Skip to main content

Van Hummel quickest in Danzhou

Image 1 of 33

The team from Giant Kenda prior to the start of stage six in Chengmai.

The team from Giant Kenda prior to the start of stage six in Chengmai. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 2 of 33

Tour leader Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) makes his way to the presentations in Danzhou.

Tour leader Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) makes his way to the presentations in Danzhou. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 3 of 33

Blast these hats, i can't see the presentations!

Blast these hats, i can't see the presentations! (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 4 of 33

Local performers prepare for their routine in Danzhou.

Local performers prepare for their routine in Danzhou. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 5 of 33

Ah, that's better, now i can see the 'Hummer' and all the presentations.

Ah, that's better, now i can see the 'Hummer' and all the presentations. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 6 of 33

Tour leader Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) is interviewed by local media in Danzhou.

Tour leader Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) is interviewed by local media in Danzhou. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 7 of 33

Stage runner-up Harif Saleh (left) of Terengganu Cycling Team copped the spray from winner Kenny Van Hummel (Skil Shimano) and third-placed Peter Erdin (Atlas Personal/Jakroo).

Stage runner-up Harif Saleh (left) of Terengganu Cycling Team copped the spray from winner Kenny Van Hummel (Skil Shimano) and third-placed Peter Erdin (Atlas Personal/Jakroo). (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 8 of 33

Valentin Iglinskiy (Astana) remains in the blue jersey as the best placed Asian rider on tour.

Valentin Iglinskiy (Astana) remains in the blue jersey as the best placed Asian rider on tour. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 9 of 33

Geox-TMC rider Maurizio Gorato steps onto the podium as the new KOM leader.

Geox-TMC rider Maurizio Gorato steps onto the podium as the new KOM leader. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 10 of 33

Maurizio Gorato (Geox-TMC) from Germany has slipped back into the polka dot jersey with three stages remaining.

Maurizio Gorato (Geox-TMC) from Germany has slipped back into the polka dot jersey with three stages remaining. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 11 of 33

Maurizio Gorato (GEOX-TMC) has the two climbing stages to come before he can see whether he will take home the KOM competition.

Maurizio Gorato (GEOX-TMC) has the two climbing stages to come before he can see whether he will take home the KOM competition. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 12 of 33

Skil Shimano's Kenny Van Hummel is comfortable in green as the sprint points competition leader.

Skil Shimano's Kenny Van Hummel is comfortable in green as the sprint points competition leader. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 13 of 33

Frenchman Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) remains in the tour leader's yellow jersey after the sixth stage.

Frenchman Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) remains in the tour leader's yellow jersey after the sixth stage. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 14 of 33

Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) holds onto a slender six second lead over Astana's Valentin Iglinskiy.

Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) holds onto a slender six second lead over Astana's Valentin Iglinskiy. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 15 of 33

Some young performers in action at the presentations in Danzhou.

Some young performers in action at the presentations in Danzhou. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 16 of 33

It could have been another one-two: Stage winner Kenny Van Hummel is congratulated by his Skil Shimano teammate Tom Veelers in Danzhou.

It could have been another one-two: Stage winner Kenny Van Hummel is congratulated by his Skil Shimano teammate Tom Veelers in Danzhou. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 17 of 33

That must have hurt? Stage winner Kenny Van Hummel with Skil Shimano teammate Tom Veelers who crashed on the run into the finish.

That must have hurt? Stage winner Kenny Van Hummel with Skil Shimano teammate Tom Veelers who crashed on the run into the finish. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 18 of 33

Skil Shimano minus Tom Veelers who crashed out on the run into the finish get together with their stage winner Kenny Van Hummel (green).

Skil Shimano minus Tom Veelers who crashed out on the run into the finish get together with their stage winner Kenny Van Hummel (green). (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 19 of 33

Drapac Professional Cycling's Adam Semple had some admirers in Chengmai prior to the start of stage six.

Drapac Professional Cycling's Adam Semple had some admirers in Chengmai prior to the start of stage six. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 20 of 33

Russian Vladimir Efimkin (Team Type 1/Sanofi Aventis) is within striking distance of making his mark on the tour.

Russian Vladimir Efimkin (Team Type 1/Sanofi Aventis) is within striking distance of making his mark on the tour. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 21 of 33

Tour leader Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) in Chengmai for stage six.

Tour leader Justin Jules (Velo Club/La Pomme Marseille) in Chengmai for stage six. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 22 of 33

Kenny 'The Hummer' Van Hummel (Skil Shimano) was itching to get back on the podium, this time as number one on stage six.

