Skip to main content

Bertagnolli powers to victory in uphill finish

Image 1 of 3

Leonardo Bertagnolli takes the uphill sprint in stage two.

Leonardo Bertagnolli takes the uphill sprint in stage two. (Image credit: Riccardo Scanferla)
Image 2 of 3

Giampaolo Caruso maintained the overall lead

Giampaolo Caruso maintained the overall lead (Image credit: Riccardo Scanferla)
Image 3 of 3

Leonard Bertagnolli tops the podium after stage two.

Leonard Bertagnolli tops the podium after stage two. (Image credit: Riccardo Scanferla)

Full Results
1Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli3:59:14
2Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
3Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group - Navigare0:00:03
4Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:10
5Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:00:13
6Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld
7Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia
8Janez Brajkovic (Slo) Astana
9Santo Anza (Ita) Amica Chips - Knauf
10Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:00:33
11Fortunato Baliani (Ita) CSF Group - Navigare0:00:38
12Tomasz Marczynski (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia
13Francesco Tizza (Ita) Carmiooro - A-Style
14Enrico Zen (Ita) CSF Group - Navigare
15Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C.
16Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
17Jure Golcer (Slo) LPR Brakes - Farnese Vini
18Ruslan Podgornyy (Ukr) ISD - Neri
19Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:00:41
20Alessandro Bisolti (Ita) CSF Group - Navigare
21Roman Kireyev (Kaz) Astana
22Steven Cummings (GBr) Barloworld0:00:42
23Sergio Pardilla Bellon (Spa) Carmiooro - A-Style0:00:48
24Félix Cardenas (Col) Barloworld
25Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
26Giovanni Visconti (Ita) ISD0:01:08
27Edwin Carvajal (Col) Miche - Silver Cross - Selle Italia
28Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
29Andrey Zeits (Kaz) Astana
30Francesco Bellotti (Ita) Barloworld0:01:21
31Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:01:23
32Federico Canuti (Ita) CSF Group - Navigare
33Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
34Marco Cattaneo (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini
35Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
36Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
37Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto0:02:01
38Fabio Taborre (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:02:12
39Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:02:17
40Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:02:46
41Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto0:02:53
42Francisco José Ventoso (Spa) Carmiooro - A-Style
43Michael Schär (Swi) Astana
44Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.0:02:59
45Rubens Bertogliati (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni GiocattoliGIOCATTOLI
46Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:03:10
47Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
48Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team0:03:48
49Marco Carletti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:03:55
50Joaquín Novoa (Spa) Cervelo Test Team0:04:12
51Oscar Pujol (Spa) Cervelo Test Team
52Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.0:04:22
53Marco Corti (Ita) Barloworld
54Enrico Magazzini (Ita) Lampre - N.G.C
55Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
56Fabio Terrenzio (Ita) Carmiooro - A-Style
57Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini
58Sergey Renev (Kaz) Astana
59Ruslan Ivanov (Mda) Betonexpressz 2000 - Limonta0:05:21
60Denys Kostyuk (Ukr) ISD0:05:36
61Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team0:06:03
62Antonio d'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:06:04
63Daniele Colli (Ita) Carmiooro - A-Style
64Simone Stortoni (Ita) CSF Group - Navigare0:06:05
65Maxim Gourov (Kaz) Carmiooro - A-Style
66Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana
67Michele Gaia (Ita) CSF Group - Navigare0:06:06
68Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini0:07:00
69Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
70Alessandro Raisoni (Ita) Carmiooro - A-Style0:07:11
71Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:07:13
72Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:07:14
73Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:07:16
74Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
75Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta0:07:24
76Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto0:07:25
77Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
78Dalto Mauro Da (Ita) Lampre - N.G.C.
79Ardy Utar (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team
80Istvan Cziraki (Hun) Betonexpressz 2000 - Limonta
81Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto0:07:26
82Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD
83Roberto Antonio Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta
84Ronny Scholz (Ger) Team Milram
85Massimiliano Mori (Ita) Lampre - N.G.C.
86Francesco Tomei (Ita) Lampre - N.G.C.
87Berik Kupeshov (Kaz) Astana
88Dominik Roels (Ger) Team Milram
89Maxim Belkov (Rus) ISD
90Matthias Russ (Ger) Team Milram
91Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini
92Laurent Beuret (Swi) Carmiooro - A-Style
93Alberto Ongarato (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini
94Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:07:33
95Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini
96Fabio Negri (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini
97Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
98Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
99Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
100Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team0:09:33
101Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team0:07:33
102Leonardo Scarselli (Ita) ISD0:08:14
103Geraint Thomas (GBr) Barloworld0:11:04
104Martin Müller (Ger) Team Milram0:11:05
105Artur Gajek (Ger) Team Milram
106Christian Kux (Ger) Team Milram
107Fabrice Piemontesi (Ita) Team Piemonte0:11:25
108Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C.0:11:30
109Filippo Savini (Ita) CSF Group - Navigare
110Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
111Aristide Ratti (Ita) Carmiooro - A-Style
112Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia
113Marino Palandri (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
114Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:11:36
115Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
116Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
117Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
118Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta0:11:52
119Michele Merlo (Ita) Barloworld0:12:15
120Alessandro Proni (Ita) ISD0:12:25
121Marco Frapporti (Ita) CSF Group - Navigare0:13:51
122Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
123Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:14:20
124Nicola d'Andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
125Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
126Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
127Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:14:49
128Diego Nosotti (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:15:21
129Emanuel Vona (Ita) ISD - Neri
DNSMatteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C.
DNFThomas Rohregger (Aut) Team Milram
DNFKrisztian Lovassy (Hun) Betonexpressz 2000 - Limonta
DNFAlessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNFAngel Gomez (Spa) Fuji-Servetto

General classification after stage 2
1Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce8:51:16
2Leonardo Bertagnolli (Ita) Amica Chips - Knauf0:00:18
3Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group - Navigare0:00:35
4Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld0:00:39
5Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
6Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:43
7Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:00:54
8Santo Anza (Ita) Amica Chips - Knauf0:01:04
9Francesco Tizza (Ita) Carmiooro - A-Style0:01:07
10Fortunato Baliani (Ita) CSF Group - Navigare0:01:16
11Steven Cummings (GBr) Barloworld0:01:21
12Jure Golcer (Slo) LPR Brakes - Farnese Vini0:01:23
13Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:01:24
14Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto0:01:26
15Tomasz Marczynski (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:01:33
16Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C.0:01:44
17Sergio Pardilla Bellon (Spa) Carmiooro - A-Style0:01:47
18Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:01:49
19Félix Cardenas (Col) Barloworld0:01:51
20Federico Canuti (Ita) CSF Group - Navigare0:01:56
21Janez Brajkovic (Slo) Astana0:01:59
22Roman Kireyev (Kaz) Astana0:02:23
23Enrico Zen (Ita) CSF Group - Navigare0:02:29
24Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:02:34
25Edwin Carvajal (Col) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:02:44
26Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:02:49
27Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:03:02
28Marco Cattaneo (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini
29Alessandro Bisolti (Ita) CSF Group - Navigare0:03:06
30Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
31Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
32Fabio Taborre (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:03:32
33Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto0:03:38
34Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:03:43
35Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:03:58
36Giovanni Visconti (Ita) ISD0:04:12
37Ruslan Podgornyy (Ukr) ISD - Neri0:04:23
38Michael Schär (Swi) Astana0:04:34
39Francisco José Ventoso (Spa) Carmiooro - A-Style0:04:41
40Rubens Bertogliati (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni GiocattoliGIOCATTOLI0:04:50
41Andrey Zeits (Kaz) Astana0:04:53
42Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team0:04:57
43Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team0:05:08
44Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:05:21
45Enrico Magazzini (Ita) LAMPRE - N.G.C0:05:22
46Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
47Marco Carletti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:05:47
48Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:05:59
49Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto0:06:01
50Antonio d'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:06:36
51Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.0:06:44
52Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.0:06:54
53Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini0:07:09
54Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team0:07:23
55Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld0:07:33
56Daniele Colli (Ita) Carmiooro - A-Style0:07:47
57Oscar Pujol (Spa) Cervelo Test Team0:07:57
58Joaquín Novoa SPA Cervelo Test Team
59Sergey Renev (Kaz) Astana0:08:07
60Fabio Terrenzio (Ita) Carmiooro - A-Style
61Maxim Gourov (Kaz) Carmiooro - A-Style0:08:40
62Simone Stortoni (Ita) CSF Group - Navigare0:08:52
63Ruslan Ivanov MDV Betonexpressz 2000 - Limonta0:09:06
64Denys Kostyuk (Ukr) ISD0:09:21
65Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto0:09:47
66Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana0:09:50
67Laurent Beuret (Swi) Carmiooro - A-Style0:09:51
68Michele Gaia (Ita) CSF Group - Navigare
69Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini0:09:59
70Alberto Ongarato (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini0:10:11
71Dalto Mauro Da (Ita) Lampre - N.G.C.0:10:12
72Istvan Cziraki (Hun) Betonexpressz 2000 - Limonta0:10:21
73Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:10:30
74Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team0:10:38
75Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:10:45
76Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:10:58
77Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:10:59
78Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto0:11:06
79Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta0:11:09
80Ardy Utar (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:11:10
81Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
82Francesco Tomei (Ita) Lampre - N.G.C.0:11:11
83Roberto Antonio Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta
84Ronny Scholz (Ger) Team Milram
85Berik Kupeshov (Kaz) Astana
86Matthias Russ (Ger) Team Milram
87Maxim Belkov (Rus) ISD
88Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:11:12
89Fabio Negri (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini0:11:16
90Tomas Vaitkus (Ltu) Astana0:11:18
91Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
92Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini
93Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team0:11:59
94Leonardo Scarselli (Ita) ISD
95Marco Corti (Ita) Barloworld0:12:09
96Alessandro Raisoni (Ita) Carmiooro - A-Style0:12:16
97Massimiliano Mori (Ita) Lampre - N.G.C.0:12:31
98Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD0:12:57
99Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini0:13:14
100Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:13:52
101Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:13:55
102Artur Gajek (Ger) Team Milram0:14:27
103Alessandro Proni (Ita) ISD0:14:46
104Geraint Thomas (GBr) Barloworld0:14:49
105Martin Müller (Ger) Team Milram0:14:50
106Fabrice Piemontesi (Ita) Team Piemonte0:15:10
107Dominik Roels (Ger) Team Milram0:15:12
108Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C.0:15:13
109Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:15:15
110Marino Palandri (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia
111Aristide Ratti (Ita) Carmiooro - A-Style
112Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:15:20
113Marco Frapporti (Ita) CSF Group - Navigare0:16:13
114Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team0:16:35
115Michele Merlo (Ita) Barloworld0:16:57
116Filippo Savini (Ita) CSF Group - Navigare0:17:40
117Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:18:05
118Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
119Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:18:34
120Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:19:17
121Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:19:19
122Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo0:19:20
123Diego Nosotti (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:20:25
124Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:20:32
125Christian Kux (Ger) Team Milram0:21:12
126Nicola d'Andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:21:43
127Emanuel Vona (Ita) ISD - Neri0:21:50
128Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta0:22:00
129Bolat Raimbekov (Kaz) Astana0:24:02

Latest on Cyclingnews