Skip to main content

Urtasun wins opening stage at Vuelta a Asturias

Image 1 of 8

Dignitaries cut the tape on stage 1

Dignitaries cut the tape on stage 1
(Image credit: Rafa Carbonero)
Image 2 of 8

The classification leaders after stage 1

The classification leaders after stage 1
(Image credit: Rafa Carbonero)
Image 3 of 8

Pablo Urtusan (Euskaltel-Euskadi) winning the first stage of the Vuelta Asturias.

Pablo Urtusan (Euskaltel-Euskadi) winning the first stage of the Vuelta Asturias.
(Image credit: Rafa Carbonero)
Image 4 of 8

Joaquin Sobrino leads the regional rider classification.

Joaquin Sobrino leads the regional rider classification.
(Image credit: Rafa Carbonero)
Image 5 of 8

Mikel Landa and Marco Corti made the breakaway.

Mikel Landa and Marco Corti made the breakaway.
(Image credit: Rafa Carbonero)
Image 6 of 8

Nico Sijmens (Cofidis) on the attack

Nico Sijmens (Cofidis) on the attack
(Image credit: Rafa Carbonero)
Image 7 of 8

Pablo Urtusan (Euskaltel-Euskadi) took the first leader's jersey in the Vuelta Asturias.

Pablo Urtusan (Euskaltel-Euskadi) took the first leader's jersey in the Vuelta Asturias.
(Image credit: Rafa Carbonero)
Image 8 of 8

The peloton enjoyed pleasant conditions for the opening stage of the Vuelta Asturias.

The peloton enjoyed pleasant conditions for the opening stage of the Vuelta Asturias.
(Image credit: Rafa Carbonero)

Pablo Urtasun (Euskaltel-Euskadi) won the first stage of the Vuelta a Asturias from Orviedo to Llanes in northern Spain on Wednesday.

His Euskaltel-Euskadi team dominated the final five kilometres of the 156km stage and then Urtasun timed his sprint perfectly, coming up on the barriers to pass Angel Vicioso (Andalucia) and Joaquin Sobrino (Seleccion Espana). Australia's Johnnie Walker (Footon-Servetto) finished eighth in the sprint.

Thank to his win and the time bonuses awarded to the first three riders, Urtasun also pulled on the leader's yellow jersey and leads Vicioso by six seconds. Sobrino is third at 8 seconds.

"The stage flew by. We covered over 50 kilometres in the first hour and the attacks happened one after another. It was only when
Landa and Corti attacked that we could take a break,” Urtasun said. “We then used our heads in the final part and worked in an orderly manner to control the last kilometre. The team was outstanding and all did a great job. They trusted me in the sprint and I’m very happy to repay that confidence with the win. I saw Vicioso go. I thought he was going a bit long, I managed to close the gap and achieve a big win.”

The stage finished earlier than scheduled after the bunch covering the first hour at an average of 48km/h despite the hot conditions.

Nico Siejmens (Cofidis) was the first to get away but was quickly caught as the bunch got ready for the early intermediate sprint. Gorka Izagirre (Euskaltel-Euskadi) won it, then as the pace eased, Marco Corti and Mikel Landa (Orbea) got away. They quickly opened a gap on the third category Ortiguero climb, mid-way through the stage and still had 6:30 with 50km to go.

The two fought to hold off the peloton, working smoothly together. It looked like they had a chance of victory but the Palmeiras and Miche teams, and then the Andalucia and CajaSur teams chased them down. They were caught with just eight kilometres to go as the sprinters' teams lined out the peloton.

