TechPowered By

More tech

2014 Tour of Qinghai Lake startlist

By:
Cycling News
Published:
July 06, 2014, 8:30 BST,
Updated:
July 06, 2014, 8:49 BST
Race:
Tour of Qinghai Lake

Provisional starters as of July 6, 2014

 

Neri Sottoli
# Rider Name (Country) Team  
1 Gianni Bellini (Ita)    
2 Daniele Colli (Ita)    
3 Roberto De Patre (Ita)    
4 Francesco Failli (Ita)    
5 Luigi Miletta (Ita)    
6 Mattia Pozzo (Ita)    
7 Mirko Tedeschi (Ita)    
8 Giuseppe Fonzi (Ita)    
9 Giorgio Cecchinel (Ita)    
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
11 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col)    
12 Marc De Maar (Aho)    
13 Jonathan Clarke (Aus)    
14 Davide Frattini (Ita)    
15 Robert Förster (Ger)    
16 Aldo Ino Ilesic (Slo)    
17 Christopher Jones (USA)    
18 John Murphy (USA)    
19 Daniel Summerhill (USA)    
RusVelo
# Rider Name (Country) Team  
21 Timofey Kritskiy (Rus)    
22 Igor Boev (Rus)    
23 Serguei Klimov (Rus)    
24 Andrey Solomennikov (Rus)    
25 Artem Ovechkin (Rus)    
26 Roman Maikin (Rus)    
27 Ivan Balykin (Ita)    
28 Leonid Krasnov (Rus)    
29 Artur Ershov (Rus)    
Team NetApp - Endura
# Rider Name (Country) Team  
31 Cesare Benedetti (Ita)    
32 Blaz Jarc (Slo)    
33 Ralf Matzka (Ger)    
34 Frantisek Padour (Cze)    
35 Daniel Schorn (Aut)    
36 Michael Schwarzmann (Ger)    
37 Scott Thwaites (GBr)    
38 Iker Camano Ortuzar (Esp)    
39 Erick Rowsell (GBr)    
Drapac Pro Cycling
# Rider Name (Country) Team  
41 Thomas Palmer (Aus)    
42 Floris Goesinnen (Ned)    
43 Wouter Wippert (Ned)    
44 Jack Anderson (Aus)    
45 Jonathan Cantwell (Aus)    
46 Jai Crawford (Aus)    
47 Benjamin Johnson (Aus)    
48 Adam Phelan (Aus)    
49 Malcom Rudolph (Aus)    
Tabriz Petrochemical Team
# Rider Name (Country) Team  
51 Ghader Mizbani Eranagh (Iri)    
52 Mirsamad Pourseyedi Golakhour (Iri)    
53 Amir Kolahdozhagh (Iri)    
54 Mehdi Sohrabi (Iri)    
55 Vahid Ghaffari (Iri)    
56 Karim Khorrami (Iri)    
57 Behnam Khalilikhosroshahi (Iri)    
58 Alireza Haghi (Iri)    
59 Ali Khademi (Iri)    
Continental Team Astana
# Rider Name (Country) Team  
61 Maxat Ayazbayev (Kaz)    
62 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz)    
63 Ilya Davidenok (Kaz)    
64 Abdraimzhan Ishanov (Kaz)    
65 Zhandos Bizhigitov (Kaz)    
66 Marco Benfatto (Ita)    
67 Vadim Galeyev (Kaz)    
68 Roman Semyonov (Kaz)    
69 Viktor Okishev (Kaz)    
RTS-Santic Racing Team
# Rider Name (Country) Team  
71 Boris Shpilevsky (Rus)    
72 Andrey Mizurov (Kaz)    
73 Wei Kei Chang (Tpe)    
74 Yong Li Ng (Mas)    
75 Victor Nino Corredor (Col)    
76 Mario Alberto Rojas Rojas (Col)    
77 Ivan Kovalev (Rus)    
78 Nikolay Zhurkin (Rus)    
79 Ruslan Karimov (Uzb)    
Amore & Vita - Selle SMP
# Rider Name (Country) Team  
81 Luca Benedetti (Ita)    
82 Simone Stortoni (Ita)    
83 Leonardo Pinizzotto (Ita)    
84 Antonio Di Battista (Ita)    
85 Viesturs Luksevics (Lat)    
86 Mattia Gavazzi (Ita)    
87 Uri Martins Sandoval (Mex)    
Torku Şekerspor
# Rider Name (Country) Team  
91 Juan Jose Cobo Acebo (Esp)    
92 David De La Fuente Rasilla (Esp)    
93 Mirac Kal (Tur)    
94 Nazim Bakirci (Tur)    
95 Ahmet Akdýlek (Tur)    
96 Ahmet Orken (Tur)    
97 Bekir Baki Akirsan (Tur)    
98 Muhammet Atalay (Tur)    
99 Feritcan Samli (Tur)    
Team La Pomme Marseille 13
# Rider Name (Country) Team  
101 Rémy Di Gregorio (Fra)    
102 Benjamin Giraud (Fra)    
103 Evaldas Siskevicius (Ltu)    
104 Thomas Vaubourzeix (Fra)    
105 Yoann Paillot (Fra)    
106 Antoine Lavieu (Fra)    
107 Justin Jules (Fra)    
108 Andre Maciel Goncalves Domingos (Por)    
