Skip to main content

Saeidtanha wins the stage by nine seconds

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team3:15:57
2Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team0:00:09
3Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:00:11
4Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:09
5Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team0:01:10
6Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team
7Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team
8Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
9Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team
10Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team
11Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club
12Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team
13Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team
14Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club
15Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
16Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta
17Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia
18Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
19Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta
20Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
21Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team
22Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
23Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
24Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia
25Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
26Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia
27Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team
28Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
29Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung
30Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
31Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
32Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team
33Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
34Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta
35Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice
36Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
37Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
38Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia
39Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice
40Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team
41Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club
42Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
43Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
44Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team
45Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice
46Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team
47Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
48Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
49Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut
50Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung
51Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut
52Parno (Ina) Customs Cycling Club
53Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team
54Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
55Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
56Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut
57Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
58Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
59Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
60Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team
61Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team
62Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice
63Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut
64Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team
65Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team
66Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta
67Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia
68Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta
69Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team
70Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut
71Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:02:13
72Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:02:18
DNFRonnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
DNFRonnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team

Sprint 1 - Sukoharjo, 82.2km, 172m
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team5pts
2Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team3
3Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club2
4Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta1

Best Indonesian
#Rider Name (Country) TeamResult
1Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club3:16:08
2Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:00:58
3Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:00:59
4Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club
5Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club
6Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
7Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta
8Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia
9Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
10Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Azad University Iran Pro Team9:50:11
2Plan B Racing Team0:00:09
3Customs Cycling Club0:00:11
4D.I. Jogjakarta0:01:09
5Malaysian National Cycling Team0:01:10
6Japan National Team
7United Bike Kencana Kota Malang
8Araya Indonesia
9Bintang Kranggan Cycling Club
10Putra Perjuangan Kota Bandung
11Philippine Lpgma Cycling Team
12Tabriz Petrochemical Team
13Poligon Sweet Nice
14Dodol Picnic Garut
15Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team

General classification after stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team14:38:06
2Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:00:10
3Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team0:03:03
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:03:10
5Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
6Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team0:03:34
7Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team0:10:19
8Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team0:10:54
9Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team0:11:46
10Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice0:11:47
11Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:11:58
12Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:13:43
13Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:13:45
14Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:14:03
15Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:14:07
16Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:14:08
17Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team0:15:14
18Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team0:15:21
19Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team0:15:33
20Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team0:15:34
21Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team0:15:39
22Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team0:15:45
23Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team0:15:48
24Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta0:15:51
25Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:15:55
26Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:16:04
27Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
28Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:16:06
29Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:16:11
30Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:16:16
31Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:16:17
32Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut
33Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:16:19
34Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
35Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:16:22
36Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
37Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:16:26
38Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:16:27
39Parno (Ina) Customs Cycling Club0:16:30
40Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:16:33
41Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
42Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:16:45
43Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:17:01
44Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:17:22
45Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team0:17:31
46Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut0:19:52
47Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:19:53
48Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:21:29
49Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia0:23:47
50Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:24:21
51Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice0:25:11
52Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:25:15
53Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:25:18
54Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:25:23
55Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:25:32
56Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:25:40
57Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:25:41
58Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:25:46
59Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:25:47
60Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:26:59
61Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:27:25
62Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice0:27:31
63Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team0:27:50
64Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:29:28
65Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team0:30:53
66Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:30:58
67Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung0:31:04
68Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:37:43
69Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team
70Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:39:10
71Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:42:36
72Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team0:55:04

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team13pts
2Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team6
3Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team5
4Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team5
5Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang5
6Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
7Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
8Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team3
9Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club3
10Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta3
11Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club2
12Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice1

Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team20pts
2Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team20
3Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team15
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team9
5Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team6
6Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team5
7Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
8Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta3
9Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung2
10Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club1

Best Indonesian classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice14:49:53
2Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:58
3Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:02:16
4Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:02:20
5Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:02:21
6Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta0:04:04
7Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:04:08
8Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:04:17
9Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
10Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:04:19
11Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:04:29
12Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:04:30
13Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut
14Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:04:32
15Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
16Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:04:35
17Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:04:39
18Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:40
19Parno (Ina) Customs Cycling Club0:04:43
20Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:46
21Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
22Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:05:14
23Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:05:35
24Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut0:08:05
25Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:08:06
26Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:09:42
27Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia0:12:00
28Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:12:34
29Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:28
30Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:31
31Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:13:36
32Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:45
33Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:13:59
34Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:14:00
35Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:15:12
36Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:15:38
37Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:19:11
38Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung0:19:17
39Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:25:56
40Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team
41Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:27:23

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team43:28:19
2Azad University Iran Pro Team0:21:31
3Plan B Racing Team0:35:43
4D.I. Jogjakarta0:36:56
5Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:37:05
6Customs Cycling Club0:38:33
7Japan National Team0:38:44
8Araya Indonesia0:39:23
9Putra Perjuangan Kota Bandung0:41:11
10Bintang Kranggan Cycling Club0:41:34
11Dodol Picnic Garut0:41:39
12Poligon Sweet Nice0:46:18
13United Bike Kencana Kota Malang0:57:42
14Philippine Lpgma Cycling Team1:00:04
15Malaysian National Cycling Team1:01:25

Latest on Cyclingnews