Skip to main content

Pedersen wins 2012 Tour of China

Image 1 of 5

2012 Tour of China classification winners (L-R): Alexander Serebryakov, points; Martin Pedersen, general classification; Matija Kvasina, mountains; Pengda Jiao, best Chinese rider

2012 Tour of China classification winners (L-R): Alexander Serebryakov, points; Martin Pedersen, general classification; Matija Kvasina, mountains; Pengda Jiao, best Chinese rider
(Image credit: Tour of China)
Image 2 of 5

The Tour of China's final stage is underway in Wuhan.

The Tour of China's final stage is underway in Wuhan.
(Image credit: Tour of China)
Image 3 of 5

A cycling fan records the passing peloton.

A cycling fan records the passing peloton.
(Image credit: Tour of China)
Image 4 of 5

Ty Magner (BMC-Hincapie Sportswear Development Team) wins the final stage of the 2012 Tour of China.

Ty Magner (BMC-Hincapie Sportswear Development Team) wins the final stage of the 2012 Tour of China.
(Image credit: Tour of China)
Image 5 of 5

Tour of China stage 6 podium (L-R): Jack Beckinsale (Australia), Ty Magner (BMC-Hincapie Sportswear Development Team) and Maksym Vasilyev (ISD-Lampre Continental)

Tour of China stage 6 podium (L-R): Jack Beckinsale (Australia), Ty Magner (BMC-Hincapie Sportswear Development Team) and Maksym Vasilyev (ISD-Lampre Continental)
(Image credit: Tour of China)

Full Results
1Tyler Magner (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team1:54:56
2Jack Beckinsale (Aus) Australia
3Maksym Vasilyev (Ukr) ISD - Lampre Continental
4Dmytro Volovod (Ukr) ISD - Lampre Continental
5Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 1 - Sanofi
6Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus
7Holger Burkhardt (Ger) Nutrixxion Abus
8Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi
9Nikita Eskov (Rus) RusVelo
10Aaron Kemps (Aus) Champion System Pro Cycling Team
11Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal - Jakroo
12Pengda Jiao (Chn) Champion System Pro Cycling Team
13Leonid Krasnov (Rus) RusVelo
14Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo
15Meiyin Wang (Chn) China Hope Star Team
16Tanner Putt (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team
17Oscar Clark (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team
18Alexander Schmitt (Ger) Nutrixxion Abus
19Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team
20Anton Samokhvalov (Rus) RusVelo
21Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team
22Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana
23Anuar Manan (Mas) Champion System Pro Cycling Team
24Fuyu Li (Chn) China Hope Star Team
25Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia
26Ho Ting Kwok (HKg) China Hong Kong Team
27Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
28Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team
29Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD - Lampre Continental
30Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team
31Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
32Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone
33Ivan Stevic (Srb) Salcano-Arnavutkoy
34Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team
35Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
36King Wai Cheung (HKg) China Hong Kong Team
37Ben Hill (Aus) Australia
38Yilin Liu (Chn) China Hope Star Team
39Hamid Shirisisan (IRI) Uzbekistan Suren Team
40Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
41Marco Minnaard (Ned) Rabobank Continental Team
42King Lok Cheung (HKg) China Hong Kong Team
43Ivar Slik (Ned) Rabobank Continental Team
44Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone
45Krisztian Lovassy (Hun) Tusnad Cycling Team
46Sergiu Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team
47Kiel Reijnen (USA) Team Type 1 - Sanofi
48Ahmet Akdylek (Tur) Salcano-Arnavutkoy
49Wenlong Zhang (Chn) China Hope Star Team
50Nazar Jumabekov (Kaz) Continental Team Astana
51Roman Osuna Montes (Spa) Andalucia
52Jose Luis Cano (Spa) Andalucia
53Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental
54Valery Valynin (Rus) RusVelo
55Alexandr Braico (Mda) Tusnad Cycling Team
56Chang Ying Hsieh (Tpe) Action Cycling Team
57Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone
58Alder Martz (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team
59Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal - Jakroo
60Nicolas Winter (Swi) Atlas Personal - Jakroo
61Daniel Foder (Den) Christina Watches - Onfone
62Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
63En Huang (Chn) Max Success Sports
64Weisong Tong (Chn) Max Success Sports
65Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana
66Andi Bajc (Slo) Salcano-Arnavutkoy
67Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team
68Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental
69Martin Pedersen (Den) Christina Watches - Onfone
70Jenning Huizenga (Ned) Rabobank Continental Team
71Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Uzbekistan Suren Team
72Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team
73Anatoliy Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental
74Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports
75Mohammad Gharehbaghi Pouri (IRI) Uzbekistan Suren Team
76Jordan Kerby (Aus) Australia
77Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team
78Volodymyr Starchyk (Ukr) Uzbekistan Suren Team
79Martijn Tusveld (Ned) Rabobank Continental Team
80Matija Kvasina (Cro) Tusnad Cycling Team
81Ki Ho Choi (HKg) China Hong Kong Team
82Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team
83Marc Goos (Ned) Rabobank Continental Team
84Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Abus
85Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana
86Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo
87Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team
88Valeriy Kobzarenko (Ukr) Uzbekistan Suren Team
89Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo
90Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi
91Chien-Liang Chen (Tpe) Action Cycling Team
92Roman Semyonov (Kaz) Continental Team Astana
93Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
94Zhangan Liu (Chn) China Hope Star Team
95Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
96Joris Boillat (Swi) Champion System Pro Cycling Team
97Joseph Lewis (Aus) BMC-Hincapie Sportswear Development Team
98Hamed Pasbankhajeh (IRI) Uzbekistan Suren Team
99Jianpeng Liu (Chn) China Hope Star Team
100Fatih Harmanci (Tur) Salcano-Arnavutkoy
101Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia
102Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Continental Team Astana
103Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports
104Jordi Simon Casulleras (Spa) Andalucia
105Tom Vermeer (Ned) Nutrixxion Abus
106Kam-Po Wong (HKg) China Hong Kong Team
107Jiong Wang (Chn) Max Success Sports
108Alexander Gottfried (Ger) Nutrixxion Abus
109Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia
110Ying Hon Yeung (HKg) China Hong Kong Team
111Yan Dong Xing (Chn) Max Success Sports
112Marek Canecky (Svk) Salcano-Arnavutkoy
113Cameron Wurf (Aus) Champion System Pro Cycling Team
113Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Australia
115Gabor Kasa (Srb) Salcano-Arnavutkoy
116Blair Turner (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team
117Joe Eldridge (USA) Team Type 1 - Sanofi
118Ivan Kovalev (Rus) RusVelo0:00:15
119David Edwards (Aus) Australia0:00:18
120Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi
121Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:38
DNSMichaël Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo
DNSNick Dougall (Aus) Australia

