Skip to main content

UCI Cyclo-cross World Cup Valkenburg start list

Antonneau, Lechner and Havlikova on the Valkenburg podium

Antonneau, Lechner and Havlikova on the Valkenburg podium
(Image credit: Tim de Waele/TDWSport.com)

Elite Men

1Wout Van Aert (Bel) Crelan-Vastgoedservice
2Kevin Pauwels (Bel) Marlux-Napoleon Games
3Laurens Sweeck (Bel) ERA-Circus
4Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Lions
5Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games
6Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions
7Tim Merlier (Bel) Crelan-Vastgoedservice
8Klaas Vantornout (Bel) Marlux-Napoleon Games
9Gianni Vermeersch (Bel) Team Steylaerts
10Rob Peeters (Bel) Crelan-Vastgoedservice
11Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions
12Daan Hoeyberghs (Bel) Beobank-Corendon
13Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games
14Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions
15Vincent Baestaens (Bel) Beobank-Corendon
16Diether Sweeck (Bel) ERA-Circus
17Jens Adams (Bel) Crelan-Vastgoedservice
18Mathieu Van der Poel (Ned) Beobank-Corendon
19Lars van der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin
20David Van der Poel (Ned) Beobank-Corendon
21Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions
22Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet Fidea Lions
23Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team
24Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels
25Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
27Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept
28Clement Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits
29Steve Chainel (Fra)
30Alois Falenta (Fra)
31Matthieu Boulo (Fra)
32Anthonin Didier (Fra)
33Yoann Corbihan (Fra)
34Philipp Walsleben (Ger) Beobank-Corendon
35Marcel Meisen (Ger) Steylaerts-Verona
36Sascha Weber (Ger)
37Marvin Schmidt (Ger)
38Simon Zahner (Swi)
39Julien Taramarcaz (Swi) ERA-Circus
40Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo Mtb Racing Team
41Severin Saegesser (Swi)
42Lukas Winterberg (Swi)
43Andreas Moser (Swi)
45Tobin Ortenblad (USA) Santa Cruz Factory Racing
46Radomir Simunek (Cze) Era Real Estate - Circus
47Michael Boros (Cze) ERA-Circus
48Tomas Paprstka (Cze) Expres Cz-Merida Team Kolin
49Matej Lasak (Cze)
50Michal Malik (Cze)
51Jan Nesvadba (Cze) Expres Cz-Merida Team Kolin
52Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)
53Kevin Suarez Fernandez (Spa)
54Inigo Gomez Elorriaga (Spa)
55Roberto Trueba (Spa)
56Christian Helmig (Lux)
58Lex Reichling (Lux)
59Yu Takenouchi (Jpn)
60Martin Haring (Svk) Dukla Banska Bystrica
61Mariusz Gil (Pol)
62Nicolas Samparisi (Ita)
63Lorenzo Samparisi (Ita)

Women
1Thalita De Jong (Ned) Raboliv Womencyclingteam
2Sophie De Boer (Ned) Kalas-NNOF
3Maud Kaptheijns (Ned) Team Steylaerts
4Bianca Van Den Hoek (Ned)
5Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned)
6Lucinda Brand (Ned) Raboliv Womencyclingteam
7Inge Van Der Heijden (Ned)
8Annemarie Worst (Ned)
11Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale pb CyclocrossWorld.com
12Ellen Noble (USA) Aspire Racing
13Amanda Miller (USA) Boulder Cycle Sport/YogaGlo Visit Dallas Dna Pro Cycling
14Elle Anderson (USA) Elle Anderson Racing Rally Cycling
15Rebecca Fahringer (USA) Amy D Foundation
16Christine Vardaros (USA)
17Sanne Cant (Bel) IKO Enertherm-Beobank
18Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions
19Jolien Verschueren (Bel) Telenet Fidea Lions
20Loes Sels (Bel) Telenet Fidea Lions
21Joyce Vanderbeken (Bel)
22Laura Verdonschot (Bel) Marlux-Napoleon Games
23Karen Verhestraeten (Bel) Lares-Waowdeals Women Cycling Team
24Alicia Franck (Bel)
25Nikki Brammeier (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam
26Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team
27Amira Mellor (GBr) NEXT Wyman/Kona
28Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata
29Sara Casasola (Ita)
30Francesca Baroni (Ita)
31Elena Valentini (Ita) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
32Martina Mikulaskova (Cze)
33Pavla Havlikova (Cze)
35Jana Czeczinkarova (Cze) Sram Mitas Trek
38Nikola Bajgerova (Cze)
39Aida Nuno Palacio (Spa)
40Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek
41Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek
42Zaloa Trevilla (Spa)
43Asa Maria Erlandsson (Swe)
44Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement
45Maelle Grossetete (Fra)
46Evita Muzic (Fra)
47Helene Clauzel (Fra)
48Marlene Petit (Fra)
49Perrine Clauzel (Fra) Bh-Sr Suntour-Kmc
50Anais Morichon (Fra)
51Cyriane Muller (Fra)
52Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
55Fabienne Schaus (Lux)
56Jessica Lambracht (Ger)
57Mara Schwager (Ger)
58Tereza Medvedova (Svk) Bepink
59Nicole Koller (Swi)
61Lara Krahemann (Swi) Jb Brunex Felt Team
62Tina Zueger (Swi)
63Nadja Heigl (Aut)
64Ffion James (GBr)

