Skip to main content

Lacombe wins Prix des Marbriers

Image 1 of 4

Keven Lacombe

Keven Lacombe
(Image credit: Planet Energy Team)
Image 2 of 4

Keven Lacombe (Spidertech) wins the Prix des Marbriers

Keven Lacombe (Spidertech) wins the Prix des Marbriers
(Image credit: Daniel Schamps)
Image 3 of 4

Keven Lacombe (Spidertech) solos to the win in the Prix des Marbriers.

Keven Lacombe (Spidertech) solos to the win in the Prix des Marbriers.
(Image credit: Daniel Schamps)
Image 4 of 4

Keven Lacombe (Spidertech) on the Prix des Marbriers podium with Kevin Lalouette and Dmitri Claeys.

Keven Lacombe (Spidertech) on the Prix des Marbriers podium with Kevin Lalouette and Dmitri Claeys.
(Image credit: Daniel Schamps)

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Keven Lacombe (Can) Spidertech powered by Planet Energy3:50:35
2Kévin Lalouette (Fra) USSAPB0:00:01
3Dimitri Clayes (Bel) Team Netapp0:00:04
4Julien Antomarchi (Fra) LA POMME MARSEILLE0:00:06
5Anthony Colin (Fra) ESEG Douai0:00:59
6Adam Gawlik (Pol) CC Cambrai0:01:01
7Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies0:01:04
8Renaud Pioline (Fra) CMA 93 big mat0:01:10
9Tony Cavet (Fra) VC ROUEN 760:01:20
10Wilco Kelderman (Ned) Rabobank0:01:24
11Guillaume Boivin (Can) Spidertech powered by Planet Energy0:02:08
12Eric Baumann (Ger) Team Netapp0:02:09
13Jesse Anthony (USA) KELLY BENEFIT
14Alexander Mironov (Rus) Itera-Katusha0:02:12
15Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank
16Remco Broers (Ned) Rabobank0:02:15
17Ramunas Navardauskas (Ltu) LA POMME MARSEILLE0:02:21
18Pierre Luc Perichon (Fra) SCO DIJON0:03:01
19Arnaud Demare (Fra) SCO Dijon
20Bruno Langlois (Can) Spidertech powered by Planet Energy0:03:06
21Arnaud Papillon (Can) Canada0:03:12
22Benjamin Cantournet (Fra) SCO DIJON0:03:16
23Wesley Kreder (Ned) Rabobank0:03:17
24Jarno Meijling Gmelich (Ned) Cycl.team JO PIELS
25Benoit Drujon (Fra) CMA 93 big mat0:03:21
26Shinichi Fukushima (Jpn) Geumsan Ginseng Asia
27Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
28Ronan Racault (Fra) CMA 93 big mat
29Adrien Vandermeersch (Fra) Dunkerque Littoral0:03:26
30Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange0:03:31
31Antoine Gorrichon (Fra) CMA 93 big mat0:03:36
32Flavien Maurelet (Fra) USSAPB0:04:32
33Cesare Benedetti (Fra) USSAPB
34Geoffrey Deresmes (Fra) ESEG Douai
35Alexis Bodiot (Fra) CC Nogent sur Oise
36Jean Simon Carre (Fra) USSAPB
37Alexander Meenhorst (NZL) Team Netapp
38Brian Bulgac (Ned) Rabobank
39David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies
40Pierrick Naud (Can) Canada0:04:37
41Sergey Rudaskov (Rus) Itera-Katusha
42Bastien Delrot (Fra) Team Netapp0:04:40
43Min Choe Hyenong (Kor) Geuman Ginseng0:09:44
44Sébastien Harbonnier (Fra) Continental Team Differdange
45Mathieu Delaroziere (Fra) LA POMME MARSEILLE0:10:40
46Quentin Have (Fra) USSAPB
47Pierre Drancourt (Fra) ESEG Douai
48Gerald Lavalard (Fra) ECRPF Pte du Hainaut
49Florian Taillefer (Fra) VC ROUEN 76
50Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha
51Jean Edouard Antz (Fra) Amical VC Aix en
52Romain Pillon (Fra) ESEG Douai
53Michal Olejnik (Pol) USSAPB
54Geoffrey Rouat (Fra) CC Villeneuve St
55Thibault Huche (Fra) VC ROUEN 76
56Carlo Meneghetti (Fra) CC Cambrai
57Sébastien Boire (Fra) SCO DIJON
58Maarten De Jonge (Ned) Cyclingteam Jo Piels
59Andrey Solomennikov (Rus) Itera-Katusha
60Christian Poos (Lux) Continental Team Differdange
61Olivier Grammaire (Fra) SCO DIJON
62Tomasz Olejnik (Pol) USSAPB
63Julien Rabaud (Fra) UV Aube
64Tom Relou (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:10:49
65Franck Dressler (Ger) CC DIFFERDANGEGER
66Jan Barta (Cze) Team Netapp
67Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp
68Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange
69Rudy Kowalsky (Fra) CC Cambrai
70Jempy Drucker (Lux) Continental Team Differdange

Latest on Cyclingnews