TechPowered By

More tech

Settimana Internazionale Coppi e Bartali 2010

Date range:
March 23-27, 2010

March 25, Stage 3: Pavullo - Pavullo 185.3km

Niemiec outsprints Santaromita for stage win

By:
Cycling News
Published:
March 25, 2010, 15:24 GMT,
Updated:
March 25, 2010, 20:22 GMT

Santaromita takes over GC lead

Przemyslaw Niemiec (Miche) outsprints breakaway companion Ivan Santaromita (Liquigas-Doimo) to win stage three.

Przemyslaw Niemiec (Miche) outsprints breakaway companion Ivan Santaromita (Liquigas-Doimo) to win stage three.

view thumbnail gallery

Przemyslaw Niemiec (Miche) outsprinted his breakaway companion Ivan Santaromita (Liquigas-Doimo) to win stage three. Riccardo Riccò (Ceramica Flaminia) led home a three-man chase group for third place.

Santaromita's second place was enough to give him the overall lead by 58 seconds ahead of Riccò and Niemiec.

After the stage's start, six racers quickly launched themselves into a breakaway including Dmytro Grabovskyy (ISD - Neri), Simon Clarke (ISD - Neri), Cristiano Salerno (De Rosa - Stac Plastic), Rubens Bertogliati (Androni Giocattoli), Kristjan Fajt (Adria Mobil) and Giuseppe Muraglia (CDC - Cavaliere). During their time off the front, they got over a three-minute advantage, but staying away was not to be the day's outcome.

Of the leaders, only Clarke and Muraglia were able to stay away. Stefano Pirazzi (Colnago - CSF Inox) and Bertogliati chased them as the rest of the initial break members were absorbed by the group.

Before long, Clarke was left alone at the front. Wall fell back into no man's land as Riccò, Giovanni Visconti (ISD - Neri) and Emanuele Sella (Carmiooro NGC) chased him.

The peloton came back together and then Niemiec (Miche) took a mountain contest ahead of Fortunato Baliani (Miche) and Ruslan Pydgornyy (ISD - Neri)

Luca Ascani (CDC - Cavaliere) then led a break effort and was joined by six other men. The group continued to grow and included riders like Visconti; however, there seemed to be little cohesiveness among the riders.

With 20km to go, 30 men found themselves together at the front and in control of the race. A further selection was made, leaving 11 riders at the front: Santaromita, Visconti, Clarke, Pydgornyy, Chiarini, Alessandro Bisolti (Colnago - CSF Inox), Ruggero Marzoli (Acqua & Sapone), Sergio Pardilla Bellon (Carmiooro NGC), Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli), Niemiec and Davide D'Angelo (CDC - Cavaliere). Clarke, who's spent plenty of time at the front today, fell into difficulty.

When the group hit another climb, Santaromita and Niemiec found themselves at the front, chased by Chiarini, Pardilla and Rodriguez. Serpa Perez, Bisolti and Visconti followed.

Santaromita and Niemiec earned themselves a lead of 20 seconds with 10km to go. Pozzovivo and Serpa Perez formed the first chase group and Riccò, Visconti and Pydgornyy also chased, a bit further back at 35 seconds.

Riccò and Visconti seemed to recover, moving up to the role of lead chasers along with Pozzovivo and Serpa Perez. The leaders' gap fell to 18 seconds on a descent with six kilometres to go.

Yet with 2km to go, Santaromita and Niemiec were more comfortably still off the front, then with a 40-second advantage. The two entered the final straight together, knowing they couldn't be caught before the line and that one of them would win the stage.

Niemiec outsprinted Santaromita to win stage three.