U23
1Eli Iserbyt (Bel) Belgium
2Thijs Aerts (Bel) Belgium
3Quinten Hermans (Bel) Belgium
4Nicolas Cleppe (Bel) Belgium
5Yannick Peeters (Bel) Belgium
7Jelle Schuermans (Bel) Belgium
8Kobe Goossens (Bel) Belgium
10Sieben Wouters (Ned) Netherlands
11Joris Nieuwenhuis (Ned) Netherlands
12Gosse Van Der Meer (Ned) Netherlands
13Maik Van Der Heijden (Ned) Netherlands
14Kelvin Bakx (Ned) Netherlands
15Jens Dekker (Ned) Netherlands
18Clement Russo (Fra) France
19Lucas Dubau (Fra) France
20Joshua Dubau (Fra) France
21Eddy Fine (Fra) France
22Thomas Bonnet (Fra) France
23Nadir Colledani (Ita) Italy
24Gioele Bertolini (Ita) Italy
25Stefano Sala (Ita) Italy
26Jakob Dorigoni (Ita) Italy
27Antonio Folcarelli (Ita) Italy
28Brannan Fix (USA) United States Of America
29Adam Toupalik (Cze) Czech Republic
30Jonas Brezina (Cze) Czech Republic
31Stepan Schubert (Cze) Czech Republic
32Daniel Mayer (Cze) Czech Republic
35Lukas Meiler (Ger) Germany
36Frederik Hahnel (Ger) Germany
37Paul Lindenau (Ger) Germany
38Maximilian Mobis (Ger) Germany
39Manuel Muller (Ger) Germany
40Paul Rudolph (Ger) Germany
42Simon Vozar (Svk) Slovakia
43Jakub Kurty (Svk) Slovakia
44Felipe Orts (Spa) Spain
45Timon Ruegg (Swi) Switzerland
46Johan Jacobs (Swi) Switzerland
47Lois Dufaux (Swi) Switzerland
48Raphael Kraehemann (Swi) Switzerland
49Kevin Kuhn (Swi) Switzerland
50Richard Jansen (Ned) Netherlands-B
51Koen Van Dijke (Ned) Netherlands-B
52Bjorn Van Der Heijden (Ned) Netherlands-B
53Wesley Floren (Ned) Netherlands-B
54Perry Van Den Bos (Ned) Netherlands-B
55Roel Van Der Stegen (Ned) Netherlands-B
56Adrian Garcia (Spa) Spain

Junior Men
2Thymen Arensman (Ned) Netherlands
3Perry Frijters (Ned) Netherlands
4Kyle Agterberg (Ned) Netherlands
5Bart Artz (Ned) Netherlands
6Bart Hazekamp (Ned) Netherlands
7Hendrik Mees (Ned) Netherlands
10Antoine Benoist (Fra) France
11Maxime Bonsergent (Fra) France
12Erwann Kerraud (Fra) France
13Antoine Raugel (Fra) France
14Thibault Valognes (Fra) France
15Toon Vandebosch (Bel) Belgium
16Pieter-Jan Vliegen (Bel) Belgium
17Jelle Camps (Bel) Belgium
18Yentl Bekaert (Bel) Belgium
19Andreas Goeman (Bel) Belgium
20Timo Kielich (Bel) Belgium
23Lane Maher (USA) United States Of America
24Benjamin Gomezvillafane (USA) United States Of America
25Caleb Swartz (USA) United States Of America
26Thomas Mein (GBr) Great Britain
27Toby Barnes (GBr) Great Britain
28Harry Yates (GBr) Great Britain
29Ben Turner (GBr) Great Britain
30Lorenzo Calloni (Ita) Italy
31Alberto Brancati (Ita) Italy
32Patrick Favaro (Ita) Italy
33Filippo Fontana (Ita) Italy
34Giulio Galli (Ita) Italy
35Edoardo Xillo (Ita) Italy
36Jofre Cullell Estape (Spa) Spain
37Ivan Feijoo Alberte (Spa) Spain
38Xabier Murias (Spa) Spain
40David Westhoff-Wittwer (Ger) Germany
41Lukas Baldinger (Ger) Germany
43Niklas Markl (Ger) Germany
45Jan Gavenda (Cze) Czech Republic
46Vladimir Miksanik (Cze) Czech Republic
47Jakub Schierl (Cze) Czech Republic
48Simon Vanicek (Cze) Czech Republic
49Hynek Palicka (Cze) Czech Republic
51Tomas Kopecky (Cze) Czech Republic
53Nicolas Kess (Lux) Luxembourg
54Arthur Kluckers (Lux) Luxembourg
55Cedric Pries (Lux) Luxembourg
56Felix Schreiber (Lux) Luxembourg
57Anders Lilliendal (Den) Denmark
58Lucas Wulff (Den) Denmark
59Luca Schaetti (Swi) Switzerland
60Louis Rouiller (Swi) Switzerland
61Jan Sommer (Swi) Switzerland
62Jakub Varhanovsky (Svk) Slovakia
63Wojciech Ceniuch (Pol) Poland
64Kyro Geurts (Ned) Netherlands-B
65Sven Nijzingh (Ned) Netherlands-B
66Jurgen Van Den Aarssen (Ned) Netherlands-B
67Carlo Van Den Berg (Ned) Netherlands-B
68Koen Van Helvoirt (Ned) Netherlands-B
69Luca Vreeswijk (Ned) Netherlands-B
70Markus Pajur (Est) Estonia
71Robin Pruul (Est) Estonia