Skip to main content

Pedersen wins Danish cross country title

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jonas Pedersen (HMTBK)1:51:28
2Benjamin Justesen (Team T-bikes)0:01:09
3Casper Saltoft (Team T-bikes)0:04:50
4Jens Gorm (HMTBK)0:06:29
5Claus Crone (Team Davinci Specialized DMK)0:07:14
6Martin Larsen (Team Davinci Specialized DMK)0:09:24
7Tommy Nielsen Moberg (kronborg)0:09:31
8Allan Q. T. Bachmann (1900MTB)0:13:31
9Jens Frey Halling (Hareskov Cykelklub)0:14:19
10Alexander Laugesen (Team t-Bikes)0:16:42
11Kasper Svendsen (RoldskovMTB)0:16:48
12Mike Konradsen (ÅMK)0:17:10
13Thomas Albertsen (Holstebro CC)0:19:18
14Nicolaj Amping (cykling odense)0:19:46
15Esben H. Kronborg (Cycling Nord)0:20:15
-1lapCarsten Christensen (MCV)
-1lapMorten Andersen (Thy Cykle Ring)
-1lapNiels Bay Petersen (Team T-bikes)
-1lapThomas Rasmussen (MCV)
-1lapHelgi Winther Olsen (DMK)
-1lapMartin Eckerberg Bisgaard (Holstebro CC)
-1lapJan Jensen (DMK)
-1lapHenrik Kirk (Aarhus 1900 MTB)
DNFLasse Olsen (Hareskov Cykler)
DNFKlaus Nielsen (Giant/dmk)
DNFPeter Lyksholm Sønderby (ÅMK)
DNFMads Herschend (HMTBK)
DNFThomas Bonne (Team Davinci Specialized DMK)
DNFMorten Laustsen (Team Davinci Specialized DMK)
DNFRasmus Vorre (Team Tre-For)
DNFMartin Møberg Hansen (Århus 1900 MTB)
DNFKasper Paulsen (Cykling Fyn)
DNFThomas Guldhammer (Team Tre-For)

Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annika Langvad (Team Fujibikes Rockets)1:28:56
2Rikke Kornvig (Racing29ers)0:05:51
3Helle Qvortrup Bachmann (Racing29ers)0:07:50
4Mette Marie Kronborg (Cycling Nord)0:12:11
5Cathrine Grage (DMK)0:18:12
6Sanne Svendsen (RoldskovMTB)0:20:44
7Anne Thorbjørn (Cycling Nord)0:26:22
8Tine Maria Henriksen (DMK)0:30:52
-1lapNikoline Hansen (Bov CC)
-1lapCamilla Knudsen (Varde Cykelklub)
-1lapMarianne Agerholm Larsen (Aarhus 1900 MTB)
-1lapDiana Brälye (DMK)
DNFElisabeth Koluda (DMK)
DNFKristina Thrane (ÅMK)

Junior men
#Rider Name (Country) TeamResult
506Sebastian Fini Carstensen (DMK)1:39:01
505Louis Bendixen (DMK)1:44:25
511Søren Kragh Andersen (team RCR)1:45:54
507Niklas Petersen (DMK)1:47:55
503Simon Berg (Varde Cykelklub)1:48:00
504Frederik Bjerregaard Hansen (Rold Skov MTB)1:50:43
510Gustav Lauritzen (DMK)2:00:19
508Rasmus Florczak (DMK)2:00:44
515Jonathan Lundin (Bornholms CC)2:11:06
-1lapMads Pedersen (Team Roskilde Junior)1:31:57
DNFNiels Rasmussen (MCV)0:44:56
DNFMagnus Grønset (Rcr)0:55:08
DNFGustav Krarup (DMK)0:07:32
DNFEmil Wang (abc)0:07:33

Latest on Cyclingnews