Skip to main content

Greipel resumes sprint domination in Sachsen Tour

Image 1 of 6

Czech champion Martin Mareš (PSK Whirlpool-Author) talks with František Ranon (Team Columbia High-Road)

Czech champion Martin Mareš (PSK Whirlpool-Author) talks with František Ranon (Team Columbia High-Road) (Image credit: Patrik Pátek)
Image 2 of 6

Geert Steurs (Topsport Vlaanderen-Mercator)

Geert Steurs (Topsport Vlaanderen-Mercator) (Image credit: Patrik Pátek)
Image 3 of 6

Phillipp Klein (Thüringer Energie Team)

Phillipp Klein (Thüringer Energie Team) (Image credit: Patrik Pátek)
Image 4 of 6

Patrik Sinkewitz with Matthias Friedemann (PSK Whirlpool-Author)

Patrik Sinkewitz with Matthias Friedemann (PSK Whirlpool-Author) (Image credit: Patrik Pátek)
Image 5 of 6

The final sprint

The final sprint (Image credit: Patrik Pátek)
Image 6 of 6

Winner André Greipel

Winner André Greipel (Image credit: Patrik Pátek)

Andre Greipel continued his winning streak from the Tour of Austria by taking home the victory from a bunch sprint on the first stage of the Internationalen Sachsen-Tour. He also took the leader's jersey in the race. Second place went to Alex Rasmussen (Saxo Bank) and third was Greipel's Team Columbia HTC teammate Marcus Burghardt.

"I am very happy with this win. We'll have to see what is still possible here," he said. Last year, Greipel won two stages and wore the leader's jersey for three days. Today's win was his 14th of the season, all of one which have come since he returned from shoulder surgery in May.

The stage was marked by multiple crashes, and for a long time was dominated by a two-man breakaway. Philipp Klein (Thüringer Energie Team) and Gert Steurs (Topsport Vlaanderen) got away 20 km into the stage. They had a lead of up to 11 minutes, but Columbia and Team Milram led the chase to catch them. They were caught with 23 km to go, setting up the mass sprint.

Milram had hoped to set up a sprint for Robert Förster in his hometown of Markkleeberg, but the German was only able to finish fifth.

Thursday's stage two runs 194km from Leipzig to Eibenstock

Full Results
1André Greipel (Ger) Team Columbia - High Road3:57:56
2Alex Rasmussen (Den) Saxo Bank
3Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road
4Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
5Robert Förster (Ger) Team Milram
6Steffen Radochla (Ger) ELK Haus
7Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg
8Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team
9Sebastian Forke (Ger) LKT Team Brandenburg
10Tom Leezer (Ned) Rabobank
11John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team
12Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg - Corratec
13Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team
14Andreas Stauff (Ger) Team Kuota - Indeland
15Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
16Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team
17Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
18Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei
19Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland
20Dominik Nerz (Ger) German National Team
21Matthias Friedemann (Ger) PSK Whirlpool - Author
22Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
23Thomas Fothen (Ger) Team Milram
24Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team
25Dennis Pohl (Ger) Team Kuota - Indeland
26Stefan Ganser (Ger) Team Kuota - Indeland
27Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author
28Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
29Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland
30Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
31Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
32Heinrich Berger (Ger) German National Team
33Christoph Springer (Ger) Heraklion - Nessebar
34Martin Schöffmann (Aut) ELK Haus
35Frantisek Kloucek (Cze) PSK Whirlpool - Author
36Martin Hebik (Cze) PSK Whirlpool - Author
37Matt Brammeier (GBr) An Post - Sean Kelly Team
38Björn Schröder (Ger) Team Milram
39Gerhard Trampusch (Aut) ELK Haus
40Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
41Sebastian Hans (Ger) German National Team
42Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author
43Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
44Paul Martens (Ger) Rabobank
45Jos Van Emden (Ned) Rabobank
46Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland
47Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
48Paul Voss (Ger) Team Milram
49David O'Loughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team
50Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg
51Petr Kubias (Cze) PSK Whirlpool - Author
52Martin Velits (Svk) Team Milram
53Matti Breschel (Den) Saxo Bank
54Ole Quast (Ger) German National Team
55Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar
56Timo Scholz (Ger) German National Team
57Marcel Fischer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
58Kasper Larsen (Ned) Saxo Bank
59Domenik Klemme (Ger) Saxo Bank
60Frank Hoj (Den) Saxo Bank
61Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar
62Harald Totschnig (Aut) ELK Haus
63Elies Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec
64Bart Vanheulen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
65Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - High Road
66Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
67David Schorn (Aut) ELK Haus
68Maximillian May (Ger) Thüringer Energie Team
69Wim van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec
70Stefan Rucker (Aut) ELK Haus
71Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg
72Greg Henderson (NZl) Team Columbia - High Road
73Jef Peeters (Bel) An Post - Sean Kelly Team
74Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg
75Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team
76Johannes Sickmüller (Ger) German National Team
77Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
78Servais Knaven (Ned) Team Milram
79Lars Boom (Ned) Rabobank
80Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author
81Ingmar Daßler (Ger) LKT Team Brandenburg
82Rene Birkenfeld (Ger) German National Team
83Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - High Road
84Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank
85Lars Ytting Bak (Den) Saxo Bank
86Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
87Markus Eichler (Ger) Team Milram
88Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team
89Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec
90Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia - High Road
91Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
92Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec
93Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland
94Frank Scherzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei
95Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
96Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec
97Ronan McLaughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team
98Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
99René Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
100Timo Honstein (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei
101Mark Cassidy (Irl) An Post - Sean Kelly Team
102Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:00:34
103Georgios Melas (Ger) Heraklion - Nessebar0:01:07
104Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - High Road0:02:01
105Clemens Fankhauser (Aut) ELK Haus0:02:22
106Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team
107Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:02:36
108Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:06:05
109Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec

Sprint 1 - Lommatzsch, km 37,1
1Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3pts
2Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team2
3Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road1

Sprint 2 - Rochlitz, km 85,7
1Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3pts
2Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team2
3Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road1

Sprint 3 - Markkleeberg, km 153,7
1Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse3pts
2Lars Boom (Ned) Rabobank2
3Domenik Klemme (Ger) Saxo Bank1

Mountain 1 - Sparkasse Döbeln-Marsdorf (Cat. 3) km 58,4
1Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team3pts
2Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator2
3Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei1

Mountain 2 - Sparkasse Waldheim (Cat. 3) km 67,9
1Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team3pts
2Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator2
3Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei1

Mountain 3 - Sparkasse Rochlitz-Königsfeld (Cat. 3) km 88,6
1Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team3pts
2Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator2
3Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1

General classification after stage 1
1André Greipel (Ger) Team Columbia - High Road3:57:46
2Alex Rasmussen (Den) Saxo Bank0:00:04
3Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road
4Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
5Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:00:07
6Lars Boom (Ned) Rabobank0:00:08
7Domenik Klemme (Ger) Saxo Bank0:00:09
8Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:00:10
9Robert Förster (Ger) Team Milram
10Steffen Radochla (Ger) ELK Haus
11Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg
12Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team
13Sebastian Forke (Ger) LKT Team Brandenburg
14Tom Leezer (Ned) Rabobank
15John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team
16Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg - Corratec
17Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team
18Andreas Stauff (Ger) Team Kuota - Indeland
19Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
20Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team
21Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
22Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei
23Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland
24Dominik Nerz (Ger) German National Team
25Matthias Friedemann (Ger) PSK Whirlpool - Author
26Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
27Thomas Fothen (Ger) Team Milram
28Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team
29Dennis Pohl (Ger) Team Kuota - Indeland
30Stefan Ganser (Ger) Team Kuota - Indeland
31Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author
32Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland
33Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
34Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
35Heinrich Berger (Ger) German National Team
36Christoph Springer (Ger) Heraklion - Nessebar
37Martin Schöffmann (Aut) ELK Haus
38Frantisek Kloucek (Cze) PSK Whirlpool - Author
39Martin Hebik (Cze) PSK Whirlpool - Author
40Matt Brammeier (GBr) An Post - Sean Kelly Team
41Björn Schröder (Ger) Team Milram
42Gerhard Trampusch (Aut) ELK Haus
43Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
44Sebastian Hans (Ger) German National Team
45Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author
46Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
47Paul Martens (Ger) Rabobank
48Jos Van Emden (Ned) Rabobank
49Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland
50Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
51Paul Voss (Ger) Team Milram
52David O'Loughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team
53Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg
54Petr Kubias (Cze) PSK Whirlpool - Author
55Martin Velits (Svk) Team Milram
56Matti Breschel (Den) Saxo Bank
57Ole Quast (Ger) German National Team
58Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar
59Timo Scholz (Ger) German National Team
60Marcel Fischer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
61Kasper Larsen (Ned) Saxo Bank
62Frank Hoj (Den) Saxo Bank
63Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar
64Harald Totschnig (Aut) ELK Haus
65Elies Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec
66Bart Vanheulen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
67Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - High Road
68Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
69David Schorn (Aut) ELK Haus
70Maximillian May (Ger) Thüringer Energie Team
71Wim van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec
72Stefan Rucker (Aut) ELK Haus
73Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg
74Greg Henderson (NZl) Team Columbia - High Road
