Cure gives Polygon back-to-back wins

Amy Cure (Polygon Australia) has sprinted to victory in the 105.6 km Stuart O'Grady road race to give her team back-to-back victories in the opening two stages of the Adelaide Tour. 

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Amy Cure (Team Polygon Australia)2:47:47
2Ruth Corset (Pensar SPM Racing)Row 1 - Cell 2
3Jenelle Crooks (Pensar SPM Racing)Row 2 - Cell 2
4Chloe McConville (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)Row 3 - Cell 2
5Ashlee Ankudinoff (Target-Trek Racing Team)Row 4 - Cell 2
6Peta Mullens (Target-Trek Racing Team)Row 5 - Cell 2
7Rebecca Wiasak (Suzuki-Bontrager)Row 6 - Cell 2
8Katrin Garfoot (Pensar SPM Racing)Row 7 - Cell 2
9Emily Roper (Suzuki-Bontrager)Row 8 - Cell 2
10Rebecca Heath (Holden Women Cycling Team)Row 9 - Cell 2
11Jessica Mundy (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)Row 10 - Cell 2
12Grace Sulzberger (Team Polygon Australia)Row 11 - Cell 2
13Sarah Roy (Team Bikebug)Row 12 - Cell 2
14Felicity Wardlaw (Bicycle Superstore)Row 13 - Cell 2
15Miranda Griffiths (Holden Women Cycling Team)Row 14 - Cell 2
16Rebecca Locke (Liv-Giant)Row 15 - Cell 2
17Lucy Coldwell (Holden Women Cycling Team)Row 16 - Cell 2
18Laura Meadley (Suzuki-Bontrager)Row 17 - Cell 2
19Ruby Livingstone (Building Champions Squad)Row 18 - Cell 2
20Lisa Keeling (Bicycle Superstore)Row 19 - Cell 2
21Judith Betts (Team Bikebug)Row 20 - Cell 2
22Jasmin Hurikino (Team Bikebug)Row 21 - Cell 2
23Zoe Watters (Pensar SPM Racing)Row 22 - Cell 2
24Jenny Fay (Specialized-Securitor)Row 23 - Cell 2
25Cassandra Dodd (Specialized-Securitor)0:00:54
26Emily Mcredmond (Target-Trek Racing Team)0:01:09
27Georgia Baker (Team Polygon Australia)Row 26 - Cell 2
28Taryn Heather (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)Row 27 - Cell 2
29Justyna LubkowskiRow 28 - Cell 2
30Lisa Barry (Bicycle Superstore)Row 29 - Cell 2
31Rachel Ward (BOSS Racing Team)0:01:43
32Lauretta Hanson (Building Champions Squad)Row 31 - Cell 2
33Samantha De Riter (Holden Women Cycling Team)Row 32 - Cell 2
34Kelsey Robson (Target-Trek Racing Team)0:02:29
35Alexandra Manly0:03:13
36Macey Stewart (Team Polygon Australia)0:06:23
37Rebecca Mackey (BOSS Racing Team)Row 36 - Cell 2
38Clare Dallat (Bicycle Superstore)Row 37 - Cell 2
39Chloe Mcintosh (Suzuki-Bontrager)Row 38 - Cell 2
40Kendelle Hodges (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)Row 39 - Cell 2
41Ellen Skerritt (Team Bikebug)Row 40 - Cell 2
42Naomi Williams (Liv-Giant)0:10:10
43Ruby Greig-Hurtig (Target-Trek Racing Team)0:11:44
44Carly Williams (Liv-Giant)0:19:02
45Kate Finegan (Building Champions Squad)Row 44 - Cell 2
46Lucy Barker (Building Champions Squad)Row 45 - Cell 2
47Nicole Whitburn (Pensar SPM Racing)Row 46 - Cell 2
48Carla Franson0:32:02
49Iona Halliday (BOSS Racing Team)0:40:00
50Madeline Marshall (Suzuki-Bontrager)Row 49 - Cell 2
51Sarah Riley (Liv-Giant)Row 50 - Cell 2
52Carley MckayRow 51 - Cell 2
53Lauren Perry (Team Polygon Australia)Row 52 - Cell 2
54Trudy Van Der Straaten (Specialized-Securitor)Row 53 - Cell 2
55Heidi BuntrockRow 54 - Cell 2
56Georgina BeechRow 55 - Cell 2
57Megan Bagworth (BOSS Racing Team)Row 56 - Cell 2
58Tegan Elferkh (BOSS Racing Team)Row 57 - Cell 2
59Hannah GeelanRow 58 - Cell 2
60Nicole McNamara (Building Champions Squad)0:41:00
61Claire TrembathRow 60 - Cell 2
DNFKristy Glover (Holden Women Cycling Team)Row 61 - Cell 2
DNFLisa Jacobs (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)Row 62 - Cell 2
DNFCarly Light (Team Bikebug)Row 63 - Cell 2
DNFRebecca Werner (Specialized-Securitor)Row 64 - Cell 2
DNFStacey Riedel (Specialized-Securitor)Row 65 - Cell 2
DNFVictoria Luxton-Bain (Bicycle Superstore)Row 66 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Intermediate Sprints - Bird in Hand Winery #1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Lucy Coldwell (Holden Women Cycling Team)5pts
