclingnews