Skip to main content

Thömel wins the final stage at Normandie

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost3:08:07
2Maxime Lemontagner (Fra) Roubaix Lille Métropole
3Nick Vanderlijke (Ned) Rabobank Development Team
4Julien Duval (Fra) Roubaix Lille Métropole
5Patrick Clausen (Den) Team Cult Energy
6Eugenio Alafaci (Ita) Leopard Trek CT
7Gerry Druyts (Bel) EFC Omega Pharma - Quick Step
8Daniel Klemme (Ger) Leopard Trek CT
9Tony Hurel (Fra) Team Europcar
10Fabio Silvestre (Por) Leopard Trek CT
11Sergey Nikolaev (Rus) Itera Katusha
12Alexandre Blain (Fra) Team Raleigh
13Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93
14Alo Jakin (Est) V.C. Rouen 76
15Silvan Dillier (Swi) BMC Development Team
16Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise
17Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
18Christopher Desouza (Fra) USSA Pavilly Barentin
19Jesper Hansen (Den) Team Cult Energy
20Piero Baffi (Ita) Leopard Trek CT
21Renaud Dion (Fra) Bretagne - Seche Environnement
22Ignazio Moser (Ita) BMC Development Team
23Aaron Buggle (Irl) Rapha Condor JLT
24Christer Jensen (Nor) Joker Merida
25Jacob Fiedler (Ger) Team NSP - Ghost
26Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4you - Unaas Cyclingng
27Tim Kerkhof (Ned) EFC Omega Pharma - Quick Step
28Erwan Brenterch (Fra) V.C. Rouen 76
29Jérémy Morel (Fra) V.C. Rouen 76
30Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Seche Environnement
31Michael-Valgren Andersen (Ned) Team Cult Energy
32Rick Zabel (Ger) Rabobank Development Team
33Luke Grivell-Mellor (GBr) Rapha Condor JLT
34Michael Olsson (Swe) Team People4you - Unaas Cycling
35Magnus Nielsen (Den) Team Cult Energy
36Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93
37Kristian House (GBr) Rapha Condor JLT
38Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin
39Edward Laverack (GBr) Rapha Condor JLT
40Ivar Slik (Ned) Rabobank Development Team
41Dylan Vanbaarle (Ned) Rabobank Development Team
42Igor Frolov (Rus) Itera Katusha
43Kasper Klostergaard (Den) Concordia Forsikring - Riwal
44Robert Polder (Swe) Team People4you - Unaas Cycling
45Olivier Poppe (Bel) Verandas Willems
46Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke - Shanks
47Vmaxim Razumo (Rus) Itera Katusha
48Benoît Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
49René Hooghiemster (Ned) Team NSP - Ghost
50Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke - Shanks
51Dimitri Leboulch (Fra) Big Mat - Auber 93
52Vegard Breen (Nor) Joker Merida
53David Boutville (Fra) V.C. Rouen 76
54Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin
55Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha
56Reidar Borgersen (Nor) Joker Merida
57Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
58Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke - Shanks
59Martin Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal
60Thomas Scully (NZl) Team Raleigh
61Cyril Patoux (Fra) Roubaix Lille Métropole
62Stefan Kung (Swi) BMC Development Team
63Markus Fothen (Ger) Team NSP - Ghost
64Jakub Novak (Cze) BMC Development Team
65Stian Remme (Nor) Joker Merida
66Jeroen Hoorne (Bel) V.C. Rouen 76
67Franck Bouyer (Fra) Team Europcar
68Mikkel Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal
69Sondre-Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
70Vegard Stakelaengen (Nor) Bretagne - Seche Environnement
71Léo Menville (Fra) Team NSP - Ghost
72Niels Vandyck (Bel) Verandas Willems
73Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) Vendée U - PDL
74Romain Guillemois (Fra) Vendée U - PDL
75Troels Vinther (Den) Team Cult Energy
76Pit Schlechter (Lux) Leopard Trek CT
77Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93
78Maxime Renault (Fra) Sojasun Espoir ACNC
79Roman Semyonov (Kaz) C.T. Astana
80Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke - Shanks
81Floris Smeyers (Bel) Verandas Willems
82Jérémy Cornu (Fra) Vendée U - PDL
83Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
84Franz Krainer (Fra) Vendée U - PDL
85Julien Morice (Fra) Vendée U - PDL
86Kilya Davideno (Kaz) C.T. Astana
87Loïc Vliegen (Bel) BMC Development Team
88James McLaughlin (GBr) Sojasun Espoir ACNC
89Marco Minnaard (Ned) Rabobank Development Team
90Christopher Stevenson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal
91Marco Benfatto (Ita) C.T. Astana
92Josh Atkins (NZl) EFC Omega Pharma - Quick Step0:00:37
93Anthony Charteau (Fra) Team Europcar
94Sebastien Forke (Ger) Team NSP - Ghost0:01:45
95Zhandos Bizhigitov (Kaz) C.T. Astana0:02:09
96Tilegen Maidos (Kaz) C.T. Astana
97Richard Lang (Aus) Team Raleigh0:04:36
98Eric Berthou (Fra) Team Raleigh
99Michael Cuming (GBr) Rapha Condor JLT0:04:43
100Gert Lodewijks (Bel) Verandas Willems0:04:50
101Abdraimzhan Ishanov (Kaz) C.T. Astana
102Lachlan Norris (Aus) Team Raleigh0:06:52
103Mark Christian (GBr) Team Raleigh
104Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems0:07:23
105Cédric Delaplace (Fra) Sojasun Espoir ACNC0:08:27
106Lars Anderson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal

Intermediate sprints - 26km Ranes
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandre Blain (Fra) Team Raleigh5pts
2Dylan Vanbaarle (Ned) Rabobank Development Team3
3Silvan Dillier (Swi) BMC Development Team2
4Julien Duval (Fra) Roubaix Lille Métropole1

Intermediate sprints - 110.5km Evrecy
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Charteau (Fra) Team Europcar5pts
2Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin3
3Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha2
4Michael-Valgren Andersen (Ned) Team Cult Energy1

KoM - 44.5km Putanges
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin5pts
2Jérémy Cornu (Fra) Vendée U - PDL3
3Jesper Hansen (Den) Team Cult Energy2
4Michael Olsson (Swe) Team People4you - Unaas Cycling1

KoM - 90km Le Plessis Grimoult
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Charteau (Fra) Team Europcar5pts
2Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha3
3Michael-Valgren Andersen (Ned) Team Cult Energy2
4Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin1

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost25pts
2Maxime Lemontagner (Fra) Roubaix Lille Métropole20
3Nick Vanderlijke (Ned) Rabobank Development Team16
4Julien Duval (Fra) Roubaix Lille Métropole14
5Patrick Clausen (Den) Team Cult Energy12
6Eugenio Alafaci (Ita) Leopard Trek CT10
7Gerry Druyts (Bel) EFC Omega Pharma - Quick Step9
8Daniel Klemme (Ger) Leopard Trek CT8
9Tony Hurel (Fra) Team Europcar7
10Fabio Silvestre (Por) Leopard Trek CT6
11Sergey Nikolaev (Rus) Itera Katusha5
12Alexandre Blain (Fra) Team Raleigh4
13Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 933
14Alo Jakin (Est) V.C. Rouen 762
15Silvan Dillier (Swi) BMC Development Team1

