Goesinnen solos to victory

Floris Goesinnen (Drapac) soloed to victory in the longest stage of the Tour de Taiwan, 182.7km from Hsinchu City to Sun Moon Lake. The Australian finished 42 seconds clear of the peloton, led in by Kam Po Wong (Hong Kong).

Swipe to scroll horizontally
Full Results
1Floris Goesinnen (Ned) Drapac4:35:30
2Kam Po Wong (HKg) Hong Kong0:00:42
3Takeaki Ayabe (Jpn) JapanRow 2 - Cell 2
4Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical TeamRow 3 - Cell 2
5Adam Semple (Aus) DrapacRow 4 - Cell 2
6Miyataka Shimizu (Jpn) JapanRow 5 - Cell 2
7Roger Beuchat (Swi) Champion SystemRow 6 - Cell 2
8Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealthRow 7 - Cell 2
9Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing TeamRow 8 - Cell 2
10Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida TaiwanRow 9 - Cell 2
11Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing TeamRow 10 - Cell 2
12Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - NippoRow 11 - Cell 2
13David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling TeamRow 12 - Cell 2
14Chan Jae Jang (Kor) KoreaRow 13 - Cell 2
15Chi Ho Yuen (HKg) Hong KongRow 14 - Cell 2
16Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical TeamRow 15 - Cell 2
17Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - NippoRow 16 - Cell 2
18Adam Phelan (Aus) DrapacRow 17 - Cell 2
19Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling TeamRow 18 - Cell 2
20Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida TaiwanRow 19 - Cell 2
21Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling TeamRow 20 - Cell 2
22Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling TeamRow 21 - Cell 2
23Rhys Pollock (Aus) DrapacRow 22 - Cell 2
24Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling TeamRow 23 - Cell 2
25Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealthRow 24 - Cell 2
26Tom Southam (GBr) Rapha Condor - SharpRow 25 - Cell 2
27Peng Da Jiao (Chn) Max Success SportsRow 26 - Cell 2
28Kin San Wu (HKg) Champion SystemRow 27 - Cell 2
29Ying Hon Yeung (HKg) Hong KongRow 28 - Cell 2
30Lachlan Norris (Aus) DrapacRow 29 - Cell 2
31Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing TeamRow 30 - Cell 2
32Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical TeamRow 31 - Cell 2
33Hayato Yoshida (Jpn) JapanRow 32 - Cell 2
34Kyung Gu Jang (Kor) KoreaRow 33 - Cell 2
35Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing TeamRow 34 - Cell 2
36Kenji Itami (Jpn) JapanRow 35 - Cell 2
37Chun Hing Chan (HKg) Hong KongRow 36 - Cell 2
38Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - NippoRow 37 - Cell 2
39Hyosuk Gong (Kor) KoreaRow 38 - Cell 2
40Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing TeamRow 39 - Cell 2
41Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:00:55
42En Huang (Chn) Max Success Sports0:01:27
43Hui Zhang (Chn) Max Success SportsRow 42 - Cell 2
44Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) MalaysiaRow 43 - Cell 2
45Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling TeamRow 44 - Cell 2
46Vries, De Harm (Ned) NetherlandsRow 45 - Cell 2
47Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing TeamRow 46 - Cell 2
48Yat Wai Chan (HKg) Hong KongRow 47 - Cell 2
49Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp0:01:35
50Taiji Nishitani (Jpn) JapanRow 49 - Cell 2
51Sea Keong Loh (Mas) Malaysia0:01:37
52Sung Baek Park (Kor) Korea0:01:47
53Wai Man Chau (HKg) Champion SystemRow 52 - Cell 2
54Amir Rusli (Mas) Drapac0:02:14
55Mohd Faris Abdul Razak (Mas) MalaysiaRow 54 - Cell 2
56Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:02:31
57Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:04:12
58Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:04:27
59Eun Seong Jeong (Kor) KoreaRow 58 - Cell 2
60Kun Jiang (Chn) Max Success Sports0:04:36
61Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:04:41
62Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:05:25
63Burger Leon (Ned) Netherlands0:07:12
64Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:09:27
65Springintveld Joost (Ned) Netherlands0:10:16
66Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida TaiwanRow 65 - Cell 2
67Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team0:10:39
68Sai Fei Xue (Chn) Max Success SportsRow 67 - Cell 2
69Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - SharpRow 68 - Cell 2
70Dean Downing (GBr) Rapha Condor - SharpRow 69 - Cell 2
71Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:13:16
72Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:14:30
73Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:14:37
74Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet NiceRow 73 - Cell 2
75James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp0:15:04
76Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet NiceRow 75 - Cell 2
77Wel Van Ruud (Ned) NetherlandsRow 76 - Cell 2
78Suhardi Hassan (Mas) MalaysiaRow 77 - Cell 2
79Jaan Kirsipuu (Est) Champion SystemRow 78 - Cell 2
80Vriend Rudy (Ned) NetherlandsRow 79 - Cell 2
81Siu Wah Ko (HKg) Hong KongRow 80 - Cell 2
82Mart Ojavee (Est) Champion SystemRow 81 - Cell 2
83Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealthRow 82 - Cell 2
84Shinichi Fukushima (Jpn) JapanRow 83 - Cell 2
85Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet NiceRow 84 - Cell 2
86Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:16:55
87Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:26:26
88Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:28:41
89Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team0:28:43
90Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:32:04
91Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling TeamRow 90 - Cell 2
92Shu-Ming Liu (Tpe) Exustar Cycling TeamRow 91 - Cell 2
93Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:33:11
DNFChun-Liang Pan (Tpe) Action Cycling TeamRow 93 - Cell 2
DNFMasaaki Kukuchi (Jpn) d'Angelo & Antenucci - NippoRow 94 - Cell 2
DNFMohd Zamri Saleh (Mas) MalaysiaRow 95 - Cell 2
DNFJimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet NiceRow 96 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1 - Chulian Primary School, 20.9km
1Chan Jae Jang (Kor) Korea5pts
2Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team3Row 1 - Cell 3
3Mart Ojavee (Est) Champion System2Row 2 - Cell 3
4Jaan Kirsipuu (Est) Champion System1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2 - Douhan Primary School, 42.8km
1Roger Beuchat (Swi) Champion System5pts
2Lachlan Norris (Aus) Drapac3Row 1 - Cell 3
3Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth2Row 2 - Cell 3
4Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 3 - Shihtan Jr. High, 64.5km
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team5pts
2Roger Beuchat (Swi) Champion System3Row 1 - Cell 3
3Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team2Row 2 - Cell 3
4Lachlan Norris (Aus) Drapac1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1 - Route 3 146k (Cat. 2) 95.6km
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team6pts
2Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team4Row 1 - Cell 3
3Lachlan Norris (Aus) Drapac2Row 2 - Cell 3
4Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 2 - Route 21 (Cat. 1) 128.6km
1Kam Po Wong (HKg) Hong Kong8pts
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team6Row 1 - Cell 3
3Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team5Row 2 - Cell 3
4Hyosuk Gong (Kor) Korea3Row 3 - Cell 3
5Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong2Row 4 - Cell 3
6Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports1Row 5 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
1Drapac13:47:54
2Japan0:00:42
3Hong KongRow 2 - Cell 2
4Shimano Racing TeamRow 3 - Cell 2
5Tabriz Petrochemical TeamRow 4 - Cell 2
6Giant Kenda Cycling TeamRow 5 - Cell 2
7d'Angelo & Antenucci - NippoRow 6 - Cell 2
8KoreaRow 7 - Cell 2
9Champion System0:01:47
10Max Success Sports0:02:12
11Team Senter-Merida Taiwan0:02:31
12Malaysia0:03:54
13Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:04:27
14Action Cycling Team0:06:23
15Rapha Condor - Sharp0:11:32
16Netherlands0:17:31
17Polygon Sweet Nice0:43:21
18Exustar Cycling Team1:13:23
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 4
1Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team11:32:00
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:00:09
3David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team0:00:19
4Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:00:45
5Rhys Pollock (Aus) Drapac0:01:07
6Adam Phelan (Aus) Drapac0:01:24
7Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team0:01:27
8Lachlan Norris (Aus) Drapac0:01:28
9Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:01:29
10Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team0:01:31
11Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:01:34
12Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:01:35
13Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team0:01:37
14Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling TeamRow 13 - Cell 2
15Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - NippoRow 14 - Cell 2
16Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:01:38
17Kyung Gu Jang (Kor) KoreaRow 16 - Cell 2
18Kin San Wu (HKg) Champion SystemRow 17 - Cell 2
19Hayato Yoshida (Jpn) JapanRow 18 - Cell 2
20Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong0:01:39
21Hyosuk Gong (Kor) Korea0:01:40
22Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports0:01:43
23Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:02:11
24Chan Jae Jang (Kor) Korea0:02:12
25Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:02:14
26Takeaki Ayabe (Jpn) Japan0:02:16
27Kam Po Wong (HKg) Hong Kong0:02:17
28Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling TeamRow 27 - Cell 2
29Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing TeamRow 28 - Cell 2
30Adam Semple (Aus) Drapac0:02:19
31Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong0:02:20
32Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing TeamRow 31 - Cell 2
33Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:02:21
34Kenji Itami (Jpn) Japan0:02:23
35Miyataka Shimizu (Jpn) Japan0:02:25
36Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong0:02:26
37Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:02:29
38Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team0:02:59
39Vries, De Harm (Ned) Netherlands0:03:01
40Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team0:03:06
41Taiji Nishitani (Jpn) Japan0:03:07
42Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp0:03:08
43En Huang (Chn) Max Success Sports0:03:11
44Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) MalaysiaRow 43 - Cell 2
45Wai Man Chau (HKg) Champion System0:03:51
46Sung Baek Park (Kor) Korea0:03:57
47Amir Rusli (Mas) Drapac0:03:59
48Sea Keong Loh (Mas) Malaysia0:04:07
49Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:05:08
50Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:05:55
51Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:06:17
52Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:07:05
53Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team0:07:55
54Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong0:08:47
55Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp0:08:53
56Burger Leon (Ned) Netherlands0:08:54
57Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia0:09:39
58Eun Seong Jeong (Kor) Korea0:10:53
59Hui Zhang (Chn) Max Success Sports0:10:57
60Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:11:35
61Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:11:53
62Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp0:12:17
63Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team0:12:29
64Kun Jiang (Chn) Max Success Sports0:14:50
65Mart Ojavee (Est) Champion System0:15:40
66Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:15:54
67Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team0:16:08
68Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp0:16:17
69Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:16:54
70Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:18:01
71Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:18:31
72Springintveld Joost (Ned) Netherlands0:19:41
73Roger Beuchat (Swi) Champion System0:20:53
74Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:22:13
75Wel Van Ruud (Ned) Netherlands0:22:20
76Jaan Kirsipuu (Est) Champion System0:23:04
77Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:24:13
78Sai Fei Xue (Chn) Max Success SportsRow 77 - Cell 2
79Vriend Rudy (Ned) Netherlands0:24:28
80James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp0:25:40
81Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:28:01
82Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:28:43
83Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice0:30:08
84Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong0:30:25
85Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:34:21
86Shinichi Fukushima (Jpn) Japan0:35:12
87Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice0:35:27
88Suhardi Hassan (Mas) Malaysia0:36:19
89Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team0:38:04
90Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:39:02
91Shu-Ming Liu (Tpe) Exustar Cycling Team0:40:37
92Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:45:03
93Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team0:48:13
Swipe to scroll horizontally
Points classification
1Mart Ojavee (Est) Champion System17pts
2Chan Jae Jang (Kor) Korea16Row 1 - Cell 3
3Rhys Pollock (Aus) Drapac11Row 2 - Cell 3
4Lachlan Norris (Aus) Drapac9Row 3 - Cell 3
5Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team8Row 4 - Cell 3
6Roger Beuchat (Swi) Champion System8Row 5 - Cell 3
7Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team6Row 6 - Cell 3
8David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team5Row 7 - Cell 3
9Wai Man Chau (HKg) Champion System5Row 8 - Cell 3
10Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice5Row 9 - Cell 3
11Vriend Rudy (Ned) Netherlands5Row 10 - Cell 3
12Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team4Row 11 - Cell 3
13Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team3Row 12 - Cell 3
14Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo3Row 13 - Cell 3
15Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team3Row 14 - Cell 3
16Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team2Row 15 - Cell 3
17Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth2Row 16 - Cell 3
18Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp2Row 17 - Cell 3
19Jaan Kirsipuu (Est) Champion System2Row 18 - Cell 3
20Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team1Row 19 - Cell 3
21Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth1Row 20 - Cell 3
22Kun Jiang (Chn) Max Success Sports1Row 21 - Cell 3
23Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team1Row 22 - Cell 3
24Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports1Row 23 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team21pts
2Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team11Row 1 - Cell 3
3Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team11Row 2 - Cell 3
4Kam Po Wong (HKg) Hong Kong8Row 3 - Cell 3
5Rhys Pollock (Aus) Drapac8Row 4 - Cell 3
6Kyung Gu Jang (Kor) Korea6Row 5 - Cell 3
7Mart Ojavee (Est) Champion System6Row 6 - Cell 3
8Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team4Row 7 - Cell 3
9Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice4Row 8 - Cell 3
10Lachlan Norris (Aus) Drapac4Row 9 - Cell 3
11Hyosuk Gong (Kor) Korea3Row 10 - Cell 3
12Jaan Kirsipuu (Est) Champion System3Row 11 - Cell 3
13David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team2Row 12 - Cell 3
14Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong2Row 13 - Cell 3
15Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo2Row 14 - Cell 3
16Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong1Row 15 - Cell 3
17Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team1Row 16 - Cell 3
18Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team1Row 17 - Cell 3
19Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports1Row 18 - Cell 3
20Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp1Row 19 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
1Tabriz Petrochemical Team34:38:10
2Drapac0:00:40
3Giant Kenda Cycling Team0:02:01
4d'Angelo & Antenucci - Nippo0:02:22
5Shimano Racing Team0:02:25
6Korea0:03:13
7Japan0:03:58
8Hong Kong0:04:06
9Champion System0:04:14
10Max Success Sports0:05:38
11Team Senter-Merida Taiwan0:06:37
12Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:06:45
13Action Cycling Team0:10:18
14Malaysia0:13:00
15Rapha Condor - Sharp0:16:35
16Netherlands0:26:22
17Polygon Sweet Nice1:17:38
18Exustar Cycling Team1:30:07

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1