2Chloe McConville (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)3Row 1 - Cell 3
3Lauretta Hanson (Building Champions Squad)2Row 2 - Cell 3
4Macey Stewart (Team Polygon Australia)1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Bird in Hand Winery #2 (Stage Finish)
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Amy Cure (Team Polygon Australia)5pts
2Ruth Corset (Pensar SPM Racing)3Row 1 - Cell 3
3Jenelle Crooks (Pensar SPM Racing)2Row 2 - Cell 3
4Chloe McConville (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Hill Climbs - Nairne Retirement Village #1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Rebecca Locke (Liv-Giant)5pts
2Peta Mullens (Target-Trek Racing Team)3Row 1 - Cell 3
3Grace Sulzberger (Team Polygon Australia)2Row 2 - Cell 3
4Ruth Corset (Pensar SPM Racing)1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Nairne Retirement Village #2
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Peta Mullens (Target-Trek Racing Team)5pts
2Rebecca Locke (Liv-Giant)3Row 1 - Cell 3
3Taryn Heather (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)2Row 2 - Cell 3
4Miranda Griffiths (Holden Women Cycling Team)1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pensar SPM Racing8:23:21
2Suzuki BontragerRow 1 - Cell 2
3Holden Women Cycling TeamRow 2 - Cell 2
4Team BikebugRow 3 - Cell 2
5Target Trek Racing Team0:01:09
6Team Polygon AustraliaRow 5 - Cell 2
7Jayco/Apollo VIS Women's Road TeamRow 6 - Cell 2
8Bicycle SuperstoreRow 7 - Cell 2
9Building Champions Squad0:20:45
10Liv / giant0:29:12
11Specialized Securitor0:40:54
12BOSS Racing Team0:48:06
Swipe to scroll horizontally
General classification after Stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Amy Cure (Team Polygon Australia)3:15:50
2Grace Sulzberger (Team Polygon Australia)Row 1 - Cell 2
3Chloe McConville (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)0:00:35
4Jessica Mundy (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)Row 3 - Cell 2
5Ruth Corset (Pensar SPM Racing)0:00:39
6Jenelle Crooks (Pensar SPM Racing)Row 5 - Cell 2
7Katrin Garfoot (Pensar SPM Racing)Row 6 - Cell 2
8Felicity Wardlaw (Bicycle Superstore)0:01:07
9Lisa Keeling (Bicycle Superstore)Row 8 - Cell 2
10Georgia Baker (Team Polygon Australia)0:01:09
11Ashlee Ankudinoff (Target-Trek Racing Team)0:01:17
12Peta Mullens (Target-Trek Racing Team)Row 11 - Cell 2
13Rebecca Wiasak (Suzuki-Bontrager)0:01:29
14Emily Roper (Suzuki-Bontrager)Row 13 - Cell 2
15Laura Meadley (Suzuki-Bontrager)Row 14 - Cell 2
16Sarah Roy (Team Bikebug)0:01:32
17Judith Betts (Team Bikebug)Row 16 - Cell 2
18Jasmin Hurikino (Team Bikebug)Row 17 - Cell 2
19Miranda Griffiths (Holden Women Cycling Team)0:01:43
20Lucy Coldwell (Holden Women Cycling Team)Row 19 - Cell 2
21Taryn Heather (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)0:01:44
22Lisa Barry (Bicycle Superstore)0:02:16
23Ruby Livingstone (Building Champions Squad)0:02:24
24Jenny Fay (Specialized-Securitor)0:02:40
25Zoe Watters (Pensar SPM Racing)0:03:15
26Rebecca Locke (Liv-Giant)0:03:17
27Samantha De Riter (Holden Women Cycling Team)0:03:26
28Cassandra Dodd (Specialized-Securitor)0:03:34
29Kelsey Robson (Target-Trek Racing Team)0:03:46
30Rebecca Heath (Holden Women Cycling Team)0:03:58
31Lauretta Hanson (Building Champions Squad)0:04:07
32Rachel Ward (BOSS Racing Team)0:04:22
33Justyna Lubkowski0:04:31
34Emily Mcredmond (Target-Trek Racing Team)0:05:34
35Alexandra Manly0:06:12
36Kendelle Hodges (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)0:06:58
37Clare Dallat (Bicycle Superstore)0:07:30
38Rebecca Mackey (BOSS Racing Team)0:09:02
39Macey Stewart (Team Polygon Australia)0:09:46
40Chloe Mcintosh (Suzuki-Bontrager)0:11:06
41Ellen Skerritt (Team Bikebug)0:12:23
