Skip to main content

Van der Ploeg wins opening stage at Borneo

Image 1 of 9

Eventual stage winner Paul Van Der Ploeg (Corbusier) messing around

Eventual stage winner Paul Van Der Ploeg (Corbusier) messing around
(Image credit: Tour of Borneo)
Image 2 of 9

Riders go through many bidons in the hot climate

Riders go through many bidons in the hot climate
(Image credit: Tour of Borneo)
Image 3 of 9

One of the Filipino riders from the LBC-MVPSF team

One of the Filipino riders from the LBC-MVPSF team
(Image credit: Tour of Borneo)
Image 4 of 9

The Peloton reach the official race start

The Peloton reach the official race start
(Image credit: Tour of Borneo)
Image 5 of 9

The stage one placegetters: Surutkovych (Baku), Van Der Ploeg (Corbusier), Saufi (Terengganu)

The stage one placegetters: Surutkovych (Baku), Van Der Ploeg (Corbusier), Saufi (Terengganu)
(Image credit: Tour of Borneo)
Image 6 of 9

Van Der Ploeg celebrates with teammate and compatriot Dan Bonello

Van Der Ploeg celebrates with teammate and compatriot Dan Bonello
(Image credit: Tour of Borneo)
Image 7 of 9

The Malaysian Terengganu team are always popular

The Malaysian Terengganu team are always popular
(Image credit: Tour of Borneo)
Image 8 of 9

Palm fields are a common sight in the Tour of Borneo

Palm fields are a common sight in the Tour of Borneo
(Image credit: Tour of Borneo)
Image 9 of 9

Tabriz Petrochemical lead the peloton

Tabriz Petrochemical lead the peloton
(Image credit: Tour of Borneo)

