TechPowered By

More tech

Tour de Taiwan 2012

Date range:
March 10-16, 2012

March 14, Stage 5: Chang Hua City - Chang Hua City 150km

Ferrari speeds to victory in stage five of the Tour de Taiwan

By:
Jean-François Quénet
Published:
March 14, 2012, 9:51 GMT,
Updated:
March 14, 2012, 12:59 GMT

Pollock retains overall lead

First win of the year for Roberto Ferrari of Androni Giocattoli

First win of the year for Roberto Ferrari of Androni Giocattoli

view thumbnail gallery

Following a period of doubt about his wellbeing, Roberto Ferrari found himself relieved at the end of stage five at the 2012 Tour de Taiwan as he sprinted to victory in the uphill finish in Changhua. The Androni Giocattoli sprinter, who turned 29 on the eve of the Tour, swept around Anthony Giacoppo (Genesys) and Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank) to claim his first victory since stage three of the 2011 Tour of San Luis.

After a productive Giro d’Italia that saw him finish in the top five of the bunch sprints on five occasions, he was struck down with glandular fever. “This was a parenthesis in my career,” he recalled. “I’ve almost lost a year and I’m starting everything from scratch again.” He went back to San Luis in January this year but wasn’t feeling good at all. Androni team manager Gianni Savio sent him to Taiwan to test his capacity to line up for the Giro again in May.

“To say that I’m ready for the Giro now is a big call,” Ferrari commented. “My form is good now. It’s important to arrive at a stage race and be competitive from the start. I came here to deliver results. Unfortunately, in the past two stages, I only managed to come second, that’s certainly not what a sprinter likes. But today, the finale suited my characteristics much more. The hill required a lot of strength. It had to be the shortest possible sprint. I calculated my efforts pretty well to come out at the last moment.

“I’m getting better and I hope this is the beginning of a nice season here in Taiwan,” Ferrari added. Asked if he felt ready for a hat-trick in the style of Andrea Guardini at the last stage race of the Asia Tour, Le Tour de Langkawi in Malaysia, he answered: “Tomorrow’s stage finish seems the hardest of the whole week of racing. It’ll possibly put the GC contenders in action. Above all, my next target is the last stage on Friday in Kaohsiung.”

Overall race leader Rhys Pollock (Drapac), who celebrated his 32nd birthday in the yellow jersey, said: “Tomorrow’s finish looks very tough. It’s a little bit of an unknown quantity. With no disrespect to [runner up] Wang Kam Po, my biggest threat is [former German national champion] Dirk Muller. He’s capable of attacking uphill and riding solo to the finish.”

The Australian was relieved to not have lost any time in the uphill finish of Changhua, where he came 29th - only five places behind Wang. “I knew this race could be lost by seconds if I didn’t have a good position at the bottom. It was good to stay in the mix with the same time as the stage winner.”

No gap was recorded between the first 54 riders at the top of the long uphill finish, which also enabled local boy Feng Chun Kai (Action Cycling Team) to keep his seventh position overall while chasing points along the way for both the mountains classification and the points competition that he leads. “The polka dot jersey remains my main goal,” said the 23-year-old from Miaoli.
 

Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 3:14:30  
2 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank    
3 Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers    
4 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank    
5 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli    
6 Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Abus    
7 Artur Ershov (Rus) RusVelo    
8 Muhamid Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team    
9 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank    
10 Genki Yamamoto (Jpn) Japan National Team    
11 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong Team    
12 Mohd Sharul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team    
13 Taiji Nishitani (Jpn) Japan National Team    
14 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team    
15 Alexander Serov (Rus) RusVelo    
16 Yusuke Hatanaka (Jpn) Japan National Team    
17 Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team    
18 Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team    
19 Ben Grenda (Aus) Rapha Condor - Sharp    
20 Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp    
21 Chin-Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team    
22 Cameron Wurf (Aus) Champion System Pro Cycling Team    
23 Alex Schmitt (Ger) Nutrixxion Abus    
24 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Team    
25 Wei Cheng Lee (Tpe) Chinese Taipei National Team    
26 Ji Min Jung (Kor) KSPO    
27 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
28 Ricardo Van Der Velde (Ned) Jelly Belly Cycling    
29 Rhys Pollock (Aus) Drapac Cycling    
30 Alireza Haghi (IRI) Azad University Cross Team    
31 Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida    
32 Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team    
33 Tom Vermeer (Ger) Nutrixxion Abus    
34 Wei Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team    
35 Volodimir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank    
36 Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team    
37 Victor Nino Corredor (Col) Azad University Cross Team    
38 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team    
39 Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team    
40 Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team    
41 Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter - Merida    
42 Adam Semple (Aus) Drapac Cycling    
43 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
44 Chien Liang Chen (Tpe) Chinese Taipei National Team    
45 Chun Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team    
46 Ben Dyball (Aus) Genesys Wealth Advisers    
47 Wu-Hsing Yang (Tpe) Chinese Taipei National Team    
48 Miguel Angel Nino Corredor (Col) Azad University Cross Team    
49 Nic Hamilton (Can) Jelly Belly Cycling    
50 Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team    
51 Hossein Nateghi (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
52 Giaro Ermeti (Ita) Androni Giocattoli    
53 Samuel Davis (Aus) Genesys Wealth Advisers    
54 Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly Cycling    
55 Amir Mustafa Rusli (Mas) Drapac Cycling 0:00:22  
56 Wen Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team    
57 Felix English (Irl) Rapha Condor - Sharp    
58 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp    
59 Burr Ho (HKg) Hong Kong Team    
60 Chin Feng Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:00:27  
61 Cheng Ying Hsieh (Tpe) Action Cycling Team    
62 Yung-Hua Cheng (Tpe) Team Senter - Merida 0:00:29  
63 Siu Wai Ko (HKg) Hong Kong Team    
64 Je Sung Yeon (Kor) KSPO 0:00:37  
65 Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter - Merida 0:00:40  
66 Chung Yan Wong (HKg) Hong Kong Team    
67 Sean Mazich (USA) Jelly Belly Cycling    
68 Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter - Merida    
69 Do Hyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team    
70 Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team 0:00:45  
71 Dong Hyun Shin (Kor) KSPO 0:00:54  
72 Salvatore Mancuso (Ita) Androni Giocattoli    
73 Keisuke Nakao (Jpn) Japan National Team 0:01:05  
74 Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
75 Anuar Manan (Mas) Champion System Pro Cycling Team    
76 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 0:01:29  
77 Alexey Markov (Rus) RusVelo 0:01:33  
78 Christopher Juul-Jensen (Den) Team Saxo Bank    
79 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 0:01:45  
80 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 0:01:47  
81 Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus    
82 Alex Carver (Aus) Genesys Wealth Advisers 0:01:49  
83 Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers    
84 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo 0:01:51  
85 Abbas Tanha Saeidi (IRI) Azad University Cross Team 0:04:12  
Sprint 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Abbas Tanha Saeidi (IRI) Azad University Cross Team 5  pts