109 Jose Goncalves (Por)    
Burgos-BH
# Rider Name (Country) Team  
111 Ibai Salas (Esp)    
112 Federico Butto (Ita)    
113 Víctor Martín Hernandez (Esp)    
114 Igor Merino Cortazar (Esp)    
115 Dario Hernandez Illana (Esp)    
116 Jesus Del Pino Corrochano (Esp)    
117 Pablo Torres Muíño (Esp)    
118 Diego León Cuervo Zambrano (Esp)    
119 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp)    
5-Hour Energy
# Rider Name (Country) Team  
121 Sam Basseitti (USA)    
122 Chad Beyer (USA)    
123 Bruno Langlois (Can)    
124 Gavin Mannion (USA)    
125 John Hornbeck (USA)    
126 Jacobe Keough (USA)    
127 Robert Sweeting (USA)    
128 James Stemper (USA)    
129 Taylor Sheldon (USA)    
Euskadi
# Rider Name (Country) Team  
131 Jon Aberasturi Izaga (Esp)    
132 Mikel Iturria Segurola (Esp)    
133 Carlos Barbero Cuesta (Esp)    
134 Jon Larrinaga Muguruza (Esp)    
135 Pablo Lechuga Rodriguez (Esp)    
136 Miguel Minguez Ayala (Esp)    
137 Haritz Orbe Urrutia (Esp)    
138 Beñat Txoperena Matxikote (Esp)    
139 Illart Zuazubiskar Gallastegi (Esp)    
Bike Aid - Ride For Help
# Rider Name (Country) Team  
141 Timo Schafer (Ger)    
142 Matthias Schnapka (Ger)    
143 Patrick Lechner (Ger)    
144 Meron Amanuel Mengstab (Eri)    
145 Karsten Keunecke (Ger)    
146 Daniel Bichlmann (Ger)    
147 Mekseb Abrha Debesay (Eri)    
148 Elmar Hantzsch (Ger)    
149 Lars Pria (Rou)    
Vini-Fantini-Nippo
# Rider Name (Country) Team  
151 Alessandro Bisolti (Ita)    
152 Alessandro Malaguti (Ita)    
153 Pier Paolo De Negri (Ita)    
154 Eduard Michael Grosu (Rou)    
155 Yuma Koishi (Jpn)    
156 Shiki Kuroeda (Jpn)    
157 Takashi Miyazawa (Jpn)    
158 Willie Smit (RSA)    
159 Riccardo Stacchiotto (Ita)    
Kolss Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
161 Vitaliy Buts (Ukr)    
162 Mykhailo Kononenko (Ukr)    
163 Andriy Vasylyuk (Ukr)    
164 Denys Kostyuk (Ukr)    
165 Sergiy Lagkuti (Ukr)    
166 Dmytro Krivtsov (Ukr)    
167 Andriy Khripta (Ukr)    
168 Oleksandr Polivoda (Ukr)    
169 Oleksandr Kvachuk (Ukr)    
Hengxiang Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
171 Meiyin Wang (Chn)    
172 Ma Guangtong (Chn)    
173 Zhao Jingbiao (Chn)    
174 Jianpeng Liu (Chn)    
175 Bo Wang (Chn)    
176 Hao Shi (Chn)    
177 Zhangshan Yang (Chn)    
178 Zhikang Gao (Chn)    
179 Meng Yan (Chn)    
China Hainan Yindongli Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
181 Meng Duan (Chn)    
182 Guanghui Li (Chn)    
183 Jiamin Li (Chn)    
184 Jiankun Liu (Chn)    
185 Wei Liu (Chn)    
186 Feng Qiao (Chn)    
187 Faji Yang (Chn)    
188 Chunlong Zhang (Chn)    
189 Luo Dai (Chn)    
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
191 Zhi An Chen (Chn)    
192 Pengbin Ding (Chn)    
193 Xinping Ding (Chn)    
194 Fenghong Guo (Chn)    
195 Pengda Jiao (Chn)    
196 Cheng Xue (Chn)    
197 Zeng Tao Yang (Chn)    
198 Volodymyr Dyudya (Ukr)    
Ningxia Sports Lottery Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
201 Sergey Kudentsov (Rus)    
202 Jamsran Ulziibaatar (Mgl)    
203 Maral-Erdene Batmunkh (Mgl)    
204 Erdenesuren Munkhtulga (Mgl)    
205 Tuulkhangai Tuguldur (Mgl)    
206 Altanzul Altansukh (Mgl)    
207 Ming Xing Xue (Chn)    
208 Ji Xu (Chn)    
209 En Huang (Chn)    
Qinghai Tianyoude Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
211 Xiaoyong Dong (Chn)    
212 Shengjun Wu (Chn)    
213 Peilun Wu (Chn)    
214 Zhishan Zhang (Chn)    
215 Jinde Zhang (Chn)    
216 Shijie Yu (Chn)    
217 Juan Pablo Wilches (Col)    
218 Pavlo Kulba (Ukr)    
219 Ruslan Gryschenko (Ukr)    

Back to top