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Paul Van Der Ploeg (Aus) Team Corbusier2:40:45
2Mohammad Saufi Seman Mat (Mas) Terengganu Cycling Team
3Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Team
4Phuchong Udomsin Sai (Tha)
5Caleb Jones (Aus)
6Alireza Asgharzadeh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
7Ronald Lomotos (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas
8Yuan Tang Peng (Tpe) RTS Racing Team
9Mark Bonzo (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas
10Volik Konstantin (Uzb) Uzbekistan National Team
11Amir Rusli (Mas) Malaysia National Team
12Hari Fitrianto (Ina)
13Mark Julius Bordeos (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
14Junrey A Navarra (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas
15Mohd Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia
16Ruslan Kadimov (Uzb) Uzbekistan National Team
17Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team
18Nathan Earle (Aus)
19David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Team
20Rustom Lim (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas
21Shahrin Amir (Mas) Malaysia National Team
22Nikita Abramov (Uzb) Uzbekistan National Team
23Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
24Mansoor Mohamed (Brn) Bahrain National Team
25Muhamad Misbah (Mas) Malaysia National Team
26Jai Crawford (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers
27Marcelo Felipe (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
28Alawi Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain National Team
29Sergey Kuzmin (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
30Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
31Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
32Agung Shahbana (Ina) Customs Cycling Club
33Chih Wang Yin (Tpe)
34Samuel Davis (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers
35Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
36Mark John Lexer Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
37Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team
38Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club
39John Ebsen (Den) Synergy Baku Cycling Team
40Boots Ryan Cayubit (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
41Choon Huat Goh (Sin)
42Jonipher Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
43Nikolay Zaitsev (Kaz) Kazakhstan National Team
44Jiwen Low (Sin)
45Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team
46Joseph Cooper (NZl)
47Tedi Adrian Saputra (Ina) Customs Cycling Club
48Ivan ?Hernyavskiy (Kaz) Kazakhstan National Team
49Yong Li Ng (Mas) Team Corbusier
50Ronald Oranza (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas
51Wen Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team
52Patrick Lane (Aus) Synergy Baku Cycling Team
53Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
54Sea Keong Loh (Mas)
55Mirsamad Pourseyedigolakhour (Iri) Tabriz Petrochemical Team
56Ahmad Haidar Anuawar (Mas)0:05:47
57Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club
58Nelson Martin (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
59Saiful Anuar Mohd Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team
60Mohd Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces
61Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
62Zamri Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team
63Mohd Shahrul Amin Mat (Mas) Terengganu Cycling Team
64Daniel Bonello (Aus) Team Corbusier
65Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team
66Agung Riyanto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
67Aldi Apriani (Ina) Customs Cycling Club
68Agshin Ismayilov (Aze) Synergy Baku Cycling Team
69Joshua El Carino (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas0:10:17
70Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice Team
71Ismail Ayoob (Brn) Bahrain National Team
72Mohd Fahmi Irfan Mohd Zailani (Mas) Terengganu
73Mohamad Faris Abd Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
74Anuar Manan (Mas) Synergy Baku Cycling Team
75Timur Kazahtsev (Kaz) Kazakhstan National Team
76Muhamad Abdullah (Mas) Terengganu
77Junrong Ho (Sin)0:12:10
78Salman Ali Abdul Abbas (Brn) Bahrain National Team0:14:28
79Mohd Razif Mohd Salleh (Mas) Team Corbusier
80Mohd Huri (Mas) Malaysia National Team
81Maki Mohammed (Brn) Bahrain National Team
82Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan National Team0:15:06
83Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan National Team
84Azmirul Hafeez Azis (Mas) Polis Diraja Malaysia
85Niklos Minol (Mas) Sabah
86Eng Hou Chai (Mas) Sabah
87Ahmad Fuat (Mas) Malaysia National Team
88Mohd Fauizan (Mas) Malaysian Armed Forces0:15:10
89Dealton Arif Nur Prayogo (Ina) Polygon Sweet Nice Team
90Jefri Irwan (Ina) Customs Cycling Club
91Mohd Suhaizan Rayim (Mas) Sabah
92Shahrul Nizam Samsudin Che Shahrul Nizam (Mas) Malaysian Armed Forces0:15:15
93Yevgeniy Yakovlev (Kaz) Kazakhstan National Team
94Mohamad Asmui Ali Awang (Mas) Terengganu
95Hariff Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team
96Syazwi Azhar Hairolrani Muhammad (Bru)0:15:40
97Fadzli Anuar Fauzi Mohd Fadzli Anuar (Mas) Malaysian Armed Forces
98Adnan Taha Sayed Alawi (Brn) Bahrain National Team
99Mohd Iskandar Fitri Ahmad Sabti (Mas) Terengganu0:15:52
100Ali Yusof Muhammad (Ina) Sabah
101Muhammad Azman Shahudin (Mas) Malaysian Armed Forces
102Nor Norin (Mas) Terengganu0:16:15
103Khairul Naim Azhar (Mas) Team Corbusier0:19:51
104Chia Hung Yang (Tpe) RTS Racing Team
105Abdul Ibrahim (Mas) Malaysia National Team0:20:38
106Jasni Kasim (Mas) Sabah0:20:44
DNFLaurel Lauridsen Adrian (Mas) Team Corbusier
DNFRob Gitelis (USA)
DNFAntonius Tjondrokusumo Christopher (Ina) Polygon Sweet Nice Team
DNFMohamad Syairazy Mohd Fuad (Mas) Terengganu
DNFAmirul Amran (Mas) Malaysian Armed Forces