75Jef Peeters (Bel) An Post - Sean Kelly Team
76Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg
77Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team
78Johannes Sickmüller (Ger) German National Team
79Servais Knaven (Ned) Team Milram
80Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author
81Ingmar Daßler (Ger) LKT Team Brandenburg
82Rene Birkenfeld (Ger) German National Team
83Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - High Road
84Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank
85Lars Ytting Bak (Den) Saxo Bank
86Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
87Markus Eichler (Ger) Team Milram
88Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team
89Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec
90Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia - High Road
91Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
92Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec
93Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland
94Frank Scherzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei
95Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
96Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec
97Ronan McLaughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team
98Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
99René Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
100Timo Honstein (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei
101Mark Cassidy (Irl) An Post - Sean Kelly Team
102Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:00:44
103Georgios Melas (Ger) Heraklion - Nessebar0:01:17
104Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - High Road0:02:11
105Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team0:02:28
106Clemens Fankhauser (Aut) ELK Haus0:02:32
107Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:02:46
108Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:06:15
109Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec

Sprint classification
1Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6pts
2Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team4
3Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse3
4Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road2
5Lars Boom (Ned) Rabobank2
6Domenik Klemme (Ger) Saxo Bank1

Mountains classification
1Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team9pts
2Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6
3Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei2
4Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1

Combination classification
1Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team13pts
2Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator12
3André Greipel (Ger) Team Columbia - High Road10
4Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - High Road10
5Alex Rasmussen (Den) Saxo Bank9
6Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse7
7Robert Förster (Ger) Team Milram6
8Steffen Radochla (Ger) ELK Haus5
9Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg4
10Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse4
11Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team3
12Sebastian Forke (Ger) LKT Team Brandenburg2
13Lars Boom (Ned) Rabobank2
14Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei2
15Tom Leezer (Ned) Rabobank1
16Domenik Klemme (Ger) Saxo Bank1

Young rider classification
1Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team3:57:56
2Sebastian Forke (Ger) LKT Team Brandenburg
3John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team
4Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team
5Andreas Stauff (Ger) Team Kuota - Indeland
6Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
7Dominik Nerz (Ger) German National Team
8Dennis Pohl (Ger) Team Kuota - Indeland
9Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland
10Martin Schöffmann (Aut) ELK Haus
11Sebastian Hans (Ger) German National Team
12Petr Kubias (Cze) PSK Whirlpool - Author
13Ole Quast (Ger) German National Team
14Marcel Fischer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
15Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar
16David Schorn (Aut) ELK Haus
17Maximillian May (Ger) Thüringer Energie Team
18Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg
19Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team
20Mc Langhlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team
21Georgios Melas (Ger) Heraklion - Nessebar0:01:07
22Phillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team0:02:18

Teams classification
1Thüringer Energie Team11:53:48
2Team Kuota - Indeland
3Topsport Vlaanderen - Mercator
4Team Nutrixxion Sparkasse
5LKT Team Brandenburg
6Team Milram
7Team Columbia - High Road
8An Post - Sean Kelly Team
9ELK Haus
10PSK Whirlpool - Author
11Germany
12Rabobank
13Saxo Bank
14Atlas-Romer's Hausbäckerei
15Vorarlberg - Corratec
16Heraklion - Nessebar

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews