Tour de Langkawi: Pelucchi doubles up on stage 6

Dyball holds yellow after frenetic stage

Less than 24 hours after his stage win success in Taiping, Matteo Pelucchi (Androni Giocattoli-Sidermec) doubled his tally at the Tour de Langkawi. The Italian winning a fast and frenetic stage 6 bunch sprint ahead of TSG’s Youcef Reguigui and stage 2 winner Harrif Saleh.

With stage victory, Pelucchi becomes the first multiple winner at the 2019 Tour de Langkawi. The 30-year-old also adding his name to the list of Italian sprinters to enjoy multiple successes in the Malaysian race. For Andrea Guardini, the quest for a 25th stage win at Tour de Langkawi continues after the Italian was boxed in during the sprint following the hard work of his Bardiani-CSF team.

"I am happy with back-to-back victories," said Pelucchi. "The team worked very well today. There was a very fast pace and the team's strategy today was to be in the breakaway group, which we did with Marco Benfatto.

"After the breakaway was caught, then it was my turn to move to the front and we worked well to get into position and go for the sprint. I am more confident now and we will go for another win in the coming stages."

The shortest stage of the race thus far in 2019 proved also the fastest with the breakaway struggling to establish itself throughout. Two breaks enjoyed minute plus leads but on each occasion they were brought back to the peloton. Bardiani-CSF and Gazprom taking on the chase with assistance from yellow jersey holders Sapura. The possibility of a sprint finish far from likely for the majority of the 130.8km.

Despite the numerous attempts to wrest the yellow jersey off his shoulders, Ben Dyball (Sapura) retains the race lead with no change to the top ten on GC. The two final stages on Langkawi island set to decide if Dyball can retain his 27 second lead over Hernan Aguirre (Interpro) and 50 second advantage over Keegan Swirbul (Floyd’s).

"Today was very stressful. The first 90 km was just attack after attack and big splits kept going up the front. Everyone seemed to have someone high up on GC in it so we had to keep following everything,” said Dyball, who expecting further aggressive racing in the two stages to come.

The penultimate stage of the race starts and finishes in Pantai Cenang, taking the riders on a 106. 9 km loop of Langkawi with the likely outcome a sprint finish.

How it unfolded

Ahead of the afternoon transfer to Langkawi, the peloton assembled at the stage 6 start town of Began by 8 a.m. Although the morning temperatures were cooler then previous days, the racing was no less hot.

Headed north to Alor Setar, the stage started with a flurry of attacks as riders tried to force the breakaway. A trio held the peloton at 25 seconds in the opening 20 km and survived past the opening sprint point in Sungai Petani. A group of seven bridged across to the lead with 46 km covered in the first hour of racing.

At the second sprint point, the breakaway was 25 seconds up on the peloton but it proved a short lived move. A little under half way into the stage, a new breakaway formed with nine riders accounted for and 15 in pursuit. The two would join with Sam Chrome (Ukyo) the best placed overall in the front group.

The break enjoyed a maximum lead of 1:35 minutes before Sapura and Gazprom came to the fore, successfully bringing them back. A new group of six riders the last to roll the dice for stage victory. Of the six riders, defending champion Artem Ovechkin (TSG) was the best placed and represented a danger to Sapura. The race leaders with Bardiani-CSF working to extinguish the threatening move.