42Naomi Williams (Liv-Giant)0:13:27
43Ruby Greig-Hurtig (Target-Trek Racing Team)0:17:31
44Kate Finegan (Building Champions Squad)0:21:26
45Lucy Barker (Building Champions Squad)Row 44 - Cell 2
46Nicole Whitburn (Pensar SPM Racing)0:22:17
47Carly Williams (Liv-Giant)0:22:19
48Carla Franson0:35:01
49Madeline Marshall (Suzuki-Bontrager)0:41:31
50Iona Halliday (BOSS Racing Team)0:42:39
51Megan Bagworth (BOSS Racing Team)Row 50 - Cell 2
52Trudy Van Der Straaten (Specialized-Securitor)0:42:40
53Tegan Elferkh (BOSS Racing Team)0:42:50
54Hannah Geelan0:42:59
55Sarah Riley (Liv-Giant)0:43:17
56Carley Mckay0:43:21
57Heidi Buntrock0:43:22
58Nicole McNamara (Building Champions Squad)0:43:26
59Claire Trembath0:43:59
60Georgina Beech0:46:04
61Lauren Perry (Team Polygon Australia)0:46:35
Swipe to scroll horizontally
Sprint Classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Amy Cure (Team Polygon Australia)5pts
2Lucy Coldwell (Holden Women Cycling Team)5Row 1 - Cell 3
3Chloe McConville (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)4Row 2 - Cell 3
4Ruth Corset (Pensar SPM Racing)3Row 3 - Cell 3
5Jenelle Crooks (Pensar SPM Racing)2Row 4 - Cell 3
6Lauretta Hanson (Building Champions Squad)2Row 5 - Cell 3
7Macey Stewart (Team Polygon Australia)1Row 6 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
King of the Mountains
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Peta Mullens (Target-Trek Racing Team)8pts
2Rebecca Locke (Liv-Giant)8Row 1 - Cell 3
3Grace Sulzberger (Team Polygon Australia)2Row 2 - Cell 3
4Taryn Heather (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)2Row 3 - Cell 3
5Ruth Corset (Pensar SPM Racing)1Row 4 - Cell 3
6Miranda Griffiths (Holden Women Cycling Team)1Row 5 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young Rider Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jessica Mundy (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)3:16:25
2Jenelle Crooks (Pensar SPM Racing)0:00:04
3Georgia Baker (Team Polygon Australia)0:00:34
4Emily Roper (Suzuki-Bontrager)0:00:54
5Ruby Livingstone (Building Champions Squad)0:01:49
6Kelsey Robson (Target-Trek Racing Team)0:03:11
7Lauretta Hanson (Building Champions Squad)0:03:32
8Emily Mcredmond (Target-Trek Racing Team)0:04:59
9Alexandra Manly0:05:37
10Rebecca Mackey (BOSS Racing Team)0:08:27
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Polygon Australia9:48:39
2Pensar SPM Racing0:00:48
3Jayco/Apollo VIS Women's Road Team0:01:45
4Suzuki Bontrager0:03:18
5Bicycle Superstore0:03:21
6Team Bikebug0:03:27
7Target Trek Racing Team0:03:51
8Holden Women Cycling Team0:04:00
9Building Champions Squad0:26:48
10Liv / giant0:37:54
11Specialized Securitor0:47:45
12BOSS Racing Team0:54:54
Swipe to scroll horizontally
NRS Teams Aggregate
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Pensar SPM Racing47pts
2Holden Women Cycling Team36Row 1 - Cell 3
3Jayco/Apollo VIS Women's Road Team24Row 2 - Cell 3
4Team Polygon Australia22Row 3 - Cell 3
5Suzuki Bontrager17Row 4 - Cell 3
6Team Bikebug10Row 5 - Cell 3
7Specialized Securitor8Row 6 - Cell 3
8BOSS Racing Team2Row 7 - Cell 3
9Bicycle Superstore2Row 8 - Cell 3
10Building Champions Squad1Row 9 - Cell 3
11Liv / giant1Row 10 - Cell 3
12Target Trek Racing Team1Row 11 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
NRS Aggregate
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ruth Corset (Pensar SPM Racing)27pts
2Katrin Garfoot (Pensar SPM Racing)24Row 1 - Cell 3
3Miranda Griffiths (Holden Women Cycling Team)17Row 2 - Cell 3
4Rebecca Wiasak (Suzuki-Bontrager)16Row 3 - Cell 3
5Taryn Heather (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)16Row 4 - Cell 3
6Grace Sulzberger (Team Polygon Australia)15Row 5 - Cell 3
7Samantha De Riter (Holden Women Cycling Team)13Row 6 - Cell 3
