Skip to main content

Bosman wins Morbihan opener

Image 1 of 13

Anthony Ansard (VC Beauvaisien).

Anthony Ansard (VC Beauvaisien).
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 2 of 13

Vincent Colas (C

Vincent Colas (C
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 3 of 13

Belgian rider Ludwig Verstraete (Wielerclub De Molenspurters) in the sprinter's jersey.

Belgian rider Ludwig Verstraete (Wielerclub De Molenspurters) in the sprinter's jersey.
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 4 of 13

The VC Beauvais team is presented.

The VC Beauvais team is presented.
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 5 of 13

Olivier Le Gac (Finistere) in the best young rider's jersey.

Olivier Le Gac (Finistere) in the best young rider's jersey.
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 6 of 13

Olivier Le Gac on the podium as the best young rider.

Olivier Le Gac on the podium as the best young rider.
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 7 of 13

The various jersey winners after stage one.

The various jersey winners after stage one.
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 8 of 13

Gert Jan Bosman (De Jong & Laan - De Peddelaars) wins the sprint.

Gert Jan Bosman (De Jong & Laan - De Peddelaars) wins the sprint.
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 9 of 13

A happy Gert Jan Bosman after the finish.

A happy Gert Jan Bosman after the finish.
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 10 of 13

Gert Jan Bosman on the podium.

Gert Jan Bosman on the podium.
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 11 of 13

Wout Franssen (Immo Dejaegher - Lotto CT Menen).

Wout Franssen (Immo Dejaegher - Lotto CT Menen).
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 12 of 13

De Jong & Laan - De Peddelaars with stage winner Gert Jan Bosman (c).

De Jong & Laan - De Peddelaars with stage winner Gert Jan Bosman (c).
(Image credit: Isabelle Duchesne)
Image 13 of 13

Anthony Ansard (VC Beauvaisien) wears the mountains classification jersey.

Anthony Ansard (VC Beauvaisien) wears the mountains classification jersey.
(Image credit: Isabelle Duchesne)

