Skip to main content

Craddock earns second stage win

Full Results
1Lawson Craddock (USA) United States Of America0:14:51
2Lasse Norm Hansen (Den) Team RCR Odense Junior0:00:10
3Ahmet Orken (Tur) Centre Mondial du cyclisme0:00:32
4Asbjorn Kragh Andersen (Den) Denmark0:00:43
5Tizian Rausch (Swi) Switzerland
6Petr Vacok (Cze) Centre Mondial du cyclisme0:00:45
7Johan Schwabik (Svk) Slovakia0:00:52
8Rasim Reis (Tur) Centre Mondial du cyclisme
9Daniel Malmros Christiansen (Den) Team RCR Odense Junior0:00:53
10Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du cyclisme0:00:59
11Stefan Küng (Swi) Suisse Orientale0:01:06
12Gabriel Chavanne (Swi) Switzerland0:01:08
13Dion Jimmy Hansen (Den) Team RCR Odense Junior0:01:09
14Jean Marie Gouret (Fra) Centre formation Roche/Yon0:01:10
15Maxime Ruphy (Fra) Haute-Savoie0:01:16
16Matias Rosendal (Den) Denmark0:01:17
17Eduard Grosu (Rom) Centre Mondial du cyclisme0:01:20
18Thery Schir (Swi) Suisse Romande0:01:26
19Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan
20Fabian Lienhard (Swi) Switzerland
21Lukas Müller (Swi) Suisse Orientale
22Yves Hofmann (Swi) Suisse Nord-Ouest
23Simon Bigum (Den) Team RCR Odense Junior0:01:27
24Felix Baur (Swi) Switzerland
25Maurizio Damiano (Ita) Bolivia0:01:29
26Silvain Dieterich (Swi) Zurich RMVZOL0:01:30
27Théo Guillaume (Fra) Haute-Savoie0:01:31
28Mads Hardahl (Den) Denmark0:01:32
29Jeremy Fialip (Fra) Centre formation Roche/Yon
30Rémi Blanchet (Fra) Ain0:01:36
31Joël Peter (Swi) Switzerland0:01:37
32Scott Thiltges (Lux) Luxembourg
33Sebastiaan Pot (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:01:38
34Jerome Theis (Lux) Luxembourg0:01:39
35Stuart Wight (Can) Canada0:01:40
36Colin Chris Stüssi (Swi) Suisse Orientale0:01:42
37Martin Gron (Den) Denmark
38Craig Logan (Can) Canada0:01:43
39Simon Pellaud (Swi) Switzerland0:01:45
40Jimmy Reinert (Lux) Luxembourg0:01:46
41Pierre Moncorge (Fra) Ain
42Julien Bely (Fra) Centre formation Roche/Yon0:01:47
43Anders Newbury (USA) United States Of America
44Veaceslav Colotenco (Mda) Centre Mondial du cyclisme
45Gilles Heymes (Lux) Luxembourg
46Kris Dahl (Can) Canada0:01:48
47Lars Forster (Swi) Zurich RMVZOL0:01:51
48Rapahael Steil (Lux) Luxembourg0:01:52
49Roger Minning (Swi) Suisse Nord-Ouest0:01:54
50Lars Schnyder (Swi) Suisse Romande0:01:57
51Timo Roosen (Ned) Hollande-Sud-Est0:01:59
52Hamza Dallagi (Tun) Bolivia0:02:00
53Simon Buttner (Fra) Ain0:02:01
54Andrey Slokotovich (Kaz) Kazakhstan
55Dilan Aar Vd (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw
56Louis Meintjes (RSA) South Africa0:02:02
57Thomas Vergereau (Fra) Centre formation Roche/Yon0:02:04
58Kenny Casteleijn (Ned) Hollande-Sud-Est0:02:06
59Kay Welten (Ned) Hollande-Sud-Est0:02:07
60Michael Kolar (Svk) Slovakia0:02:08
61Alban Comparat (Fra) Haute-Savoie
62Thomas Barnes (GBr) Centre formation Roche/Yon
63Gaël Suter (Swi) Suisse Romande0:02:09
64Mattia Canali (Ita) Bolivia0:02:10
65Bradley Mitchell (RSA) South Africa
66Jean-Samuel Deshaies (Can) Canada0:02:11
67Raphaël Lee (Swi) Suisse Nord-Ouest0:02:12
68Reto Stäuble (Swi) Suisse Nord-Ouest0:02:13
