Skip to main content

Valgren wins Tour of Denmark

Image 1 of 8

Michael Valgren (Tinkoff) in the race lead in Tour of Denmark

Michael Valgren (Tinkoff) in the race lead in Tour of Denmark
Image 2 of 8

Team Postnord Danmark teammates helping each other during a mechanical

Team Postnord Danmark teammates helping each other during a mechanical
Image 3 of 8

Team Postnord Danmark lined up at Tour of Denmark stage 5

Team Postnord Danmark lined up at Tour of Denmark stage 5
Image 4 of 8

Tinkoff sitting in the field during stage 5 Tour of Denmark

Tinkoff sitting in the field during stage 5 Tour of Denmark
Image 5 of 8

Novo Nordisk at the front of the Action from stage five at the Postnord Danmark Rundt

Novo Nordisk at the front of the Action from stage five at the Postnord Danmark Rundt
Image 6 of 8

Action from stage five at the Postnord Danmark Rundt

Action from stage five at the Postnord Danmark Rundt
Image 7 of 8

Teammates help each other out during a mechanical

Teammates help each other out during a mechanical
Image 8 of 8

Action from stage five at the Postnord Danmark Rundt

Action from stage five at the Postnord Danmark Rundt

Michael Valgren (Tinkoff) sealed the overall victory at the Tour of Denmark on Sunday. The Danish all-rounder took the overall lead during the third stage and held onto it through the final stage 5, winning by 10 seconds over Magnus Cort Nielsen (Team Postnord Danmark) and 57 seconds ahead of Mads Wurtz Schmidt (Virtu Pro-Veloconcept).

"We had some suspense today, but we adjusted our strategy along the road and the guys did another great job," Tinkoff director Lars Michaelsen said. "We also won the team classification too which underlines the team effort out here this week, and Benna is also rewarded with the points classification. We didn't win the stage, but there were plenty of other rewards.

"In the morning we tried to have the right break go clear, but other teams agendas were different," Michaelsen continued. "We covered 52km in the first hour, a continuously high speed, and in the end the guys out front ran out of energy, and Cort took the first sprint, so we adapted to the situation.

"For the second sprint it worked out that the break stayed away and took the bonifications there so with Valgren's gap in the TT even if Cort won the bunch sprint Valgren would still win the overall. In the end Valgren took fifth, showing his strength, and Benna took third, to win the points jersey, ending a really good week here for the team."

With the field all together for the finale, Phil Bauhaus (Bora-Argon 18) took top honours in stage 5, a 175km race held from Karrebæksminde to Frederiksberg. He won the sprint ahead of Moreno Hofland (LottoNL-Jumbo) and Daniele Bennati (Tinkoff). 