Full Results
1Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars2:35:31
2Ludwig Verstraete (Bel) Wielerclub De Molenspurters
3Vincent Colas (Fra) Côtes d'Armor
4Mathieu Le Lavandier (Fra) Morbihan
5Anthony Ansard (Fra) VC Beauvaisien
6Olivier Le Gac (Fra) Finistere
7Sebastian Hirsch (Den) Team Designbrokers
8Etienne Briard (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique
9Christopher Piry (Fra) Ile de France0:00:12
10Yannick Eckmann (Ger) Hot Tubes Cycling Team0:00:13
11Gaëtan Pons (Bel) Lotto Predictor
12Lennert Buysse (Bel) Belgium
13Niels De Rooze (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen0:00:19
14Ludwig Laffille (Fra) Nord Pas De Caais0:00:21
15Yannis Yssaad (Fra) Ile de France0:00:23
16Benjamin Chauvin (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique
17Clément Maertens (Fra) VC Beauvaisien
18Luc Blanchon (Fra) Ile de France
19Quentin Pacher (Fra) Dordogne
20Dimitri Patin (Fra) VC Beauvaisien
21Alexis Caresmel (Fra) Nord Pas De Caais
22Loïc Jamet (Fra) Ille Et Vilaine
23Twan Brusselman (Ned) Vacansoleil
24Giovanni De Merlier (Bel) Belgium
25Jérôme Kerf (Bel) Belgium
26Jeff Peelaers (Bel) Avia Cycling Team
27John Da Cunha (Fra) Ile de France
28Florent Delfosse (Bel) Lotto Predictor
29Lawson Craddock (USA) Hot Tubes Cycling Team
30Anthony Mira (Fra) AC Lanester 56
31Nicolas Thomasson (Fra) Auvergne
32Rutger Belmans (Bel) DCM-GB Vorselaar
33Richard Van Overbeghe (Bel) Koninklijke Balen BC
34William Balguy (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
35Gildas Le Priellec (Fra) AC Lanester 56
36Thomas Wertz (Bel) Lotto Predictor
37Amaury Capiot (Bel) Koninklijke Balen BC
38Léo Moreac (Fra) OC Locmine
39Alexis Villain (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
40Thomas Boulongne (Fra) Ile de France
41Gontran Lance (Fra) Dordogne
42Erwan Despeignes (Fra) Poitou Charentes
43Greg Baruzzi (Fra) VC Beauvaisien
44Stefan Linné Jorgensen (Den) Team Designbrokers
45Emiel Vermeulen (Bel) Wielerclub De Molenspurters
46Jordann Le Gal (Fra) Morbihan
47Quentin Melon (Bel) Lotto Predictor
48Dragan Herveou (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique
49Maxime Cam (Fra) Côtes d'Armor
50Yann Le Burel (Fra) Finistere
51Maxime Le Lavandier (Fra) Morbihan
52Sjoerd Van Ginneken (Ned) Vacansoleil
53Kévin Soubes (Fra) Dordogne
54Aloïs Mus (Bel) Wielerclub De Molenspurters
55Rodolphe Henry (Fra) AC Lanester 56
56Mathias Ollegaard (Den) Team Designbrokers
57David Leclaire (Fra) Ille Et Vilaine
58Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
59Thomas Le Boucher (Fra) AC Lanester 56
60Nick Wijnants (Bel) Koninklijke Balen BC
61Lowie Sterckx (Bel) DCM-GB Vorselaar
62Tanguy Marquet (Fra) OC Locmine
63Thomas Vanbesien (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
64Jérémy Hussler (Fra) Poitou Charentes
65Martijn Dijkstra (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
66Tangi Le Roux (Fra) Finistere
67Joey Van Rhee (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