Points
1Tyler Magner (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team16pts
2Jack Beckinsale (Aus) Australia14
3Maksym Vasilyev (Ukr) ISD - Lampre Continental13
4Dmytro Volovod (Ukr) ISD - Lampre Continental12
5Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 1 - Sanofi11
6Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus10
7Holger Burkhardt (Ger) Nutrixxion Abus9
8Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi8
9Nikita Eskov (Rus) RusVelo7
10Aaron Kemps (Aus) Champion System Pro Cycling Team6
11Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal - Jakroo5
12Pengda Jiao (Chn) Champion System Pro Cycling Team4
13Leonid Krasnov (Rus) RusVelo3
14Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo2
15Meiyin Wang (Chn) China Hope Star Team1

Sprint 1
1Valery Valynin (Rus) RusVelo5pts
2Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana3
3Anatoliy Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental1

Mountain 1 - (Cat.3)
1Valery Valynin (Rus) RusVelo3pts
2Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana2
3Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo1

Teams
1Nutrixxion Abus5:44:48
2BMC-Hincapie Sportswear Development Team
3ISD - Lampre Continental
4RusVelo
5Champion System Pro Cycling Team
6Team Type 1 - Sanofi
7China Hope Star Team
8Atlas Personal - Jakroo
9Terengganu Cycling Team
10Rabobank Continental Team
11China Hong Kong Team
12Tusnad Cycling Team
13Australia
14Action Cycling Team
15Andalucia
16Aisan Racing Team
17Christina Watches - Onfone
18Continental Team Astana
19Salcano-Arnavutkoy
20Uzbekistan Suren Team
21Max Success Sports