"It was a perfect day. Rudi (Selig) brought me in a good position, with 1k to go he dropped me at the Tinkoff train. In the sprint I catched [sic] the wheel from Hofland then and could overtake him on the last metres. I am super happy with this win," Bauhaus said.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 183:34:24
2Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
3Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team
4Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
5Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
6Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert
7Michael Carbel (Den) Stölting Service Group
8Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
9Sebastian Lander (Den) ONE Pro Cycling
10Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
11Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
12Magnus Cort Nielsen (Den) Team Postnord Danmark
13Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
14Mads Würtz Schmidt (Den) Virtu Pro - Veloconcept
15Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
16Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
17Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
18Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
19Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
20Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
21Nicolai Brøchner (Den) Riwal Platform Cycling Team
22Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
23Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
24Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
25Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
26Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
27Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
28Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
29Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
30Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
31Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF
32Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
33Gillio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
34Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
35Dennis Herfort Jensen (Den) Team Almeborg-Bornholm
36Hansen Jannik Hyldtoft (Den) Team Almeborg-Bornholm
37Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
38Barry Markus (Ned) Roompot - Oranje Peloton
39Kasper Asgren (Den) Virtu Pro - Veloconcept
40Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
41Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton
42Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group
43Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
44Christian Nyvang Lund (Den) Team Almeborg-Bornholm
45Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
46Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
47Stefan Djurhuus (Den) Team Almeborg-Bornholm
48John Kronborg Ebsen (Den) ONE Pro Cycling
49Emil Nygaard Vinjebo (Den) Team Postnord Danmark
50Silvio Herklotz (Ger) Bora-Argon 18
51Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
52Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
53Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
54Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
55Christoffer Lisson (Den) Team Almeborg-Bornholm
56Nicklas Pedersen (Den) Team Postnord Danmark
57Emil Toudal (Den) Team Almeborg-Bornholm
58Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
59Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
60Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton
61Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
62Artym Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
63Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
64Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
65Jesper Schultz (Den) Team Almeborg-Bornholm
66Jonas Aaen Jørgensen (Den) Riwal Platform Cycling Team
67Daniel Holm Foder (Den) Virtu Pro - Veloconcept
68Mark Pedersen (Den) Virtu Pro - Veloconcept
69Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group
70Mads Baadsgaard Rahbek (Den) Virtu Pro - Veloconcept
71Aske Louring Vorre (Den) Team Almeborg-Bornholm
72Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF0:01:54
72Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
73Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 180:01:56
74Martin Toft Madsen (Den) Team Almeborg-Bornholm0:01:57
75Niklas Vestergaard Eg (Den) Virtu Pro - Veloconcept
76Thomas Nybo Riis (Den) Virtu Pro - Veloconcept
77Marcin Bialoblocki (Pol) ONE Pro Cycling
78Jesper Odgaard Nielsen (Den) Team Almeborg-Bornholm
79Thomas Koep (Ger) Stölting Service Group
80Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
81Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
82Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Almeborg-Bornholm
83Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
84Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling
84Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:02:18
85Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team
85Andreas Stokbro Nielsen (Den) Riwal Platform Cycling Team
85Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Postnord Danmark0:03:06
86Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team
87Troels Rønning Vinther (Den) Riwal Platform Cycling Team
88Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF0:03:27
89Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
90Lars Boom (Ned) Astana Pro Team0:04:16
91Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
92Rune Almindsøe Andersen (Den) Team Almeborg-Bornholm0:04:18
93Moreno De Pauw (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
94Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
95Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) Team Almeborg-Bornholm
96Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team Postnord Danmark0:07:13
97Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk0:08:31
98Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
99Tom Baylis (GBr) ONE Pro Cycling
100Mikkel Frølich Honorè (Den) Team Postnord Danmark
101Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:08:46
102Mathias Dam Westergaard (Den) Team Almeborg-Bornholm
103Andreas Jeppesen (Den) Virtu Pro - Veloconcept
104Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform Cycling Team
105David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
106Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
107Torkil Veyhe (Den) Team Postnord Danmark
108Jesper Mørkøv (Den) Riwal Platform Cycling Team
109James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
110Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk

Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Magnus Cort Nielsen (Den) Team Postnord Danmark5pts
2Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team3
3Michael Valgren (Den) Tinkoff Team1

Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo5pts
2Lars Boom (Ned) Astana Pro Team3
3Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF1

Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group10pts
2Kasper Asgren (Den) Virtu Pro - Veloconcept6
3Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert4
4Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF2

Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise10pts
2Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton6
3Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF4
4Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo2

Mountain 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise10pts
2Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF6
3Lars Boom (Ned) Astana Pro Team4
4Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) Team Almeborg-Bornholm2

Mountain 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise10pts
2Lars Boom (Ned) Astana Pro Team6
3Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group4
4Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF2

Most aggressive
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lars Boom (Ned) Astana Pro Team10pts
2Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo6
3Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF4
4Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) Team Almeborg-Bornholm2