68Bram Van Broekhoven (Bel) Koninklijke Balen BC
69Stuart Wight (Can) Hot Tubes Cycling Team
70Pierre Nedeau (Fra) Poitou Charentes
71Frederik Bjorke Schwartz (Den) Team Designbrokers
72Valentin Dufour (Fra) Poitou Charentes
73Rémi Convert (Fra) Auvergne
74Maarten Craeghs (Bel) Avia Cycling Team
75Adrien Tanguy (Fra) Côtes d'Armor
76Romain Desreumaux (Fra) Morbihan
77Casper Folsach (Den) Team Designbrokers
78Emmanuel Cointet (Fra) Mayenne
79Guillaume Thevenot (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
80Maxime Bredin (Fra) Côtes d'Armor
81Adrien Guyomard (Fra) Morbihan
82Mike Granger (Fra) Mayenne
83Thomas Vergereau (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
84Jens Coppens (Ned) Vacansoleil
85Ruben Boons (Bel) Koninklijke Balen BC
86Steven Poli (Fra) Ille Et Vilaine
87Jean-Marie Gouret (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
88Dieter Beausaert (Bel) DCM-GB Vorselaar
89Remy Dorfmann (Ned) Alcmaria Victrix
90Wout Franssen (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
91Rudy Botter (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
92Jean-Charles Madec (Fra) OC Locmine
93Sébastien Coquil (Fra) Finistere
94Arthur Fobert (Fra) Nord Pas De Caais
95Maurice Nijmeijer (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
96Jean-Marie Guesnerie (Fra) Mayenne
97Alexander Aerts (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
98Gert Vandierendonck (Bel) Wielerclub De Molenspurters
99Paul Moerland (Ned) Vacansoleil
100Jens Vandenbogaerde (Bel) Avia Cycling Team
101Billy Van Landuyt (Bel) Belgium
102Jasper De Buyst (Bel) Avia Cycling Team
103Jordane Henry (Fra) Ille Et Vilaine
104Clément Boirivant (Fra) Poitou Charentes
105Julien Cordier (Fra) VC Beauvaisien
106Frank Jansen (Ned) Vacansoleil
107Maxime Huygens (Fra) Nord Pas De Caais0:00:36
108Ronan Tassel (Fra) Côtes d'Armor
109Lucas Dreyer (Fra) Nord Pas De Caais
110Stijn Machiels (Bel) DCM-GB Vorselaar0:00:44
111Alexander Maes (Bel) Belgium0:00:53
112Martin Lebacle (Fra) Mayenne
113Tom Mertens (Bel) DCM-GB Vorselaar0:00:56
114Pierre Sable (Fra) Mayenne0:01:06
115Bart Troost (Ned) Alcmaria Victrix0:07:49
116Félix Bonno (Fra) AC Lanester 560:11:47
HDBenjamin Le Gal (Fra) OC Locmine
HDLouis Convens (Bel) Lotto Predictor
HDClément Combelas (Fra) Dordogne
HDMathieu Guilloux (Fra) OC Locmine
HDJip Westra (Ned) Alcmaria Victrix
HDJonas Viaene (Bel) Wielerclub De Molenspurters
HDFlorian Hurtel (Fra) Dordogne
HDAmaury Quesnel (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique
HDAdne Van Engelen (Ned) Alcmaria Victrix
HDClément Gricourt (Fra) Auvergne
HDCédric Le Roux (Fra) Finistere
HDLoïc Gossens (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique
DNFClément Lorant (Fra) Ille Et Vilaine
DNFJaap Dudink (Ned) Alcmaria Victrix
DNFAnders Newbury (USA) Hot Tubes Cycling Team
DNFAustin Boswell (USA) Hot Tubes Cycling Team
DNFYvan Callaou (Fra) Auvergne
DNFJoé Sudre (Fra) Auvergne