Full Results
1 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche 4:47:44  
2 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo    
3 Riccardo Ricco' (Ita) Ceramica Flaminia 0:00:48  
4 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00:49  
5 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Carmiooro NGC 0:00:55  
6 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:01:13  
7 Fortunato Baliani (Ita) Miche 0:01:31  
8 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri    
9 Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic    
10 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli    
11 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 0:01:44  
12 Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec 0:02:17  
13 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri 0:02:25  
14 Luca Zanasca (Ita) CDC - Cavaliere    
15 Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:02:37  
16 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone    
17 Emanuele Sella (Ita) Carmiooro NGC    
18 Luca Ascani (Ita) CDC - Cavaliere 0:02:41  
19 Cayet Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone    
20 Alessandro Bisolti (Ita) Colnago - CSF Inox    
21 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo    
22 Raul Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon 0:04:21  
23 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon    
24 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri 0:07:34  
25 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri    
26 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia 0:07:59  
27 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:10:00  
28 Hubert Schwab (Swi) Vorarlberg - Corratec 0:10:06  
29 Giuseppe Muraglia (Ita) CDC - Cavaliere    
30 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri    
31 Pavel Kochetkov (Rus) Zheroquadro Radenska 0:10:41  
32 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:13:52  
33 Bostjan Rezman (Slo) Zheroquadro Radenska 0:14:40  
34 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone    
35 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone    
36 Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone    
37 Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia    
38 Eric Berthou (Fra) Carmiooro NGC    
39 Martin Schöffmann (Aut) Vorarlberg - Corratec    
40 Pasquale Muto (Ita) Miche    
41 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini    
42 Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec    
43 Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author    
44 Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author    
45 Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini    
46 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini    
47 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Conad    
48 Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore & Vita - Conad    
49 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche    
50 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil    
51 Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro Radenska    
52 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil    
53 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil    
54 Gabor Fejes (Hun) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe    
55 Rubens Bertogliati (Swi) Androni Giocattoli    
56 Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:14:45  
57 Matteo Montaguti (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:16:41  
58 Eugenio Loria (Ita) CDC - Cavaliere    
59 Andrea Tonti (Ita) Carmiooro NGC    
60 Manuele Caddeo (Ita) Zheroquadro Radenska    
61 Davide D'Angelo (Ita) CDC - Cavaliere    
62 Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic    
63 Sebastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro NGC    
64 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Carmiooro NGC    
65 David Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska    
66 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author    
67 Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone    
68 Claudio Corioni (Ita) De Rosa - Stac Plastic    
69 Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini    
70 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil    
71 Ivan Melero Coco (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon    
72 Bernardo Colex Tepoz (Mex) Amore & Vita - Conad    
73 Jan Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska    
74 Marko Kump (Slo) Adria Mobil    
75 Michael Rasmussen (Den) Miche    
76 Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg - Corratec    
77 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri    
78 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo    
79 Uros Murn (Slo) Adria Mobil    
80 Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia 0:21:33  
81 Alessandro Mauro Vanotti (Ita) Liquigas-Doimo    
82 Tiziano Dall'antonia (Ita) Liquigas-Doimo 0:22:51  
83 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas-Doimo    
84 Marino Palandri (Ita) Adria Mobil    
85 Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini    
86 Enrico Zen (Ita) Colnago - CSF Inox    
87 Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli    
88 Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia    
89 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Stac Plastic    
90 Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo    
91 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri    
92 Alberto Di Lorenzo (Ita) Zheroquadro Radenska    
93 Antonio Quadranti (Ita) Carmiooro NGC    
94 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - Conad    
95 Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe    
96 Frantisek Kloucek (Cze) PSK Whirlpool - Author    
97 Luigi Gitto (Ita) Miche    
98 Thomas Bertolini (Ita) Androni Giocattoli    
99 Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author    
100 Jure Zagar (Slo) Adria Mobil    
101 Filippo Savini (Ita) Colnago - CSF Inox    
HD Edoardo Girardi (Ita) Ceramica Flaminia    
HD Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia    
HD Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia    
HD Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri    
HD Roberto Ferrari (Ita) De Rosa - Stac Plastic    
HD Mattia Gavazzi (Ita) Colnago - CSF Inox    
HD Roberto De Patre (Ita) Acqua & Sapone    
HD Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone    
HD Paride Grillo (Ita) Carmiooro NGC    
HD Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec    
HD Clemens Fankhauser (Aut) Vorarlberg - Corratec    
HD Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author    
HD André Schulze (Ger) PSK Whirlpool - Author    
HD Martin Hebik (Cze) PSK Whirlpool - Author    
HD Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - Conad    
HD Serhy Hrechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad    
HD Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita - Conad    
HD Guillermo Rubens Bongiorno (Arg) Zheroquadro Radenska    
HD Davide Bonucelli (Ita) CDC - Cavaliere    
HD Daniele Callegarin (Ita) CDC - Cavaliere    
HD Bernardo Riccio (Ita) CDC - Cavaliere    
HD Rida Cador (Hun) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe    
HD Adriano Angeloni (Ita) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe    