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Valgren (Den) Tinkoff Team16:41:35
2Magnus Cort Nielsen (Den) Team Postnord Danmark0:00:10
3Mads Würtz Schmidt (Den) Virtu Pro - Veloconcept0:00:57
4Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team0:01:21
5Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 180:01:22
6Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:33
7Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group0:01:41
8Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team0:01:42
9Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:01:44
10Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team0:01:46
11Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:55
12Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 180:02:02
13Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
14Silvio Herklotz (Ger) Bora-Argon 180:02:11
15Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:02:16
16Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team0:02:19
17Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team0:02:28
18Gillio Ciccone (Ita) Bardiani CSF0:02:29
19Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF0:02:30
20Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo0:02:32
21Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group0:02:39
22Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:02:56
23Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling0:03:03
24Troels Rønning Vinther (Den) Riwal Platform Cycling Team0:03:07
25Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team0:03:38
26Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team0:03:39
27Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:03:40
28Mads Baadsgaard Rahbek (Den) Virtu Pro - Veloconcept0:03:47
29Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:04:04
30Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:04:14
31Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
32Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group0:04:17
33Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo0:05:05
34Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo0:06:20
35Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo0:07:12
36Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:08:01
37Lars Boom (Ned) Astana Pro Team0:08:09
38Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo0:08:20
39Hansen Jannik Hyldtoft (Den) Team Almeborg-Bornholm0:08:27
40Jesper Schultz (Den) Team Almeborg-Bornholm0:10:23
41Emil Nygaard Vinjebo (Den) Team Postnord Danmark0:10:37
42Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF0:10:46
43Aske Louring Vorre (Den) Team Almeborg-Bornholm0:11:05
44Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group0:11:09
45Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team0:11:11
46Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team0:11:14
47Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF0:11:15
48Daniel Holm Foder (Den) Virtu Pro - Veloconcept0:11:16
49Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk0:11:25
50Jesper Odgaard Nielsen (Den) Team Almeborg-Bornholm0:11:36
51Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:11:59
52Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 180:12:35
53Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:12:43
54Barry Markus (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:13:36
55Artym Zakharov (Kaz) Astana Pro Team0:14:02
56Jonas Aaen Jørgensen (Den) Riwal Platform Cycling Team0:14:46
57Emil Toudal (Den) Team Almeborg-Bornholm0:14:50
58Sebastian Lander (Den) ONE Pro Cycling0:15:24
59Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 180:15:58
60Rune Almindsøe Andersen (Den) Team Almeborg-Bornholm0:16:13
61Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo0:16:43
62Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team0:17:46
63Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group0:18:25
64Mark Pedersen (Den) Virtu Pro - Veloconcept0:19:05
65Mikkel Frølich Honorè (Den) Team Postnord Danmark0:19:58
66Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Almeborg-Bornholm0:20:06
67Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:20:25
68Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:20:41
69Christoffer Lisson (Den) Team Almeborg-Bornholm0:20:48
70Michael Reihs (Den) Stölting Service Group0:20:52
71Erik Baska (Svk) Tinkoff Team0:21:15
72Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF0:22:33
73Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team0:23:13
74Kasper Asgren (Den) Virtu Pro - Veloconcept0:24:14
75Martin Toft Madsen (Den) Team Almeborg-Bornholm0:24:17
76John Kronborg Ebsen (Den) ONE Pro Cycling0:25:46
77Mathias Dam Westergaard (Den) Team Almeborg-Bornholm0:26:01
78Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:26:10
79Niklas Vestergaard Eg (Den) Virtu Pro - Veloconcept0:26:13
80Thomas Nybo Riis (Den) Virtu Pro - Veloconcept0:27:10
81Nicklas Pedersen (Den) Team Postnord Danmark0:27:48
82Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:28:36
83Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) Team Almeborg-Bornholm0:29:00
84Stefan Djurhuus (Den) Team Almeborg-Bornholm0:29:11
85Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 180:29:43
86Christian Nyvang Lund (Den) Team Almeborg-Bornholm0:30:10
87Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF0:31:08
88Andreas Stokbro Nielsen (Den) Riwal Platform Cycling Team0:31:21
89Nicolai Brøchner (Den) Riwal Platform Cycling Team0:33:22
90Thomas Koep (Ger) Stölting Service Group0:33:51
91David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk0:33:58
92Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF0:34:21
93Michael Carbel (Den) Stölting Service Group0:34:35
94Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Postnord Danmark0:35:12
95Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:35:15
96Dennis Herfort Jensen (Den) Team Almeborg-Bornholm0:35:30
97Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk0:36:01
98Torkil Veyhe (Den) Team Postnord Danmark0:37:24
99Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:37:56
100Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team0:38:18
101Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:38:23
102Marcin Bialoblocki (Pol) ONE Pro Cycling0:38:52
103Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team0:39:32
104Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk0:40:10
105Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton0:40:29
106Moreno De Pauw (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:41:37
107Andreas Jeppesen (Den) Virtu Pro - Veloconcept0:41:48
108Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform Cycling Team0:42:03
109Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team Postnord Danmark0:45:53
110Tom Baylis (GBr) ONE Pro Cycling0:47:01
111Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk0:47:49
112Jesper Mørkøv (Den) Riwal Platform Cycling Team0:48:49
113James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk0:49:09
114Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk0:51:05