Euskaltel-Euskadi then took over, with Under 23 world time trial champion setting a blistering pace in the final kilometre to set up Urtasun in the sprint.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi3:41:04
2Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - Cajasur
3Joaquin Sobrino (Spa) Spain
4Pedro M Soeiro (Por) Loule - Louletano
5Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
6José Herrada (Spa) Caja Rural
7Ricardo García (Spa) Orbea
8Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto
9Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto
10Jorge Montenegro (Arg) Andalucia - Cajasur
11Rémi Cusin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
12Krzyszcof Szczawinski (Pol) Miche
13Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
14Egoitz García (Spa) Caja Rural
15Constantino Zaballa (Spa) Loule - Louletano
16Bruno Saraiva (Por) Loule - Louletano
17Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi
18Santiago Pérez (Spa) Loule - Louletano
19Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto
20Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira
21Aketza Peña (Spa) Caja Rural
22David García (Spa) Xacobeo Galicia
23Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi
24Alejandro Marques Porto (Spa) Palmeiras Resort - Tavira
25Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia
26Vladimir Isiachev (Rus) Xacobeo Galicia
27Marcos García (Spa) Xacobeo Galicia
28Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
29David Blanco Rodriguez (Spa) Palmeiras Resort - Tavira
30Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo Galicia
31Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne
32Pasquale Muto (Ita) Miche
33Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
34Pedro Lopes (Por) Loule - Louletano0:00:06
35Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi
36David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto
37Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
38Higinio Fernández (Spa) Caja Rural
39Julien Fouchard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
40Fortunato Baliani (Ita) Miche
41Luis Felipe Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
42Javier Etxarri (Spa) Spain
43Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi
44Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
45Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto
46Jon Izagirre (Spa) Orbea
47Marco Corti (Ita) Footon-Servetto
48Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural
49Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira
50Carlos A Ibáñez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
51Andoni Blázquez (Spa) Orbea
52Bruno Pinto (Por) Loule - Louletano
53Jesús Merino Criado (Spa) Spain
54David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto
55Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
56Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi
57Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia - Cajasur
58Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
59Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
60Jonathan Perdiguero (Spa) Spain
61David Da Silva Livramento (Por) Palmeiras Resort - Tavira
62Daniel Plaza (Spa) Spain
63Robinson Chalapud (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
64Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira
65Fader Ardila (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
66Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
67Iván Melero (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
68Mikel Landa (Spa) Orbea
69Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia - Cajasur
70Adrián Saez (Spa) Orbea
71Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucia - Cajasur
72José Carlos Lara (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
73Xabier Zabalo (Spa) Orbea
74Andrés A Antuña (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
75Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
76Mikel Ilundain (Spa) Orbea
77Jhon E Martínez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
78Gustavo Rodriguez Iglesias (Spa) Xacobeo Galicia
79Celestino Pinho (Por) Loule - Louletano
80Thomas Faiers (GBr) Footon-Servetto
81Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia - Cajasur
82Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
83Aritz Etxebarria (Spa) Orbea
84Tristan Valentin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
85Oscar Álvarez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
86David De La Cruz (Spa) Caja Rural
87Alberto Fernández Sainz (Spa) Xacobeo Galicia
88Eloy Carral (Spa) Spain
89Guillermo Lana (Spa) Caja Rural
90Rubén Reig (Spa) Caja Rural
91Daniel Allonca (Spa) Spain
92Tomas Swift-Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - Tavira
93Alex Norberto Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
94Roberto Cesaro (Ita) Miche
95Luis Filipe Albino Silva (Por) Palmeiras Resort - Tavira
96Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia - Cajasur
97Daniel Ania (Spa) Spain
98Tiago Silva (Por) Loule - Louletano0:00:35
99Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia - Cajasur
100Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi0:01:45

Mountain 1 - Alto del Ortiguero
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mikel Landa (Spa) Orbea6pts
2Marco Corti (Ita) Footon-Servetto4
3Luis Filipe Albino Silva (Por) Palmeiras Resort - Tavira2
4Tomas Swift-Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - Tavira1

Sprint 1 - Arriondas
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi3pts
2Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi2
3Daniel Ania (Spa) Spain1

Teams
#Rider Name (Country) Team
1Euskaltel - Euskadi
2Centro Ciclismo de Loule - Louletano
3Footon-Servetto
4Caja Rural
5Palmeiras Resort - Tavira
6Xacobeo Galicia
7Cofidis, le Credit en Ligne
8Andalucia - Cajasur
9Miche
10Spain
11Burgos 2016 - Castilla y Leon
12Orbea
13Cafe de Colombia - Colombia es Pasion