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paul Van Der Ploeg (Aus) Team Corbusier2:40:35
2Mohammad Saufi Seman Mat (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:04
3Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Team0:00:06
4Ronald Oranza (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas0:00:07
5Mark John Lexer Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines0:00:08
6Phuchong Udomsin Sai (Tha)0:00:10
7Caleb Jones (Aus)
8Alireza Asgharzadeh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
9Ronald Lomotos (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas
10Yuan Tang Peng (Tpe) RTS Racing Team
11Mark Bonzo (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas
12Volik Konstantin (Uzb) Uzbekistan National Team
13Amir Rusli (Mas) Malaysia National Team
14Hari Fitrianto (Ina)
15Mark Julius Bordeos (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
16Junrey A Navarra (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas
17Mohd Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia
18Ruslan Kadimov (Uzb) Uzbekistan National Team
19Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team
20Nathan Earle (Aus)
21David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Team
22Rustom Lim (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas
23Shahrin Amir (Mas) Malaysia National Team
24Nikita Abramov (Uzb) Uzbekistan National Team
25Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
26Mansoor Mohamed (Brn) Bahrain National Team
27Muhamad Misbah (Mas) Malaysia National Team
28Jai Crawford (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers
29Marcelo Felipe (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
30Alawi Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain National Team
31Sergey Kuzmin (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
32Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
33Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
34Agung Shahbana (Ina) Customs Cycling Club
35Chih Wang Yin (Tpe)
36Samuel Davis (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers
37Hossein Nateghi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
38Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team
39Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club
40John Ebsen (Den) Synergy Baku Cycling Team
41Boots Ryan Cayubit (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
42Choon Huat Goh (Sin)
43Jonipher Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
44Nikolay Zaitsev (Kaz) Kazakhstan National Team
45Jiwen Low (Sin)
46Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team
47Joseph Cooper (NZl)
48Tedi Adrian Saputra (Ina) Customs Cycling Club
49Ivan ?Hernyavskiy (Kaz) Kazakhstan National Team
50Yong Li Ng (Mas) Team Corbusier
51Wen Chung Huang (Tpe) RTS Racing Team
52Patrick Lane (Aus) Synergy Baku Cycling Team
53Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
54Sea Keong Loh (Mas)
55Mirsamad Pourseyedigolakhour (Iri) Tabriz Petrochemical Team
56Daniel Bonello (Aus) Team Corbusier0:05:56
57Ahmad Haidar Anuawar (Mas)0:05:57
58Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club
59Nelson Martin (Phi) Team 7 Eleven Presented By Roadbike Philippines
60Saiful Anuar Mohd Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team
61Mohd Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces
62Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
63Zamri Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team
64Mohd Shahrul Amin Mat (Mas) Terengganu Cycling Team
65Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team
66Agung Riyanto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
67Aldi Apriani (Ina) Customs Cycling Club
68Agshin Ismayilov (Aze) Synergy Baku Cycling Team
69Joshua El Carino (Phi) LBC-MVPSF Cycling Pilipinas0:10:27
70Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice Team
71Ismail Ayoob (Brn) Bahrain National Team
72Mohd Fahmi Irfan Mohd Zailani (Mas) Terengganu
73Mohamad Faris Abd Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
74Anuar Manan (Mas) Synergy Baku Cycling Team
75Timur Kazahtsev (Kaz) Kazakhstan National Team
76Muhamad Abdullah (Mas) Terengganu
77Junrong Ho (Sin)0:12:20
78Salman Ali Abdul Abbas (Brn) Bahrain National Team0:14:38
79Mohd Razif Mohd Salleh (Mas) Team Corbusier
80Mohd Huri (Mas) Malaysia National Team
81Maki Mohammed (Brn) Bahrain National Team
82Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan National Team0:15:16
83Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan National Team
84Azmirul Hafeez Azis (Mas) Polis Diraja Malaysia
85Niklos Minol (Mas) Sabah
86Eng Hou Chai (Mas) Sabah
87Ahmad Fuat (Mas) Malaysia National Team
88Mohd Fauizan (Mas) Malaysian Armed Forces0:15:20
89Dealton Arif Nur Prayogo (Ina) Polygon Sweet Nice Team
90Jefri Irwan (Ina) Customs Cycling Club
91Mohd Suhaizan Rayim (Mas) Sabah
92Shahrul Nizam Samsudin Che Shahrul Nizam (Mas) Malaysian Armed Forces0:15:25
93Yevgeniy Yakovlev (Kaz) Kazakhstan National Team
94Mohamad Asmui Ali Awang (Mas) Terengganu
95Hariff Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team
96Syazwi Azhar Hairolrani Muhammad (Bru)0:15:50
97Fadzli Anuar Fauzi Mohd Fadzli Anuar (Mas) Malaysian Armed Forces
98Adnan Taha Sayed Alawi (Brn) Bahrain National Team0:16:00
99Mohd Iskandar Fitri Ahmad Sabti (Mas) Terengganu0:16:02
100Ali Yusof Muhammad (Ina) Sabah
101Muhammad Azman Shahudin (Mas) Malaysian Armed Forces
102Nor Norin (Mas) Terengganu0:16:25
103Khairul Naim Azhar (Mas) Team Corbusier0:20:01
104Chia Hung Yang (Tpe) RTS Racing Team
105Abdul Ibrahim (Mas) Malaysia National Team0:20:48
106Jasni Kasim (Mas) Sabah0:20:54

Latest on Cyclingnews