Skip to main content

Kemps takes stage one

Full results
1Aaron Kemps (Aus) Fly V Australia2:46:13
2Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
3Dene Rogers (Nzl) Giant Asia Racing Team
4David Tanner (Aus) Fly V Australia
5Ho Ting Kwok (HKg)
6Leon Van Bon (Ned) Marco Polo Cycling Team
7Steffen Radochla (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
8Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning
9Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team
10Tjarco Cuppens (Ned)
11Christer Rake (Nor) Joker Bianchi
12Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Cycling Team
13Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Geumsan Ginseng Asia
14Jacob Rathe (USA) US National Team
15Jaan Kirsipuu (Est) CKT Tmit - Champion System
16Roger Beuchat (Sui) CKT Tmit - Champion System
17Kun Jiang (Chn)
18Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning
19Xitao Ji (Chn)
20Denys Karnulin (Ukr)
21Patria Rastra (Ina) Polygon Sweet Nice
22Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
23Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi
24Hao Liu (Chn) Max Success Sports
25Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team
26Stefan Cohnen (Ned)
27Haijun Ma (Chn) China National Team
28Khangarid Naran (Mgl) Mongolia National Team
29Jun-Oh Kwon (Kor) Geumsan Ginseng Asia
30Daniel Summerhill (USA) US National Team
31Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
32Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia
33David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team
34Vegard Breen (Nor) Joker Bianchi
35King Lok Cheung (HKg) Hong Kong
36Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning
37Hossein Alizadeh (Iri) Tabriz Petrochemical Cycling Team
38Andrew Barker (USA) US National Team
39Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team
40Shusaku Matsuo (Jpn) CKT Tmit - Champion System
41Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong0:00:08
42Yue Tu (Chn) China National Team
43Stian Remme (Nor) Joker Bianchi0:00:10
44Oleh Solomko (Ukr) Ukraine National Team
45Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
46Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Cycling Team
47En Huang (Chn) Max Success Sports
48Max Durtschi (USA) US National Team
49Adrien Calatayud (Fra)
50Wenlong Zhang (Chn) China National Team
51King Wai Cheung (HKg) Hong Kong
52Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong
53Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports
54Khayankhyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team
55Alex Coutts (Gbr) Giant Asia Racing Team
56Peilun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
57Lee Rodgers (Jpn)
58Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team
59Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team
60Gang Xu (Chn) Max Success Sports
61Carson Miller (USA) US National Team
62Lawrence Warbasse (USA) US National Team
63Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
64Rahim Ememi (Iri) Giant Asia Racing Team
65Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning
66Benjamin Sydlik (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
67Pengda Jiao (Chn) China National Team
68Sergej Fuchs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
69Joris Boillat (Sui) CKT Tmit - Champion System
70Artem Topchanyuk (Ukr) Ukraine National Team
71Jiong Wang (Chn) Max Success Sports
72Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia
73Jay Robert Thomson (Rsa) Fly V Australia
74Jai Crawford (Aus) Fly V Australia
75Ievgen Filin (Ukr) Ukraine National Team
76Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong
77Oleksandr Golovash (Ukr) Ukraine National Team
78Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team
79Biao Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
80Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Cycling Team
81Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports
82Shengjun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
83Jong Kwang Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia
84Darren Lill (Rsa) Fly V Australia
85Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning
86Ingar Stokstad (Nor) Joker Bianchi
87Holger Burkhardt (Ger) CKT Tmit - Champion System
88Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team
89Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team
90Pavel Stuchlik (Cze) Marco Polo Cycling Team0:00:23
91Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice
92Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Cycling Team
93Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi0:00:34
94Serge Herz (Ger) CKT Tmit - Champion System0:01:05
95Tumutbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team0:01:58
96Grischa Janorschke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:02:40
97Sebastian Forke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:03:35
98Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:05:07
99Antonius Christopher Tjondrokusumo (Ina) Polygon Sweet Nice0:12:51
100Wu Chen (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:14:29
101Han Yu Lin (Tpe)0:14:33
102Yuan Wei (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:15:33
DNFSonomtseren Delgerbayar (Mgl) Mongolia National Team

