Skip to main content

D'Angelo claims final sprint

Image 1 of 2

The Tour de Serbie final podium.

The Tour de Serbie final podium.
(Image credit: Tour de Serbie)
Image 2 of 2

Davide D’Angelo (CDC - Cavaliere) is metres away from winning the final stage.

Davide D’Angelo (CDC - Cavaliere) is metres away from winning the final stage.
(Image credit: Tour de Serbie)

Full results
1Luca Ascani (Ita) CDC Cavaliere25:59:44
2Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj0:00:46
3Esad Hasanovic (Srb) Partizan Srbija0:00:29
4Aurelien Ribet (Fra) Aix En Provence0:00:53
5Javier Quesada Chacon (Spa) Heraklion Kastro- Murcia0:00:59
6Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha
7Yauhen Sobal (Blr) Partizan Srbija0:02:06
8Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team0:01:41
9Davide D'Angelo (Ita) CDC Cavaliere0:03:47
10Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 Vivelo0:04:38
11Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha
12Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazahstan National Team0:04:43
13Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj0:05:56
14Kevin Pauwels (Bel) Telenet Fidea0:05:58
15Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 Vivelo0:06:03
16Davide Torosantucci (Ita) CDC Cavaliere0:06:08
17Zdenek Stybar (Cze) Telenet Fidea0:06:37
18Nazar Jumabekov (Kaz) Kazahstan National Team
19Ivan Jimenez Martinez (Spa) Heraklion Kastro- Murcia0:07:06
20Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazahstan National Team0:07:07
21Zsolt Der (Srb) Partizan Srbija0:07:19
22Petr Dlask (Cze) Telenet Fidea0:07:27
23Stefan Shafer (Ger) LKT-Team Branderburg0:09:14
24Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea0:09:29
25Alexander Mironov (Rus) Itera - Katusha0:09:54
26Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha0:09:56
27Danilo Andrenacci (Ita) CDC Cavaliere0:09:57
28Ivan Stevic (Srb) Partizan Srbija0:10:16
29Patrik Tybor (Svk) Slovakia National Team0:10:17
30Khakharman Merey (Kaz) Kazahstan National Team0:10:24
31Deni Banicek (Cro) Loborika0:10:42
32Romain Ramier (Fra) Aix En Provence0:12:27
33Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Heraklion Kastro- Murcia0:12:29
34Sergey Kuzmin (Kaz) Kazahstan National Team0:12:56
35Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:13:36
36Alexander Porsev (Rus) Itera - Katusha0:13:48
37Georges Lestage (Fra) Aix En Provence0:14:08
38Stefan Poll (Aut) Arbo Ktm Gebruder Weiss
39Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896 Vivelo
40Nebojsa Jovanovic (Srb) Serbian National Team
41Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 Vivelo0:18:45
42Thomas Lebas (Fra) Aix En Provence0:21:14
43Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj0:21:15
44Arjen Ten Dam (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:22:23
45Goran Smelcerovic (Srb) Festina - Mladi RT
46Mathieu Converset (Fra) Aix En Provence0:22:29
47Roman Bronis (Svk) Slovakia National Team0:22:56
48Eric Pidun (Ger) LKT-Team Branderburg0:23:25
49Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazahstan National Team0:23:27
50Nicolae Juganaru (Rom) Dinamo Scorseze0:23:28
51Dragan Spasic (Srb) Serbian National Team
52Robert Gassmayr (Aut) Arbo Ktm Gebruder Weiss
53Rob Peeters (Bel) Telenet Fidea0:23:34
54Christian Pavitschitz (Aut) Arbo Ktm Gebruder Weiss0:25:05
55Tino Meier (Ger) LKT-Team Branderburg0:28:12
56Dean Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:28:22
57Mitchel Huendens (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:29:16
58Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:30:27
59Henning Bommel (Ger) LKT-Team Branderburg0:31:25
60Polychronis Tzottzakis (Gre) Heraklion Kastro- Murcia0:32:15
61Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 Vivelo
62Robert Bartko (Ger) LKT-Team Branderburg0:32:32
63Bart Wellenes (Bel) Telenet Fidea0:33:32
64Gabor Kasa (Srb) Serbian National Team0:35:42
65Rick Fransen (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:39:13
66Nikola Kozomara (Srb) Partizan Srbija0:39:31
67Alexandru Niculae Ciocan (Rom) Dinamo Scorseze0:39:36
68Marko Stankovic (Srb) Serbian National Team
69Silvano Valcic (Cro) Loborika0:39:54
70Jovan Zekavica (Srb) Partizan Srbija0:40:33
71Philipp Gromer (Aut) Arbo Ktm Gebruder Weiss0:40:48
72Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 Vivelo0:41:05
73Robert Nagy (Svk) Slovakia National Team0:41:20
74Jovan Rajkovic (Srb) Serbian National Team0:41:59
75Jan Sypeki (Svk) Slovakia National Team0:44:26
76Marcel Ternovsek (Slo) Perutnina Ptuj0:44:34
77Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion Kastro- Murcia0:46:46
78Georgios Bouglas (Gre) Heraklion Kastro- Murcia
79Predrag Prokic (Srb) Serbian National Team0:48:03
80Csicsaky Tamas (Rom) Dinamo Scorseze0:49:34
81Milanko Petrovic (Srb) Festina - Mladi RT0:49:45
82Brum Imming (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:55:58
83Martijn Stoop (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:59:05
84Alexandar Dukic (Srb) Festina - Mladi RT0:59:42
85Philip Schinagl (Aut) Arbo Ktm Gebruder Weiss1:16:25

Latest on Cyclingnews