Final general classification
1Martin Pedersen (Den) Christina Watches - Onfone11:39:20
2Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone0:00:01
3Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone0:00:02
4Daniel Foder (Den) Christina Watches - Onfone
5Ivar Slik (Ned) Rabobank Continental Team0:00:13
6Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi0:00:14
7Jenning Huizenga (Ned) Rabobank Continental Team0:00:16
8Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:00:17
9Marco Minnaard (Ned) Rabobank Continental Team
10Martijn Tusveld (Ned) Rabobank Continental Team
11Marc Goos (Ned) Rabobank Continental Team
12Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana0:00:24
13Roman Semyonov (Kaz) Continental Team Astana0:00:25
14Kiel Reijnen (USA) Team Type 1 - Sanofi0:00:26
15Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana
16Nazar Jumabekov (Kaz) Continental Team Astana
17Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Continental Team Astana
18Leonid Krasnov (Rus) RusVelo0:00:33
19Pengda Jiao (Chn) Champion System Pro Cycling Team0:00:35
20Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team
21Cameron Wurf (Aus) Champion System Pro Cycling Team
22Maksym Vasilyev (Ukr) ISD - Lampre Continental0:00:36
23Valery Valynin (Rus) RusVelo0:00:38
24Joris Boillat (Swi) Champion System Pro Cycling Team
25Anatoliy Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental0:00:39
26Meiyin Wang (Chn) China Hope Star Team0:00:40
27Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental
28Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental
29Nikita Eskov (Rus) RusVelo0:00:41
30Tyler Magner (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team0:00:42
31Wenlong Zhang (Chn) China Hope Star Team0:00:49
32Fuyu Li (Chn) China Hope Star Team
33Yilin Liu (Chn) China Hope Star Team
34Jianpeng Liu (Chn) China Hope Star Team
35Jose Luis Cano (Spa) Andalucia0:00:51
36Ho Ting Kwok (HKg) China Hong Kong Team0:00:54
37Ki Ho Choi (HKg) China Hong Kong Team0:00:56
38King Lok Cheung (HKg) China Hong Kong Team
39Kam-Po Wong (HKg) China Hong Kong Team
40Ben Hill (Aus) Australia0:00:57
41Roman Osuna Montes (Spa) Andalucia
42Jordi Simon Casulleras (Spa) Andalucia
43Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia
44Joseph Lewis (Aus) BMC-Hincapie Sportswear Development Team0:00:59
45Oscar Clark (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team
46Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia
47Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team0:01:03
48Sergiu Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team
49Alexander Schmitt (Ger) Nutrixxion Abus0:01:09
50Tom Vermeer (Ned) Nutrixxion Abus
51Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Abus
52Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:01:15
53Alexandr Braico (Mda) Tusnad Cycling Team
54Matija Kvasina (Cro) Tusnad Cycling Team
55Andi Bajc (Slo) Salcano-Arnavutkoy0:01:19
56Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Australia
57Marek Canecky (Svk) Salcano-Arnavutkoy0:01:21
58Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:01:23
59Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal - Jakroo0:01:25
60Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal - Jakroo
61Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo
62Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports0:01:42
63Tanner Putt (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team0:01:48
64Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team0:01:51
65Hamid Shirisisan (IRI) Uzbekistan Suren Team0:01:53
66Volodymyr Starchyk (Ukr) Uzbekistan Suren Team0:01:54
67Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
68Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Uzbekistan Suren Team
69Hamed Pasbankhajeh (IRI) Uzbekistan Suren Team
70Yan Dong Xing (Chn) Max Success Sports0:02:02
71Valeriy Kobzarenko (Ukr) Uzbekistan Suren Team0:02:14
72Alexander Gottfried (Ger) Nutrixxion Abus0:02:16
73Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo0:03:47
74Anton Samokhvalov (Rus) RusVelo0:03:48
75Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana0:13:40
76Aaron Kemps (Aus) Champion System Pro Cycling Team0:13:47
77Zhangan Liu (Chn) China Hope Star Team0:14:07
78King Wai Cheung (HKg) China Hong Kong Team0:14:14
79Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone0:14:27
80Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 1 - Sanofi0:14:35
81Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia0:14:42
82Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:15:00
83Chang Ying Hsieh (Tpe) Action Cycling Team0:15:05
84Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team0:15:07
85Dmytro Volovod (Ukr) ISD - Lampre Continental0:15:14
86Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD - Lampre Continental
87Ying Hon Yeung (HKg) China Hong Kong Team0:15:28
88Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi0:15:35
89Krisztian Lovassy (Hun) Tusnad Cycling Team0:15:37
90Jack Beckinsale (Aus) Australia0:15:46
91Ivan Stevic (Srb) Salcano-Arnavutkoy0:15:55
92Fatih Harmanci (Tur) Salcano-Arnavutkoy
93Gabor Kasa (Srb) Salcano-Arnavutkoy
94Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi0:15:58
95Nicolas Winter (Swi) Atlas Personal - Jakroo0:15:59
96Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo
97Alder Martz (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team0:16:04
98Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:16:15
99Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports0:16:16
100En Huang (Chn) Max Success Sports
101Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:16:19
102Blair Turner (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team0:16:22
103David Edwards (Aus) Australia0:16:45
104Joe Eldridge (USA) Team Type 1 - Sanofi
105Mohammad Gharehbaghi Pouri (IRI) Uzbekistan Suren Team0:16:48
106Holger Burkhardt (Ger) Nutrixxion Abus0:16:50
107Ahmet Akdylek (Tur) Salcano-Arnavutkoy0:16:51
108Weisong Tong (Chn) Max Success Sports0:17:12
109Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:17:17
110Chien-Liang Chen (Tpe) Action Cycling Team
111Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team
112Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team0:17:21
113Jordan Kerby (Aus) Australia0:17:22
114Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus0:17:46
115Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:17:57
116Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:17:59
117Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:18:25
118Anuar Manan (Mas) Champion System Pro Cycling Team0:20:00
119Ivan Kovalev (Rus) RusVelo0:20:07
120Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team0:26:39
121Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:27:37

