Skip to main content

Berger tops final stage sprint

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Petar Heinrich Berger (Ger) Cz Mazicon Bucuresti3:46:26
2Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo
3Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
4Ioannis Tamouridis (Gre) Sp Tableware
5Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
6Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Fruili
7Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Fruili
8Alexandr Braico (Mda) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel
9Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Fruili
10Hristomir Angelov (Bul) Sk Dobrich 1905
11Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team
12Dmytro Zaiets (Ukr) Athlet Ucraina
13Elchin Asadov (Aze) Athlet Ucraina
14Sergiu Cioban (Mda) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel
15Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
16Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team
17Nicolae Juganaru Razvan (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti
18Alex Buttazzoni (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia
19Andrea Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team
20Eyup Karagobek (Tur) Konya Ekerspor Turcia
21Angelo Ciccone (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia
22Yovcho Yovchev (Bul) Cycling Team Fruili
23Serhat Sert (Tur) Konya Ekerspor Turcia
24Mattia Bernardi (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia
25Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Sp Tableware
26Stefan Morcov (Rom) Cz Mazicon Bucuresti
27Aldo Zini (Ita) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel
28Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team
29Guillaume Pont (Fra) Sp Tableware
30Alessandro De Marchi (Ita) Cycling Team Fruili
31Nicolae Tintea (Rom) Romania U23
32Albert-Filon Serban (Rom) Romania U23
33Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
34Alexandru Niculae Ciocan (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti
35Bruno Rizzi (Ita) Tusnad Cycling Team
36Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team
37Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Fruili
38Oleksandr Surutkovych (Aze) Athlet Ucraina
39Ferdinand Bruckner (Aut) Profiline Germania
40Krasimir Vasilev (Bul) Sk Dobrich 1905
41Gianpaolo Biolo (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia
42Christoph Täubel (Aut) Profiline Germania
43Georgios Karatzios (Gre) Sp Tableware
44Mirac Kal (Tur) Konya Ekerspor Turcia
45Marian Frunzeanu (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti
46Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
47Anatoliy Sosnitskiy (Ukr) Kolss Cycling Team
48Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team
49Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
50Pavel Chumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:00:25
51Mihail Rusu (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti
52Petar Evstatiev (Bul) Sk Dobrich 1905
53Sergiy Umnov (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:40
54Fabio Masotti (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:00:44
55Christoph Springer (Ger) Sp Tableware
56George-Daniel Anghelache (Rom) Cz Mazicon Bucuresti0:05:04
57Daniel Crista (Rom) Romania U230:12:18
58Mihai Varabiev (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti
59Bogdan Coman (Rom) Cz Mazicon Bucuresti
60Anastasios Kourmpetis (Gre) Sp Tableware
61Christian Miessen (Ger) Profiline Germania
62Victor Mironov (Mda) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel
63Oleksiy Shepilov (Ukr) Athlet Ucraina0:13:24
64Vyacheslav Zabava (Ukr) Athlet Ucraina

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo29:09:28
2Bruno Rizzi (Ita) Tusnad Cycling Team0:04:07
3Ioannis Tamouridis (Gre) Sp Tableware0:04:39
4Alessandro De Marchi (Ita) Cycling Team Fruili0:05:01
5Yovcho Yovchev (Bul) Cycling Team Fruili0:08:32
6Anatoliy Sosnitskiy (Ukr) Kolss Cycling Team0:08:36
7Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Sp Tableware0:08:48
8Oleksandr Surutkovych (Aze) Athlet Ucraina0:08:59
9Mattia Bernardi (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:09:04
10Sergiu Cioban MDV Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel0:09:13
11Alexandru Niculae Ciocan (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:09:15
12Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:09:19
13Christoph Springer (Ger) Sp Tableware0:09:21
14Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team0:09:31
15Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:09:36
16Serghei Tvetcov MDV Tusnad Cycling Team0:09:37
17Alexandr Braico MDV Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel0:09:41
18Nicolae Juganaru Razvan (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:09:42
19Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team0:09:47
20Eyup Karagobek (Tur) Konya Ekerspor Turcia0:09:57
21Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Fruili0:10:05
22Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:11:15
23Pavel Chumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:11:45
24Christoph Täubel (Aut) Profiline Germania0:12:27
25Marian Frunzeanu (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:12:54
26Angelo Ciccone (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:13:39
27Elchin Asadov (Aze) Athlet Ucraina0:14:15
28Sergiy Umnov (Ukr) Kolss Cycling Team0:14:57
29Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo0:15:03
30Stefan Morcov (Rom) Cz Mazicon Bucuresti0:15:29
31Ferdinand Bruckner (Aut) Profiline Germania0:15:43
32Krasimir Vasilev (Bul) Sk Dobrich 19050:15:51
33Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Fruili0:16:08
34Gianpaolo Biolo (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:16:10
35George-Daniel Anghelache (Rom) Cz Mazicon Bucuresti0:16:43
36Georgios Karatzios (Gre) Sp Tableware0:16:45
37Heinrich Berger (Ger) Cz Mazicon Bucuresti0:17:38
38Guillaume Pont (Fra) Sp Tableware0:17:57
39Serhat Sert (Tur) Konya Ekerspor Turcia0:17:59
40Andrea Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team0:18:20
41Albert-Filon Serban (Rom) Romania U230:18:40
42Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:19:05
43Fabio Masotti (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:19:30
44Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:19:41
45Alex Buttazzoni (Ita) Gs San Marco - Concrete Imet Caneva Italia0:20:35
46Dmytro Zaiets (Ukr) Athlet Ucraina0:20:58
47Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team0:21:22
48Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Fruili0:21:33
49Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Fruili0:22:25
50Aldo Zini (Ita) Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel0:25:36
51Hristomir Angelov (Bul) Sk Dobrich 19050:25:49
52Victor Mironov MDV Olympic Team Autoconstruct Campuling Muscel0:26:49
53Anastasios Kourmpetis (Gre) Sp Tableware0:28:06
54Bogdan Coman (Rom) Cz Mazicon Bucuresti0:29:08
55Daniel Crista (Rom) Romania U230:29:16
56Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team0:30:38
57Vyacheslav Zabava (Ukr) Athlet Ucraina0:34:50
58Christian Miessen (Ger) Profiline Germania0:35:53
59Mihai Varabiev (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:36:53
60Nicolae Tintea (Rom) Romania U230:37:02
61Mihail Rusu (Rom) Cs Dinamo Scorseze Bucuresti0:38:10
62Mirac Kal (Tur) Konya Ekerspor Turcia0:38:26
63Oleksiy Shepilov (Ukr) Athlet Ucraina0:39:12
64Petar Evstatiev (Bul) Sk Dobrich 19050:49:16

Latest on Cyclingnews