Skip to main content

Moschetti wins opening Challenge Mallorca race

Image 1 of 11

The 2020 Mallorca Challenge

The 2020 Mallorca Challenge hits the coast (Image credit: Bettini Photo)
Image 2 of 11

Nacer Bouhanni made his debut for Arkea Samsic

Nacer Bouhanni made his debut for Arkea Samsic (Image credit: Bettini Photo)
Image 3 of 11

The Trek-Segafredo team at the start of the opening Challange Mallorca race

The Trek-Segafredo team at the start of the opening Challenge Mallorca race (Image credit: Bettini Photo)
Image 4 of 11

Alejandro Valverde made his 2020 debut at the Mallorca Challenge

Alejandro Valverde made his 2020 debut at the Mallorca Challenge (Image credit: Bettini Photo)
Image 5 of 11

Bora-Hansgrohe lead the peloton

Bora-Hansgrohe lead the peloton (Image credit: Bettini Photo)
Image 6 of 11

Matteo Moschetti wins the opening race of the Challenge Mallorca

Matteo Moschetti wins the opening race of the Challenge Mallorca (Image credit: Bettini Photo)
Image 7 of 11

Nacer Bouhanni (Arkea Samsic)

Nacer Bouhanni (Arkea Samsic) (Image credit: Bettini Photo)
Image 8 of 11

Alejandro Valverde made his 2020 debut with Movistar

Alejandro Valverde made his 2020 debut with Movistar (Image credit: Bettini Photo)
Image 9 of 11

Nacer Bouhanni (Arkea Samsic)

Nacer Bouhanni (Arkea Samsic) (Image credit: Bettini Photo)
Image 10 of 11

The podium of the opening Challenge Mallorca race (l-r): Pascal Ackermann, Matteo Moschetti and Jon Aberasturi

The podium of the opening Challenge Mallorca race (l-r): Pascal Ackermann, Matteo Moschetti and Jon Aberasturi (Image credit: Bettini Photo)
Image 11 of 11

Matteo Moschetti (Trek-Segafredo) celebrates his first win of 2020

Matteo Moschetti (Trek-Segafredo) celebrates his first win of 2020 (Image credit: Bettini Photo)

Matteo Moschetti (Trek-Segafredo) won the opening leg of the Challenge Mallorca, at the Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos Porreres for his first victory with the team.

The Italian outsprinted Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) and Jon Aberasturi (Caja Rural-Seguros RGA) to the line in Felanitx, while Nacer Bouhanni (Arkéa-Samsic) finished his first race with his new team in eighth place.

The win is the third of Moschetti's career and comes after a tough 2019 campaign which included abandoning the Giro d'Italia midway through. A late crash on stage 10 left him with a dislocated shoulder and leg injuries.

The race was always likely to end with a sprint with the loss of the finish at the Coll de San Salvador from last year's race, but a break still ventured out regardless.

Ricardo Verza (Kometa Xstra), Rémy Mertz (Lotto Soudal), Aaron Van Poucke (Sport Vlaanderen-Baloise) and Claudio Imhof (Switzerland) were the men to make it out front. 

Their advantage reached a maximum of five minutes on the rolling roads of Mallorca, as Arkéa-Samsic and Bora-Hansgrohe controlled the pace behind.

At around 50km from the line, Verza dropped back from the break, the 22-year-old getting to grips with the speeds of the pro peloton for the first time. Israel Start-Up Nation and Fundación-Orbea also committed to the pacemaking in the closing kilometres, dragging the break back steadily.

Imhof and Mertz were the last men standing out front, with the Belgian taking the combativity prize as a result of his efforts. They held out until the 3km mark, at which point the organised sprinters teams were in full flight.

In the dash for the line, it was Moschetti who prevailed over one of the big sprint names of 2019, with Ackermann having to settle for the runner's up spot on his first race day of 2020.

