Skip to main content

Gavazzi takes Brixia's opening stage

Image 1 of 2

Mattia Gavazzi (Diquigiovanni-Androni) takes the win ahead of Alessandro Petacchi (LPR Brakes) and Andrea Grendene (Lampre).

Mattia Gavazzi (Diquigiovanni-Androni) takes the win ahead of Alessandro Petacchi (LPR Brakes) and Andrea Grendene (Lampre). (Image credit: Riccardo Scanferla)
Image 2 of 2

The stage 1a podium (L-R): Alessandro Petacchi (ILPR Brakes-Farnese Vini), Mattia Gavazzi (Diquigiovanni-Androni) and Andrea Grendene (Lampre - N.G.C).

The stage 1a podium (L-R): Alessandro Petacchi (ILPR Brakes-Farnese Vini), Mattia Gavazzi (Diquigiovanni-Androni) and Andrea Grendene (Lampre - N.G.C). (Image credit: Riccardo Scanferla)

Mattia Gavazzi (Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli) sprinted to victory in the first of two stages on the opening day of the Brixia Tour, besting fellow Italians Alessandro Petacchi (LPR Brakes-Farnese Vini) and Andrea Grendene (Lampre - N.G.C.) in the bunch sprint.

"Winning in front of a a rider the caliber of Petacchi doubles the prestige of my success," said Gavazzi. "As a good Brescian, I always consider the Brixia Tour a significant event. I've arrived in optimal physical condition and was able to contest the race from the start."

Gavazzi's victory was his tenth of the 2009 season as he took advantage of Petacchi jumping too soon, 300 metres from the finish, to come around him at the line.

Ermanno Capelli (Fuji-Servetto) attacked at kilometre 13 and spent most of the stage off the front, at one point gaining more than seven minutes on the peloton. Capelli's attack was neutralised with 10 kilometres remaining as the peloton prepared for a bunch finish to decide stage honours.

Full Results
1Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli2:46:35
2Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
3Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C
4Michele Merlo (Ita) Barloworld
5Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
6Davide Vigano' (Ita) Fuji-Servetto
7Wim Stroetinga (Ned) Team Milram
8Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
9Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia
10Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
11Francisco Ventoso (Spa) Carmiooro - A Style
12Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team
13Alessandro Raisoni (Ita) Carmiooro - A Style
14Federico Canuti (Ita) CSF Group - Navigare
15Tomasz Marczynski (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia
16Laurent Beuret (Swi) Carmiooro - A Style
17Diego Alejandro Nosotti (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
18Massimiliano Mori (Ita) Lampre - N.G.C
19Robert Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta
20Marco Carletti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
21Denis Kostyuk (Ukr) ISD
22Roman Kireyev (Kaz) Astana
23Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
24Alessandro Proni (Ita) ISD
25Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C
26Fabio Taborre (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
27Francesco Tomei (Ita) Lampre - N.G.C
28Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
29Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto
30Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
31Mauro Da Dalto (Ita) Lampre - N.G.C
32Krisztian Lovassy (Hun) Betonexpressz 2000 - Limonta
33Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
34Dominik Roels (Ger) Team Milram
35Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
36Daniele Colli (Ita) Carmiooro - A Style
37Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto
38Marino Palandri (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
39Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
40Andrey Zeits (Kaz) Astana
41Ardy Utar (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team
42Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
43Enrico Magazzini (Ita) Lampre - N.G.C
44Santo Anza' (Ita) ISD
45Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD
46Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
47Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
48Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
49Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
50Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
51Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
52Francesco Tizza (Ita) Carmiooro - A Style
53Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia
54Martin Muller (Ger) Team Milram
55Michael Schar (Swi) Astana
56Sergey Renev (Kaz) Astana
57Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
58Albert Ongarato (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
59Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana
60Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
61Ronny Scholz (Ger) Team Milram
62Emanuel Vona (Ita) ISD
63Janez Brajkovic (Slo) Astana
64Istvan Cziraki (Hun) Betonexpressz 2000 - Limonta
65Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld
66Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD
67Marco Cattaneo (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
68Enrico Zen (Ita) CSF Group - Navigare
69Alessandro Bisolti (Ita) CSF Group - Navigare
70Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
71Giovanni Visconti (Ita) ISD
72Geraint Thomas (GBr) Barloworld
73Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
74Leonardo Scarselli (Ita) ISD
75Marco Frapporti (Ita) CSF Group - Navigare
76Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
77Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia
78Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
79Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
80Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
81Antonio d'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
82Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
83Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
84Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
85Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo Test Team
86Angel Gomez Gomez (Spa) Fuji-Servetto
87Fortunato Baliani (Ita) CSF Group - Navigare
88Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
89Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
90Arkaitz Duran Aroca (Spa) Fuji-Servetto
91Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
92Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
93Simone Stortoni (Ita) CSF Group - Navigare
94Berik Kupeshov (Kaz) Astana
95Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta
96Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C
97Dominique Novoa (Spa) Cervelo Test Team
98Matthias Russ (Ger) Team Milram
99Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C
100Christian Kux (Ger) Team Milram
101Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C
102Marco Corti (Ita) Barloworld
103Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
104Felix Cardenas (Col) Barloworld
105Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
106Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
107Fabio Terrenzio (Ita) Carmiooro - A Style
108Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
109Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto
110Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche - Silver Cross - Selle Italia
111Sergio Pardilla Bellon (Spa) Carmiooro - A Style
112Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
113Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
114Nicola d'Andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
115Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
116Maxim Belkov (Rus) ISD
117Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
118Ruslan Ivanov (Mol) Betonexpressz 2000 - Limonta
119Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
120Carlos Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
121Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
122Jure Golcer (Slo) LPR Brakes Farnese Vini
123Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
124Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
125Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group - Navigare
126Filippo Savini (Ita) CSF Group - Navigare
127Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto
128Stephen Cummings (GBr) Barloworld
129Maxim Gourov (Kaz) Carmiooro - A Style
130Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
131Michele Gaia (Ita) CSF Group - Navigare
132Fabio Negri (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
133Aristide Ratti (Ita) Carmiooro - A Style
134Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
135Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta
136Artur Gajek (Ger) Team Milram0:00:14
DNFGabriel Leppik (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team