Sprint 1 - Melrand
1Wout Franssen (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen5pts
2Jasper De Buyst (Bel) Avia Cycling Team3
3Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars2
4Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen1

Sprint 2 - Naizin
1Wout Franssen (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen5pts
2Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars3
3Anthony Ansard (Fra) VC Beauvaisien2
4Jasper De Buyst (Bel) Avia Cycling Team1

Finish
1Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars25pts
2Ludwig Verstraete (Bel) Wielerclub De Molenspurters20
3Vincent Colas (Fra) Côtes d'Armor16
4Mathieu Le Lavandier (Fra) Morbihan14
5Anthony Ansard (Fra) VC Beauvaisien12
6Olivier Le Gac (Fra) Finistere10
7Sebastian Hirsch (Den) Team Designbrokers9
8Etienne Briard (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique8
9Christopher Piry (Fra) Ile de France7
10Yannick Eckmann (Ger) Hot Tubes Cycling Team6
11Gaëtan Pons (Bel) Lotto Predictor5
12Lennert Buysse (Bel) Belgium4
13Niels De Rooze (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen3
14Ludwig Laffille (Fra) Nord Pas De Caais2
15Yannis Yssaad (Fra) Ile de France1

Mountain 1 - Quistinic
1Amaury Capiot (Bel) Koninklijke Balen BC6pts
2Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars4
3Yann Le Burel (Fra) Finistere2
4Anthony Mira (Fra) AC Lanester 561

Mountain 2 - St Nicodeme
1Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars8pts
2Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen6
3Jasper De Buyst (Bel) Avia Cycling Team4
4Julien Cordier (Fra) VC Beauvaisien2
5Jordann Le Gal (Fra) Morbihan1

Mountain 3 - 2nd Passage Sur La Ligne
1Anthony Ansard (Fra) VC Beauvaisien6pts
2Etienne Briard (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique4
3Olivier Le Gac (Fra) Finistere2
4Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars1

Teams
1VC Beauvaisien7:47:19
2Junior Team U Nantes Atlantique
3Wielerclub De Molenspurters
4Morbihan
5Team Designbrokers
6Finistere
7Côtes d'Armor
8De Jong & Laan - De Peddelaars
9Ile de France0:00:12
10Belgique0:00:13
11Lotto Predictor
12Hot Tubes Cycling Team
13Immo Dejaegher - Lotto CT Menen0:00:19
14Nord Pas De Caais0:00:21
15Dordogne0:00:23
16AC Lanester 56
17Koninklijke Balen BC
18Pole Espoirs La Roche Sur Yon
19Vacansoleil
20Ille Et Vilaine
21Poitou Charentes
22DCM-GB Vorselaar
23OC Locmine
24Avia Cycling Team
25Mayenne