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Silvan Dillier (Swi) BMC Development Team23:15:43
2Alexandre Blain (Fra) Team Raleigh0:00:03
3Dylan Vanbaarle (Ned) Rabobank Development Team0:00:08
4Fabio Silvestre (Por) Leopard Trek CT0:00:25
5Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4you - Unaas Cyclingng0:00:32
6Jesper Hansen (Den) Team Cult Energy0:00:35
7Tony Hurel (Fra) Team Europcar0:00:42
8Renaud Dion (Fra) Bretagne - Seche Environnement0:00:43
9Michael Olsson (Swe) Team People4you - Unaas Cycling0:00:49
10Thomas Scully (NZl) Team Raleigh
11Julien Duval (Fra) Roubaix Lille Métropole0:00:51
12Sergey Nikolaev (Rus) Itera Katusha0:00:58
13Alo Jakin (Est) V.C. Rouen 760:01:00
14Nick Vanderlijke (Ned) Rabobank Development Team0:01:01
15Gerry Druyts (Bel) EFC Omega Pharma - Quick Step0:01:08
16Martin Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal0:01:09
17Eugenio Alafaci (Ita) Leopard Trek CT0:01:27
18Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) Vendée U - PDL0:01:31
19Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin0:01:47
20Michael-Valgren Andersen (Ned) Team Cult Energy0:01:51
21Kasper Klostergaard (Den) Concordia Forsikring - Riwal0:01:59
22Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin0:02:03
23Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Seche Environnement0:02:08
24Cyril Patoux (Fra) Roubaix Lille Métropole0:02:17
25Franck Bouyer (Fra) Team Europcar0:02:29
26Jérémy Cornu (Fra) Vendée U - PDL0:02:46
27Erwan Brenterch (Fra) V.C. Rouen 760:03:02
28Ivar Slik (Ned) Rabobank Development Team0:03:42
29Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost0:03:50
30Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93
31Roman Semyonov (Kaz) C.T. Astana0:04:12
32Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke - Shanks0:04:33
33Stefan Kung (Swi) BMC Development Team0:04:46
34Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement0:04:56
35Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 930:05:05
36Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:05:12
37Christer Jensen (Nor) Joker Merida0:05:26
38Maxime Renault (Fra) Sojasun Espoir ACNC0:05:36
39Romain Guillemois (Fra) Vendée U - PDL0:05:53
40Vegard Stakelaengen (Nor) Bretagne - Seche Environnement0:06:26
41Rick Zabel (Ger) Rabobank Development Team0:07:51
42Maxime Lemontagner (Fra) Roubaix Lille Métropole0:08:02
43Christopher Desouza (Fra) USSA Pavilly Barentin0:08:03
44Benoît Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement0:08:30
45Dimitri Leboulch (Fra) Big Mat - Auber 930:08:41
46Zhandos Bizhigitov (Kaz) C.T. Astana0:08:47
47Floris Smeyers (Bel) Verandas Willems0:08:53
48Marco Minnaard (Ned) Rabobank Development Team0:10:08
49Luke Grivell-Mellor (GBr) Rapha Condor JLT0:10:29
50Tim Kerkhof (Ned) EFC Omega Pharma - Quick Step0:10:45
51Julien Morice (Fra) Vendée U - PDL0:11:04
52David Boutville (Fra) V.C. Rouen 760:12:49
53Loïc Vliegen (Bel) BMC Development Team0:13:42
54Reidar Borgersen (Nor) Joker Merida0:15:00
55Jakub Novak (Cze) BMC Development Team0:15:21
56Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke - Shanks0:16:42
57Stian Remme (Nor) Joker Merida0:19:44
58Marco Benfatto (Ita) C.T. Astana0:20:04
59Troels Vinther (Den) Team Cult Energy0:21:49
60Jacob Fiedler (Ger) Team NSP - Ghost0:23:00
61Léo Menville (Fra) Team NSP - Ghost0:23:53
62Magnus Nielsen (Den) Team Cult Energy0:25:23
63Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise0:25:58
64Natnael Berhane (Eri) Team Europcar0:27:33
65Lars Anderson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal0:28:31
66Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems0:28:57
67Jeroen Hoorne (Bel) V.C. Rouen 760:29:00
68Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha0:29:04
69Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar0:29:30
70Niels Vandyck (Bel) Verandas Willems0:30:08
71Eric Berthou (Fra) Team Raleigh0:31:12
72Vmaxim Razumo (Rus) Itera Katusha0:31:13
73James McLaughlin (GBr) Sojasun Espoir ACNC0:31:22
74Sondre-Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida0:32:10
75Kristian House (GBr) Rapha Condor JLT0:32:12
76Tilegen Maidos (Kaz) C.T. Astana0:32:20
77Franz Krainer (Fra) Vendée U - PDL0:34:28
78Mikkel Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal0:34:31
79Anthony Charteau (Fra) Team Europcar0:34:57
80Markus Fothen (Ger) Team NSP - Ghost0:35:47
81Jérémy Morel (Fra) V.C. Rouen 760:36:07
82Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 930:36:20
83Michael Cuming (GBr) Rapha Condor JLT0:36:31
84Kilya Davideno (Kaz) C.T. Astana0:36:32
85Daniel Klemme (Ger) Leopard Trek CT0:38:02
86Richard Lang (Aus) Team Raleigh0:38:32
87Patrick Clausen (Den) Team Cult Energy0:39:39
88Mark Christian (GBr) Team Raleigh0:40:16
89Cédric Delaplace (Fra) Sojasun Espoir ACNC0:41:04
90Josh Atkins (NZl) EFC Omega Pharma - Quick Step0:42:39
91Lachlan Norris (Aus) Team Raleigh0:43:26
92Sebastien Forke (Ger) Team NSP - Ghost0:43:35
93Aaron Buggle (Irl) Rapha Condor JLT0:43:48
94Piero Baffi (Ita) Leopard Trek CT0:44:52
95Robert Polder (Swe) Team People4you - Unaas Cycling0:44:56
96Pit Schlechter (Lux) Leopard Trek CT0:45:03
97Igor Frolov (Rus) Itera Katusha0:47:25
98Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke - Shanks0:47:51
99Christopher Stevenson (Swe) Concordia Forsikring - Riwal0:49:45
100Ignazio Moser (Ita) BMC Development Team0:51:21
101Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke - Shanks0:51:27
102René Hooghiemster (Ned) Team NSP - Ghost0:51:48
103Abdraimzhan Ishanov (Kaz) C.T. Astana0:52:17
104Edward Laverack (GBr) Rapha Condor JLT0:53:13
105Olivier Poppe (Bel) Verandas Willems1:03:16
106Gert Lodewijks (Bel) Verandas Willems1:05:29