In the final 10km, the peloton was back together but a flurry of attacks kept the sprint teams on their toes. In the sprint, it was Androni again taking the spoils with Marco Benfatto leading out Pelucchi for the win.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec2:47:19 
2Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
3Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
4Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team  
5Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling  
6Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academy  
7Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
8Andrii Kulyk (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
9Calvin Beneke (RSA) Protouch  
10Kazushige Kuboki (Jpn) Japan  
11Grigoriy Shtein (Kaz) Vino-Astana Motors  
12Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
13Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
14Mamyr Stash (Rus) Gazprom–Rusvelo  
15Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team  
16Yevgeniy Fedorov (Kaz) Vino-Astana Motors  
17Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF  
18Jayde Julius (RSA) Protouch  
19Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
20Yosandy Darmawan Oetomo (Ina) Customs Cycling Indonesia  
21Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF  
22Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
23Roberto González (Pan) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
24Jaehyun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
25Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
26Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy  
27Vadim Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors  
28Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling  
29Blake Quick (Aus) St George Continental Cycling Team  
30Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton-BikeExchange  
31Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team  
32Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
33Massimo Rosa (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
34Qaris Maxu Irwandi Setra (Ina) Customs Cycling Indonesia  
35James Oram (NZl) Mitchelton-BikeExchange  
36Aleksejs Saramotins (Lat) Interpro Cycling Academy  
37Rizki Hidayatul Fadli (Ina) Customs Cycling Indonesia  
38Metkel Eyob (Eri) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
39Muhammad Shahmir Aiman Abdul Halim (Mas) Malaysia  
40Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF  
41Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
42Stepan Astafyev (Kaz) Vino-Astana Motors  
43Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
44Muhammad Fachri Barokah (Ina) Customs Cycling Indonesia  
45Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
46Penghai Deng (Chn) Giant Cycling Team  
47Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team  
48Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling  
49Kyoungho Park (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
50Nariyuki Masuda (Jpn) Japan  
51Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
52Zamirul Adlisham Zulkefli (Mas) Malaysia  
53Sam Crome (Aus) Team Ukyo  
54Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team  
55Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
56Charles-Etienne Chretien (Can) Interpro Cycling Academy  
57Robbie Hucker (Aus) Team Ukyo  
58Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
59Gleb Brussenskiy (Kaz) Vino-Astana Motors  
60Bingcheng Gu (Chn) Giant Cycling Team  
61Benjamin Andrews (Aus) Oliver's Real Food Racing  
62Kent Main (Rsa) ProTouch  
63Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing  
64Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Malaysia  
65Mohammadesmaeil Chaichiraghimi (IRI) Customs Cycling Indonesia  
66Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling  
67Daniil Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors  
68Jesse Featonby (Aus) Oliver's Real Food Racing  
69Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo  
70Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF  
71Clint Hendricks (RSA) Protouch  
72Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
73Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team  
74Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
75James Fourie (RSA) Protouch  
76Nik Mohd Azwan Zulkiflie (Mas) Malaysia  
77Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling  
78Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling  
79Serghei Tvetcov (Rom) Floyd's Pro Cycling  
80Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling  
81Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling  
82Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team  
83Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling  
84Benjami Prades Reverter (Spa) Team Ukyo  
85Connor Reardon (Aus) St George Continental  
86Sebastian Presley (Aus) Oliver's Real Food Racing  
87Hao Liu (Chn) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
88Jiankun Liu (Chn) Mitchelton-BikeExchange  
89Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec  
90Jihun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
91Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo  
92Michael Vink (NZl) St George Continental Cycling Team  
93Dadi Suryadi (Ina) Brunei Continental Cycling Team  
94Shoi Matsuda (Jpn) Japan  
95Donguk Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling  
96Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling0:00:17 
97Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team0:00:22 
98Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team  
98Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling0:00:25 
98Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF0:00:28 
98Amarni Drake (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:00:33 
98Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team0:00:36 
98Rohan Du Plooy (RSA) Protouch  
104Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling0:00:45 
105Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team  
106Aleksei Kurbatov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
107RUS EUR GAZ (Rus) Gazprom–Rusvelo  
108Yikui Niu (Chn) Mitchelton-BikeExchange  
109Simon Jones (USA) Interpro Cycling Academy0:00:50 
110Kohei Uchima (Jpn) Team Ukyo0:01:22 
111Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing0:01:30 
112Takeaki Amezawa (Jpn) Japan0:01:39 
113Conor Murtagh (Aus) Oliver's Real Food Racing  
114Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF0:03:28 
115Muhammad Nur Aiman Rosli (Mas) Malaysia0:03:39 
116Shotaro Iribe (Jpn) Japan0:03:49 
117Muhamad Fakhruazam Mohd Hanifiah (Mas) Brunei Continental Cycling Team0:12:37 
DNSIlya Davidenok (Kaz) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
DSQMykhaylo Kononenko (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team  