Kenny 'The Hummer' Van Hummel (Skil Shimano) was itching to get back on the podium, this time as number one on stage six. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 23 of 33

Benoit Andre Matthias (Team Differdange/Magic/Sportfood.DE left his run late to make the startline in Chengmai.

Benoit Andre Matthias (Team Differdange/Magic/Sportfood.DE left his run late to make the startline in Chengmai. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 24 of 33

Valentin Iglinskiy (far right) of Astana is poised to make his move on the race in the concluding stages.

Valentin Iglinskiy (far right) of Astana is poised to make his move on the race in the concluding stages. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 25 of 33

Stage four winner, Deon Locke (Champion Systems), drives the peloton through Chengmai.

Stage four winner, Deon Locke (Champion Systems), drives the peloton through Chengmai. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 26 of 33

The peloton had to complete three laps of a street circuit in Chengmai before leaving the city bound for Danzhou.

The peloton had to complete three laps of a street circuit in Chengmai before leaving the city bound for Danzhou. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 27 of 33

The peloton string out on the streets of Chengmai.

The peloton string out on the streets of Chengmai. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 28 of 33

Tour leader Justin Jules (yellow) of Velo Club/La Pomme Marseille in the peloton on stage six in Chengmai.

Tour leader Justin Jules (yellow) of Velo Club/La Pomme Marseille in the peloton on stage six in Chengmai. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 29 of 33

Conditions for stage six were still steamy and hot but rain was expected by the time the race go to the finish in Danzhou.

Conditions for stage six were still steamy and hot but rain was expected by the time the race go to the finish in Danzhou. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 30 of 33

The peloton charge to the line in Danzhou.

The peloton charge to the line in Danzhou. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 31 of 33

2010 five-time stage winner Kenny Van Hummel (Skil Shimano) takes out his first stage of the 2011 edition in Danzhou.

2010 five-time stage winner Kenny Van Hummel (Skil Shimano) takes out his first stage of the 2011 edition in Danzhou. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 32 of 33

Humming along: Kenny 'The Hummer' Van Hummel (Skil Shimano) enjoys his first stage win on the tour this year.

Humming along: Kenny 'The Hummer' Van Hummel (Skil Shimano) enjoys his first stage win on the tour this year. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)
Image 33 of 33

South African rider Stanley Namanyana (MTN Qhubeka) is one of the Chinese favourites on the race.

South African rider Stanley Namanyana (MTN Qhubeka) is one of the Chinese favourites on the race. (Image credit: Shane Goss/licoricegallery.com)

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano3:54:22
2Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team
3Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo
4Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
5Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis
6Marko Kump (Slo) Geox-TMC
7Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team
8Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team
9Stuart Shaw (Aus) Drapac
10Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de
11Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC
12Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team
13Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC
14Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana
15Holger Burkhardt (Ger) Champion System
16Adiq Othman (Mas) Drapac
17Danielle Colli (Ita) Geox-TMC
18Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
19Adam Phelan (Aus) Drapac
20Wu Kin San (HKg) Champion System
21Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team
22Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice
23Petr Lechner (Cze) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
24Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis
25Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
26Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
27Wang Meiyin (Chn) China National Team
28Amir Rusli (Mas) Drapac
29Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka
30Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano
31Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
32Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland
33Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal-Jakroo
34Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team
35David Mccann (Irl) Giant Kenda Cycling Team
36Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team
37Dong Xiaoyong (Chn) China National Team
38Jiang Kun (Chn) China National Team
39Chen Yuanjun (Chn) Chinese 361°Cycling Team
40Wong Kam Po (HKg) Hong Kong China Team
41Zhang Ruisong (Chn) China National Team
42Han Feng (Chn) Skil-Shimano
43Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice
44Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis
45Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
46Daniel Reiter (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
47Ma Hainjun (Chn) China National Team
48Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
49Zhang Wenlong (Chn) China National Team
50Wang Yin Chih (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
50Wu Xuanfu (Chn) Chinese 361°Cycling Team
52Adam Semple (Aus) Drapac
53Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana
54Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
55Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team
56Andrey Zeits (Kaz) Astana
57Ito Masakazu (Jpn) Aisan Racing Team
58Wai Man Chau (HKg) Champion System
59Darren Lapthorne (Aus) Drapac
60Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
61Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice
62Vytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de
63Deon Locke (Aus) Champion System
64Dohyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team
65Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana
66Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka
67Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
68Yuen Chi Ho (HKg) Hong Kong China Team
69Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong China Team
70Mart Ojavee (Est) Champion System
71Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana
72Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano
73Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice
74Gian Paolo Cheula (Ita) Geox-TMC
75Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
76Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano
77Xue Cheng (Chn) Chinese 361°Cycling Team
78Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
79David Rösch (Ger) Atlas Personal-Jakroo
80Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal-Jakroo
81Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice
82Tyler Steven Magner (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis
83Benoit Andre (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de
84Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
85Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano
86Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal-Jakroo
87Johannes Christoffel Nel (RSA) MTN Qhubeka
88Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
89Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team
90Pawel Charucki (Pol) CCC Polsat Polkowice
91Ayabe Takeaki (Jpn) Aisan Racing Team
92Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:14
93Kimori Nozomu (Jpn) Aisan Racing Team0:00:18
94Raphael Addy (Swi) Atlas Personal-Jakroo
95Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong China Team0:00:59
96Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka0:01:34
97Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland
98Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
99Eugen Wacker (Kgz) Giant Kenda Cycling Team0:02:29
100Sergey Renev (Kaz) Astana
101Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano0:04:45
102James Tennent (RSA) MTN Qhubeka0:05:57
DNFThomas Palmer (Aus) Drapac
DNFStanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka
DNSFrank Dressler-Lehnhof (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de
DSQJi Xitao (Chn) China National Team

Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka5pts
2Darren Lapthorne (Aus) Drapac3
3Danielle Colli (Ita) Geox-TMC1

Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marko Kump (Slo) Geox-TMC5pts
2Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano3
3Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana1
Sprint 31Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana5
2Adiq Othman (Mas) Drapac3
3Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland1

Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano16pts
2Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team14
3Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo13
4Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team12
5Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis11
6Marko Kump (Slo) Geox-TMC10
7Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team9
8Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team8
9Stuart Shaw (Aus) Drapac7
10Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de6
11Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC5
12Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team4
13Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC3
14Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana2
15Holger Burkhardt (Ger) Champion System1

KoM - Category 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer3pts
2Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC2
3Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geox-TMC11:43:06
2Drapac
3Terengganu Cycling Team
4Skil-Shimano
5Giant Kenda Cycling Team
6Team Type 1-Sanofi Aventis
7Team Eddy Merckx-Indeland
8Champion System
9Chinese 361°Cycling Team
10Pro Team Astana
11China National Team
12Atlas Personal-Jakroo
13Aisan Racing Team
14Hong Kong China Team
15Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
16CCC Polsat Polkowice
17Team Differdange-Magicfood.De
18Velo-Club La Pomme Marseille
19MTN Qhubeka

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille22:56:47
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana0:00:06
3Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland0:00:07
4Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis0:00:09
5Wang Meiyin (Chn) China National Team0:00:10
6Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:00:11
7Adam Phelan (Aus) Drapac0:00:12
8Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana0:00:13
9Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
10Adiq Othman (Mas) Drapac0:00:14
11Darren Lapthorne (Aus) Drapac
12Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team0:00:15
13Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC
14Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
15Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de0:00:16
16Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC
17David Mccann (Irl) Giant Kenda Cycling Team
18Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland
19Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano
20Jiang Kun (Chn) China National Team
21Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
22Han Feng (Chn) Skil-Shimano
23Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice
24Andrey Zeits (Kaz) Astana
25Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
26Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice
27Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana
28Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
29Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano
30Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
31Chan Chun Hing (HKg) Hong Kong China Team
32Gian Paolo Cheula (Ita) Geox-TMC
33Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:21
34Ito Masakazu (Jpn) Aisan Racing Team0:00:29
35Johannes Christoffel Nel (RSA) MTN Qhubeka
36Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:00:44
37Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:00:51
38Ma Hainjun (Chn) China National Team0:01:02
39Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo0:01:16
40Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team0:01:20
41Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano0:02:04
42Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team0:02:19
43Danielle Colli (Ita) Geox-TMC0:03:27
44Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team
45Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice0:03:28
46Wai Man Chau (HKg) Champion System
47Adam Semple (Aus) Drapac
48Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka0:03:32
49Ayabe Takeaki (Jpn) Aisan Racing Team0:03:53
50Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
51Zhang Wenlong (Chn) China National Team0:04:34
52Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland0:04:48
53Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano0:04:57
54Mart Ojavee (Est) Champion System0:05:19
55Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis0:05:22
56Petr Lechner (Cze) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
57Chen Yuanjun (Chn) Chinese 361°Cycling Team
58Dong Xiaoyong (Chn) China National Team
59Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
60Wang Yin Chih (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
61Yuen Chi Ho (HKg) Hong Kong China Team
62Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal-Jakroo
63Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis
64Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:05:40
65Kimori Nozomu (Jpn) Aisan Racing Team
66Amirul Fakhruddin Marzuki (Mas) Terengganu Cycling Team0:05:41
67Wu Xuanfu (Chn) Chinese 361°Cycling Team0:05:47
68Tyler Steven Magner (USA) Team Type 1-Sanofi Aventis0:05:50
69Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano0:05:55
70Eugen Wacker (Kgz) Giant Kenda Cycling Team0:05:57
71Stuart Shaw (Aus) Drapac0:06:11
72Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal-Jakroo0:06:34
73Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal-Jakroo0:07:22
74Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice0:07:31
75Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano0:08:26
76Deon Locke (Aus) Champion System0:08:45
77Wong Kam Po (HKg) Hong Kong China Team0:09:05
78Amir Rusli (Mas) Drapac0:09:15
79Raphael Addy (Swi) Atlas Personal-Jakroo
80Zhang Ruisong (Chn) China National Team
81Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team0:09:19
82Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana0:09:36
83Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka0:11:40
84Benoit Andre (Ger) Team Differdange-Magic-Sportfood.de0:13:45
85David Rösch (Ger) Atlas Personal-Jakroo0:14:13
86Sergey Renev (Kaz) Astana0:16:14
87James Tennent (RSA) MTN Qhubeka0:18:06
88Wu Kin San (HKg) Champion System0:30:19
89Pawel Charucki (Pol) CCC Polsat Polkowice0:30:31
90Dohyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team0:30:43
91Holger Burkhardt (Ger) Champion System0:32:15
92Xue Cheng (Chn) Chinese 361°Cycling Team
93Yeung Ying Hon (HKg) Hong Kong China Team0:34:06
94Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:34:39
95Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland0:34:41
96Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:36:08
97Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice0:36:22
98Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:40:22
99Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team0:40:28
100Daniel Reiter (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:40:33
101Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team0:40:38
102Vytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange-Magic-Sportfood.de