69Arend Keller (Swi) Zurich RMVZOL
70Aidos Kassymbekov (Kaz) Kazakhstan
71Daniele Bossi (Swi) Tessin0:02:14
72Loïc Hugentobler (Swi) Suisse Romande
73Erwin Broers (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:02:16
74David Tschan (Swi) Zurich RMVZOL0:02:21
75Kyle Donarchie (RSA) South Africa0:02:22
76Michal Habera (Svk) Slovakia
77Remo Bärlocher (Swi) Zurich RMVZOL
78Thomas Colloomb (Fra) Ain0:02:23
79Thomas Gut (Swi) Vaud-Lucerne0:02:25
80Stéphane Brun (Fra) Haute-Savoie0:02:28
81Marko Barbir (Cro) Croatia0:02:30
82Jan Chalupcik (Svk) Slovakia0:02:31
83Kerin Barhoumi (Swi) Suisse Nord-Ouest0:02:32
84Dennis Van Iersel (Ned) Hollande-Sud-Est0:02:33
85Samuele Cariboni (Swi) Tessin0:02:34
86Arnaud Laoust (Fra) Haute-Savoie0:02:35
87Kay Kistemaker (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw
88Dmitriy Lukyanov (Kaz) Kazakhstan0:02:40
89Marco Marino (Ita) Bolivia0:02:41
90Davide Mancini (Swi) Tessin0:02:42
91Pascal Dieterich (Swi) Zurich RMVZOL
92Frank Pache (Swi) Suisse Romande0:02:44
93Fatih Keles (Tur) Turkey
94Stef Arends (Ned) Hollande-Sud-Est0:02:45
95Tilegen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:02:47
96Nicolas Andres (Swi) Vaud-Lucerne0:02:48
97Kristopher Jorgenson (USA) United States Of America
98Timur Tascan (Tur) Turkey0:02:49
99Edwin Zwaan (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw
100Robert Malik (Svk) Slovakia0:02:50
101Ryan Eastman (USA) United States Of America0:02:54
102Jade Julius (RSA) South Africa
103Andy Voisey (Fra) Haute-Savoie0:02:56
104Jonas Pedersen (Den) Denmark0:02:57
105Erkan Mevlut (Tur) Turkey0:02:59
106Severin Kasper (Swi) Suisse Orientale0:03:01
107Benjamin Swedberg (USA) United States Of America
108Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:03:02
109Vincent Kälin (Swi) Suisse Orientale0:03:03
110Julien Colin (Fra) Ain0:03:04
111Metty Bentz (Lux) Luxembourg
112Alessio Mustone (Ita) Bolivia0:03:07
113Roland Thalmann (Swi) Vaud-Lucerne0:03:09
114Carmine Parise (Ita) Bolivia0:03:10
115Salih Yerli (Tur) Turkey0:03:14
116Nathan Geoffrion (USA) United States Of America0:03:16
117Matijas Dovranic (Cro) Croatia0:03:18
118Florent Bolomey (Swi) Vaud-Lucerne0:03:24
119Arnaud Gillieron (Swi) Vaud-Lucerne0:03:25
120Marco Zäch (Swi) Vaud-Lucerne0:03:31
121Simone Gottardi (Swi) Tessin
122Lukas Gerber (Swi) Suisse Nord-Ouest0:03:33
123Burak Gül (Tur) Turkey0:03:34
124Janko Benger (Cro) Croatia
125Endl Sirol (Cro) Croatia0:03:38
126Lionel Mothion (Fra) Ain0:03:39
127Valentin Baillifard (Swi) Suisse Romande0:03:48
128Stephan Weder (Swi) Suisse Orientale0:03:53
129Fabio Moretti (Swi) Tessin0:03:57
130Roberto Pasi Puttini (Swi) Tessin0:04:00
131Nick Zuidewind (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:04:43

General classification after stage 2b
1Lawson Craddock (USA) United States Of America4:53:54
2Lasse Norm Hansen (Den) Team RCR Odense Junior0:00:16
3Petr Vacok (Cze) Centre Mondial du cyclisme0:00:52
4Asbjorn Kragh Andersen (Den) Denmark
5Stefan Küng (Swi) Suisse Orientale0:01:15
6Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du cyclisme0:01:17
