Skip to main content

Bronzini bests Teutenberg, Wild

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu3:12:55
2Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
3Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam
4Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
5Emma Johansson (Swe) Sweden
6Lucy Martin (GBr) Great Britain
7Kirsty Broun (Aus) Team System Data
8Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno
9Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara
10Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
11Marie Lindberg (Swe) Sweden
12Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
13Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox
14Sara Mustonen (Swe) Sweden
15Rossella Callovi (Ita) Vecchia Fontana
16Catherine Hare Willianson (GBr) Great Britain
17Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam
18Lisa Brennauer (Ger) Germany
19Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara
20Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
21Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
22Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
23Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara
24Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara
25Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech
26Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara
27Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
28Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo
29Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women
30Irene Van Den Broek (Ned) Netherlands
31Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno
32Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam
33Petra Dijkman (Ned) Netherlands
34Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
35Olena Sharga (Ukr) Ukraine
36Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
37Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
38Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu
39Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
40Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech
41Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
42Madeleine Sandig (Ger) Germany
43Ilaria Rinaldi (Ita) Team System Data
44Jennie Stenerhag (Swe) Sweden
45Denise Zuckermandel (Ger) Germany
46Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
47Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo
48Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno
49Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara
50Marta Bastianelli (Ita) Fenixs - Petrogradets
51Roxane Knetemann (Ned) Netherlands
52Polona Batagelj (Slo) Slovenia
53Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine
54Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
55Barbara Guarischi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
56Martina Corazza (Ita) Team Valdarno
57Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women
58Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women
59Chantal Blaak (Ned) Netherlands
60Mascha Pijnenborg (Ned) Netherlands
61Trixi Worrack (Ger) Germany
62Andrea Graus (Aut) Austria
63Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox
64Veronica Andreasson (Swe) Sweden
65Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
66Daniela Pintarelli (Aut) Austria
67Andrea Bosman (Ned) Netherlands
68Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech
69Oksana Kashchishina (Ukr) Team System Data
70Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
71Marieke Van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit
72Malgorzta Jasinska (Pol) Team System Data
73Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women
74Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit
75Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox
76Romy Kasper (Ger) Germany
77Verónica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Record Rox
78Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno
79Urša Pintar (Slo) Slovenia
80Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno
81Belen Lopez (Spa) Lointek
82Amy Pieters (Ned) Netherlands
83Katie Colclough (GBr) Great Britain
84Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam
85Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets
86Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno d'Asolo
87Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women
88Madeleine Olsson (Swe) Sweden
89Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
90Svitlana Galyuk (Ukr) Ukraine
91Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
92Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets
93Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
94Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo
95Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox
96Judith Masdeu Cort (Spa) Lointek
97Liza Rachetto (USA) Team System Data
98Christina Kollmann (Aut) Acs Chirio - Forno d'Asolo
99Petra Zrimšek (Slo) Slovenia
100Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
101Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam
102Ajda Opeka (Slo) Slovenia
103Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
104Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
105Francesca Tognali (Ita) Vaiano Solaristech
106Irene Falorni (Ita) Vaiano Solaristech
107Ziva Verbic (Slo) Slovenia
108Alenka Novak (Slo) Slovenia
109Hanna Solovey (Ukr) Ukraine
110Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam
111Chiara Capuzzo (Ita) Vecchia Fontana
112Emma Trott (GBr) Great Britain
113Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam
114Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
115Tjaša Rutar (Slo) Slovenia0:00:23
116Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu0:00:31
117Rossella Gobbo (Ita) Vecchia Fontana0:01:34
118Lisa Pleyer (Aut) Austria0:06:39
119Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech0:10:28
120Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno d'Asolo
121Jessica Allen (GBr) Great Britain
122Silke Schrattenecker (Aut) Austria
123Ana Houdjakoff (Bra) Team System Data
124Federica Primavera (Ita) Team System Data
125Debora Galvez Lopez (Spa) Lointek
126Maria Rosario Rodriguez (Spa) Lointek
127Emma Skjerstad (Nor) S.C. Michela Fanini Record Rox
128Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek
129Sara Ficini (Ita) Team System Data
130Melanie Wotsch (Ger) Germany0:10:31
131Corinna Mari (Ita) Vaiano Solaristech
132Bernadette Schober (Aut) Austria
133Elisabeth Reiner (Aut) Austria0:10:34
134Laura Messina (Ita) Vecchia Fontana
135Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women3:19:10
2Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women0:00:06
3Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
4Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women
5Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women
6Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women
7Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
8Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam0:00:13
9Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam0:00:17
10Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam
11Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam
12Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam
13Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women0:00:18
14Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu0:00:20
15Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit0:00:27
16Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
17Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
18Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
19Irene Van Den Broek (Ned) Netherlands0:00:28
20Petra Dijkman (Ned) Netherlands
21Roxane Knetemann (Ned) Netherlands
22Chantal Blaak (Ned) Netherlands
23Mascha Pijnenborg (Ned) Netherlands
24Andrea Bosman (Ned) Netherlands
25Amy Pieters (Ned) Netherlands
26Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno0:00:29
27Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno
28Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
29Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno
30Martina Corazza (Ita) Team Valdarno
31Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu0:00:30
32Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
33Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu
34Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
35Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:00:34
36Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
37Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
38Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
39Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
40Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
41Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
42Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
43Emma Johansson (Swe) Sweden0:00:35
44Marie Lindberg (Swe) Sweden
45Sara Mustonen (Swe) Sweden
46Jennie Stenerhag (Swe) Sweden
47Veronica Andreasson (Swe) Sweden
48Madeleine Olsson (Swe) Sweden
49Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara0:00:37
50Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara
51Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
52Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara
53Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara
54Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara
55Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara
56Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox0:00:42
57Lisa Brennauer (Ger) Germany
58Madeleine Sandig (Ger) Germany
59Trixi Worrack (Ger) Germany
60Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox
61Romy Kasper (Ger) Germany
62Verónica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Record Rox
63Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
64Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox
65Kirsty Broun (Aus) Team System Data0:00:49
66Ilaria Rinaldi (Ita) Team System Data
67Denise Zuckermandel (Ger) Germany
68Oksana Kashchishina (Ukr) Team System Data
69Malgorzta Jasinska (Pol) Team System Data
70Liza Rachetto (USA) Team System Data
71Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:00:50
72Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo
73Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno d'Asolo
74Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo
75Christina Kollmann (Aut) Acs Chirio - Forno d'Asolo
76Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech0:00:51
77Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
78Irene Falorni (Ita) Vaiano Solaristech
79Andrea Graus (Aut) Austria0:00:54
80Daniela Pintarelli (Aut) Austria
81Marieke Van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit0:00:55
82Barbara Guarischi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:00:56
83Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox
84Lucy Martin (GBr) Great Britain0:00:57
85Catherine Hare Willianson (GBr) Great Britain
86Marta Bastianelli (Ita) Fenixs - Petrogradets
87Katie Colclough (GBr) Great Britain
88Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets
89Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets
90Emma Trott (GBr) Great Britain
91Polona Batagelj (Slo) Slovenia0:00:59
92Urša Pintar (Slo) Slovenia
93Petra Zrimšek (Slo) Slovenia
94Ajda Opeka (Slo) Slovenia
95Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam0:01:00
96Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam
97Belen Lopez (Spa) Lointek0:01:03
98Alenka Novak (Slo) Slovenia0:01:09
99Ziva Verbic (Slo) Slovenia0:01:10
100Rossella Callovi (Ita) Vecchia Fontana0:01:14
101Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno
102Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno
103Chiara Capuzzo (Ita) Vecchia Fontana
104Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit0:01:22
105Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit
106Tjaša Rutar (Slo) Slovenia
107Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech0:01:27
108Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech
109Francesca Tognali (Ita) Vaiano Solaristech
110Olena Sharga (Ukr) Ukraine0:01:29
111Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine
112Svitlana Galyuk (Ukr) Ukraine
113Judith Masdeu Cort (Spa) Lointek
114Hanna Solovey (Ukr) Ukraine
115Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu0:01:58
116Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu0:01:59
117Rossella Gobbo (Ita) Vecchia Fontana0:02:53
118Lisa Pleyer (Aut) Austria0:07:33
119Emma Skjerstad (Nor) S.C. Michela Fanini Record Rox0:11:10
120Melanie Wotsch (Ger) Germany0:11:18
121Ana Houdjakoff (Bra) Team System Data
122Federica Primavera (Ita) Team System Data
123Sara Ficini (Ita) Team System Data
124Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech0:11:19
125Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno d'Asolo0:11:20
126Silke Schrattenecker (Aut) Austria0:11:22
127Jessica Allen (GBr) Great Britain0:11:25
128Debora Galvez Lopez (Spa) Lointek0:11:31
129Maria Rosario Rodriguez (Spa) Lointek
130Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek
131Laura Messina (Ita) Vecchia Fontana0:11:48
132Elisabeth Reiner (Aut) Austria0:11:55
133Corinna Mari (Ita) Vaiano Solaristech0:11:58
134Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno0:12:19
135Bernadette Schober (Aut) Austria0:12:24

Latest on Cyclingnews