Skip to main content

Marvulli and Kalz take the lead

U23 Men - Madison
1Dominik Stücki / Lionel Wüst (Swi)7pts
2Maximilian Beyer / Hans Pirius (Ger)6
3Simon Bigum / Elias Helleskov Busk (Den)10-1lap
4Jonathan Dibben / Samuel Lowe (GBr)4-3laps
5Phillip Zwingenberger / Sebastian Wotschke (Ger)3
6Barry Miller / Collin Berry (USA)2
7Kevin Feiereisen (Lux) / Benedikt Kendler (Ger)1
8Michel Sandstød / Mathias Øllegaard (Den)
9Robert Bickelt / Nico Heßlich (Ger)
10Harry Kraft / Achim Burkart (Ger)-4laps

Elite Men - Elimination
1Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB20pts
2Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania12
3Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen10
4Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch8
5Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier6
6Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen4
7Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen
8Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker
9Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz
10Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda
11Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven
12Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB

Elite Men - Madison
1Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda20pts
2Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker12
3Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven10
4Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB8-1lap
5Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch6
6Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania4
7Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB
8Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz
9Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier
10Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen
11Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen-2laps
12Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen

Sprinters - Lap Record
1Philipp Thiele (Ger)0:00:09.120
2Sebastian Döhrer (Ger)0:00:09.251
3Max Niederlag (Ger)0:00:09.343
4Jean Paul (GBr)0:00:09.383
5Lewis Olivia (GBr)0:00:09.408
6Kian Emadi (GBr)0:00:09.424

Elite Men - Derny 1
1Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven5pts
2Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen4
3Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda3
4Tino Thömel (Ger) Weser Kurier2
5Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen1
6Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen

Sprinters - Sprint 4-6
1Kian Emadi (GBr)4pts
2Lewis Olivia (GBr)5
3Jean Paul (GBr)6

Elite Men - Derny 2
1Robert Bartko (Ger) SWB5pts
2Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker4
3Marcel Kalz (Ger) ÖVB3
4Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch2
5Marcel Barth (Ger) Germania1
6Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz

Sprinters - Sprint 1-3
1Max Niederlag (Ger)1
2Philipp Thiele (Ger)2
3Sebastian Döhrer (Ger)3

Elite Men - Madison
1Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB20pts
2Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen12-1lap
3Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB10
4Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker8
5Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch6-2laps
6Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania4
7Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven
8Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda
9Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier-3laps
10Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz-4laps
11Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen
12Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen

Elite Men - Sprint
1Marc Hester (Den) Big Cash-Moneymaker10pts
2Benjamin Edmüller (Ger) Klaus Lorenz6
3Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker5
4Christian Grasmann (Ger) Becker + Brügesch4
5Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen3
6Marcel Kalz (Ger) ÖVB2

Sprinters - Keirin
1Lewis Olivia (GBr)1
2Sebastian Döhrer (Ger)2
3Jean Paul (GBr)3
4Philipp Thiele (Ger)4
5Kian Emadi (GBr)5
6Max Niederlag (Ger)6

Elite Men - Team Elimination
1Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker20pts
2Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania12
3Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda10
4Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch8
5Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen6
6Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen4
7Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier
8Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB
9Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven
10Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz
11Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB
12Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen

Sprinters - Team Sprint
1Sebastian Döhrer (Ger)0:00:32.697
1Philipp Thiele (Ger)
1Max Niederlag (Ger)
2Jean Paul (GBr)0:00:33.811
2Lewis Olivia (GBr)
2Kian Emadi (GBr)

Elite Men - 500m Team Time Trial
1Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB0:00:28.283
2Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven0:00:28.534
3Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB0:00:28.825
4Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen0:00:28.936
5Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen0:00:29.041
6Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch0:00:29.565
7Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda0:00:30.022
8Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier0:00:30.096
9Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz0:00:30.462
10Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania0:00:30.553
11Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen0:00:30.825
12Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker0:00:31.433

Elite Men - Derny Finale 1
1Marc Hester (Den) Big Cash-Moneymaker5pts
2Danny Stam (Ned) Schmidt + Koch / Skoda4
3Peter Schep (Ned) SWB3
4Franco Marvulli (Swi) ÖVB2
5Leif Lampater (Ger) Sparkasse Bremen1
6Alois Kankovsky (Cze) Eisbären Bremerhaven

Elite Men - Derny Finale 2
1Jesper Morkov (Den) Weser Kurier5pts
2Christian Grasmann (Ger) Becker + Brügesch4
3Milan Kadlec (Cze) Germania3
4Benjamin Edmüller (Ger) Klaus Lorenz2
5Jack Simes (USA) Lotto Bremen1
6Brad Huff (USA) Radio Bremen

Elite Men - Standings after day 2
1Franco Marvulli (Swi) / Marcel Kalz (Ger) ÖVB109pts
2Peter Schep (Ned) / Robert Bartko (Ger) SWB89
3Leif Lampater (Ger) / Iljo Keisse (Bel) Sparkasse Bremen96-1lap
4Marc Hester (Den) / Andreas Müller (Aut) Big Cash-Moneymaker76
5Alois Kankovsky (Cze) / Robert Bengsch (Ger) Eisbären Bremerhaven70
6Danny Stam (Ned) / Erik Mohs (Ger) Schmidt + Koch / Skoda60-2laps
7Milan Kadlec (Cze) / Marcel Barth (Ger) Germania67-3laps
8Christian Grasmann (Ger) / Rafal Ratajczyk (Pol) Becker + Brügesch49-4laps
9Jesper Morkov (Den) / Tino Thömel (Ger) Weser Kurier17
10Jack Simes (USA) / Theo Reinhardt (Ger) Lotto Bremen18-8laps
11Benjamin Edmüller (Ger) / Roy Pieters (Ned) Klaus Lorenz10
12Brad Huff (USA) / Ralf Matzka (Ger) Radio Bremen29-10laps

Latest on Cyclingnews