General classification after stage 1
1Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars2:35:31
2Ludwig Verstraete (Bel) Wielerclub De Molenspurters
3Vincent Colas (Fra) Côtes d'Armor
4Mathieu Le Lavandier (Fra) Morbihan
5Anthony Ansard (Fra) VC Beauvaisien
6Olivier Le Gac (Fra) Finistere
7Sebastian Hirsch (Den) Team Designbrokers
8Etienne Briard (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique
9Christopher Piry (Fra) Ile de France0:00:12
10Yannick Eckmann (Ger) Hot Tubes Cycling Team0:00:13
11Gaëtan Pons (Bel) Lotto Predictor
12Lennert Buysse (Bel) Belgium
13Niels De Rooze (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen0:00:19
14Ludwig Laffille (Fra) Nord Pas De Caais0:00:21
15Yannis Yssaad (Fra) Ile de France0:00:23
16Benjamin Chauvin (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique
17Clément Maertens (Fra) VC Beauvaisien
18Luc Blanchon (Fra) Ile de France
19Quentin Pacher (Fra) Dordogne
20Dimitri Patin (Fra) VC Beauvaisien
21Alexis Caresmel (Fra) Nord Pas De Caais
22Loïc Jamet (Fra) Ille Et Vilaine
23Twan Brusselman (Ned) Vacansoleil
24Giovanni De Merlier (Bel) Belgium
25Jérôme Kerf (Bel) Belgium
26Jeff Peelaers (Bel) Avia Cycling Team
27John Da Cunha (Fra) Ile de France
28Florent Delfosse (Bel) Lotto Predictor
29Lawson Craddock (USA) Hot Tubes Cycling Team
30Anthony Mira (Fra) AC Lanester 56
31Nicolas Thomasson (Fra) Auvergne
32Rutger Belmans (Bel) DCM-GB Vorselaar
33Richard Van Overbeghe (Bel) Koninklijke Balen BC
34William Balguy (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
35Gildas Le Priellec (Fra) AC Lanester 56
36Thomas Wertz (Bel) Lotto Predictor
37Amaury Capiot (Bel) Koninklijke Balen BC
38Léo Moreac (Fra) OC Locmine
39Alexis Villain (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
40Thomas Boulongne (Fra) Ile de France
41Gontran Lance (Fra) Dordogne
42Erwan Despeignes (Fra) Poitou Charentes
43Greg Baruzzi (Fra) VC Beauvaisien
44Stefan Linné Jorgensen (Den) Team Designbrokers
45Emiel Vermeulen (Bel) Wielerclub De Molenspurters
46Jordann Le Gal (Fra) Morbihan
47Quentin Melon (Bel) Lotto Predictor
48Dragan Herveou (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique
49Maxime Cam (Fra) Côtes d'Armor
50Yann Le Burel (Fra) Finistere
51Maxime Le Lavandier (Fra) Morbihan
52Sjoerd Van Ginneken (Ned) Vacansoleil
53Kévin Soubes (Fra) Dordogne
54Aloïs Mus (Bel) Wielerclub De Molenspurters
55Rodolphe Henry (Fra) AC Lanester 56
56Mathias Ollegaard (Den) Team Designbrokers
57David Leclaire (Fra) Ille Et Vilaine
58Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
59Thomas Le Boucher (Fra) AC Lanester 56
60Nick Wijnants (Bel) Koninklijke Balen BC
61Lowie Sterckx (Bel) DCM-GB Vorselaar
62Tanguy Marquet (Fra) OC Locmine
63Thomas Vanbesien (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
64Jérémy Hussler (Fra) Poitou Charentes
65Martijn Dijkstra (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
66Tangi Le Roux (Fra) Finistere
67Joey Van Rhee (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
68Bram Van Broekhoven (Bel) Koninklijke Balen BC
69Stuart Wight (Can) Hot Tubes Cycling Team
70Pierre Nedeau (Fra) Poitou Charentes
71Frederik Bjorke Schwartz (Den) Team Designbrokers
72Valentin Dufour (Fra) Poitou Charentes
73Rémi Convert (Fra) Auvergne
74Maarten Craeghs (Bel) Avia Cycling Team
75Adrien Tanguy (Fra) Côtes d'Armor
76Romain Desreumaux (Fra) Morbihan
77Casper Folsach (Den) Team Designbrokers
78Emmanuel Cointet (Fra) Mayenne
79Guillaume Thevenot (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
80Maxime Bredin (Fra) Côtes d'Armor
81Adrien Guyomard (Fra) Morbihan
82Mike Granger (Fra) Mayenne
83Thomas Vergereau (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
84Jens Coppens (Ned) Vacansoleil
85Ruben Boons (Bel) Koninklijke Balen BC
86Steven Poli (Fra) Ille Et Vilaine
87Jean-Marie Gouret (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
88Dieter Beausaert (Bel) DCM-GB Vorselaar
89Remy Dorfmann (Ned) Alcmaria Victrix
90Wout Franssen (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
91Rudy Botter (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
92Jean-Charles Madec (Fra) OC Locmine
93Sébastien Coquil (Fra) Finistere
94Arthur Fobert (Fra) Nord Pas De Caais
95Maurice Nijmeijer (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
96Jean-Marie Guesnerie (Fra) Mayenne
97Alexander Aerts (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
98Gert Vandierendonck (Bel) Wielerclub De Molenspurters
99Paul Moerland (Ned) Vacansoleil
100Jens Vandenbogaerde (Bel) Avia Cycling Team
101Billy Van Landuyt (Bel) Belgium
102Jasper De Buyst (Bel) Avia Cycling Team
103Jordane Henry (Fra) Ille Et Vilaine
104Clément Boirivant (Fra) Poitou Charentes
105Julien Cordier (Fra) VC Beauvaisien
106Frank Jansen (Ned) Vacansoleil
107Maxime Huygens (Fra) Nord Pas De Caais0:00:36
108Ronan Tassel (Fra) Côtes d'Armor
109Lucas Dreyer (Fra) Nord Pas De Caais
110Stijn Machiels (Bel) DCM-GB Vorselaar0:00:44
111Alexander Maes (Bel) Belgium0:00:53
112Martin Lebacle (Fra) Mayenne
113Tom Mertens (Bel) DCM-GB Vorselaar0:00:56
114Pierre Sable (Fra) Mayenne0:01:06
115Bart Troost (Ned) Alcmaria Victrix0:07:49
116Félix Bonno (Fra) AC Lanester 560:11:47