8Lucy Coldwell (Holden Women Cycling Team)9Row 7 - Cell 3
9Amy Cure (Team Polygon Australia)6Row 8 - Cell 3
10Jenelle Crooks (Pensar SPM Racing)4Row 9 - Cell 3
11Emily Roper (Suzuki-Bontrager)3Row 10 - Cell 3
12Sarah Roy (Team Bikebug)3Row 11 - Cell 3
13Lisa Keeling (Bicycle Superstore)3Row 12 - Cell 3
14Chloe McConville (Jayco-Apollo VIS Women's Road Team)3Row 13 - Cell 3
15Felicity Wardlaw (Bicycle Superstore)2Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Blair Windsor (Budget Forklifts)3:38:14
2Nathan Elliott (Target-Trek Racing Team)Row 1 - Cell 2
3Cameron Bayly (search2retain p/b health.com.auRow 2 - Cell 2
4Jesse Kerrison (Budget Forklifts)0:00:05
5Neil Van Der Ploeg (search2retain p/b health.com.auRow 4 - Cell 2
6Alexander Smyth (Satalyst-Giant Racing Team)Row 5 - Cell 2
7George Tansley (Euride Racing)Row 6 - Cell 2
8Scott Law (GPM-Data#3)Row 7 - Cell 2
9Theodore Yates (Satalyst-Giant Racing Team)Row 8 - Cell 2
10Tristan Bauer (Sydney Uni Velo Racing)Row 9 - Cell 2
11Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)Row 10 - Cell 2
12Luke Ockerby (Budget Forklifts)Row 11 - Cell 2
13Brenton Jones (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 12 - Cell 2
14Michael Phelan (Parramatta Race Team)Row 13 - Cell 2
15Tom Kaesler (Euride Racing)Row 14 - Cell 2
16Joshua Taylor (GPM-Data#3)Row 15 - Cell 2
17Jack Anderson (Budget Forklifts)Row 16 - Cell 2
18Aaron Donnelly (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 17 - Cell 2
19Tim RushRow 18 - Cell 2
20Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 19 - Cell 2
21James SwadlingRow 20 - Cell 2
22Cal Britten (search2retain p/b health.com.auRow 21 - Cell 2
23Joshua Prete (Budget Forklifts)Row 22 - Cell 2
24Harry Carpenter (Euride Racing)Row 23 - Cell 2
25Angus Tobin (search2retain p/b health.com.auRow 24 - Cell 2
26Alexander Malone (Satalyst-Giant Racing Team)Row 25 - Cell 2
27Russell Van Hout (Team Lightsview)Row 26 - Cell 2
28Tom Robinson (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 27 - Cell 2
29Paul Van Der Ploeg (Satalyst-Giant Racing Team)Row 28 - Cell 2
30Samuel Horgan (Budget Forklifts)Row 29 - Cell 2
31Justin Gassner (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 30 - Cell 2
32Henry Morley (Satalyst-Giant Racing Team)Row 31 - Cell 2
33Jason Spencer (CharterMason Drapac Development Team)Row 32 - Cell 2
34Nicholas Katsonis (CharterMason Drapac Development Team)Row 33 - Cell 2
35Rowan Dever (Target-Trek Racing Team)Row 34 - Cell 2
36Mitchell Cooper (Satalyst-Giant Racing Team)Row 35 - Cell 2
37Jay Bourke (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:00:11
38Callum Scotson (SASI Cycling)0:00:41
39Daniel Bonello (Parramatta Race Team)0:00:45
40Brad Hannaford (Sydney Uni Velo Racing)0:01:32
41Frederick Bonail (Team Lightsview)0:00:05
42Leo Simmonds (Veneziano Blefari Cycling Team)0:01:32
43Connor Hughes (Sydney Uni Velo Racing)Row 42 - Cell 2
44Tom Chapman (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 43 - Cell 2
45Kane Walker (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 44 - Cell 2
46Cameron Spears (Team Lightsview)Row 45 - Cell 2
47Alistair Donohoe (search2retain p/b health.com.auRow 46 - Cell 2
48Timothy Clayton (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 47 - Cell 2
49Joel Strachan (Target-Trek Racing Team)Row 48 - Cell 2
50Ivan Michelin-BeardRow 49 - Cell 2
51Jack Hogan (SASI Cycling)Row 50 - Cell 2
52Peter Smith (Satalyst-Giant Racing Team)0:00:05
53Samuel Wood (GPM-Data#3)0:01:32
54Jonathan Stephens (SASI Cycling)Row 53 - Cell 2
55Samuel Davis (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 54 - Cell 2
56Conor Murtagh (CharterMason Drapac Development Team)Row 55 - Cell 2
57James Boal (Target-Trek Racing Team)0:02:32
58Tristan Jones (Team Lightsview)Row 57 - Cell 2
59Michael Stallard (Team Lightsview)Row 58 - Cell 2
