Skip to main content

UCI Road World Championships men's team time trial start list

Giant-Alpecin on course during the team time trial at the Eneco Tour

Giant-Alpecin on course during the team time trial at the Eneco Tour
(Image credit: Courtesy of Polartec-Kometa)

UCI Road Worlds men's team time trial start list

BMC Racing Team - 16:00:00
#Rider Name (Country) Team
1Rohan Dennis (Aus)
2Stefan Kueng (Swi)
3Daniel Oss (Ita)
4Taylor Phinney (USA)
5Manuel Quinziato (Ita)
6Joseph Rosskopf (USA)

Etixx - Quick Step - 15:57:30
#Rider Name (Country) Team
11Bob Jungels (Lux)
12Marcel Kittel (Ger)
13Yves Lampaert (Bel)
14Tony Martin (Ger)
15Niki Terpstra (Ned)
16Julien Vermote (Bel)

Movistar Team - 15:55:00
#Rider Name (Country) Team
21Andrey Amador (CRc)
22Jonathan Castroviejo (Spa)
23Alex Dowsett (GBr)
24Imanol Erviti Ollo (Spa)
25Nelson Oliveira (Por)
26Jasha Suttrline (Spa)

Orica-Bikeexchange - 15:52:30
#Rider Name (Country) Team
31Luke Durbridge (Aus)
32Alexander Edmondson (Aus)
33Michael Hepburn (Aus)
34Daryl Impey (RSA)
35Michael Matthews (Aus)
36Svein Tuft (Can)

Team Sky - 15:50:00
#Rider Name (Country) Team
41Vasil Kiryienka (Blr)
42Michal Kwiatkowski (Pol)
43Nicolas Roche (Irl)
44Ben Swift (GBr)
45Geraint Thomas (GBr)
46Danny Van Poppel (Ned)

Team Giant-Alpecin - 15:47:30
#Rider Name (Country) Team
51Søren Kragh Andersen (Den)
52John Degenkolb (Ger)
53Tom Dumoulin (Ned)
54Chad Haga (USA)
55Georg Preidler (Aut)
56Ramon Sinkeldam (Ned)

Team LottoNl-Jumbo - 15:45:00
#Rider Name (Country) Team
61Victor Campenaerts (Bel)
62Wilco Kelderman (Ned)
63Tom Leezer (Ned)
64Primoz Roglic (Slo)
65Timo Roosen (Ned)
66Jos Van Emden (Ned)

Astana Pro Team - 15:42:30
#Rider Name (Country) Team
71Dario Cataldo (Ita)
72Jakob Fuglsang (Den)
73Andriy Grivko (Ukr)
74Tanel Kangert (Est)
75Alexey Lutsenko (Kaz)
76Gatis Smukulis (Lat)

Team Katusha - 15:40:00
#Rider Name (Country) Team
81Sven Erik Bystrøm (Nor)
82Alexander Kristoff (Nor)
83Viacheslav Kuznetsov (Rus)
84Michael Morkov (Den)
85Nils Politt (Ger)
86Anton Vorobyev (Rus)

Ag2R La Mondiale -15:37:30
#Rider Name (Country) Team
91Gediminas Bagdonas (Ltu)
92Ben Gastauer (Lux)
93Alexis Gougeard (Fra)
94Patrick Gretsch (Ger)
95Hugo Houle (Can)
96Christophe Riblon (Fra)

CCC Sprandi Polkowice - 15:35:00
#Rider Name (Country) Team
101Víctor De La Parte (Spa)
102Felix Grosschartner (Aut)
103Nikolay Mihaylov (Bul)
104Lukasz Owsian (Pol)
105Maciej Paterski (Pol)
106Branislau Samoilau (Blr)

Veranda's Willems Cycling Team - 15:32:30
#Rider Name (Country) Team
111Sander Cordeel
112Jan Ghyselinck
113Aidis Kruopis
114Christophe Premont
115Elias Van Breussegem
116Stef Van Zummeren

Kolss-Bdc Team - 15:30:00
#Rider Name (Country) Team
121Andrii Bratashchuk (Ukr)
122Vitaliy Buts (Ukr)
123Mykhaylo Kononenko (Ukr)
124Andriy Kulyk (Ukr)
125Sergiy Lagkuti (Ukr)
126Ndriy Vasylyuk (Ukr)

Cycling Academy Team - 15:27:30
#Rider Name (Country) Team
131Guillaume Boivin (Can)
132Dan Craven (Nam)
133Mihkel Raim (Est)
134Guy Sagiv (Isr)
135Daniel Turek (Cze)
136Aviv Yechzkel (Irs)

Vino 4-Ever Sko - 15:25:00
#Rider Name (Country) Team
141Stepan Astafyev (Kaz)
142Zhandos Bizhigitov (Kaz)
143Yevgeniy Gidich (Kaz)
144Alexandr Shushemoin (Kaz)
145Alexey Voloshin (Kaz)
146Oleg Zemlyakov (Kaz)

Skydive Dubai Pro Cycling Team  - 15:22:30
#Rider Name (Country) Team
151Soufiane Haddi (Mar)
152Adil Jelloul (Mar)
153Francisco Mancebo (Esp)
154Tariq Obaid (UAE)
155Andrea Palini (Ita)
156Marlen Zmorka (Ukr)

Stradalli - Bike Aid - 15:20:00
#Rider Name (Country) Team
161Joschka Beck (Ger)
162Daniel Bichlmann (Ger)
163Patrick Lechner (Ger)
164Dominik Merseburg (Ger)
165Timo Schafer (Ger)
166Meron Teshome Hagos (Ger)