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team44pts
2Michael Valgren (Den) Tinkoff Team42
3Magnus Cort Nielsen (Den) Team Postnord Danmark39
4Mads Würtz Schmidt (Den) Virtu Pro - Veloconcept34
5Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo34
6Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert19
7Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group16
8Lars Boom (Ned) Astana Pro Team16
9Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise16
10Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 1815
11Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert13
12Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team12
13Martin Toft Madsen (Den) Team Almeborg-Bornholm10
14Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group10
15Erik Baska (Svk) Tinkoff Team9
16Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team9
17Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team8
18Marcin Bialoblocki (Pol) ONE Pro Cycling8
19Gillio Ciccone (Ita) Bardiani CSF7
20Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert7
21Michael Carbel (Den) Stölting Service Group7
22Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 186
23Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton6
24Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 186
25Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton6
26Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo5
27Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team5
28Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group5
29Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise5
30Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team5
31Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo5
32Torkil Veyhe (Den) Team Postnord Danmark5
33Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team4
34Sebastian Lander (Den) ONE Pro Cycling4
35Tom Baylis (GBr) ONE Pro Cycling4
36Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert3
37Nicolai Brøchner (Den) Riwal Platform Cycling Team3
38Rune Almindsøe Andersen (Den) Team Almeborg-Bornholm3
39Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise3
40Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton2
41Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo2
42Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF2
43Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise1
44Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo1
45Kasper Asgren (Den) Virtu Pro - Veloconcept1
46Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF1
47Jonas Aaen Jørgensen (Den) Riwal Platform Cycling Team1

Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aimé De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise44pts
2Nicolai Brøchner (Den) Riwal Platform Cycling Team28
3Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 1824
4Michael Carbel (Den) Stölting Service Group16
5Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF12
6Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group10
7Tom Baylis (GBr) ONE Pro Cycling10
8Lars Boom (Ned) Astana Pro Team10
9Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton6
10Rune Almindsøe Andersen (Den) Team Almeborg-Bornholm6
11Kasper Asgren (Den) Virtu Pro - Veloconcept6
12Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise6
13Torkil Veyhe (Den) Team Postnord Danmark6
14Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group4
15Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert4
16Jonas Aaen Jørgensen (Den) Riwal Platform Cycling Team4
17Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton4
18Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo2
19Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF2
20Nicklas Pedersen (Den) Team Postnord Danmark2
21Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) Team Almeborg-Bornholm2

Most aggressive classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lars Boom (Ned) Astana Pro Team10pts
2Torkil Veyhe (Den) Team Postnord Danmark10
3Tom Baylis (GBr) ONE Pro Cycling10
4Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo6
5Nicklas Pedersen (Den) Team Postnord Danmark6
6Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 186
7Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise6
8Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF4
9Rune Almindsøe Andersen (Den) Team Almeborg-Bornholm4
10Michael Carbel (Den) Stölting Service Group4
11Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton4
12Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise2
13Jonas Aaen Jørgensen (Den) Riwal Platform Cycling Team2
14Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) Team Almeborg-Bornholm2
15Nicolai Brøchner (Den) Riwal Platform Cycling Team2

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tinkoff50:07:38
2Bora Argon 180:00:49
3Astana Pro Team0:01:08
4Team LottoNL - Jumbo0:02:04
5Stolting Service Group0:02:39
6Wanty - Groupe Gobert0:03:20
7Topsport Vlaanderen - Baloise0:03:55
8Virtu Pro - Veloconcept0:04:22
9Bardiani - CSF0:04:49
10Riwal Platform Cycling Team0:06:13
11Roompot - Oranje Peloton0:08:56
12Team Postnord Danmark0:09:41
13ONE Pro Cycling0:13:10
14Team Coloquick Cult0:17:29
15Team Almeborg-Bornholm0:20:32
16Team Novo Nordisk1:08:58

Latest on Cyclingnews