60Julian Hamill (GPM-Data#3)Row 59 - Cell 2
61Patrick Sharpe (Sydney Uni Velo Racing)0:03:27
62David Fumpson (Veneziano Blefari Cycling Team)0:03:33
63Frank Smith (Veneziano Blefari Cycling Team)0:00:05
64Sam Crome (CharterMason Drapac Development Team)0:05:18
65Jack Beckinsale (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)0:05:47
66Joshua Harrison (Euride Racing)Row 65 - Cell 2
67Matthew Leonard (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 66 - Cell 2
68Nick Aitken (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 67 - Cell 2
69William Livesay (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 68 - Cell 2
70Andrew Roe (Euride Racing)Row 69 - Cell 2
71Thomas Donald (search2retain p/b health.com.auRow 70 - Cell 2
72Shaun O'Callaghan (Team Lightsview)Row 71 - Cell 2
73Michael Hale (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:07:01
74Antony Dimitrovski (Parramatta Race Team)0:08:20
75Scott Mcphee (Euride Racing)0:09:19
76Daniel O'Keefe (GPM-Data#3)Row 75 - Cell 2
77Harrison Bailey (Parramatta Race Team)Row 76 - Cell 2
78Caleb Jones (Parramatta Race Team)0:11:07
79Andrew Ward0:13:14
80Nicholas Wood (SASI Cycling)Row 79 - Cell 2
81Joseph HigginsonRow 80 - Cell 2
82Hardy Michel (CharterMason Drapac Development Team)Row 81 - Cell 2
83Chris Harper (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 82 - Cell 2
84Ashley Hawker (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 83 - Cell 2
85Matthew Holmes (SASI Cycling)Row 84 - Cell 2
86Alastair Loutit (GPM-Data#3)Row 85 - Cell 2
87Russell Gill (Euride Racing)0:13:22
88Fraser Northey (Euride Racing)Row 87 - Cell 2
89Wade Edwards (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:17:36
90Marc Freemantle0:21:19
91Peter Loft (Budget Forklifts)0:31:29
92Shaun McCarthy (Budget Forklifts)0:05:47
93Nathan Wicker0:40:00
94Lachlan Ambrose (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 93 - Cell 2
95Stephen Kavanagh (Team Lightsview)Row 94 - Cell 2
96Karl Michelin-Beard (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 95 - Cell 2
97Alexander Porter (SASI Cycling)Row 96 - Cell 2
98Sam Welsford (Satalyst-Giant Racing Team)Row 97 - Cell 2
99Edward White (GPM-Data#3)1:00:00
DNFChristopher Green (Target-Trek Racing Team)Row 99 - Cell 2
DNFJake Magee (GPM-Data#3)Row 100 - Cell 2
DNFTamas Allenby (Sydney Uni Velo Racing)Row 101 - Cell 2
DNFLuke Williams (Sydney Uni Velo Racing)Row 102 - Cell 2
DNFLucien Keene (Team Lightsview)Row 103 - Cell 2
DNFAlexander WalkerRow 104 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Intermediate Sprints - Bird in Hand Winery #1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Scott Law (GPM-Data#3)5pts
2Jesse Kerrison (Budget Forklifts)3Row 1 - Cell 3
3Wade Edwards (Seight Test Team p/b The Biomechanics)2Row 2 - Cell 3
4Alistair Donohoe (search2retain p/b health.com.au1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Bird in Hand Winery #2
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Neil Van Der Ploeg (search2retain p/b health.com.au5pts
2Alistair Donohoe (search2retain p/b health.com.au3Row 1 - Cell 3
3Aaron Donnelly (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)2Row 2 - Cell 3
4Samuel Horgan (Budget Forklifts)1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Bird in Hand Winery #3 (Stage Finish)
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Blair Windsor (Budget Forklifts)5pts
2Nathan Elliott (Target-Trek Racing Team)3Row 1 - Cell 3
3Cameron Bayly (search2retain p/b health.com.au2Row 2 - Cell 3
4Jesse Kerrison (Budget Forklifts)1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Hill Climbs - Nairne Retirement Village #1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1William Livesay (Seight Test Team p/b The Biomechanics)5pts
2Joel Strachan (Target-Trek Racing Team)3Row 1 - Cell 3