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi3:40:52
2Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - Cajasur0:00:06
3Joaquin Sobrino (Spa) Spain0:00:08
4Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo Galicia0:00:09
5Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto0:00:11
6Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira
7Pedro M Soeiro (Por) Loule - Louletano0:00:12
8Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
9José Herrada (Spa) Caja Rural
10Ricardo García (Spa) Orbea
11Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto
12Jorge Montenegro (Arg) Andalucia - Cajasur
13Rémi Cusin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
14Krzyszcof Szczawinski (Pol) Miche
15Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
16Egoitz García (Spa) Caja Rural
17Constantino Zaballa (Spa) Loule - Louletano
18Bruno Saraiva (Por) Loule - Louletano
19Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi
20Santiago Pérez (Spa) Loule - Louletano
21Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto
22Aketza Peña (Spa) Caja Rural
23David García (Spa) Xacobeo Galicia
24Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi
25Alejandro Marques Porto (Spa) Palmeiras Resort - Tavira
26Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia
27Vladimir Isiachev (Rus) Xacobeo Galicia
28Marcos García (Spa) Xacobeo Galicia
29Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
30David Blanco Rodriguez (Spa) Palmeiras Resort - Tavira
31Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne
32Pasquale Muto (Ita) Miche
33Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
34Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi0:00:15
35Marco Corti (Ita) Footon-Servetto
36Mikel Landa (Spa) Orbea0:00:16
37Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucia - Cajasur
38Daniel Ania (Spa) Spain0:00:17
39Pedro Lopes (Por) Loule - Louletano0:00:18
40David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto
41Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
42Higinio Fernández (Spa) Caja Rural
43Julien Fouchard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
44Fortunato Baliani (Ita) Miche
45Luis Felipe Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
46Javier Etxarri (Spa) Spain
47Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi
48Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
49Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto
50Jon Izagirre (Spa) Orbea
51Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural
52Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira
53Carlos A Ibáñez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
54Andoni Blázquez (Spa) Orbea
55Bruno Pinto (Por) Loule - Louletano
56Jesús Merino Criado (Spa) Spain
57David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto
58Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
59Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi
60Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia - Cajasur
61Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
62Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
63Jonathan Perdiguero (Spa) Spain
64David Da Silva Livramento (Por) Palmeiras Resort - Tavira
65Daniel Plaza (Spa) Spain
66Robinson Chalapud (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
67Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira
68Fader Ardila (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
69Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
70Iván Melero (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
71Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia - Cajasur
72Adrián Saez (Spa) Orbea
73José Carlos Lara (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
74Xabier Zabalo (Spa) Orbea
75Andrés A Antuña (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
76Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
77Mikel Ilundain (Spa) Orbea
78Jhon E Martínez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
79Gustavo Rodriguez Iglesias (Spa) Xacobeo Galicia
80Celestino Pinho (Por) Loule - Louletano
81Thomas Faiers (GBr) Footon-Servetto
82Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia - Cajasur
83Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
84Aritz Etxebarria (Spa) Orbea
85Tristan Valentin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
86Oscar Álvarez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
87David De La Cruz (Spa) Caja Rural
88Alberto Fernández Sainz (Spa) Xacobeo Galicia
89Eloy Carral (Spa) Spain
90Guillermo Lana (Spa) Caja Rural
91Rubén Reig (Spa) Caja Rural
92Daniel Allonca (Spa) Spain
93Tomas Swift-Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - Tavira
94Alex Norberto Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion
95Roberto Cesaro (Ita) Miche
96Luis Filipe Albino Silva (Por) Palmeiras Resort - Tavira
97Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia - Cajasur
98Tiago Silva (Por) Loule - Louletano0:00:47
99Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia - Cajasur
100Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi0:01:57

Regional rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joaquin Sobrino (Spa) Spain3:41:00
2Santiago Pérez (Spa) Loule - Louletano3:41:04
3Daniel Ania (Spa) Spain3:41:09
4Higinio Fernández (Spa) Caja Rural3:41:10
5Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
6Andrés A Antuña (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon
7Daniel Allonca (Spa) Spain

 

Latest on Cyclingnews