7Fabian Lienhard (Swi) Switzerland0:01:34
8Felix Baur (Swi) Switzerland0:01:36
9Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan0:01:41
10Ahmet Orken (Tur) Centre Mondial du cyclisme0:01:49
11Tizian Rausch (Swi) Switzerland0:02:04
12Simon Pellaud (Swi) Switzerland0:02:05
13Johan Schwabik (Svk) Slovakia0:02:19
14Louis Meintjes (RSA) South Africa0:02:24
15Mattia Canali (Ita) Bolivia0:02:29
16Alban Comparat (Fra) Haute-Savoie0:02:33
17Aidos Kassymbekov (Kaz) Kazakhstan0:02:42
18Thery Schir (Swi) Suisse Romande0:02:46
19Kerin Barhoumi (Swi) Suisse Nord-Ouest0:02:57
20Silvain Dieterich (Swi) Zurich RMVZOL0:02:59
21Pierre Moncorge (Fra) Ain0:03:05
22Kris Dahl (Can) Canada0:03:10
23Dmitriy Lukyanov (Kaz) Kazakhstan0:03:11
24Lars Forster (Swi) Zurich RMVZOL0:03:13
25Veaceslav Colotenco (Mda) Centre Mondial du cyclisme
26Anders Newbury (USA) United States Of America
27Julien Bely (Fra) Centre formation Roche/Yon0:03:16
28Jade Julius (RSA) South Africa0:03:21
29Lars Schnyder (Swi) Suisse Romande0:03:25
30Tilegen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:03:29
31Erwin Broers (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:03:46
32Stéphane Brun (Fra) Haute-Savoie0:03:53
33Daniel Malmros Christiansen (Den) Team RCR Odense Junior0:03:55
34Samuele Cariboni (Swi) Tessin0:04:00
35Gabriel Chavanne (Swi) Switzerland
36Davide Mancini (Swi) Tessin0:04:17
37Rasim Reis (Tur) Centre Mondial du cyclisme0:04:03
38Mads Hardahl (Den) Denmark0:04:24
39Sebastiaan Pot (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw
40Simon Bigum (Den) Team RCR Odense Junior0:04:34
41Yves Hofmann (Swi) Suisse Nord-Ouest
42Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:04:35
43Alessio Mustone (Ita) Bolivia0:04:37
44Martin Gron (Den) Denmark0:04:38
45Joël Peter (Swi) Switzerland0:04:43
46Jonas Pedersen (Den) Denmark
47Craig Logan (Can) Canada0:04:47
48Kenny Casteleijn (Ned) Hollande-Sud-Est0:04:53
49Thomas Barnes (GBr) Centre formation Roche/Yon0:04:56
50Andrey Slokotovich (Kaz) Kazakhstan0:05:04
51Simon Buttner (Fra) Ain0:05:11
52Roger Minning (Swi) Suisse Nord-Ouest0:05:13
53Jimmy Reinert (Lux) Luxembourg
54Théo Guillaume (Fra) Haute-Savoie0:05:14
55Jean-Samuel Deshaies (Can) Canada0:05:18
56Jeremy Fialip (Fra) Centre formation Roche/Yon0:05:20
57Stuart Wight (Can) Canada0:05:26
58Stef Arends (Ned) Hollande-Sud-Est0:05:34
59Thomas Gut (Swi) Vaud-Lucerne0:05:38
60Maxime Ruphy (Fra) Haute-Savoie0:05:45
61Fatih Keles (Tur) Turkey
62Kay Kistemaker (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:05:53
63Loïc Hugentobler (Swi) Suisse Romande0:06:01
64Timur Tascan (Tur) Turkey0:06:11
65Kyle Donarchie (RSA) South Africa0:06:13
66Dennis Van Iersel (Ned) Hollande-Sud-Est0:06:15
67Rémi Blanchet (Fra) Ain0:06:33
68Florent Bolomey (Swi) Vaud-Lucerne0:06:42
69Ryan Eastman (USA) United States Of America0:06:44
70Lukas Müller (Swi) Suisse Orientale0:06:49
71Jan Chalupcik (Svk) Slovakia0:07:58
72Valentin Baillifard (Swi) Suisse Romande0:08:19
73Frank Pache (Swi) Suisse Romande0:08:32
74Maurizio Damiano (Ita) Bolivia0:10:17