2 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 3  
3 Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team 2  
4 Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team 1  
Sprint 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 5  pts
2 Abbas Tanha Saeidi (IRI) Azad University Cross Team 3  
3 Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida 2  
4 Christopher Juul-Jensen (Den) Team Saxo Bank 1  
KOM 1 - Cat. 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 6  pts
2 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 4  
3 Abbas Tanha Saeidi (IRI) Azad University Cross Team 2  
4 Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team 1  
KOM 2 - Cat. 3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 3  pts
2 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 2  
3 Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Saxo Bank 9:43:30  
2 Japan National Team    
3 Champion System Pro Cycling Team    
4 Androni Giocattoli    
5 Nutrixxion Abus    
6 RTS Racing Team    
7 Terengganu Cycling Team    
8 Genesys Wealth Advisers    
9 Taipei National Team    
10 Action Cycling Team    
11 Azad University Cross Team    
12 Tabriz Petrochemical Team    
13 Jelly Belly Cycling    
14 Hong Kong National Team 0:00:22  
15 Rapha Condor - Sharp    
16 Drapac Cycling    
17 Team Senter - Merida 0:00:29  
18 KSPO 0:01:31  
19 Rusvelo 0:01:33  
General classification after stage five
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rhys Pollock (Aus) Drapac Cycling 13:11:43  
2 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Team 0:00:02  
3 Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Abus 0:00:06  
4 Taiji Nishitani (Jpn) Japan National Team 0:00:08  
5 Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers 0:00:17  
6 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank 0:00:20  
7 Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 0:00:30  
8 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 0:00:32  
9 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank 0:00:44  
10 Alexander Serov (Rus) RusVelo 0:00:50  
11 Muhamid Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 0:00:53  
12 Genki Yamamoto (Jpn) Japan National Team    
13 Ben Grenda (Aus) Rapha Condor - Sharp 0:00:54  
14 Tom Vermeer (Ger) Nutrixxion Abus    
15 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli    
16 Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp    
17 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
18 Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team    
19 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team    
20 Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team    
21 Giaro Ermeti (Ita) Androni Giocattoli    
22 Volodimir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank    
23 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team    
24 Yusuke Hatanaka (Jpn) Japan National Team    
25 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong Team    
26 Ben Dyball (Aus) Genesys Wealth Advisers    
27 Victor Nino Corredor (Col) Azad University Cross Team    
28 Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida 0:00:58  
29 Cameron Wurf (Aus) Champion System Pro Cycling Team 0:01:14  
30 Adam Semple (Aus) Drapac Cycling 0:01:33  
31 Ricardo Van Der Velde (Ned) Jelly Belly Cycling 0:01:38  
32 Alex Schmitt (Ger) Nutrixxion Abus 0:01:40  
33 Samuel Davis (Aus) Genesys Wealth Advisers 0:01:49  
34 Nic Hamilton (Can) Jelly Belly Cycling 0:01:52  
35 Miguel Angel Nino Corredor (Col) Azad University Cross Team 0:02:03  
36 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 0:02:15  
37 Hossein Nateghi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:02:18  
38 Chin Feng Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:02:20  
39 Salvatore Mancuso (Ita) Androni Giocattoli 0:02:26  
40 Chin-Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team 0:02:33  
41 Wei Cheng Lee (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:02:53  
42 Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter - Merida 0:03:19  
43 Mohd Sharul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team 0:03:34  
44 Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly Cycling    
45 Wei Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:03:40  
46 Chien Liang Chen (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:04:00  
47 Siu Wai Ko (HKg) Hong Kong Team 0:04:10  
48 Wu-Hsing Yang (Tpe) Chinese Taipei National Team 0:04:11  
49 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team 0:04:14  
50 Alireza Haghi (IRI) Azad University Cross Team 0:04:34  
51 Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team 0:04:38  
52 Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team 0:04:39  
53 Chung Yan Wong (HKg) Hong Kong Team 0:04:57  
54 Yung-Hua Cheng (Tpe) Team Senter - Merida 0:05:04  
55 Burr Ho (HKg) Hong Kong Team 0:05:07  