3Rowan Dever (Target-Trek Racing Team)2Row 2 - Cell 3
4Thomas Donald (search2retain p/b health.com.au1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Nairne Retirement Village #2
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Joel Strachan (Target-Trek Racing Team)5pts
2Jason Spencer (CharterMason Drapac Development Team)3Row 1 - Cell 3
3Sam Crome (CharterMason Drapac Development Team)2Row 2 - Cell 3
4Samuel Horgan (Budget Forklifts)1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Nairne Retirement Village #3
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Joel Strachan (Target-Trek Racing Team)5pts
2Jason Spencer (CharterMason Drapac Development Team)3Row 1 - Cell 3
3Alexander Malone (Satalyst-Giant Racing Team)2Row 2 - Cell 3
4Jesse Kerrison (Budget Forklifts)1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Budget Forklifts10:54:52
2search2retain p/b health.com.auRow 1 - Cell 2
3Satalyst-Giant Racing Team0:00:05
4Euride RacingRow 3 - Cell 2
5Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling TeamRow 4 - Cell 2
6CharterMason Drapac Development TeamRow 5 - Cell 2
7Target-Trek Racing Team0:01:27
8GPM-Data#30:01:32
9Team LightsviewRow 8 - Cell 2
10Veneziano Blefari Cycling TeamRow 9 - Cell 2
11Sydney Uni Velo Racing0:02:59
12SASI Cycling0:03:35
13Parramatta Race Team0:09:00
14Seight Test Team p/b The Biomechanics0:11:35
Swipe to scroll horizontally
General classification after Stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1George Tansley (Euride Racing)4:02:38
2Tom Kaesler (Euride Racing)Row 1 - Cell 2
3Harry Carpenter (Euride Racing)Row 2 - Cell 2
4Blair Windsor (Budget Forklifts)0:00:11
5Jesse Kerrison (Budget Forklifts)0:00:16
6Luke Ockerby (Budget Forklifts)Row 5 - Cell 2
7Jack Anderson (Budget Forklifts)Row 6 - Cell 2
8Joshua Prete (Budget Forklifts)Row 7 - Cell 2
9Samuel Horgan (Budget Forklifts)Row 8 - Cell 2
10Brenton Jones (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)0:00:41
11Aaron Donnelly (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 10 - Cell 2
12Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 11 - Cell 2
13Tom Robinson (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 12 - Cell 2
14Alexander Smyth (Satalyst-Giant Racing Team)0:00:50
15Theodore Yates (Satalyst-Giant Racing Team)Row 14 - Cell 2
16Alexander Malone (Satalyst-Giant Racing Team)Row 15 - Cell 2
17Paul Van Der Ploeg (Satalyst-Giant Racing Team)Row 16 - Cell 2
18Henry Morley (Satalyst-Giant Racing Team)Row 17 - Cell 2
19Mitchell Cooper (Satalyst-Giant Racing Team)Row 18 - Cell 2
20Peter Smith (Satalyst-Giant Racing Team)Row 19 - Cell 2
21Nathan Elliott (Target-Trek Racing Team)0:01:36
22Cameron Bayly (search2retain p/b health.com.au0:01:37
23Rowan Dever (Target-Trek Racing Team)0:01:41
24Neil Van Der Ploeg (search2retain p/b health.com.au0:01:42
25Russell Van Hout (Team Lightsview)Row 24 - Cell 2
26Cal Britten (search2retain p/b health.com.auRow 25 - Cell 2
27Scott Law (GPM-Data#3)0:01:48
28Joshua Taylor (GPM-Data#3)Row 27 - Cell 2
29Justin Gassner (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 28 - Cell 2
30Frank Smith (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 29 - Cell 2
31Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)0:01:49
32Jason Spencer (CharterMason Drapac Development Team)Row 31 - Cell 2
33Samuel Davis (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)0:02:08
34Tristan Bauer (Sydney Uni Velo Racing)0:02:17
35Tim Rush0:02:42
36James SwadlingRow 35 - Cell 2
37Michael Phelan (Parramatta Race Team)0:02:43
38Callum Scotson (SASI Cycling)0:03:00
39Frederick Bonail (Team Lightsview)0:03:03
40Joel Strachan (Target-Trek Racing Team)0:03:08
41Cameron Spears (Team Lightsview)0:03:09
42Alistair Donohoe (search2retain p/b health.com.auRow 41 - Cell 2
43Tom Chapman (Veneziano Blefari Cycling Team)0:03:15