75Matias Rosendal (Den) Denmark0:10:22
76Gilles Heymes (Lux) Luxembourg
77Remo Bärlocher (Swi) Zurich RMVZOL0:11:28
78Pascal Dieterich (Swi) Zurich RMVZOL0:11:50
79Scott Thiltges (Lux) Luxembourg0:12:08
80Roland Thalmann (Swi) Vaud-Lucerne0:12:10
81Colin Chris Stüssi (Swi) Suisse Orientale0:12:16
82Vincent Kälin (Swi) Suisse Orientale0:12:47
83Matijas Dovranic (Cro) Croatia0:13:01
84Nicolas Andres (Swi) Vaud-Lucerne0:13:21
85Raphaël Lee (Swi) Suisse Nord-Ouest0:13:50
86Reto Stäuble (Swi) Suisse Nord-Ouest0:13:51
87Lukas Gerber (Swi) Suisse Nord-Ouest0:14:42
88Jean Marie Gouret (Fra) Centre formation Roche/Yon0:15:29
89Kristopher Jorgenson (USA) United States Of America0:16:16
90Nathan Geoffrion (USA) United States Of America0:17:00
91Edwin Zwaan (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:17:28
92Thomas Colloomb (Fra) Ain0:17:35
93Thomas Vergereau (Fra) Centre formation Roche/Yon0:18:22
94Andy Voisey (Fra) Haute-Savoie0:18:43
95Roberto Pasi Puttini (Swi) Tessin0:18:48
96Eduard Grosu (Rom) Centre Mondial du cyclisme0:19:06
97Fabio Moretti (Swi) Tessin0:19:24
98Kay Welten (Ned) Hollande-Sud-Est0:20:23
99Arend Keller (Swi) Zurich RMVZOL0:20:42
100Marko Barbir (Cro) Croatia0:21:08
101Bradley Mitchell (RSA) South Africa0:22:48
102Michal Habera (Svk) Slovakia0:23:22
103Severin Kasper (Swi) Suisse Orientale0:24:04
104Erkan Mevlut (Tur) Turkey0:24:22
105Carmine Parise (Ita) Bolivia0:24:24
106Simone Gottardi (Swi) Tessin0:24:51
107Robert Malik (Svk) Slovakia0:24:59
108Daniele Bossi (Swi) Tessin0:25:51
109Arnaud Gillieron (Swi) Vaud-Lucerne0:26:02
110Arnaud Laoust (Fra) Haute-Savoie0:28:06
111Rapahael Steil (Lux) Luxembourg0:28:48
112Timo Roosen (Ned) Hollande-Sud-Est0:30:05
113Endl Sirol (Cro) Croatia0:30:56
114Lionel Mothion (Fra) Ain0:31:22
115Hamza Dallagi (Tun) Bolivia0:32:23
116Marco Marino (Ita) Bolivia0:33:00
117David Tschan (Swi) Zurich RMVZOL0:33:06
118Salih Yerli (Tur) Turkey0:33:33
119Nick Zuidewind (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:34:01
120Jerome Theis (Lux) Luxembourg0:35:25
121Julien Colin (Fra) Ain0:35:46
122Gaël Suter (Swi) Suisse Romande0:35:55
123Janko Benger (Cro) Croatia0:38:12
124Marco Zäch (Swi) Vaud-Lucerne0:38:32
125Dilan Aar Vd (Ned) Hollande-Nord-Sinnigebouw0:38:42
126Dion Jimmy Hansen (Den) Team RCR Odense Junior0:38:47
127Stephan Weder (Swi) Suisse Orientale0:38:59
128Michael Kolar (Svk) Slovakia0:39:58
129Metty Bentz (Lux) Luxembourg0:42:02
130Benjamin Swedberg (USA) United States Of America0:43:42
131Burak Gül (Tur) Turkey0:44:29

Teams classification
1Switzerland14:45:24
2Centre Mondial du cyclisme
3Kazakhstan0:03:12
4Denmark0:04:29
5Team RCR Odense Junior0:04:45
6Haute-Savoie0:05:44
7United States Of America0:06:05
8South Africa0:07:18
9Suisse Romande0:08:21
10Centre formation Roche/Yon0:08:40
11Suisse Nord-Ouest0:08:42
12Canada0:09:01
13Ain0:09:22
14Suisse Orientale0:09:39
15Hollande-Nord-Sinnigebouw
16Hollande-Sud-Est0:11:46
17Bolivia0:12:31
18Zurich RMVZOL0:13:45
19Tessin0:16:55
20Vaud-Lucerne0:20:09
21Luxembourg0:23:49
22Slovakia0:26:10
23Turkey0:32:32
24Croatia1:01:13

Latest on Cyclingnews