Points classification
1Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars30pts
2Ludwig Verstraete (Bel) Wielerclub De Molenspurters20
3Vincent Colas (Fra) Côtes d'Armor16
4Mathieu Le Lavandier (Fra) Morbihan14
5Anthony Ansard (Fra) VC Beauvaisien14
6Wout Franssen (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen10
7Olivier Le Gac (Fra) Finistere10
8Sebastian Hirsch (Den) Team Designbrokers9
9Etienne Briard (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique8
10Christopher Piry (Fra) Ile de France7
11Yannick Eckmann (Ger) Hot Tubes Cycling Team6
12Gaëtan Pons (Bel) Lotto Predictor5
13Lennert Buysse (Bel) Belgium4
14Jasper De Buyst (Bel) Avia Cycling Team4
15Niels De Rooze (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen3
16Ludwig Laffille (Fra) Nord Pas De Caais2
17Yannis Yssaad (Fra) Ile de France1
18Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen1

Sprint classification
1Wout Franssen (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen10pts
2Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars5
3Jasper De Buyst (Bel) Avia Cycling Team4
4Anthony Ansard (Fra) VC Beauvaisien2
5Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen1

Mountains classification
1Gert-Jan Bosman (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars13pts
2Anthony Ansard (Fra) VC Beauvaisien6
3Amaury Capiot (Bel) Koninklijke Balen BC6
4Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen6
5Etienne Briard (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique4
6Jasper De Buyst (Bel) Avia Cycling Team4
7Olivier Le Gac (Fra) Finistere2
8Yann Le Burel (Fra) Finistere2
9Julien Cordier (Fra) VC Beauvaisien2
10Anthony Mira (Fra) AC Lanester 561
11Jordann Le Gal (Fra) Morbihan1

Young rider classification
1Anthony Ansard (Fra) VC Beauvaisien2:35:31
2Olivier Le Gac (Fra) Finistere
3Yannick Eckmann (Ger) Hot Tubes Cycling Team0:00:13
4Yannis Yssaad (Fra) Ile de France0:00:23
5Loïc Jamet (Fra) Ille Et Vilaine
6Twan Brusselman (Ned) Vacansoleil
7Jérôme Kerf (Bel) Belgium
8Florent Delfosse (Bel) Lotto Predictor
9Amaury Capiot (Bel) Koninklijke Balen BC
10Alexis Villain (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
11Thomas Boulongne (Fra) Ile de France
12Gontran Lance (Fra) Dordogne
13Erwan Despeignes (Fra) Poitou Charentes
14Emiel Vermeulen (Bel) Wielerclub De Molenspurters
15Jordann Le Gal (Fra) Morbihan
16Dragan Herveou (Fra) Junior Team U Nantes Atlantique
17Kévin Soubes (Fra) Dordogne
18Rodolphe Henry (Fra) AC Lanester 56
19Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
20Lowie Sterckx (Bel) DCM-GB Vorselaar
21Thomas Vanbesien (Bel) Immo Dejaegher - Lotto CT Menen
22Martijn Dijkstra (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
23Pierre Nedeau (Fra) Poitou Charentes
24Valentin Dufour (Fra) Poitou Charentes
25Rémi Convert (Fra) Auvergne
26Casper Folsach (Den) Team Designbrokers
27Guillaume Thevenot (Fra) Pole Espoirs La Roche Sur Yon
28Maxime Bredin (Fra) Côtes d'Armor
29Mike Granger (Fra) Mayenne
30Ruben Boons (Bel) Koninklijke Balen BC
31Maurice Nijmeijer (Ned) De Jong & Laan - De Peddelaars
32Jean-Marie Guesnerie (Fra) Mayenne
33Paul Moerland (Ned) Vacansoleil
34Billy Van Landuyt (Bel) Belgium
35Jasper De Buyst (Bel) Avia Cycling Team
36Jordane Henry (Fra) Ille Et Vilaine
37Clément Boirivant (Fra) Poitou Charentes
38Julien Cordier (Fra) VC Beauvaisien
39Frank Jansen (Ned) Vacansoleil
40Ronan Tassel (Fra) Côtes d'Armor0:00:36
41Stijn Machiels (Bel) DCM-GB Vorselaar0:00:44
42Alexander Maes (Bel) Belgium0:00:53
43Martin Lebacle (Fra) Mayenne
44Tom Mertens (Bel) DCM-GB Vorselaar0:00:56
45Pierre Sable (Fra) Mayenne0:01:06
46Félix Bonno (Fra) AC Lanester 560:11:47

Teams classification
1VC Beauvaisien7:47:19
2Junior Team U Nantes Atlantique
3Wielerclub De Molenspurters
4Morbihan
5Team Designbrokers
6Finistere
7Côtes d'Armor
8De Jong & Laan - De Peddelaars
9Ile de France0:00:12
10Belgique0:00:13
11Lotto Predictor
12Hot Tubes Cycling Team
13Immo Dejaegher - Lotto CT Menen0:00:19
14Nord Pas De Caais0:00:21
15Dordogne0:00:23
16AC Lanester 56
17Koninklijke Balen BC
18Pole Espoirs La Roche Sur Yon
19Vacansoleil
20Ille Et Vilaine
21Poitou Charentes
22DCM-GB Vorselaar
23OC Locmine
24Avia Cycling Team
25Mayenne

Latest on Cyclingnews