Skip to main content

Selig sprints to final stage win

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Rüdiger Selig (Ger) JENATEC - Cycling4:04:57
2Daniel Mc Lay (GBr) Omega Pharma-Lotto-Davo
3Theo Reinhardt (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
4Ivan Savitskiy (Rus) Russian National Team
5Victor Manakov (Rus) Russian National Team
6Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels
7Mats Boeve (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
8Andreas Hofer (Aut) Team Radland Tirol
9Nico Schoch (Ger) PT Baden-Württemberg
10Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team
11Erik Bothe (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
12Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
13Nikodemus Holler (Ger) PT Baden-Württemberg
14Patrick Oeben (Ger) TT Raiko Argon 18
15Arne Kenzler (Ger) JENATEC - Cycling
16Eric Pidun (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
17Alexey Belov (Rus) Russian National Team
18Erick Rowsell (GBr) Great Britain National Team U 23
19Jacob Rathe (USA) USA National Team
20Christian Andres (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
21Anne Fokkema (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
22Andreas Wenk (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
23Toni Bretschneider (Ger) Team Norddeutschland
24Erik Schulze (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
25Chris Pachale (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
26Mark Schreurs (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
27Fabio Nappa (Ger) PT Baden-Württemberg
28Martin Weiss (Aut) Team Radland Tirol
29Philipp Rechenbach (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
30Jurrien Bosters (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
31Niels Van Laer (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
32Kersten Thiele (Ger) Thüringer Energie Team
33Thomas Koep (Ger) TT Raiko Argon 18
34Georg Preidler (Aut) Team Radland Tirol
35Lawrence Warbasse (USA) USA National Team
36Achim Burkart (Ger) PT Baden-Württemberg
37Fabian Ilgen (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
38Simon Kohne (Ger) Team Norddeutschland
39Nicolas Andres (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
40Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
41Simon Yates (GBr) Great Britain National Team U 23
42Daniel Zollstab (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
43Gregor Schulz (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
44Sjors Roosen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
45Jarno Gmelich Meijling (Ned) Cyclingteam Jo Piels
46Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
47Rick Ampler (Ger) JENATEC - Cycling
48Bart Harmsen (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
49Joris De Boer (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
50Marco Hoekstra (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
51Joseph Kelly (GBr) Great Britain National Team U 23
52Kevin Predatsch (Ger) Thüringer Energie Team
53Emanuel Buchmann (Ger) PT Baden-Württemberg
54Olivier Beer (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:00:12
55Richard Thomalla (Ger) Team Norddeutschland
56Dominik Merseburg (Ger) Team Norddeutschland
57Alexander Schlenkrich (Ger) Team Norddeutschland0:00:13
58Simon Pellaud (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
59Maximilian Werda (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
60Nicolas Winter (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
61Tony Müller (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
62Peter Koning (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
63Marten Klöpping (Ger) TT Raiko Argon 18
64Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
65Daniel Harnisch (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
66Jonas Albrecht (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
67Dilan Van der Aar (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
68David Wöhrer (Aut) Team Radland Tirol
69Bram De Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
70Andreas Newbery (USA) USA National Team
71Jannick Gnoth (Ger) TT Raiko Argon 18
72Constantin Liebenow (Ger) JENATEC - Cycling
73Sebastian Wotschke (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
74Nico Knab (Ger) PT Baden-Württemberg
75Maxwell Durtschi (USA) USA National Team
76Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team U 23
77Alexander Foliforov (Rus) Russian National Team
78Peter Clauß (Ger) JENATEC - Cycling0:00:19
79Wim Hofstede (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
80Christoph Altenkirch (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn0:00:23
81Thomas Juhas (Ger) TT Raiko Argon 180:00:28
82Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo
83Joren Segers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:31
84Yannick Vanbrabant (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
85Jake Griffin (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:00:34
86Coen Rijpma (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen0:00:43
87Charlie Avis (USA) USA National Team0:00:52
88Christian Karl (Ger) JENATEC - Cycling0:00:57
89Bastian Faltin (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:01:04
90Lawson Craddock (USA) USA National Team
91Mario Schoibl (Aut) Team Radland Tirol0:01:54
92Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
93Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
94Matvey Zubov (Rus) Russian National Team
95Adrik Elzing (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
96Johannes Kahra (Ger) Thüringer Energie Team0:02:12
DNFMike Willam (Ger) Thüringer Energie Team
DNFYannick Bok (Ger) TT Raiko Argon 18
DNFPeter Palotai (Hun) Team Radland Tirol
DNFAllan Veenstra (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen

Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo3pts
2Peter Koning (Ned) Rucanor-Line Cycling Team2
3Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels1

Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels3pts
2Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner2
3Matvey Zubov (Rus) Russian National Team1

Sprint 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels3pts
2Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo2
3Matvey Zubov (Rus) Russian National Team1

Sprint 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matvey Zubov (Rus) Russian National Team3pts
2Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner2
3Martin Weiss (Aut) Team Radland Tirol1

Sprint 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels3pts
2Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner2
3Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo1

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team10:21:17
2Thomas Koep (Ger) TT Raiko Argon 180:00:05
3Erick Rowsell (GBr) Great Britain National Team U 230:00:14
4Lawson Craddock (USA) USA National Team0:00:17
5Lawrence Warbasse (USA) USA National Team
6Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:33
7Jacob Rathe (USA) USA National Team0:00:38
8Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:44
9Alexey Belov (Rus) Russian National Team0:00:57
10Sjors Roosen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:01:02
11Andreas Hofer (Aut) Team Radland Tirol0:01:09
12Eric Pidun (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:01:24
13Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:01:26
14Jarno Gmelich Meijling (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:01:36
15Kevin Predatsch (Ger) Thüringer Energie Team0:01:47
16Emanuel Buchmann (Ger) PT Baden-Württemberg0:02:04
17Constantin Liebenow (Ger) JENATEC - Cycling0:02:05
18Bart Harmsen (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:02:15
19Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo0:02:21
20Patrick Oeben (Ger) TT Raiko Argon 180:02:37
21Marco Hoekstra (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen0:02:38
22Ivan Savitskiy (Rus) Russian National Team0:02:41
23Maximilian Werda (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:02:44
24Georg Preidler (Aut) Team Radland Tirol0:02:45
25Victor Manakov (Rus) Russian National Team
26Kersten Thiele (Ger) Thüringer Energie Team0:02:49
27Joseph Kelly (GBr) Great Britain National Team U 230:02:59
28Bram De Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:01
29Peter Koning (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:03:02
30Nikodemus Holler (Ger) PT Baden-Württemberg0:03:04
31Theo Reinhardt (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:03:06
32Rüdiger Selig (Ger) JENATEC - Cycling0:03:09
33Andreas Newbery (USA) USA National Team
34Simon Yates (GBr) Great Britain National Team U 230:03:17
35Marten Klöpping (Ger) TT Raiko Argon 180:03:18
36Mark Schreurs (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:03:20
37Maxwell Durtschi (USA) USA National Team0:03:23
38Martin Weiss (Aut) Team Radland Tirol0:03:35
39Arne Kenzler (Ger) JENATEC - Cycling0:03:36
40Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:03:37
41Mats Boeve (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:38
42Gregor Schulz (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt0:03:41
43Fabio Nappa (Ger) PT Baden-Württemberg0:03:45
44Jurrien Bosters (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:03:46
45David Wöhrer (Aut) Team Radland Tirol0:03:58
46Daniel Mc Lay (GBr) Omega Pharma-Lotto-Davo0:03:59
47Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:04:02
48Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team U 230:04:11
49Peter Clauß (Ger) JENATEC - Cycling0:04:15
50Anne Fokkema (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen0:04:16
51Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:04:17
52Jannick Gnoth (Ger) TT Raiko Argon 180:04:22
53Adrik Elzing (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen0:04:25
54Matvey Zubov (Rus) Russian National Team
55Achim Burkart (Ger) PT Baden-Württemberg0:04:28
56Olivier Beer (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:04:29
57Alexander Foliforov (Rus) Russian National Team0:04:31
58Christian Karl (Ger) JENATEC - Cycling0:04:34
59Nico Schoch (Ger) PT Baden-Württemberg0:04:35
60Nicolas Winter (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:04:36
61Charlie Avis (USA) USA National Team0:04:47
62Rick Ampler (Ger) JENATEC - Cycling0:04:48
63Dilan Van der Aar (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:04:54
64Niels Van Laer (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:59
65Simon Pellaud (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:05:02
66Wim Hofstede (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:05:04
67Alexander Schlenkrich (Ger) Team Norddeutschland0:05:19
68Nico Knab (Ger) PT Baden-Württemberg0:05:20
69Bastian Faltin (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:05:24
70Philipp Rechenbach (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:05:25
71Jake Griffin (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:05:28
72Jonas Albrecht (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn0:05:33
73Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
74Thomas Juhas (Ger) TT Raiko Argon 180:05:38
75Chris Pachale (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn0:05:43
76Richard Thomalla (Ger) Team Norddeutschland0:05:52
77Joris De Boer (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:05:54
78Andreas Wenk (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:06:08
79Joren Segers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
80Erik Bothe (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt0:06:12
81Toni Bretschneider (Ger) Team Norddeutschland0:06:34
82Yannick Vanbrabant (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:06:36
83Johannes Kahra (Ger) Thüringer Energie Team0:06:38
84Coen Rijpma (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen0:06:52
85Fabian Ilgen (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn0:06:54
86Christian Andres (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:07:08
87Christoph Altenkirch (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn0:07:37
88Tony Müller (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt0:07:39
89Daniel Harnisch (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt0:07:44
90Dominik Merseburg (Ger) Team Norddeutschland0:07:50
91Simon Kohne (Ger) Team Norddeutschland0:08:04
92Nicolas Andres (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:08:34
93Mario Schoibl (Aut) Team Radland Tirol0:09:26
94Erik Schulze (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn0:10:22
95Daniel Zollstab (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt0:11:27
96Sebastian Wotschke (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:12:32