44Leo Simmonds (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 43 - Cell 2
45Samuel Wood (GPM-Data#3)Row 44 - Cell 2
46Conor Murtagh (CharterMason Drapac Development Team)0:03:16
47Daniel Bonello (Parramatta Race Team)0:03:23
48Brad Hannaford (Sydney Uni Velo Racing)0:03:44
49Jack Hogan (SASI Cycling)0:03:51
50Jonathan Stephens (SASI Cycling)Row 49 - Cell 2
51James Boal (Target-Trek Racing Team)0:04:08
52Michael Stallard (Team Lightsview)0:04:09
53Tristan Jones (Team Lightsview)Row 52 - Cell 2
54Ivan Michelin-BeardRow 53 - Cell 2
55Julian Hamill (GPM-Data#3)0:04:15
56Angus Tobin (search2retain p/b health.com.au0:04:28
57Jay Bourke (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:04:59
58Patrick Sharpe (Sydney Uni Velo Racing)0:05:39
59Joshua Harrison (Euride Racing)0:05:49
60David Fumpson (Veneziano Blefari Cycling Team)0:05:55
61Shaun McCarthy (Budget Forklifts)0:05:58
62Nicholas Katsonis (CharterMason Drapac Development Team)Row 61 - Cell 2
63Andrew Roe (Euride Racing)0:06:22
64Kane Walker (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)Row 63 - Cell 2
65Jack Beckinsale (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)0:06:23
66Sam Crome (CharterMason Drapac Development Team)0:07:02
67Timothy Clayton (Veneziano Blefari Cycling Team)0:07:14
68Shaun O'Callaghan (Team Lightsview)0:07:24
69Connor Hughes (Sydney Uni Velo Racing)0:07:25
70Nick Aitken (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:07:48
71William Livesay (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 70 - Cell 2
72Matthew Leonard (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:07:55
73Michael Hale (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:09:02
74Scott Mcphee (Euride Racing)0:09:54
75Antony Dimitrovski (Parramatta Race Team)0:10:58
76Daniel O'Keefe (GPM-Data#3)0:11:02
77Thomas Donald (search2retain p/b health.com.au0:13:14
78Russell Gill (Euride Racing)0:13:17
79Caleb Jones (Parramatta Race Team)0:13:45
80Chris Harper (Veneziano Blefari Cycling Team)0:14:57
81Alastair Loutit (GPM-Data#3)Row 80 - Cell 2
82Fraser Northey (Euride Racing)0:15:24
83Nicholas Wood (SASI Cycling)0:15:33
84Matthew Holmes (SASI Cycling)Row 83 - Cell 2
85Ashley Hawker (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:15:47
86Andrew Ward0:15:51
87Joseph HigginsonRow 86 - Cell 2
88Hardy Michel (CharterMason Drapac Development Team)0:16:36
89Harrison Bailey (Parramatta Race Team)0:17:21
90Wade Edwards (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:19:37
91Marc Freemantle0:23:56
92Peter Loft (Budget Forklifts)0:31:40
93Sam Welsford (Satalyst-Giant Racing Team)0:40:45
94Stephen Kavanagh (Team Lightsview)0:41:37
95Lachlan Ambrose (Veneziano Blefari Cycling Team)0:41:43
96Alexander Porter (SASI Cycling)0:42:19
97Nathan Wicker0:42:39
98Karl Michelin-Beard (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:47:13
99Edward White (GPM-Data#3)1:01:43
Swipe to scroll horizontally
Sprint Classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Blair Windsor (Budget Forklifts)5pts
2Neil Van Der Ploeg (search2retain p/b health.com.au5Row 1 - Cell 3
3Scott Law (GPM-Data#3)5Row 2 - Cell 3
4Jesse Kerrison (Budget Forklifts)4Row 3 - Cell 3
5Alistair Donohoe (search2retain p/b health.com.au4Row 4 - Cell 3
6Nathan Elliott (Target-Trek Racing Team)3Row 5 - Cell 3
7Aaron Donnelly (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)2Row 6 - Cell 3
8Cameron Bayly (search2retain p/b health.com.au2Row 7 - Cell 3
9Wade Edwards (Seight Test Team p/b The Biomechanics)2Row 8 - Cell 3
10Samuel Horgan (Budget Forklifts)1Row 9 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
King of the Mountains
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Joel Strachan (Target-Trek Racing Team)13pts
2Jason Spencer (CharterMason Drapac Development Team)6Row 1 - Cell 3