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec15 pts
2Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec15 
3Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling14 
4Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team14 
5Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team13 
6Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team12 
7Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academy10 
8Andrii Kulyk (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team8 
9Calvin Beneke (RSA) Protouch7 
10Kazushige Kuboki (Jpn) Japan6 
11Clint Hendricks (RSA) Protouch5 
12Grigoriy Shtein (Kaz) Vino-Astana Motors5 
13Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast5 
14Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling5 
15Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team4 
16James Oram (NZl) Mitchelton-BikeExchange4 
17Mamyr Stash (Rus) Gazprom–Rusvelo2 
18Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team2 
19Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team2 
20Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team1 
21Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast1 
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling24:40:12 
2Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy0:00:27 
3Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling0:00:50 
4Vadim Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors0:01:05 
5Nariyuki Masuda (Jpn) Japan0:01:29 
6Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo0:01:40 
7Sam Crome (Aus) Team Ukyo0:02:06 
8Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:02:28 
9Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:02:31 
10Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling0:02:36 
11Serghei Tvetcov (Rom) Floyd's Pro Cycling0:02:42 
12Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:03:09 
13Kent Main (Rsa) ProTouch0:03:26 
14Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling0:03:53 
15Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling0:03:59 
16Metkel Eyob (Eri) Terengganu Inc. TSG Cycling Team0:04:06 
17Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team0:04:25 
18Robbie Hucker (Aus) Team Ukyo0:04:26 
19Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling0:04:30 
20Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team  
21James Oram (NZl) Mitchelton-BikeExchange0:04:31 
22Stepan Astafyev (Kaz) Vino-Astana Motors0:04:38 
23Grigoriy Shtein (Kaz) Vino-Astana Motors0:05:05 
24Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling0:05:48 
25Benjami Prades Reverter (Spa) Team Ukyo0:06:13 
26Jayde Julius (RSA) Protouch0:06:15 
27Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team0:06:27 
28Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:06:28 
29Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing0:07:36 
30Nik Mohd Azwan Zulkiflie (Mas) Malaysia0:08:07 
31Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF0:08:18 
32Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo0:09:05 
33Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team0:09:28 
34Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF0:10:18 
35Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling0:10:21 
36Mohammadesmaeil Chaichiraghimi (IRI) Customs Cycling Indonesia0:10:27 
37Shoi Matsuda (Jpn) Japan0:10:28 
38Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo0:10:50 
39Jihun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling0:11:26 
40Charles-Etienne Chretien (Can) Interpro Cycling Academy0:11:32 
41Michael Vink (NZl) St George Continental Cycling Team0:12:03 
42Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec0:13:08 
43Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Malaysia0:15:12 
44Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:15:13 
45Connor Reardon (Aus) St George Continental0:17:33 
46Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling0:17:45 
47Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:18:50 
48Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF0:18:57 
49Clint Hendricks (RSA) Protouch0:19:40 
50RUS EUR GAZ (Rus) Gazprom–Rusvelo0:21:05 
51Jesse Featonby (Aus) Oliver's Real Food Racing0:22:38 
52Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:22:47 
53Penghai Deng (Chn) Giant Cycling Team0:24:42 
54Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:25:02 
55Bingcheng Gu (Chn) Giant Cycling Team0:25:34 
56Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton-BikeExchange0:26:20 
57Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team0:27:51 
58Roberto González (Pan) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:28:08 
59Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:28:52 
60Takeaki Amezawa (Jpn) Japan0:29:54 
61Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling0:30:18 
62Jiankun Liu (Chn) Mitchelton-BikeExchange0:30:33 
63Sebastian Presley (Aus) Oliver's Real Food Racing0:30:51 
64Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing0:31:58 
65Zamirul Adlisham Zulkefli (Mas) Malaysia0:32:17 
66Yevgeniy Fedorov (Kaz) Vino-Astana Motors0:32:36 
67Calvin Beneke (RSA) Protouch0:33:20 
68Muhammad Shahmir Aiman Abdul Halim (Mas) Malaysia0:34:04 
69Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team0:34:54 
70Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling0:37:23 
71Dadi Suryadi (Ina) Brunei Continental Cycling Team0:37:54 
72Benjamin Andrews (Aus) Oliver's Real Food Racing0:38:24 
73Muhammad Nur Aiman Rosli (Mas) Malaysia0:39:05 
74Massimo Rosa (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:39:24 
75Muhammad Fachri Barokah (Ina) Customs Cycling Indonesia0:39:52 
76Simon Jones (USA) Interpro Cycling Academy0:40:13 
77Blake Quick (Aus) St George Continental Cycling Team0:40:25 
78Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team0:40:32 
79Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling0:40:54 
80Amarni Drake (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:42:42 
81Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team0:42:43 
82Mamyr Stash (Rus) Gazprom–Rusvelo0:42:45 
83Gleb Brussenskiy (Kaz) Vino-Astana Motors0:43:21 
84Jaehyun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling0:43:48 
85Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:43:57 
86Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
87Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team0:44:07 
88Donguk Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling0:44:12 
89Andrii Kulyk (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team0:44:23 
90Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academy0:44:29 
91Qaris Maxu Irwandi Setra (Ina) Customs Cycling Indonesia0:44:31 
92Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team0:44:43 
93Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:44:45 
94Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team0:44:46 
95Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team0:44:52 
96Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF0:44:53 
97Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF0:45:00 
98Kyoungho Park (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling0:46:28 
99Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo0:46:33 
100Kazushige Kuboki (Jpn) Japan0:46:40 
101Aleksei Kurbatov (Rus) Gazprom–Rusvelo0:46:54 
102Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF0:48:39 
103Daniil Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors0:49:06 
104Kohei Uchima (Jpn) Team Ukyo0:49:11 
105Rohan Du Plooy (RSA) Protouch0:51:07 
106Aleksejs Saramotins (Lat) Interpro Cycling Academy0:52:35 
107Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team0:52:53 
108Shotaro Iribe (Jpn) Japan0:53:21 
109Rizki Hidayatul Fadli (Ina) Customs Cycling Indonesia0:53:28 
110Yosandy Darmawan Oetomo (Ina) Customs Cycling Indonesia0:53:42 
111Conor Murtagh (Aus) Oliver's Real Food Racing0:54:24 
112Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team0:54:26 
113James Fourie (RSA) Protouch0:56:09 
114Yikui Niu (Chn) Mitchelton-BikeExchange0:56:56 
115Hao Liu (Chn) Shenzhen Xidesheng Cycling Team0:57:03 
116Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team1:04:12 
117Muhamad Fakhruazam Mohd Hanifiah (Mas) Brunei Continental Cycling Team1:15:55 
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling72 pts
2Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team55 
3Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec44 
4Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec35 
5Clint Hendricks (RSA) Protouch35 
6Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF33 
7Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academy32 
8Kazushige Kuboki (Jpn) Japan30 
9Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast28 
10Blake Quick (Aus) St George Continental Cycling Team28 
11Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF28 
12Andrii Kulyk (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team24 
13Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team22 
14Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling21 
15Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo21 
16Grigoriy Shtein (Kaz) Vino-Astana Motors19 
17Jayde Julius (RSA) Protouch19 
18Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team19 
19Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team19 
20Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling15 
21Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing15 
22Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Malaysia15 
23Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team14 
24Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy14 
25Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling13 
26Mamyr Stash (Rus) Gazprom–Rusvelo13 
27Vadim Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors12 
28Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling12 
29Nariyuki Masuda (Jpn) Japan11 
30Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec11 
31Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team11 
32Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF11 
33Gleb Brussenskiy (Kaz) Vino-Astana Motors10 
34Sam Crome (Aus) Team Ukyo9 
35Shotaro Iribe (Jpn) Japan8 
36Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team8 
37Kent Main (Rsa) ProTouch7 
38Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast7 
39Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo7 
40Calvin Beneke (RSA) Protouch7 
41Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team7 
42Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast6 
43Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing6 
44Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling5 
45Serghei Tvetcov (Rom) Floyd's Pro Cycling5 
46Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM5 
47Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling5 
48Yosandy Darmawan Oetomo (Ina) Customs Cycling Indonesia5 
49James Oram (NZl) Mitchelton-BikeExchange4 
50Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF4 
51Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast4 
52Jihun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling3 
53Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec3 
54Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM3 
55Rizki Hidayatul Fadli (Ina) Customs Cycling Indonesia3 
56Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team2 
57Nik Mohd Azwan Zulkiflie (Mas) Malaysia2 
58Charles-Etienne Chretien (Can) Interpro Cycling Academy2 
59Roberto González (Pan) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM2 
60Kohei Uchima (Jpn) Team Ukyo2 
61Metkel Eyob (Eri) Terengganu Inc. TSG Cycling Team1 
62Shoi Matsuda (Jpn) Japan1 
63Kyoungho Park (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling1 
116Massimo Rosa (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM-3 
117Aleksejs Saramotins (Lat) Interpro Cycling Academy-3 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing47 pts
2Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling25 
3Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy24 
4Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling18 
5Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling16 
6Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling15 
7Nik Mohd Azwan Zulkiflie (Mas) Malaysia12 
8Vadim Pronskiy (Kaz) Vino-Astana Motors12 
9Jihun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Pro Cycling10 
10Nariyuki Masuda (Jpn) Japan10 
11Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF9 
12Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo8 
13Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing7 
14Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Malaysia6 
15Sam Crome (Aus) Team Ukyo6 
16Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM6 
17Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM5 
18Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton-BikeExchange5 
19Shotaro Iribe (Jpn) Japan5 
20Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec4 
21RUS EUR GAZ (Rus) Gazprom–Rusvelo4 
22Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team4 
23Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast3 
24Serghei Tvetcov (Rom) Floyd's Pro Cycling2 
25Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling2 
26Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling2 
27Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team2 
28Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling1 
29Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec1 
30Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling1 
31Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team1 
Back to top