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandre Blain (Fra) Team Raleigh78pts
2Tony Hurel (Fra) Team Europcar77
3Tino Thömel (Ger) Team NSP - Ghost48
4Fabio Silvestre (Por) Leopard Trek CT47
5Sergey Nikolaev (Rus) Itera Katusha46
6Martin Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal43
7Dylan Vanbaarle (Ned) Rabobank Development Team42
8Nick Vanderlijke (Ned) Rabobank Development Team37
9Silvan Dillier (Swi) BMC Development Team36
10Jesper Hansen (Den) Team Cult Energy34
11Julien Duval (Fra) Roubaix Lille Métropole34
12Marco Benfatto (Ita) C.T. Astana32
13Anthony Charteau (Fra) Team Europcar30
14Rick Zabel (Ger) Rabobank Development Team25
15Eugenio Alafaci (Ita) Leopard Trek CT25
16Daniel Klemme (Ger) Leopard Trek CT24
17Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 9321
18Maxime Lemontagner (Fra) Roubaix Lille Métropole20
19Eric Berthou (Fra) Team Raleigh20
20Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke - Shanks20
21Gerry Druyts (Bel) EFC Omega Pharma - Quick Step17
22Alo Jakin (Est) V.C. Rouen 7616
23Maxime Renault (Fra) Sojasun Espoir ACNC16
24Thomas Scully (NZl) Team Raleigh14
25Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) Vendée U - PDL14
26Benoît Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement14
27Patrick Clausen (Den) Team Cult Energy12
28Renaud Dion (Fra) Bretagne - Seche Environnement10
29Michael Olsson (Swe) Team People4you - Unaas Cycling8
30Troels Vinther (Den) Team Cult Energy8
31Erwan Brenterch (Fra) V.C. Rouen 767
32Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4you - Unaas Cyclingng6
33Roman Semyonov (Kaz) C.T. Astana5
34Tilegen Maidos (Kaz) C.T. Astana5
35Cédric Delaplace (Fra) Sojasun Espoir ACNC5
36David Boutville (Fra) V.C. Rouen 764
37Michael-Valgren Andersen (Ned) Team Cult Energy4
38Kasper Klostergaard (Den) Concordia Forsikring - Riwal4
39Ignazio Moser (Ita) BMC Development Team4
40Gert Lodewijks (Bel) Verandas Willems4
41Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke - Shanks3
42Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin3
43Stefan Kung (Swi) BMC Development Team3
44Magnus Nielsen (Den) Team Cult Energy3
45Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin2
46Jérémy Cornu (Fra) Vendée U - PDL2
47Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha2
48Lachlan Norris (Aus) Team Raleigh1
49Zhandos Bizhigitov (Kaz) C.T. Astana1
50Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke - Shanks1

