Skip to main content

Greipel triumphs in German road race championships

Andre Greipel (Lotto Belisol) gave up the red jersey but moved into blue

Andre Greipel (Lotto Belisol) gave up the red jersey but moved into blue
(Image credit: Photopress.be)

Andre Greipel (Lotto Belisol) won the mass sprint in Wangen to take his first German national road race title.

The sprinter beat Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka p/b Samsung) and John Degenkolb (Argos-Shimano) in the pouring rain.

“I have tried so often but never won it. Going to the Tour de France with the national champion's jersey makes me very happy,” said Greipel with a sincere smile.

Despite the sprint finish, the race was aggressively fought out. Attack followed attack during the race, with various groups getting up to a three and a half minute gap, but most were caught again.

Theo Reinhardt (rad-net ROSE Team), Marcel Meisen (Team BKCP-Power Plus), Thomas Koep (Team Stölting), Andreas Schillinger (NetApp-Endura) and Mike-Aaron Egger (Bergstraße-Jenatec) took a 1:47 advantage into the last of six laps of the 37.5km course.

By then the rain had started, and Egger was the first to fall out of the group. But this group too was caught, and a new large group formed, with almost all the big names in it. Marcel Kittel (Argos-Shimano) was the only favourite not to have made the cut.

The rain grew harder and the attacks continued, but the fast men and their helpers kept things together, with Greipel eventually proving to be the best on the day. The group had kept their tempo so high that the next riders crossed the line six minutes later.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1André Greipel (Ger) Lotto Belisol5:17:03
2Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka
3John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
4Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus
5Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura
6Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches
7Silvio Herklotz (Ger) Team Stölting
8Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team
9Raffael Freienstein (Ger) Team Heizomat
10Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
11Johannes Weber (Ger) Team Heizomat
12Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
13Fabian Wegmann (Ger) Garmin-Sharp
14Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling
15Michael Schwarzmann (Ger) Team NetApp-Endura0:00:04
16Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp-Endura0:00:09
17Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol0:00:12
18Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano0:00:13
19Thomas Koep (Ger) Team Stölting0:01:13
20Theo Reinhardt (Ger) Rad-Net Rose Team
21Rick Zabel (Ger) Rabobank Development Team0:01:50
22Alexander Krieger (Ger) Rad-Net Rose Team
23Ruben Zepuntke (Ger) Rabobank Development Team
24Rudiger Selig (Ger) Katusha
25Florian Bissinger (Ger) Team Voralberg
26Florenz Knauer (Ger)
27Stefan Schäfer (Ger) Team NSP-Ghost
28Jan Dieteren (Ger) Team Stölting
29Martin Reimer (Ger) MTN-Qhubeka
30Alexander Grad (Ger) Team Heizomat
31Simon Nuber (Ger)
32Matthias Friedemann (Ger) Champion System Pro Cycling Team
33Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks
34Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard0:01:55
35Michel Koch (Ger) Cannondale Pro Cycling
36Sven Forberger (Ger) Team NSP-Ghost
37Roger Kluge (Ger) Team NetApp-Endura
38Robert Wagner (Ger) Blanco Pro Cycling Team
39Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
40Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP-Ghost
41Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
42Julian Kern (Ger) Ag2R La Mondiale
43Patrik Sinkewitz (Ger) Meridiana Kamen Team
44Alexander Gottfried (Ger) Nutrixxion Abus0:02:11
45Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus0:04:45
46Nikias Arndt (Ger) Team Argos-Shimano0:05:33
47Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano
48Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
49Rainer Rettner (Ger)0:06:31
50Sebastian Deckert (Ger) LKT Team Brandenburg
51Alexander Nordhoff (Ger) Team Quantec-Indeland
52Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano
53Christoph Schweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project
54Michael Schweizer (Ger) Team NSP-Ghost
55Michael (Jr) Schweizer (Ger)
56Marcel Weber (Ger)
57Yannick Mayer (Ger)
58Christoph Springer (Ger) Team Voralberg
59Alexander Schmitt (Ger) Nutrixxion Abus
60Dirk Finders (Ger) To Win-Josan Cycling Team
61Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Abus
62Fabian Schormair (Ger) Team Heizomat
63Manuel Straub (Ger) Team Heizomat
64Robert Retschke (Ger) Team Quantec-Indeland
65Kenneth Coomans (Ger) Team Heizomat
66Marius Jessenberger (Ger) Team Bergstrasse Jenatec
67Markus Eichler (Ger) Team NetApp-Endura
68Jan Oelerich (Ger) Team Stölting
69Fabio Nappa (Ger) Team Bergstrasse Jenatec
70Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka
71Tim Gebauer (Ger) Team Stölting
72Christian Mager (Ger) Team Stölting
73Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Abus
74Sergej Fuchs (Ger) Team NSP-Ghost
75Jan-Niklas Droste (Ger) Team Heizomat
76Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg
77Florian Scheit (Ger) Rad-Net Rose Team
78Daniel Klemme (Ger) Leopard Trek Continental
79Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
80Jacob Fiedler (Ger) Team NSP-Ghost0:09:12
81Max Walsleben (Ger) Nutrixxion Abus0:09:38
82Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard
83Nikodemus Holler (Ger) Thüringer Energie Team
84Emanuel Buchmann (Ger) Rad-Net Rose Team
85Arnold Fiek (Ger)0:11:10
86Stefan Gaebel (Ger)
87Ole Quast (Ger)
88Benjamim Edmüller (Ger) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
89Felix Dehmel (Ger) Team Stölting
90Andreas Fließgarten (Ger)
91Steffen Radochla (Ger) Euskaltel-Euskadi
92Johannes Heider (Ger)
93Christopher Hatz (Ger) Team Bergstrasse Jenatec0:11:24
94Fabian Danner (Ger)0:16:50
95Max Walscheid (Ger) Team Stölting0:17:08
96Phil Bauhaus (Ger) Team Stölting
97Matthias Bertling (Ger) Team Quantec-Indeland0:17:37
98Tobias Dohlus (Ger) Nutrixxion Abus
99Felix Donath (Ger) LKT Team Brandenburg
100Erik Bothe (Ger)
101Daniel Bichlmann (Ger)
DNFAndré Schulze (Ger) Euskaltel-Euskadi
DNFChristian Knees (Ger) Sky Procycling
DNFFabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team
DNFRalf Matzka (Ger) Team NetApp-Endura
DNFBenedikt Kendler (Ger) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
DNFSascha Weber (Ger) Team Differdange
DNFMike Egger (Ger) Team Bergstrasse Jenatec
DNFMichael Jun. Hümbert (Ger) Team Bergstrasse Jenatec
DNFArne Kenzler (Ger) Team Bergstrasse Jenatec
DNFTim Schlichenmaier (Ger) Team Bergstrasse Jenatec
DNFTobias Knaup (Ger) LKT Team Brandenburg
DNFMatthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg
DNFPascal Ackermann (Ger) Rad-Net Rose Team
DNFLucas Liß (Ger) Rad-Net Rose Team
DNFMarco Mathis (Ger) Rad-Net Rose Team
DNFChristopher Muche (Ger) Rad-Net Rose Team
DNFNils Schomber (Ger) Rad-Net Rose Team
DNFKersten Thiele (Ger) Rad-Net Rose Team
DNFDomenic Weinstein (Ger) Rad-Net Rose Team
DNFDario Rapps (Ger) Team Heizomat
DNFJan Wälzlein (Ger) Team Heizomat
DNFSebastian Forke (Ger) Team NSP-Ghost
DNFJonas Schmeiser (Ger) Team NSP-Ghost
DNFTimo Thömel (Ger) Team NSP-Ghost
DNFAndré Benoit (Ger) Team Quantec-Indeland
DNFJulian Hellmann (Ger) Team Quantec-Indeland
DNFAndreas Miessen (Ger) Team Quantec-Indeland
DNFFlorian Monreal (Ger) Team Quantec-Indeland
DNFRon Pfeifer (Ger) Team Quantec-Indeland
DNFArne Egner (Ger) Team Stölting
DNFNils Plötner (Ger) Team Stölting
DNFNils Politt (Ger) Team Stölting
DNFMoritz Schaffner (Ger) Thüringer Energie Team
DNFMartin Deprie (Ger)
DNFPatrick Lechner (Ger)
DNFPatrick Nuber (Ger)
DNFPhilipp Zwingenberger (Ger)
DNFMichael Weicht (Ger)
DNFNico Denz (Ger)
DNFLars Teutenberg (Ger)
DNFFriedrich Meingast (Ger)
DNFMichael Gannopolskiy (Ger)
DNFRoberto Da Costa Meira (Ger)
DNFEric Baumann (Ger)
DNFNico Hesslich (Ger)
DNFSebastian Kohlhofer (Ger)
DNFBernd Brennauer (Ger)
DNFBenedict Philipp (Ger)
DNFHermann Keller (Ger)
DNFRaoul Klaus (Ger)
DNFRick Ampler (Ger) Nutrixxion Abus
DNFHolger Burkhardt (Ger) Nutrixxion Abus
DNFSebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus
DNFFabian Genuit (Ger)
DNFMax Erhardt (Ger)
DNFRichard Klein (Ger)

Latest on Cyclingnews