Results
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Matteo Moschetti (Ita) Trek - Segafredo 3:41:29
2Pascal Ackermann (Ger) Bora - Hansgrohe
3Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural - Seguros Rga
4Enrique Sanz Unzue (Spa) Equipo Kern Pharma
5Andrea Pasqualon (Ita) Circus - Wanty Gobert
6Emils Liepins (Lat) Trek - Segafredo
7Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Start - Up Nation
8Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea - Samsic
9Manuel Peñalver Aniorte (Spa) Burgos - Bh
10Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom - Rusvelo
11Giacomo Garavaglia (Ita) Kometa Xstra Cycling Team
12Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Fundacion - Orbea
13Robin Froidevaux (Swi) Switzerland
14Paolo Totò (Ita) Work Service - Dinatek - Vega
15Giovanni Lonardi (Ita) Bardiani Csf Faizane'
16Xavier Cañellas Sanchez (Spa) Caja Rural - Seguros Rga
17Alfdan De Decker (Bel) Circus - Wanty Gobert
18Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani Csf Faizane'
19Federico Burchio (Ita) Work Service - Dinatek - Vega
20Jean-Pierre Drucker (Lux) Bora - Hansgrohe
21Mathias Alexander E. Larsen (Den) Kometa Xstra Cycling Team
22Alex Vogel (Swi) Swiss Racing Academy
23Loïc Vliegen (Bel) Circus - Wanty Gobert
24Alejandro Ropero Molina (Spa) Kometa Xstra Cycling Team
25Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
26Alex Colman (Bel) Canyon Dhb P / B Soreen
27Mattia Bevilacqua (Ita) Vini Zabu' Ktm
28Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
29Mauro Schmid (Swi) Switzerland
30Matis Louvel (Fra) Team Arkea - Samsic
31Lukas Rüegg (Swi) Swiss Racing Academy
32Per Christian Münstermann (Ger) Team Sks Sauerland Nrw
33Fabian Paumann (Swi) Swiss Racing Academy
34Miguel Angel Fernandez Ruiz (Spa) Gios - Kiwi Atlantico
35Abram Stockman (Bel) Team Sks Sauerland Nrw
36Connor Swift (GBr) Team Arkea - Samsic
37Dzmitry Zhyhunou (Blr) Fundacion - Orbea
38Emil Andersson (Swe) Memil Pro Cycling 0:00:11
39Antonio Puppio (Ita) Kometa Xstra Cycling Team
40Petr Rikunov (Rus) Gazprom - Rusvelo
41Lukas Baldinger (Ger) Team Sks Sauerland Nrw
42Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal
43Daniel Viegas (Por) Kometa Xstra Cycling Team 0:00:15
44Wincent Wallinder (Swe) Memil Pro Cycling
45Simone Velasco (Ita) Gazprom - Rusvelo
46Fernando Lopes Gonzalez (Spa) Gios - Kiwi Atlantico
47Jenthe Biermans (Bel) Israel Start - Up Nation
48Juan Fernando Calle Hurtado (Col) Caja Rural - Seguros Rga
49Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea - Samsic
50Fabio Mazzucco (Ita) Bardiani Csf Faizane'
51Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
52Francesco Zandri (Ita) Work Service - Dinatek - Vega
53Alessandro Iacchi (Ita) Vini Zabu' Ktm
54Brian Van Goethem (Ned) Lotto Soudal
55Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal
56Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos - Bh
57Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Fundacion - Orbea
58Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
59Julen Irizar Laskurain (Spa) Fundacion - Orbea
60Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Movistar Team
61Jacob Scott (GBr) Canyon Dhb P / B Soreen
62Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos - Bh
63Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
64Raul Colombo (Ita) Work Service - Dinatek - Vega
65Jeremy Bellicaud (Fra) Circus - Wanty Gobert
66Steff Cras (Bel) Lotto Soudal
67Dario Puccioni (Ita) Work Service - Dinatek - Vega
68Thery Schir (Swi) Swiss Racing Academy
69Gotzon Martin Sanz (Spa) Fundacion - Orbea
70Hector Saez Benito (Spa) Caja Rural - Seguros Rga
71David Galarreta Ugarte (Spa) Gios - Kiwi Atlantico
72Lorenzo Fortunato (Ita) Vini Zabu' Ktm
73Franklín Chacón (Ven) Gios - Kiwi Atlantico
74Isaac Canton Serrano (Spa) Burgos - Bh
75Nicolas Coppolino (Ita) Work Service - Dinatek - Vega
76Jasper Stuyven (Bel) Trek - Segafredo
77Alex Molenaar (Ned) Burgos - Bh
78Robert Scott (GBr) Canyon Dhb P / B Soreen
79Mads Schmidt Würtz (Den) Israel Start - Up Nation
80Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Vini Zabu' Ktm
81Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma
82Davide Villella (Ita) Movistar Team
83Matteo Rotondi (Ita) Work Service - Dinatek - Vega
84Christophe Noppe (Bel) Team Arkea - Samsic
85Valère Thiébaud (Swi) Switzerland
86Bram Welten (Ned) Team Arkea - Samsic
87Ricardo Vilela (Por) Burgos - Bh
88Alex Paton (GBr) Canyon Dhb P / B Soreen
89Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal
90Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Kometa Xstra Cycling Team
91Jerome Baugnies (Bel) Canyon Dhb P / B Soreen
92Stefan Bissegger (Swi) Switzerland
93Nico Selenati (Swi) Switzerland
94Yurgen Clesman Ramirez Uzcategui (Ven) Gios - Kiwi Atlantico
95Jon Knolle (Ger) Team Sks Sauerland Nrw 0:00:25
96Ivan Moreno Sanchez (Spa) Equipo Kern Pharma
97Ryan Mullen (Irl) Trek - Segafredo
98Alessandro Pessot (Ita) Bardiani Csf Faizane'
99Maximilian Stedman (GBr) Canyon Dhb P / B Soreen
100Sergio Nestor Araiz Michel (Spa) Equipo Kern Pharma
101Damian Lüscher (Swi) Swiss Racing Academy
102Matthias Reutimann (Swi) Swiss Racing Academy
103Reto Hollenstein (Swi) Israel Start - Up Nation
104Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural - Seguros Rga
105Andreas Schillinger (Ger) Bora - Hansgrohe
106Simone Bevilacqua (Ita) Vini Zabu' Ktm
107Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom - Rusvelo
108Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom - Rusvelo
109Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
110Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma 0:00:34
111Francesco Romano (Ita) Bardiani Csf Faizane' 0:00:36
112Julian Braun (Ger) Team Sks Sauerland Nrw 0:00:38
113Nils Politt (Ger) Israel Start - Up Nation
114Guy Sagiv (Isr) Israel Start - Up Nation
115Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
116Gilles De Wilde (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
117Tom Devriendt (Bel) Circus - Wanty Gobert 0:00:40
118Marc Soler (Spa) Movistar Team
119Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 0:00:44
120Antonio Angulo Sampedro (Spa) Fundacion - Orbea 0:00:47
121Lukas Pöstlberger (Aut) Bora - Hansgrohe 0:00:49
122Rüdiger Selig (Ger) Bora - Hansgrohe
123Carl Ljunggren (Swe) Memil Pro Cycling 0:01:01
124Gregor Mühlberger (Aut) Bora - Hansgrohe
125Matthias Brändle (Aut) Israel Start - Up Nation
126Fabio Van Den Bossche (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 0:01:09
127Alex Kirsch (Lux) Trek - Segafredo
128Jonathan Bögli (Swi) Swiss Racing Academy 0:01:17
129Quinn Simmons (USA) Trek - Segafredo 0:01:37
130Lars Kulbe (Ger) Team Sks Sauerland Nrw 0:01:39
131Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos - Bh 0:02:09
132Tristan Marguet (Swi) Switzerland 0:02:18
133Ivan Rovny (Rus) Gazprom - Rusvelo
134Etienne Van Empel (Ned) Vini Zabu' Ktm 0:02:21
135Claudio Imhof (Swi) Switzerland 0:02:32
136Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:03:20
137Carmelo Urbano Fontiveros (Spa) Caja Rural - Seguros Rga 0:05:27
138Oier Lazkano Lopez (Spa) Caja Rural - Seguros Rga 0:05:31
139Andreas Andersson (Swe) Memil Pro Cycling 0:06:57
140Willhelm Wallinder (Swe) Memil Pro Cycling
141Jose Manuel Gutierrez Revuelta (Spa) Gios - Kiwi Atlantico
142Diego Lopez Fuentes (Spa) Fundacion - Orbea
143Patrick Gamper (Aut) Bora - Hansgrohe 0:07:16
144Riccardo Verza (Ita) Kometa Xstra Cycling Team
145Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
146Jacob Hennessy (GBr) Canyon Dhb P / B Soreen
147Albert Torres Barcelo (Spa) Movistar Team
148Ollie Morgan (GBr) Memil Pro Cycling
149Michiel Stockman (Bel) Team Sks Sauerland Nrw
150Pieter Vanspeybrouck (Bel) Circus - Wanty Gobert 0:07:21
151Hector Carretero (Spa) Movistar Team 0:11:47
152Francisco Galvan Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
153Daniel Savini (Ita) Bardiani Csf Faizane'
154Alejandro Regueiro Perez (Spa) Gios - Kiwi Atlantico
DNFAlexander Kamp (Den) Trek - Segafredo
DNFFranck Bonnamour (Fra) Team Arkea - Samsic
DNSMaurits Lammertink (Ned) Circus - Wanty Gobert
DNFMatteo Pelucchi (Ita) Bardiani Csf Faizane'
DNFMarco Canola (Ita) Gazprom - Rusvelo
DNFChristoffer Eriksson (Swe) Memil Pro Cycling

Latest on Cyclingnews