TechPowered By

More tech

UCI Cyclo-cross World Cup #6 start list

By:
Cycling News
Published:
December 21, 2011, 16:31 GMT,
Updated:
December 25, 2011, 14:41 GMT
Race:
UCI Cyclo-cross World Cup #6

Elite men and women for Heusden-Zolder as of December 25, 2011

Elite men
1 Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team    
2 Petr Dlask (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team    
3 Martin Zlamalik (Cze) Landbouwkrediet - KDL    
4 Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus    
5 Vladimir Kyzivat (Cze)    
6 David Kasek (Cze)    
7 Karel Hnik (Cze) Telenet-Fidea    
8 Ondrej Bambula (Cze)    
9 Jiri Polnicky (Cze) Sunweb-Revor    
12 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor    
13 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet    
14 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus    
15 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor    
16 Bart Aernouts (Bel) Rabobank-Giant Off-Road Team    
17 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea    
18 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea    
19 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea    
20 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus    
23 Steve Chainel (Fra) FDJ    
24 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
25 Nicolas Bazin (Fra) Team Big Mat-Auber 93    
26 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale    
27 Aurelien Duval (Fra) U.V.Aube    
28 Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea    
29 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus    
30 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam de Rijke    
31 Marcel Meisen (Ger) Eddy Merckx-Indeland    
32 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
33 Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team    
34 Yannick Mayer (Ger) Team NSP    
35 Timothy Johnson (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
36 Jonathan Page (USA) Planet Bike-Blue Bicycles    
37 Zach McDonald (USA) Team Rapha Focus    
38 Troy Wells (USA) Team Clif Bar    
39 Jeremy Durrin (USA) J.A.M. Fund - NCC    
40 Mitchell Hoke (USA) Team Clif Bar    
41 Ryan Knapp (USA) Bob's Red Mill Cyclocross    
42 Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hirumet Taldea    
43 Lars Boom (Ned) Rabobank    
44 Gerben De Knegt (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
45 Thijs Van Amerongen (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl    
46 Thijs Al (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl    
47 Tijmen Eising (Ned) Sunweb-Revor    
48 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team    
49 Mitchell Huenders (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
50 Niels Wubben (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
53 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles    
54 Robert Gavenda (Svk) Landbouwkrediet - KDL    
55 Christian Heule (Swi) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
56 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing    
57 Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team    
58 Arnaud Grand (Swi) Telenet-Fidea    
59 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountain Bike Racing Team    
60 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti    
61 Cristian Cominelli (Ita) TX Active Bianchi    
62 Marco Bianco (Ita) L´Arcobaleno Carraro Team    
63 Elia Silvestri (Ita) Selle Italia Guerciotti    
64 Mirko Tabacchi (Ita)    
65 Igor Smarzaro (Ita) Team Arcobaleno Carraro Trentino    
66 Mariusz Gil (Pol) Baboco    
67 Craig Richey (Can) Renner Custom - Raleigh    
68 Keiichi Tsujiura (Jpn) Team Bridgestone Anchor    
69 Darryn Medhurst (NZl)    
70 David Quist (Nor)    
71 Lewis Rattray (Aus)    
Elite women
1 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit    
2 Sanne van Paassen (Ned) Brainwash    
3 Daphny van den Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl    
4 Sophie de Boer (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team    
5 Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash    
6 Linda van Rijen (Ned) Skil    
7 Arenda Grimberg (Ned)    
8 Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team    
9 Tessa Van Nieuwpoort (Ned)    
10 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams    
13 Hanka Kupfernagel (Ger) Stevens    
14 Sabrina Schweizer (Ger) Focus MIG Team    
15 Caroline Mani (Fra) CC Etupes    
16 Pauline Ferrand Prevot (Fra) A C Bazancourt Reims    
17 Lucie Chainel-Lefevre (Fra)    
18 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Beziers-Mediterranee Cycle    
19 Julie Krasniak (Fra) Team Rapha Focus    
20 Pavla Havlikova (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team    
21 Martina Mikulaskova (Cze) Simunek Cycling Project    
22 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing    
23 Nikki Harris (GBr) Telenet-Fidea Cycling Team    
24 Gabriella Day (GBr) Renner Custom Cyclocross Team    
25 Amy Dombroski (USA) Crankbrothers Race Club    
26 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
27 Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill p/b Seven Cycles    
28 Christine Vardaros (USA) Baboco    
29 Jasmin Achermann (Swi) Team Focus Bikes-Velo Club Rain    
30 Sanne Cant (Bel) BOXX Veldritacademie    
31 Joyce Vanderbeken (Bel) Cycling Team Vermeeren    
32 Ellen Van Loy (Bel) Kriekel Cycling Team Tessenderlo    
33 Nancy Bober (Bel) Style & Concept Cycling Team    
34 Hilde Quintens (Bel) Van Goethem - Prorace Cycling Team    
35 Katrien Thijs (Bel) K. Edegem Bicycle Club - BMX R    
36 Kim Van De Steene (Bel)    
37 Shana Maes (Bel)    
38 Christine Majerus (Lux)    
39 Sarah Stewart (Can)    
40 Madara Furmane (Lat)    

Back to top