HD Ruslan Ivanov (Mda) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe    
HD Gianluca Coletta (Ita) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe    
HD Tamas Lengyel (Hun) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe    
HD Roberto Antonio Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe    
HD David Francisco Delgado (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon    
HD Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon    
HD Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon    
DNS Gregory Obando Brenes (CRc) Burgos 2016 - Castilla y Leon    
DNF Jure Golcer (Slo) De Rosa - Stac Plastic    
DNF Marcello Pavarin (Ita) Colnago - CSF Inox    
DNF Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli    
DNF Matic Strgar (Slo) Vorarlberg - Corratec    
DNF Roberto Cesaro (Ita) Miche    
General classification after stage 3
1 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo 11:13:40  
2 Riccardo Ricco' (Ita) Ceramica Flaminia 0:00:58  
3 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche 0:01:12  
4 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:01:27  
5 Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:01:46  
6 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:01:55  
7 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Carmiooro NGC 0:02:01  
8 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli 0:02:07  
9 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri 0:02:16  
10 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 0:02:34  
11 Fortunato Baliani (Ita) Miche 0:02:47  
12 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo    
13 Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:02:52  
14 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri 0:03:08  
15 Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec 0:03:27  
16 Emanuele Sella (Ita) Carmiooro NGC 0:03:43  
17 Luca Ascani (Ita) CDC - Cavaliere 0:03:45  
18 Alessandro Bisolti (Ita) Colnago - CSF Inox 0:03:59  
19 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone 0:04:01  
20 Luca Zanasca (Ita) CDC - Cavaliere 0:04:42  
21 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon 0:06:00  
22 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri 0:07:53  
23 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri 0:08:19  
24 Raul Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon 0:08:22  
25 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia 0:08:29  
26 Hubert Schwab (Swi) Vorarlberg - Corratec 0:11:30  
27 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:11:46  
28 Giuseppe Muraglia (Ita) CDC - Cavaliere 0:12:23  
29 Cayet Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone 0:12:36  
30 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:15:01  
31 Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:15:06  
32 Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia 0:15:10  
33 Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author 0:15:34  
34 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche 0:16:14  
35 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil 0:16:45  
36 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo 0:16:59  
37 Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:17:08  
38 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Conad 0:18:31  
39 Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg - Corratec 0:19:16  
40 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author 0:19:45  
41 Pavel Kochetkov (Rus) Zheroquadro Radenska 0:20:42  
42 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Carmiooro NGC 0:20:47  
43 Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia 0:22:03  
44 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri 0:23:00  
45 Davide D'Angelo (Ita) CDC - Cavaliere 0:23:22  
46 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:23:52  
47 Rubens Bertogliati (Swi) Androni Giocattoli 0:23:59  
48 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil 0:24:10  
49 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil    
50 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:24:18  
51 Martin Schöffmann (Aut) Vorarlberg - Corratec 0:24:33  
52 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 0:24:35  
53 Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone    
54 Bostjan Rezman (Slo) Zheroquadro Radenska 0:24:41  
55 Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro Radenska    
56 Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore & Vita - Conad 0:24:52  
57 Pasquale Muto (Ita) Miche 0:24:57  
58 Matteo Montaguti (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:25:39  
59 Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia 0:25:43  
60 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 0:25:55  
61 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone 0:26:18  
62 Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone 0:26:36  
63 David Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska 0:26:42  
64 Alessandro Mauro Vanotti (Ita) Liquigas-Doimo 0:26:43  
65 Bernardo Colex Tepoz (Mex) Amore & Vita - Conad 0:26:53  
66 Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author 0:27:45  
67 Ivan Melero Coco (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon 0:29:26  
68 Eric Berthou (Fra) Carmiooro NGC 0:29:43  
69 Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:29:46  
70 Marko Kump (Slo) Adria Mobil 0:29:51  
71 Uros Murn (Slo) Adria Mobil    
72 Eugenio Loria (Ita) CDC - Cavaliere 0:29:56  
73 Andrea Tonti (Ita) Carmiooro NGC 0:30:48  
74 Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec 0:31:05  
75 Gabor Fejes (Hun) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe 0:31:23  
76 Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:31:47  
77 Marino Palandri (Ita) Adria Mobil 0:32:21  
78 Claudio Corioni (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:32:28  
79 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil 0:32:29  
80 Sebastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro NGC 0:32:32  
81 Manuele Caddeo (Ita) Zheroquadro Radenska 0:32:45  
82 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - Conad 0:33:03  
83 Michael Rasmussen (Den) Miche 0:33:30  
84 Jan Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska 0:35:07  
85 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:35:29  
86 Tiziano Dall'antonia (Ita) Liquigas-Doimo 0:35:43  
87 Thomas Bertolini (Ita) Androni Giocattoli 0:35:50  
88 Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli    
89 Frantisek Kloucek (Cze) PSK Whirlpool - Author 0:35:56  
90 Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author    
91 Antonio Quadranti (Ita) Carmiooro NGC 0:36:20  
92 Alberto Di Lorenzo (Ita) Zheroquadro Radenska 0:36:32  
93 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas-Doimo 0:37:36  
94 Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo 0:37:42  
95 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri 0:38:07  
96 Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:38:28  
97 Enrico Zen (Ita) Colnago - CSF Inox 0:38:54  
98 Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Universal Caffe 0:39:33  
99 Filippo Savini (Ita) Colnago - CSF Inox 0:41:17  
100 Luigi Gitto (Ita) Miche 0:41:33  
101 Jure Zagar (Slo) Adria Mobil 0:43:31