Points classification
1Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 1 - Sanofi58pts
2Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi52
3Leonid Krasnov (Rus) RusVelo48
4Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone41
5Tyler Magner (USA) BMC-Hincapie Sportswear Development Team39
6Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana35
7Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team34
8Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team30
9Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Abus29
10Jack Beckinsale (Aus) Australia27
11Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team24
12Aaron Kemps (Aus) Champion System Pro Cycling Team20
13Ivar Slik (Ned) Rabobank Continental Team18
14Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone17
15Meiyin Wang (Chn) China Hope Star Team16
16Ben Hill (Aus) Australia16
17Alexander Schmitt (Ger) Nutrixxion Abus16
18Dmytro Volovod (Ukr) ISD - Lampre Continental15
19Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone14
20Jose Luis Cano (Spa) Andalucia14
21Ho Ting Kwok (HKg) China Hong Kong Team14
22Martin Pedersen (Den) Christina Watches - Onfone13
23Maksym Vasilyev (Ukr) ISD - Lampre Continental13
24Andi Bajc (Slo) Salcano-Arnavutkoy13
25Daniel Foder (Den) Christina Watches - Onfone12
26Joseph Lewis (Aus) BMC-Hincapie Sportswear Development Team12
27Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 - Sanofi11
28Holger Burkhardt (Ger) Nutrixxion Abus11
29Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team10
30Anuar Manan (Mas) Champion System Pro Cycling Team10
31Jenning Huizenga (Ned) Rabobank Continental Team9
32Marco Minnaard (Ned) Rabobank Continental Team9
33Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team9
34Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team8
35Anatoliy Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental7
36Nikita Eskov (Rus) RusVelo7
37Martijn Tusveld (Ned) Rabobank Continental Team6
38Alexander Gottfried (Ger) Nutrixxion Abus6
39Valery Valynin (Rus) RusVelo5
40Jordi Simon Casulleras (Spa) Andalucia5
41Tom Vermeer (Ned) Nutrixxion Abus5
42Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal - Jakroo5
43Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team5
44Ivan Kovalev (Rus) RusVelo5
45Marc Goos (Ned) Rabobank Continental Team4
46Pengda Jiao (Chn) Champion System Pro Cycling Team4
47Wenlong Zhang (Chn) China Hope Star Team4
48Hamid Shirisisan (IRI) Uzbekistan Suren Team4
49Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD - Lampre Continental4
50Krisztian Lovassy (Hun) Tusnad Cycling Team4
51Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana3
52Kiel Reijnen (USA) Team Type 1 - Sanofi3
53Ying Hon Yeung (HKg) China Hong Kong Team3
54Daniel Henggeler (Swi) Atlas Personal - Jakroo2
55Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team2
56Roman Semyonov (Kaz) Continental Team Astana1
57Kam-Po Wong (HKg) China Hong Kong Team1
58Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team-16
59Michaël Baer (Swi) Atlas Personal - Jakroo-16
60Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team-16
61Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia-16

Mountains classification
1Matija Kvasina (Cro) Tusnad Cycling Team6pts
2Ben Hill (Aus) Australia4
3Valery Valynin (Rus) RusVelo3
4Joseph Lewis (Aus) BMC-Hincapie Sportswear Development Team3
5Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana2
6Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team2
7Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo1