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels15pts
2Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels13
3Theo Reinhardt (Ger) KED-Bianchi Team Berlin12
4Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo6
5Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner6
6Peter Koning (Ned) Rucanor-Line Cycling Team5
7Matvey Zubov (Rus) Russian National Team5
8Rüdiger Selig (Ger) JENATEC - Cycling4
9Simon Yates (GBr) Great Britain National Team U 233
10Victor Manakov (Rus) Russian National Team3
11Georg Preidler (Aut) Team Radland Tirol2
12Erick Rowsell (GBr) Great Britain National Team U 232
13Peter Clauß (Ger) JENATEC - Cycling2
14Patrick Oeben (Ger) TT Raiko Argon 182
15Martin Weiss (Aut) Team Radland Tirol2
16Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels1
17Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team1
18Alexander Foliforov (Rus) Russian National Team1
19Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo1
20Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels1
21Joris De Boer (Ned) Rucanor-Line Cycling Team1

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1USA National Team31:05:11
2Cyclingteam Jo Piels0:00:41
3Thüringer Energie Team0:01:32
4JENATEC - Cycling0:03:35
5TT Raiko Argon 180:03:38
6Russian National Team0:04:13
7Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:04:40
8KED-Bianchi Team Berlin0:05:01
9Great Britain National Team U 230:05:12
10Omega Pharma-Lotto-Davo0:05:18
11Rucanor-Line Cycling Team0:05:54
12Team Radland Tirol0:06:01
13PT Baden-Württemberg0:07:33
14SG Automatisering - WSV Emmen0:09:59
15BMC-Hottinger Cycling Team0:12:09
16Landesauswahl Berlin Bahn0:13:14
17Team Norddeutschland0:14:53
18Team U 23-LAV-Makranstaedt0:14:59

Latest on Cyclingnews