KoM classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martin Mortensen (Den) Concordia Forsikring - Riwal33pts
2Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke - Shanks26
3Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha11
4Ivar Slik (Ned) Rabobank Development Team10
5Jesper Hansen (Den) Team Cult Energy10
6Kasper Klostergaard (Den) Concordia Forsikring - Riwal9
7Roman Semyonov (Kaz) C.T. Astana8
8Niels Vandyck (Bel) Verandas Willems7
9Franz Krainer (Fra) Vendée U - PDL7
10Tilegen Maidos (Kaz) C.T. Astana7
11Cédric Delaplace (Fra) Sojasun Espoir ACNC7
12Anthony Charteau (Fra) Team Europcar6
13David Boutville (Fra) V.C. Rouen 766
14Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin5
15Fabio Silvestre (Por) Leopard Trek CT4
16Tony Hurel (Fra) Team Europcar4
17Stefan Kung (Swi) BMC Development Team4
18Fredrik Ludvigsson (Swe) Team People4you - Unaas Cyclingng3
19Jérémy Cornu (Fra) Vendée U - PDL3
20Zhandos Bizhigitov (Kaz) C.T. Astana3
21Stian Remme (Nor) Joker Merida3
22Vmaxim Razumo (Rus) Itera Katusha3
23Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke - Shanks3
24Dylan Vanbaarle (Ned) Rabobank Development Team2
25Michael-Valgren Andersen (Ned) Team Cult Energy2
26Maxime Renault (Fra) Sojasun Espoir ACNC2
27Magnus Nielsen (Den) Team Cult Energy2
28Silvan Dillier (Swi) BMC Development Team1
29Michael Olsson (Swe) Team People4you - Unaas Cycling1
30Thomas Scully (NZl) Team Raleigh1
31Sergey Nikolaev (Rus) Itera Katusha1
32Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin1
33Jacob Fiedler (Ger) Team NSP - Ghost1
34Eric Berthou (Fra) Team Raleigh1
35Markus Fothen (Ger) Team NSP - Ghost1
36Lachlan Norris (Aus) Team Raleigh1
37Gert Lodewijks (Bel) Verandas Willems1

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rabobank Development Team69:49:18
2Roubaix Lille Métropole0:03:01
3Bretagne - Seche Environnement0:04:28
4Vendée U - PDL0:06:00
5V.C. Rouen 760:06:19
6Concordia Forsikring - Riwal0:06:48
7Joker Merida0:07:40
8USSA Pavilly Barentin0:08:51
9C.T. Astana0:10:03
10Big Mat - Auber 930:12:12
11BMC Development Team0:13:00
12Team Raleigh0:15:26
13Cyclingteam De Rijke - Shanks0:18:17
14Team Cult Energy0:20:08
15Leopard Trek CT0:23:07
16Team NSP - Ghost0:25:51
17Team Europcar0:26:08
18EFC Omega Pharma - Quick Step0:27:58
19Team People4you - Unaas Cycling0:39:59
20Rapha Condor JLT0:52:56
21Verandas Willems0:53:29
22Itera Katusha0:58:29
23Sojasun Espoir ACNC1:09:37

Latest on Cyclingnews