Chinese riders classification
1Pengda Jiao (Chn) Champion System Pro Cycling Team11:39:55
2Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team
3Meiyin Wang (Chn) China Hope Star Team0:00:05
4Wenlong Zhang (Chn) China Hope Star Team0:00:14
5Fuyu Li (Chn) China Hope Star Team
6Yilin Liu (Chn) China Hope Star Team
7Jianpeng Liu (Chn) China Hope Star Team
8Ho Ting Kwok (HKg) China Hong Kong Team0:00:19
9Ki Ho Choi (HKg) China Hong Kong Team0:00:21
10King Lok Cheung (HKg) China Hong Kong Team
11Kam-Po Wong (HKg) China Hong Kong Team
12Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports0:01:07
13Yan Dong Xing (Chn) Max Success Sports0:01:27
14Zhangan Liu (Chn) China Hope Star Team0:13:32
15King Wai Cheung (HKg) China Hong Kong Team0:13:39
16Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:14:25
17Chang Ying Hsieh (Tpe) Action Cycling Team0:14:30
18Ying Hon Yeung (HKg) China Hong Kong Team0:14:53
19Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:15:40
20Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports0:15:41
21En Huang (Chn) Max Success Sports
22Weisong Tong (Chn) Max Success Sports0:16:37
23Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:16:42
24Chien-Liang Chen (Tpe) Action Cycling Team
25Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team

Asian riders classification
1Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana11:39:44
2Roman Semyonov (Kaz) Continental Team Astana0:00:01
3Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana0:00:02
4Nazar Jumabekov (Kaz) Continental Team Astana
5Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Continental Team Astana
6Pengda Jiao (Chn) Champion System Pro Cycling Team0:00:11
7Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling Team
8Meiyin Wang (Chn) China Hope Star Team0:00:16
9Wenlong Zhang (Chn) China Hope Star Team0:00:25
10Fuyu Li (Chn) China Hope Star Team
11Yilin Liu (Chn) China Hope Star Team
12Jianpeng Liu (Chn) China Hope Star Team
13Ho Ting Kwok (HKg) China Hong Kong Team0:00:30
14Ki Ho Choi (HKg) China Hong Kong Team0:00:32
15King Lok Cheung (HKg) China Hong Kong Team
16Kam-Po Wong (HKg) China Hong Kong Team
17Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:00:51
18Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:00:59
19Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports0:01:18
20Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team0:01:27
21Hamid Shirisisan (IRI) Uzbekistan Suren Team0:01:29
22Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:30
23Hamed Pasbankhajeh (IRI) Uzbekistan Suren Team
24Yan Dong Xing (Chn) Max Success Sports0:01:38
25Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana0:13:16
26Zhangan Liu (Chn) China Hope Star Team0:13:43
27King Wai Cheung (HKg) China Hong Kong Team0:13:50
28Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:14:36
29Chang Ying Hsieh (Tpe) Action Cycling Team0:14:41
30Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team0:14:43
31Ying Hon Yeung (HKg) China Hong Kong Team0:15:04
32Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:15:51
33Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports0:15:52
34En Huang (Chn) Max Success Sports
35Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:15:55
36Mohammad Gharehbaghi Pouri (IRI) Uzbekistan Suren Team0:16:24
37Weisong Tong (Chn) Max Success Sports0:16:48
38Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:16:53
39Chien-Liang Chen (Tpe) Action Cycling Team
40Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team
41Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team0:16:57
42Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:17:33
43Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:17:35
44Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:18:01
45Anuar Manan (Mas) Champion System Pro Cycling Team0:19:36
46Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team0:26:15
47Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:27:13

Teams classification
1Christina Watches - Onfone34:11:20
2Rabobank Continental Team0:00:15
3Continental Team Astana0:00:24
4Champion System Pro Cycling Team0:00:33
5ISD - Lampre Continental0:00:38
6RusVelo0:00:39
7China Hope Star Team0:00:47
8China Hong Kong Team0:00:54
9Andalucia0:00:55
10BMC-Hincapie Sportswear Development Team0:00:57
11Nutrixxion Abus0:01:07
12Tusnad Cycling Team0:01:13
13Australia0:01:17
14Atlas Personal - Jakroo0:01:23
15Uzbekistan Suren Team0:01:52
16Team Type 1 - Sanofi0:13:42
17Max Success Sports0:14:58
18Terengganu Cycling Team0:15:07
19Aisan Racing Team0:15:47
20Salcano-Arnavutkoy0:15:53
21Action Cycling Team0:45:07

Chinese teams classification
1China Hope Star Team34:12:07
2China Hong Kong Team0:00:07
3Max Success Sports0:14:11
4Action Cycling Team0:44:20

Asian teams classification
1Continental Team Astana34:11:44
2Champion System Pro Cycling Team0:00:09
3China Hope Star Team0:00:23
4China Hong Kong Team0:00:30
5Uzbekistan Suren Team0:01:28
6Max Success Sports0:14:34
7Terengganu Cycling Team0:14:43
8Aisan Racing Team0:15:23
9Action Cycling Team0:44:43

Latest on Cyclingnews