Skip to main content

Aleksiev wins opening stage of Tour de Serbie

Stage 1: Nis -

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Aleksandar Aleksiev (Bul) Bulgaria National Team1:17:20
2Sondre Man Hurum (Nor) Oneco Cycling Team
3Artyom Yakharov (Kaz) Track Team ASTANA
4Simone Campaguard (Ita) Team NIPPO - De Rossa
5Josip Rumac (Cro) Croatia National Team
6Stefan Stefanovic (Srb) Regionalni tim FESTINA
7Gokhan Hasta (Tur) Brisaspor Turkey
8Damian Walczak (Pol) BDC-Marcpol Team
9Adrian Banaszek (Pol) BDC-Marcpol Team
10Marko Stankovic (Srb) CCN - Metalac
11Piotr Kirpsza (Pol) BDC-Marcpol Team
12Josef Manousek (Cze) Bauknecht-Author
13Robert Jan Mal (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
14Jon Einar Bergsland (Nor) Oneco Cycling Team
15Charalampos Kastrantas (Gre) Kastro Team
16Mirac Kal (Tur) Turkey National Team
17Kevin Snijder (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
18Krisztion Lovassy (Hun) Utensilnord Ora24.eu
19Stanimir Cholakov (Bul) HEMUS 1896 Troyan
20Roy Goldseint (Isr) Velo Club Israel
21Marko Danilovic (Srb) Serbia National Team
22Jovan Zekavica (Srb) Serbia National Team
23Julien Liponne (Fra) Reine Blanche Rhone-Alpes
24Dejan Maric (Srb) Serbia National Team
25Pavel Gatskin (Kaz) Track Team ASTANA
26Lars Horring (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
27Goran Antonijevic (Srb) Regionalni tim FESTINA
28Milos Borisavljevic (Srb) Serbia National Team
29Konstantinos Efstathioy (Gre) Kastro Team
30Tal Gaboy (Isr) Velo Club Israel
31Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin-Trek
32Pavlin Balinski (Bul) HEMUS 1896 Troyan
33Matvey Zubov (Rus) Itera-Katusha
34Michael Alborn (Swi) CCN - Metalac
35Marko Polumirac (Srb) CCN - Metalac
36Nemanja Ambruš (Srb) Regionalni tim FESTINA
37Frantisek Padour (Cze) Bauknecht-Author
38Ionnis Iliadis (Gre) Kastro Team
39Jakub Foltyn (Pol) BDC-Marcpol Team
40Evgeni Gerganov (Bul) Bulgaria National Team
41Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Trek
42Chrstophe Menini (Fra) Reine Blanche Rhone-Alpes
43Marco Mathis (Ger) German National Team
44Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team
45Nikolay Mihaylov (Bul) Bulgaria National Team
46Rasim Reis (Tur) Turkey National Team
47Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisaspor Turkey
48Sergio Carrasco (Spa) Tusnad Cycling Team
49Sergey Nikolaev (Rus) Itera-Katusha
50Abel Kenyeres (Hun) Utensilnord Ora24.eu
51Panasitis Kapampinakis (Gre) Kastro Team
52Juraj Ugrinic (Cro) Croatia National Team
53Sergio Cioban (Mda) Tusnad Cycling Team
54Nebojsa Jovanovic (Srb) Regionalni tim KRAGUJEVAC
55Ivan Stevic (Srb) Tusnad Cycling Team
56Boen de Joris (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
57Nikita Panassenko (Kaz) Track Team ASTANA
58Christopher Muche (Ger) German National Team
59Niklas AAKvik (Nor) Oneco Cycling Team
60Michael Kolar (Svk) Dukla Trencin-Trek
61Ben Einhorn (Isr) Velo Club Israel
62Caroleouard Novak (Rou) Tusnad Cycling Team
63Magnus Borresen (Nor) Oneco Cycling Team
64Maximilian Bormann (Ger) LKT Team Brandenburg
65Piene Moncorge (Fra) Reine Blanche Rhone-Alpes
66Dias Omiryakov (Kaz) Track Team ASTANA
67Robert Gaineyev (Kaz) Track Team ASTANA
68Joris Blokken (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
69Viktor Shmalko (Rus) Itera-Katusha
70Maxim Razumov (Rus) Itera-Katusha
71Oleg Berdos (Rou) Tusnad Cycling Team
72Pavel Potocki (Cro) Croatia National Team
73Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Trek
74Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor Turkey
75Dor Dvrvi (Isr) Velo Club Israel
76Leonardo Pinizzotto (Ita) Team NIPPO - De Rossa
77Mert Mutlu (Tur) Brisaspor Turkey
78Jaroslaw Kowalczyk (Pol) BDC-Marcpol Team
79Iliyan Kolev (Bul) HEMUS 1896 Troyan
80Evgeny Zverkov (Rus) Itera-Katusha
81Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin-Trek
82Dejan Vidakovic (Srb) Regionalni tim FESTINA
83Ahmet Akdilek (Tur) Turkey National Team
84Ahmet Orken (Tur) Turkey National Team
85Stefan Petrovski (Mkd) HEMUS 1896 Troyan
86Jaume Pous Rovira (Spa) HEMUS 1896 Troyan
87Oleg Sergeev (Isr) Velo Club Israel
88Oystein Stake Laengen (Nor) Oneco Cycling Team
89Serkan Balkan (Tur) Brisaspor Turkey
90Fortunato Baliani (Ita) Team NIPPO - De Rossa
91Mauro Richeze (Arg) Team NIPPO - De Rossa
92Ezequiec Richeze (Arg) Team NIPPO - De Rossa
93Henning Bommel (Ger) German National Team
94Zsolt Der (Hun) Utensilnord Ora24.eu
95Milos Stojanovic (Srb) CCN - Metalac
96Antti Sizko (Fin) CCN - Metalac
97Nikola Kozomara (Srb) Regionalni tim KRAGUJEVAC
98Tomas Danacik (Cze) Bauknecht-Author
99David Dvorsky (Cze) Bauknecht-Author
100Jiri Polnicky (Cze) Bauknecht-Author
101Felix Donath (Ger) LKT Team Brandenburg
102Theo Reinhardt (Ger) German National Team
103Pascal Ackermann (Ger) German National Team
104Maximilian Stier (Ger) LKT Team Brandenburg
105Mateo Frankovic (Cro) Croatia National Team
106Stefan Hristov (Bul) Bulgaria National Team
107Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg
108Sebastian Deckert (Ger) LKT Team Brandenburg
109Peter Kusytor (Hun) Utensilnord Ora24.eu
110Goran Smelcerovic (Srb) Regionalni tim KRAGUJEVAC
111Ali Riza Tanriverdi (Tur) Turkey National Team
112Konstantinos Papoutsas (Gre) Kastro Team
113Oto Golubovic (Srb) Regionalni tim KRAGUJEVAC
114Esad Hasanovic (Srb) Regionalni tim KRAGUJEVAC
115Ugo Ferrari (Fra) Reine Blanche Rhone-Alpes
116Eric Wagon (Fra) Reine Blanche Rhone-Alpes
117Momchil Robov (Bul) Bulgaria National Team
118Dario Marton (Srb) Regionalni tim FESTINA
119Peter Palotai (Hun) Utensilnord Ora24.eu

Latest on Cyclingnews