General classification after stage 1a
1Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli2:46:35
2Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
3Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C
4Michele Merlo (Ita) Barloworld
5Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
6Davide Vigano' (Ita) Fuji-Servetto
7Wim Stroetinga (Ned) Team Milram
8Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
9Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia
10Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
11Francisco Ventoso (Spa) Carmiooro - A Style
12Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team
13Alessandro Raisoni (Ita) Carmiooro - A Style
14Federico Canuti (Ita) CSF Group - Navigare
15Tomasz Marczynski (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia
16Laurent Beuret (Swi) Carmiooro - A Style
17Diego Alejandro Nosotti (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
18Massimiliano Mori (Ita) Lampre - N.G.C
19Robert Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta
20Marco Carletti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
21Denis Kostyuk (Ukr) ISD
22Roman Kireyev (Kaz) Astana
23Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
24Alessandro Proni (Ita) ISD
25Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C
26Fabio Taborre (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
27Francesco Tomei (Ita) Lampre - N.G.C
28Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
29Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto
30Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
31Mauro Da Dalto (Ita) Lampre - N.G.C
32Krisztian Lovassy (Hun) Betonexpressz 2000 - Limonta
33Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
34Dominik Roels (Ger) Team Milram
35Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
36Daniele Colli (Ita) Carmiooro - A Style
37Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto
38Marino Palandri (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
39Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
40Andrey Zeits (Kaz) Astana
41Ardy Utar (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team
42Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
43Enrico Magazzini (Ita) Lampre - N.G.C
44Santo Anza' (Ita) ISD
45Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD
46Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
47Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
48Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
49Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
50Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
51Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
52Francesco Tizza (Ita) Carmiooro - A Style
53Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia
54Martin Muller (Ger) Team Milram
55Michael Schar (Swi) Astana
56Sergey Renev (Kaz) Astana
57Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
58Albert Ongarato (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
59Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana
60Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
61Ronny Scholz (Ger) Team Milram
62Emanuel Vona (Ita) ISD
63Janez Brajkovic (Slo) Astana
64Istvan Cziraki (Hun) Betonexpressz 2000 - Limonta
65Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld
66Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD
67Marco Cattaneo (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
68Enrico Zen (Ita) CSF Group - Navigare
69Alessandro Bisolti (Ita) CSF Group - Navigare
70Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
71Giovanni Visconti (Ita) ISD
72Geraint Thomas (GBr) Barloworld
73Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
74Leonardo Scarselli (Ita) ISD
75Marco Frapporti (Ita) CSF Group - Navigare
76Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
77Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia
78Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
79Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
80Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
81Antonio d'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
82Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
83Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
84Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
85Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo Test Team
86Angel Gomez Gomez (Spa) Fuji-Servetto
87Fortunato Baliani (Ita) CSF Group - Navigare
88Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
89Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
90Arkaitz Duran Aroca (Spa) Fuji-Servetto
91Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
92Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
93Simone Stortoni (Ita) CSF Group - Navigare
94Berik Kupeshov (Kaz) Astana
95Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta
96Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C
97Dominique Novoa (Spa) Cervelo Test Team
98Matthias Russ (Ger) Team Milram
99Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C
100Christian Kux (Ger) Team Milram
101Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C
102Marco Corti (Ita) Barloworld
103Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
104Felix Cardenas (Col) Barloworld
105Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
106Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
107Fabio Terrenzio (Ita) Carmiooro - A Style
108Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
109Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto
110Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche - Silver Cross - Selle Italia
111Sergio Pardilla Bellon (Spa) Carmiooro - A Style
112Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
113Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
114Nicola d'Andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
115Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
116Maxim Belkov (Rus) ISD
117Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
118Ruslan Ivanov (Mol) Betonexpressz 2000 - Limonta
119Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
120Carlos Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
121Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
122Jure Golcer (Slo) LPR Brakes Farnese Vini
123Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
124Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
125Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group - Navigare
126Filippo Savini (Ita) CSF Group - Navigare
127Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto
128Stephen Cummings (GBr) Barloworld
129Maxim Gourov (Kaz) Carmiooro - A Style
130Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
131Michele Gaia (Ita) CSF Group - Navigare
132Fabio Negri (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
133Aristide Ratti (Ita) Carmiooro - A Style
134Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
135Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta
136Artur Gajek (Ger) Team Milram0:00:14
DNFGabriel Leppik (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews