De Panne: Viviani wins stage 2 in Koksijde

Elia Viviani (Team Sky) stunned Marcel Kittel (Etixx-QuickStep) on stage 2 of the Three Days of De Panne, latching onto the German’s lead-out train before passing him in the final 50 metres to take the win.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elia Viviani (Ita) Team Sky5:01:04
2Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-StepRow 1 - Cell 2
3Alexander Kristoff (Nor) Team KatushaRow 2 - Cell 2
4Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 3 - Cell 2
5Adrien Petit (Fra) Direct EnergieRow 4 - Cell 2
6Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 5 - Cell 2
7Paolo Simion (Ita) Bardiani CSFRow 6 - Cell 2
8Marc Sarreau (Fra) FDJRow 7 - Cell 2
9Erik Baska (Svk) Tinkoff TeamRow 8 - Cell 2
10Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-RusveloRow 9 - Cell 2
11Marko Kump (Slo) Lampre - MeridaRow 10 - Cell 2
12Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini FantiniRow 11 - Cell 2
13André Greipel (Ger) Lotto SoudalRow 12 - Cell 2
14Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdgeRow 13 - Cell 2
15Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions CreditsRow 14 - Cell 2
16Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 15 - Cell 2
17Alex Kirsch (Lux) Stölting Service GroupRow 16 - Cell 2
18Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions CreditsRow 17 - Cell 2
19Jack Bauer (NZl) Cannondale Pro CyclingRow 18 - Cell 2
20Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 19 - Cell 2
21Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 20 - Cell 2
22Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18Row 21 - Cell 2
23Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdgeRow 22 - Cell 2
24Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 23 - Cell 2
25Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 24 - Cell 2
26Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro TeamRow 25 - Cell 2
27Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdgeRow 26 - Cell 2
28Mads Pedersen (Den) Stölting Service GroupRow 27 - Cell 2
29André Looij (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 28 - Cell 2
30Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro CyclingRow 29 - Cell 2
31Rick Zabel (Ger) BMC Racing TeamRow 30 - Cell 2
32Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions CreditsRow 31 - Cell 2
33Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdgeRow 32 - Cell 2
34Jacopo Guarnieri (Ita) Team KatushaRow 33 - Cell 2
35Floris Gerts (Ned) BMC Racing TeamRow 34 - Cell 2
36Hayden McCormick (NZl) ONE Pro CyclingRow 35 - Cell 2
37Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro TeamRow 36 - Cell 2
38Olivier Le Gac (Fra) FDJRow 37 - Cell 2
39Sean De Bie (Bel) Lotto SoudalRow 38 - Cell 2
40Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro TeamRow 39 - Cell 2
41Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 40 - Cell 2
42Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSFRow 41 - Cell 2
43Sylvain Chavanel (Fra) Direct EnergieRow 42 - Cell 2
44Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 43 - Cell 2
45Juraj Sagan (Svk) Tinkoff TeamRow 44 - Cell 2
46Stefan Kueng (Swi) BMC Racing TeamRow 45 - Cell 2
47Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-StepRow 46 - Cell 2
48Kristian House (GBr) ONE Pro CyclingRow 47 - Cell 2
49Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff TeamRow 48 - Cell 2
50Alexandre Pichot (Fra) Direct EnergieRow 49 - Cell 2
51Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-StepRow 50 - Cell 2
52Johan Le Bon (Fra) FDJRow 51 - Cell 2
53Michael Reihs (Den) Stölting Service GroupRow 52 - Cell 2
54Michael Morkov (Den) Team KatushaRow 53 - Cell 2
55Luka Pibernik (Slo) Lampre - MeridaRow 54 - Cell 2
56Nils Politt (Ger) Team KatushaRow 55 - Cell 2
57Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18Row 56 - Cell 2
58Andrea Guardini (Ita) Astana Pro TeamRow 57 - Cell 2
59Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 58 - Cell 2
60Romain Cardis (Fra) Direct EnergieRow 59 - Cell 2
61Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 60 - Cell 2
62Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff TeamRow 61 - Cell 2
63Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSFRow 62 - Cell 2
64Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro TeamRow 63 - Cell 2
65Michal Kolár (Svk) Tinkoff TeamRow 64 - Cell 2
66Ryan Anderson (Can) Direct EnergieRow 65 - Cell 2
67Pavel Brutt (Rus) Tinkoff TeamRow 66 - Cell 2
68Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step0:00:11
69Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits0:00:15
70Filippo Pozzato (Ita) Southeast - VenezuelaRow 69 - Cell 2
71Marcel Sieberg (Ger) Lotto SoudalRow 70 - Cell 2
72Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team0:00:18
73Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group0:00:19
74Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 73 - Cell 2
75Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 74 - Cell 2
76Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 75 - Cell 2
77Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18Row 76 - Cell 2
78Pim Ligthart (Ned) Lotto SoudalRow 77 - Cell 2
79Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 78 - Cell 2
80Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team0:00:25
81Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro CyclingRow 80 - Cell 2
82Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service GroupRow 81 - Cell 2
83Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18Row 82 - Cell 2
84Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-StepRow 83 - Cell 2
85Dylan Teuns (Bel) BMC Racing TeamRow 84 - Cell 2
86Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-StepRow 85 - Cell 2
87Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-RusveloRow 86 - Cell 2
88Alexander Porsev (Rus) Team KatushaRow 87 - Cell 2
89Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast - VenezuelaRow 88 - Cell 2
90Christian Knees (Ger) Team SkyRow 89 - Cell 2
91Federico Zurlo (Ita) Lampre - MeridaRow 90 - Cell 2
92Marcin Bialoblocki (Pol) ONE Pro CyclingRow 91 - Cell 2
93Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 92 - Cell 2
94Ian Stannard (GBr) Team SkyRow 93 - Cell 2
95Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team KatushaRow 94 - Cell 2
96Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx - Quick-StepRow 95 - Cell 2
97Marco Haller (Aut) Team Katusha0:00:31
98Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 180:00:41
99Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18Row 98 - Cell 2
100Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida0:00:44
101Julien Morice (Fra) Direct Energie0:00:48
102Yohann Gene (Fra) Direct EnergieRow 101 - Cell 2
103Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:00:57
104Frederik Frison (Bel) Lotto SoudalRow 103 - Cell 2
105Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJRow 104 - Cell 2
106Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSFRow 105 - Cell 2
107Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team0:00:59
108Andrew Fenn (GBr) Team Sky0:01:01
109Lars Boom (Ned) Astana Pro Team0:01:08
110Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 180:01:12
111Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step0:01:14
112Danny Van Poppel (Ned) Team SkyRow 111 - Cell 2
113Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha0:03:44
114Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal0:04:37
115Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdgeRow 114 - Cell 2
116Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdgeRow 115 - Cell 2
117Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo0:13:13
118Igor Boev (Rus) Gazprom-RusveloRow 117 - Cell 2
119Viktor Manakov (Rus) Gazprom-RusveloRow 118 - Cell 2
120Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom-RusveloRow 119 - Cell 2
121Antonio Viola (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 120 - Cell 2
122Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 121 - Cell 2
123Lasse Norman Hansen (Den) Stölting Service GroupRow 122 - Cell 2
124Daniel Hoelgaard (Nor) FDJRow 123 - Cell 2
125Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini FantiniRow 124 - Cell 2
126Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18Row 125 - Cell 2
DNFArman Kamyshev (Kaz) Astana Pro TeamRow 126 - Cell 2
DNFRyan Mullen (Irl) Cannondale Pro CyclingRow 127 - Cell 2
DNFLuke Rowe (GBr) Team SkyRow 128 - Cell 2
DNFNicola Boem (Ita) Bardiani CSFRow 129 - Cell 2
DNFCyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions CreditsRow 130 - Cell 2
DNFMartin Mortensen (Den) ONE Pro CyclingRow 131 - Cell 2
DNFManuel Belletti (Ita) Southeast - VenezuelaRow 132 - Cell 2
DNFAndrea Fedi (Ita) Southeast - VenezuelaRow 133 - Cell 2
DNSTaylor Phinney (USA) BMC Racing TeamRow 134 - Cell 2
DNSMichael Schär (Swi) BMC Racing TeamRow 135 - Cell 2
DNSSacha Modolo (Ita) Lampre - MeridaRow 136 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Points
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Elia Viviani (Ita) Team Sky20pts
2Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step18Row 1 - Cell 3
3Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha16Row 2 - Cell 3
4Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise14Row 3 - Cell 3
5Adrien Petit (Fra) Direct Energie12Row 4 - Cell 3
6Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton10Row 5 - Cell 3
7Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF9Row 6 - Cell 3
8Marc Sarreau (Fra) FDJ8Row 7 - Cell 3
9Erik Baska (Svk) Tinkoff Team7Row 8 - Cell 3
10Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo6Row 9 - Cell 3
11Marko Kump (Slo) Lampre - Merida5Row 10 - Cell 3
12Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini4Row 11 - Cell 3
13André Greipel (Ger) Lotto Soudal3Row 12 - Cell 3
14Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge2Row 13 - Cell 3
15Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1 - km 177.5
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise3pts
2Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal2Row 1 - Cell 3
3Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2 - km 188.7
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal3pts
2Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise2Row 1 - Cell 3
3Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
KOM 1 - Mesenberg - km 97.5
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group5pts
2Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise3Row 1 - Cell 3
3Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
KOM 2 - Monteberg - km 111.5
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo5pts
2Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group3Row 1 - Cell 3
3Julien Morice (Fra) Direct Energie1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
KOM 3 - Kemmelberg - km 113.3
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal5pts
2Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton3Row 1 - Cell 3
3Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
KOM 4 - Rodeberg - km 118.7
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise5pts
2Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton3Row 1 - Cell 3
3Julien Morice (Fra) Direct Energie1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
KOM 5 - Vidaigneberg - km 119.8
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise5pts
2Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal3Row 1 - Cell 3
3Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Erik Baska (Svk) Tinkoff Team5:01:04
2Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 1 - Cell 2
3Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 2 - Cell 2
4Mads Pedersen (Den) Stölting Service GroupRow 3 - Cell 2
5André Looij (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 4 - Cell 2
6Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions CreditsRow 5 - Cell 2
7Hayden McCormick (NZl) ONE Pro CyclingRow 6 - Cell 2
8Nils Politt (Ger) Team KatushaRow 7 - Cell 2
9Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team0:00:18
10Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group0:00:19
11Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service Group0:00:25
12Federico Zurlo (Ita) Lampre - MeridaRow 11 - Cell 2
13Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 180:13:13
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Topsport Vlaanderen - Baloise15:03:12
2Roompot Oranje PelotonRow 1 - Cell 2
3Orica GreenEdgeRow 2 - Cell 2
4Cofidis, Solutions CreditsRow 3 - Cell 2
5Team KatushaRow 4 - Cell 2
6Nippo - Vini FantiniRow 5 - Cell 2
7Direct EnergieRow 6 - Cell 2
8FDJRow 7 - Cell 2
9Stölting Service GroupRow 8 - Cell 2
10Etixx - Quick StepRow 9 - Cell 2
11TinkoffRow 10 - Cell 2
12Astana Pro TeamRow 11 - Cell 2
13Bardiani CSFRow 12 - Cell 2
14BMC Racing TeamRow 13 - Cell 2
15Lotto Soudal0:00:15
16Bora-Argon 180:00:19
17Cannondale Pro Cycling Team0:00:25
18Lampre - MeridaRow 17 - Cell 2
19ONE Pro CyclingRow 18 - Cell 2
20Team Sky0:00:50
21Gazprom - Rusvelo0:13:38
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha9:23:24
2Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team0:00:05
3Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team0:00:10
4Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group0:00:43
5Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:45
6Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge0:00:46
7Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team0:00:48
8Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-StepRow 7 - Cell 2
9Michael Morkov (Den) Team Katusha0:00:49
10Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:50
11Alex Kirsch (Lux) Stölting Service GroupRow 10 - Cell 2
12Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions CreditsRow 11 - Cell 2
13Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 12 - Cell 2
14Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro TeamRow 13 - Cell 2
15Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro CyclingRow 14 - Cell 2
16Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 15 - Cell 2
17Sean De Bie (Bel) Lotto SoudalRow 16 - Cell 2
18Juraj Sagan (Svk) Tinkoff TeamRow 17 - Cell 2
19Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18Row 18 - Cell 2
20Sylvain Chavanel (Fra) Direct EnergieRow 19 - Cell 2
21Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff TeamRow 20 - Cell 2
22Stefan Kueng (Swi) BMC Racing TeamRow 21 - Cell 2
23Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 22 - Cell 2
24Nils Politt (Ger) Team KatushaRow 23 - Cell 2
25Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSFRow 24 - Cell 2
26Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro TeamRow 25 - Cell 2
27Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal0:01:04
28Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:09
29Johan Le Bon (Fra) FDJ0:01:13
30Filippo Pozzato (Ita) Southeast - Venezuela0:01:15
31Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 30 - Cell 2
32Loic Vliegen (Bel) BMC Racing TeamRow 31 - Cell 2
33Dylan Teuns (Bel) BMC Racing TeamRow 32 - Cell 2
34Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team KatushaRow 33 - Cell 2
35Marco Haller (Aut) Team Katusha0:01:21
36Lars Boom (Ned) Astana Pro Team0:01:58
37Danny Van Poppel (Ned) Team Sky0:02:21
38Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:03:36
39Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 38 - Cell 2
40Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 39 - Cell 2
41Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdgeRow 40 - Cell 2
42Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18Row 41 - Cell 2
43Hayden McCormick (NZl) ONE Pro CyclingRow 42 - Cell 2
44Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSFRow 43 - Cell 2
45Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 44 - Cell 2
46Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions CreditsRow 45 - Cell 2
47Kristian House (GBr) ONE Pro CyclingRow 46 - Cell 2
48Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 47 - Cell 2
49Ryan Anderson (Can) Direct EnergieRow 48 - Cell 2
50Luka Pibernik (Slo) Lampre - MeridaRow 49 - Cell 2
51Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits0:03:51
52Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:03:53
53Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team0:03:54
54Jan Barta (Cze) Bora-Argon 180:03:55
55Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 180:04:01
56Alexander Porsev (Rus) Team KatushaRow 55 - Cell 2
57Ian Stannard (GBr) Team SkyRow 56 - Cell 2
58Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 180:04:17
59Jack Bauer (NZl) Cannondale Pro Cycling0:05:28
60Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:05:47
61Christian Knees (Ger) Team Sky0:05:53
62Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini0:06:15
63Marc Sarreau (Fra) FDJRow 62 - Cell 2
64André Looij (Ned) Roompot - Oranje PelotonRow 63 - Cell 2
65Jacopo Guarnieri (Ita) Team KatushaRow 64 - Cell 2
66Olivier Le Gac (Fra) FDJRow 65 - Cell 2
67Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdgeRow 66 - Cell 2
68Michael Reihs (Den) Stölting Service GroupRow 67 - Cell 2
69Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal0:06:30
70Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:06:34
71Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:06:40
72Federico Zurlo (Ita) Lampre - MeridaRow 71 - Cell 2
73Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 180:06:56
74Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida0:06:59
75Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:07:12
76Frederik Frison (Bel) Lotto SoudalRow 75 - Cell 2
77Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal0:08:13
78Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step0:10:31
79Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step0:10:37
80Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx - Quick-Step0:11:02
81Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step0:11:44
82Julien Morice (Fra) Direct Energie0:12:07
83Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo0:13:29
84Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdgeRow 83 - Cell 2
85Pavel Brutt (Rus) Tinkoff TeamRow 84 - Cell 2
86Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step0:13:54
87Marcin Bialoblocki (Pol) ONE Pro CyclingRow 86 - Cell 2
88Elia Viviani (Ita) Team Sky0:14:26
89Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team0:14:28
90Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF0:14:36
91Erik Baska (Svk) Tinkoff TeamRow 90 - Cell 2
92Adrien Petit (Fra) Direct EnergieRow 91 - Cell 2
93Marko Kump (Slo) Lampre - MeridaRow 92 - Cell 2
94Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions CreditsRow 93 - Cell 2
95André Greipel (Ger) Lotto SoudalRow 94 - Cell 2
96Floris Gerts (Ned) BMC Racing TeamRow 95 - Cell 2
97Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 96 - Cell 2
98Alexandre Pichot (Fra) Direct EnergieRow 97 - Cell 2
99Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff TeamRow 98 - Cell 2
100Michal Kolár (Svk) Tinkoff TeamRow 99 - Cell 2
101Romain Cardis (Fra) Direct EnergieRow 100 - Cell 2
102Andrea Guardini (Ita) Astana Pro TeamRow 101 - Cell 2
103Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step0:14:43
104Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step0:14:47
105Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group0:14:55
106Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling0:15:01
107Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast - VenezuelaRow 106 - Cell 2
108Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service GroupRow 107 - Cell 2
109Yohann Gene (Fra) Direct Energie0:15:24
110Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF0:15:33
111Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJRow 110 - Cell 2
112Andrew Fenn (GBr) Team Sky0:15:37
113Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 180:15:48
114Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha0:18:20
115Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge0:19:13
116Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdgeRow 115 - Cell 2
117Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom-Rusvelo0:23:50
118Daniel Hoelgaard (Nor) FDJRow 117 - Cell 2
119Viktor Manakov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:26:42
120Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18Row 119 - Cell 2
121Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo0:27:49
122Mamyr Stash (Rus) Gazprom-RusveloRow 121 - Cell 2
123Antonio Viola (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 122 - Cell 2