3William Livesay (Seight Test Team p/b The Biomechanics)5Row 2 - Cell 3
4Alexander Malone (Satalyst-Giant Racing Team)2Row 3 - Cell 3
5Rowan Dever (Target-Trek Racing Team)2Row 4 - Cell 3
6Sam Crome (CharterMason Drapac Development Team)2Row 5 - Cell 3
7Jesse Kerrison (Budget Forklifts)1Row 6 - Cell 3
8Samuel Horgan (Budget Forklifts)1Row 7 - Cell 3
9Thomas Donald (search2retain p/b health.com.au1Row 8 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young Rider Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1George Tansley (Euride Racing)4:02:38
2Tom Kaesler (Euride Racing)Row 1 - Cell 2
3Harry Carpenter (Euride Racing)Row 2 - Cell 2
4Jesse Kerrison (Budget Forklifts)0:00:16
5Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)0:00:41
6Theodore Yates (Satalyst-Giant Racing Team)0:00:50
7Mitchell Cooper (Satalyst-Giant Racing Team)Row 6 - Cell 2
8Justin Gassner (Veneziano Blefari Cycling Team)0:01:48
9Callum Scotson (SASI Cycling)0:03:00
10Alistair Donohoe (search2retain p/b health.com.au0:03:09
Swipe to scroll horizontally
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Euride Racing12:07:54
2Budget Forklifts0:00:43
3Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team0:02:03
4Satalyst-Giant Racing Team0:02:30
5search2retain p/b health.com.au0:05:01
6CharterMason Drapac Development Team0:05:27
7Target-Trek Racing Team0:06:25
8Team Lightsview0:06:33
9GPM-Data#30:06:51
10Veneziano Blefari Cycling Team0:08:18
11Sydney Uni Velo Racing0:09:45
12SASI Cycling0:10:42
13Parramatta Race Team0:17:04
14Seight Test Team p/b The Biomechanics0:17:48
Swipe to scroll horizontally
NRS Teams Aggregate
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team71pts
2Budget Forklifts49Row 1 - Cell 3
3Drapac Cycling33Row 2 - Cell 3
4search2retain p/b health.com.au26Row 3 - Cell 3
5Satalyst-Giant Racing Team23Row 4 - Cell 3
6Euride Racing21Row 5 - Cell 3
7CharterMason Drapac Development Team20Row 6 - Cell 3
8African Wildlife Safaris Cycling Team18Row 7 - Cell 3
9Pro Team Downunder12Row 8 - Cell 3
10St George Skoda HP Team7Row 9 - Cell 3
11Target-Trek Racing Team7Row 10 - Cell 3
12Racing Kangaroos Cycling Development Program7Row 11 - Cell 3
13Pensar SPM Racing5Row 12 - Cell 3
14Parramatta Race Team5Row 13 - Cell 3
15Jayco/Apollo VIS Men's Road Team4Row 14 - Cell 3
16GPM-Data#34Row 15 - Cell 3
17Downer EDi Mining National Cycling Team3Row 16 - Cell 3
18Veneziano Blefari Cycling Team3Row 17 - Cell 3
19Bianchi Lotto Arbitrage2Row 18 - Cell 3
20Team Polygon Australia2Row 19 - Cell 3
21Data#3 Cisco Racing Team2Row 20 - Cell 3
22Sydney Uni Velo Racing2Row 21 - Cell 3
23Paradice Investment Cycling Team2Row 22 - Cell 3
24Seight Test Team p/b The Biomechanics2Row 23 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
NRS Aggregate
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)34pts
2Nathan Earle (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)29Row 1 - Cell 3
3Jai Crawford (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)19Row 2 - Cell 3
4Neil Van Der Ploeg (search2retain p/b health.com.au19Row 3 - Cell 3
5Joseph Cooper (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)18Row 4 - Cell 3
6Ben Dyball (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)16Row 5 - Cell 3
7Jack Anderson (Budget Forklifts)14Row 6 - Cell 3
8Adam Semple (Satalyst Giant)10Row 7 - Cell 3
9Bernard SULZBERGER (DPC)10Row 8 - Cell 3
10Eric Sheppard (search2retain p/b health.com.au)8Row 9 - Cell 3
11Matthew Clark (CharterMason Drapac Development)8Row 10 - Cell 3
12Samuel Horgan (Budget Forklifts)8Row 11 - Cell 3
13Anthony Giacoppo (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers)8Row 12 - Cell 3
14William Walker (Drapac Professional Cycling)8Row 13 - Cell 3
15Harry Carpenter (Euride Racing)8Row 14 - Cell 3

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1