General classification after stage 1
1Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse2:50:10
2Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team0:00:10
3Aaron Kemps (Aus) Fly V Australia0:00:11
4David Tanner (Aus) Fly V Australia
5Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team0:00:13
6Daniel Summerhill (USA) US National Team0:00:14
7King Lok Cheung (HKg) Hong Kong0:00:15
8David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team
9Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:00:16
10Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong0:00:17
11Andrew Barker (USA) US National Team0:00:19
12Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team
13Jacob Rathe (USA)0:00:20
14Hossein Alizadeh (Irn) Tabriz Petrochemical Cycling Team
15Stefan Cohnen (Ned)0:00:21
16Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning0:00:23
17Christer Rake (Nor) Joker Bianchi
18Kun Jiang (Chn) China National Team
19Leon Van Bon (Ned) Marco Polo Cycling Team
20Xitao Ji (Chn) China National Team0:00:25
21Jaan Kirsipuu (Est) CKT Tmit - Champion System
22Jay Robert Thomson (Rsa) Fly V Australia
23Steffen Radochla (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:00:26
24Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong0:00:27
25Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi0:00:28
26Vegard Breen (Nor) Joker Bianchi
27Tjarco Cuppens (Ned)0:00:29
28Dene Rogers (Nzl) Giant Asia Racing Team
29Hossein Askari (Irn) Tabriz Petrochemical Cycling Team
30Lawrence Warbasse (USA) US National Team0:00:30
31Max Durtschi (USA) US National Team
32Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team
33Haijun Ma (Chn) China National Team0:00:31
34En Huang (Chn) Max Success Sports0:00:32
35Jun-Oh Kwon (Kor) Geumsan Ginseng Asia
36Sergej Fuchs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
37Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning0:00:33
38Lee Rodgers (Jpn)
39Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:00:34
40King Wai Cheung (HKg) Hong Kong
41Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning0:00:35
42Behnam Khalilikhosroshahi (Irn) Tabriz Petrochemical Cycling Team
43Patria Rastra (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:36
44Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong
45Denys Karnulin (Ukr) Ukraine National Team
46Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Geumsan Ginseng Asia
47Ingar Stokstad (Nor) Joker Bianchi0:00:37
48Stian Remme (Nor) Joker Bianchi
49Pengfei Qi (Chn) Max Success Sports0:00:38
50Roger Beuchat (Swi) CKT Tmit - Champion System
51Jai Crawford (Aus) Fly V Australia
52Darren Lill (Rsa) Fly V Australia
53Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team
54Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning0:00:39
55Oleksandr Golovash (Ukr) Ukraine National Team
56Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia0:00:40
57Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:41
58Ievgen Filin (Ukr) Ukraine National Team
59Carson Miller (USA) US National Team
60Artem Topchanyuk (Ukr) Ukraine National Team0:00:42
61Alex Coutts (Gbr) Giant Asia Racing Team
62Holger Burkhardt (Ger) CKT Tmit - Champion System
63Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia0:00:43
64Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports
65Benjamin Sydlik (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
66Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
67Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team
68Ghader Mizbani Iranagh (Irn) Tabriz Petrochemical Cycling Team0:00:44
69Wenlong Zhang (Chn) China National Team
70Yue Tu (Chn) China National Team0:00:45
71Rahim Ememi (Irn) Giant Asia Racing Team
72Khangarid Naran (Mgl) Mongolia National Team
73Shusaku Matsuo (Jpn) CKT Tmit - Champion System0:00:46
74Jiong Wang (Chn) Max Success Sports
75Pengda Jiao (Chn) China National Team
76Khayankhyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team0:00:47
77Oleh Solomko (Ukr) Ukraine National Team0:00:50
78Shengjun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:00:51
79Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
80Peilun Wu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
81Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team0:00:52
82Jong Kwang Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia
83Biao Liu (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
84Adrien Calatayud (Fra)0:00:54
85Chi Ho Yuen (Kkg) HKG
86Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:55
87Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team0:00:59
88Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning0:01:00
89Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team0:01:03
90Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi0:01:04
91Pavel Stuchlik (Cze) Marco Polo Cycling Team0:01:06
92Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:07
93Joris Boillat (Swi) CKT Tmit - Champion System0:01:25
94Serge Herz (Ger) CKT Tmit - Champion System0:01:37
95Tumutbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team0:02:53
96Grischa Janorschke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:03:02
97Sebastian Forke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:04:01
98Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:05:49
99Antonius Christopher Tjondrokusumo (Ina) Polygon Sweet Nice0:14:06
100Wu Chen (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:15:09
101Han Yu Lin (Tpe)0:15:30
102Yuan Wei (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:16:21

Latest on Cyclingnews