124Lasse Norman Hansen (Den) Stölting Service GroupRow 123 - Cell 2
125Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini FantiniRow 124 - Cell 2
126Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini FantiniRow 125 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha36pts
2Elia Viviani (Ita) Team Sky20Row 1 - Cell 3
3Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team18Row 2 - Cell 3
4Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step18Row 3 - Cell 3
5Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team16Row 4 - Cell 3
6Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise15Row 5 - Cell 3
7Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group14Row 6 - Cell 3
8Adrien Petit (Fra) Direct Energie12Row 7 - Cell 3
9Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal10Row 8 - Cell 3
10Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton10Row 9 - Cell 3
11Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF9Row 10 - Cell 3
12Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team8Row 11 - Cell 3
13Marc Sarreau (Fra) FDJ8Row 12 - Cell 3
14Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal7Row 13 - Cell 3
15Erik Baska (Svk) Tinkoff Team7Row 14 - Cell 3
16Marco Haller (Aut) Team Katusha6Row 15 - Cell 3
17Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo6Row 16 - Cell 3
18Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise5Row 17 - Cell 3
19Marko Kump (Slo) Lampre - Merida5Row 18 - Cell 3
20Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step4Row 19 - Cell 3
21Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini4Row 20 - Cell 3
22Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 183Row 21 - Cell 3
23André Greipel (Ger) Lotto Soudal3Row 22 - Cell 3
24Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling2Row 23 - Cell 3
25Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge2Row 24 - Cell 3
26Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits1Row 25 - Cell 3
27Filippo Pozzato (Ita) Southeast - Venezuela-5Row 26 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team28pts
2Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team26Row 1 - Cell 3
3Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise14Row 2 - Cell 3
4Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal9Row 3 - Cell 3
5Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group8Row 4 - Cell 3
6Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha8Row 5 - Cell 3
7Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team7Row 6 - Cell 3
8Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton6Row 7 - Cell 3
9Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo5Row 8 - Cell 3
10Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team3Row 9 - Cell 3
11Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team3Row 10 - Cell 3
12Christian Knees (Ger) Team Sky3Row 11 - Cell 3
13Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge2Row 12 - Cell 3
14Julien Morice (Fra) Direct Energie2Row 13 - Cell 3
15Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group1Row 14 - Cell 3
16Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge1Row 15 - Cell 3
17Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team1Row 16 - Cell 3
18Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF1Row 17 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Danny Van Poppel (Ned) Team Sky6pts
2Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal5Row 1 - Cell 3
3Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise5Row 2 - Cell 3
4Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge4Row 3 - Cell 3
5Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team3Row 4 - Cell 3
6Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team2Row 5 - Cell 3
7Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step2Row 6 - Cell 3
8Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton2Row 7 - Cell 3
9Michael Morkov (Den) Team Katusha1Row 8 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group9:24:07
2Nils Politt (Ger) Team Katusha0:00:07
3Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:02:53
4Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 3 - Cell 2
5Hayden McCormick (NZl) ONE Pro CyclingRow 4 - Cell 2
6Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions CreditsRow 5 - Cell 2
7Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team0:03:11
8André Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:05:32
9Federico Zurlo (Ita) Lampre - Merida0:05:57
10Erik Baska (Svk) Tinkoff Team0:13:53
11Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group0:14:12
12Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service Group0:14:18
13Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 180:25:59
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Astana Pro Team28:11:30
2Team Katusha0:00:36
3Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:12
4BMC Racing TeamRow 3 - Cell 2
5Roompot Oranje Peloton0:03:58
6Lotto Soudal0:04:13
7Team Sky0:05:04
8Stölting Service Group0:06:30
9Cofidis, Solutions Credits0:06:44
10Bora-Argon 180:07:03
11Orica GreenEdge0:09:23
12Lampre - Merida0:09:48
13<