56 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:05:31  
57 Antonino Parrinello (Ita) Androni Giocattoli 0:05:33  
58 Amir Mustafa Rusli (Mas) Drapac Cycling 0:05:57  
59 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling 0:06:34  
60 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 0:07:05  
61 Keisuke Nakao (Jpn) Japan National Team 0:07:32  
62 Alexey Markov (Rus) RusVelo 0:07:38  
63 Cheng Ying Hsieh (Tpe) Action Cycling Team 0:09:05  
64 Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team 0:09:16  
65 Alex Carver (Aus) Genesys Wealth Advisers 0:09:36  
66 Abbas Tanha Saeidi (IRI) Azad University Cross Team 0:09:57  
67 Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers 0:09:58  
68 Ji Min Jung (Kor) KSPO 0:09:59  
69 Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter - Merida 0:11:43  
70 Do Hyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team 0:11:44  
71 Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus 0:11:46  
72 Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:12:17  
73 Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team 0:12:35  
74 Sean Mazich (USA) Jelly Belly Cycling 0:12:51  
75 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo 0:13:23  
76 Christopher Juul-Jensen (Den) Team Saxo Bank 0:13:39  
77 Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team 0:13:54  
78 Wen Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team 0:14:45  
79 Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter - Merida 0:14:49  
80 Artur Ershov (Rus) RusVelo 0:15:14  
81 Chun Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team 0:15:20  
82 Felix English (Irl) Rapha Condor - Sharp 0:15:31  
83 Je Sung Yeon (Kor) KSPO 0:17:23  
84 Anuar Manan (Mas) Champion System Pro Cycling Team 0:18:21  
85 Dong Hyun Shin (Kor) KSPO 0:28:23  
Points classification after stage five
# Rider Name (Country) Team Result
1 Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 23  pts
2 Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team 18  
3 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 13  
4 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank 11  
5 Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida 9  
6 Abbas Tanha Saeidi (IRI) Azad University Cross Team 8  
7 Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team 5  
8 Alex Schmitt (Ger) Nutrixxion Abus 4  
9 Christopher Juul-Jensen (Den) Team Saxo Bank 4  
10 Rhys Pollock (Aus) Drapac Cycling 3  
11 Samuel Davis (Aus) Genesys Wealth Advisers 3  
12 Nic Hamilton (Can) Jelly Belly Cycling 3  
13 Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team 3  
14 Muhamid Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 2  
15 Genki Yamamoto (Jpn) Japan National Team 2  
16 Anuar Manan (Mas) Champion System Pro Cycling Team 2  
17 Taiji Nishitani (Jpn) Japan National Team 1  
18 Tom Vermeer (Ger) Nutrixxion Abus 1  
19 Chien Liang Chen (Tpe) Chinese Taipei National Team 1  
Mountains classification after stage five
# Rider Name (Country) Team Result
1 Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 19  pts
2 Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team 16  
3 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 11  
4 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 10  
5 Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers 9  
6 Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 9  
7 Victor Nino Corredor (Col) Azad University Cross Team 9  
8 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank 6  
9 Muhamid Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 6  
10 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo 6  
11 Hossein Nateghi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 5  
12 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp 5  
13 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 4  
14 Yung-Hua Cheng (Tpe) Team Senter - Merida 3  
15 Ben Grenda (Aus) Rapha Condor - Sharp 2  
16 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team 2  
17 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 2  
18 Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter - Merida 2  
19 Abbas Tanha Saeidi (IRI) Azad University Cross Team 2  
20 Alexander Serov (Rus) RusVelo 1  
21 Nic Hamilton (Can) Jelly Belly Cycling 1  
22 Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team 1  
Team classification after stage five
# Rider Name (Country) Team Result
1 Japanese National Team 39:37:05  
2 Androni Giocattoli 0:00:04  
3 Drapac Cycling 0:00:11  
4 Team Saxo Bank 0:00:19  
5 Champion System 0:00:46  
6 Nutrixxion Abus 0:00:52  
7 Genesys Wealth Advisers 0:01:30  
8 Tabriz Petrochemical Team 0:02:14  
9 Hong Kong National Team 0:03:13  
10 Azad University Cross Team 0:04:16  
11 Rapha Condor - Sharp 0:04:45  
12 Jelly Belly Cycling 0:05:10  
13 Action Cycling Team 0:05:34  
14 Terengganu Cycling Team 0:05:42  
15 Taipei National Team 0:05:57  
16 RTS Racing Team 0:06:03  
17 Team Senter - Merida 0:07:10  
18 Rusvelo 0:14:03  
19 KSPO 0:14:12