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano69pts
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana50
3Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille50
4Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team43
5Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team41
6Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka41
7Danielle Colli (Ita) Geox-TMC40
8Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano40
9Peter Erdin (Swi) Atlas Personal-Jakroo31
10Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team31
11Mori Kazuhiro (Jpn) Aisan Racing Team27
12Verschoor Maarten (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis27
13Deon Locke (Aus) Champion System27
14Stuart Shaw (Aus) Drapac22
15Marko Kump (Slo) Geox-TMC21
16Adiq Othman (Mas) Drapac21
17Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC18
18Wang Meiyin (Chn) China National Team18
19Christian Poos (Lux) Team Differdange-Magic-Sportfood.de17
20Ma Hainjun (Chn) China National Team17
21Nakajima Yasuharu (Jpn) Aisan Racing Team17
22Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland16
23Kamil Zielinski (Pol) CCC Polsat Polkowice15
24Adam Phelan (Aus) Drapac15
25Wong Kam Po (HKg) Hong Kong China Team14
26Mart Ojavee (Est) Champion System14
27Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis13
28Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka10
29Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC9
30Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal-Jakroo9
31Chen Zhian (Chn) Chinese 361°Cycling Team8
32Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice7
33Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice7
34Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana5
35Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille5
36Ayabe Takeaki (Jpn) Aisan Racing Team5
37Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland4
38David Mccann (Irl) Giant Kenda Cycling Team4
39Petr Lechner (Cze) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer4
40Ko Siu Wai (HKg) Hong Kong China Team4
41Darren Lapthorne (Aus) Drapac3
42Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano3
43Zhang Wenlong (Chn) China National Team3
44Wu Kin San (HKg) Champion System3
45Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team2
46Dong Xiaoyong (Chn) China National Team2
47Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland1
48Gruzdev Dmitri (Kaz) Astana1
49Holger Burkhardt (Ger) Champion System1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC13pts
2Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille12
3Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team5
4Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano4
5Alexander Schrangl (Aut) Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer3
6Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana2
7Darren Lapthorne (Aus) Drapac1
8Xavier Florencio (Spa) Geox-TMC1
9Zhang Wenlong (Chn) China National Team1

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geox-TMC68:51:09
2Drapac
3Skil-Shimano
4Giant Kenda Cycling Team
5Team Eddy Merckx-Indeland
6Pro Team Astana
7CCC Polsat Polkowice0:00:05
8Velo-Club La Pomme Marseille0:00:28
9China National Team0:00:54
10MTN Qhubeka0:01:42
11Aisan Racing Team0:02:13
12Atlas Personal-Jakroo0:06:10
13Team Differdange-Magicfood.De0:08:18
14Hong Kong China Team0:10:07
15Team Type 1-Sanofi Aventis0:10:12
16Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
17Champion System0:11:15
18Chinese 361°Cycling Team0:14:14
19Terengganu Cycling Team0:38:42

Latest on Cyclingnews