Skip to main content

Herwin Jaya wins from breakaway

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice2:16:37
2Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team
3Sherwin Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike
4Agung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:00:03
5Sung Baek Park (Kor) KSPO0:01:09
6Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia
7Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice
8Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
9Rastra Patria (Ina) Polygon Sweet Nice
10Kisnanto Nugroho (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
11David McCann (IRI) Giant Asia Racing Team
12Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team
13Lex Nederlof (Ned) CCN Colossi
14Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
15Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
16Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysian National Team
17Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team
18Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club
19Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club
20Farshid Salehan (IRI) Azad University
21Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung
22Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
23Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
24Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team
25Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team
26Ari Pratama (Ina) Putra Perjuangan Bandung
27Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team
28Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
29Haib Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team
30Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney
31Tonton Susanto (Ina) Azad University
32Amir Zargari (IRI) Azad University
33Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia
34Warseno (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
35Jimmy Pratana (Ina) Polygon Sweet Nice
36Edy Susanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club
37Ady Akhmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut
38Mirsamad Pourseyedi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
39Rissin Rinaldy (Ina) Putra Perjuangan Bandung
40Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team
41Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team
42Baler Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike
43Parno (Ina) Customs Cycling Club
44Suryadi Dadi (Ina) Putra Perjuangan Bandung
45Rasoul Barati IRN 19850919 Giant Asia Racing Team
46Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
47Ramin Mehraban Azar (IRI) Azad University
48Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
49Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team
50Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
51Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
52Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team
53Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University
54Yusrizal Usoff (Mas) Malaysian National Team
55Ryan Hilmant Aruehaan (Ina) Dodol Picnic Garut
56Taufik Muhammad (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
57Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:01:28
58Beham Khalili Khoshroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:01:30
59Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike0:03:00
60Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team
61Fauzian Syah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:03:02
62Vincent Ang (Sin) CCN Colossi0:03:07
63Dong Hun Kim (Kor) KSPO0:03:16
64Hassan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:04:17
65Ho Jun Rong (Sin) OCBC
66Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team
67Lemuel Lee (Sin) OCBC0:04:19
68Junaidi Bin Hashim (Sin) OCBC
69Craig Hutton (Aus) Bike Bug North Sydney0:05:26
70Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia
71Robert Hensley (GBr) CCN Colossi
72Rachmadani (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club
73Panca Suryo Noor (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team
74Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team
75Bakdo Prilanji (Ina) United Bike Kencana Team
76Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
77Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team
78Dong Hyun Shin (Kor) KSPO0:05:32
79Daniel Asto (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike0:09:07
80Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:09:13
81Kaswanto (Ina) Araya Indonesia
82Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi
83Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:10:46
84David Treacy (Mlt) Bike Bug North Sydney
85Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:14:21
86Andika Riyanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club
87Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia
88Brock Roberts (NZl) Bike Bug North Sydney
DNFAdi Putra Bin Yusof (Sin) OCBC
DNSJi Min Jung (Kor) KSPO

Sprint, Solok, km. 23.4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice5pts
2Sung Baek Park (Kor) KSPO3
3Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team2
4Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team1

Indonesian riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice2:16:37
2Agung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:00:03
3Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:01:09
4Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice
5Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
6Rastra Patria (Ina) Polygon Sweet Nice
7Kisnanto Nugroho (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
8Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club
9Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club
10Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung
11Ari Pratama (Ina) Putra Perjuangan Bandung
12Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team
13Tonton Susanto (Ina) Azad University
14Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia
15Warseno (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
16Jimmy Pratana (Ina) Polygon Sweet Nice
17Edy Susanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club
18Ady Akhmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut
19Rissin Rinaldy (Ina) Putra Perjuangan Bandung
20Parno (Ina) Customs Cycling Club
21Suryadi Dadi (Ina) Putra Perjuangan Bandung
22Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
23Ryan Hilmant Aruehaan (Ina) Dodol Picnic Garut
24Taufik Muhammad (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
25Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:01:28
26Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:03:00
27Fauzian Syah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:03:02
28Hassan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:04:17
29Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:05:26
30Rachmadani (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club
31Panca Suryo Noor (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team
32Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team
33Bakdo Prilanji (Ina) United Bike Kencana Team
34Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
35Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team
36Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:09:13
37Kaswanto (Ina) Araya Indonesia
38Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:10:46
39Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:14:21
40Andika Riyanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club
41Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Polygon Sweet Nice6:52:09
2Giant Asia Racing Team
3Customs Cycling Club0:00:03
4Aisan Racing Team0:01:09
5Action Cycling Team
6Malaysian National Team
7Azad University
8Putra Perjuangan Bandung
9Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
10Tabriz Petrochemical Team
117 Eleven Racing Team By Roadbike0:01:51
12Araya Indonesia0:05:26
13Bintang Karanggan Cycling Club0:05:45
14United Bike Kencana Team0:07:17
15Ccn Colossi0:07:24
16Kspo0:07:39
17Ocbc0:10:37
18Kutai Kartanegara Cycling Team0:11:36
19Bike Bug North Sydney0:15:03

Indonesian teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Polygon Sweet Nice6:52:09
2Customs Cycling Club0:00:03
3Putra Perjuangan Bandung0:01:09
4Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
5Araya Indonesia0:05:26
6Bintang Karanggan Cycling Club0:05:45
7United Bike Kencana Team0:07:17
8Kutai Kartanegara Cycling Team0:11:36

General classification after stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team10:01:07
2Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:01:07
3Amir Zargari (IRI) Azad University0:01:38
4Farshid Salehan (IRI) Azad University0:02:04
5Sung Baek Park (Kor) KSPO0:04:41
6Mirsamad Pourseyedi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:04:46
7Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team0:05:10
8David McCann (IRI) Giant Asia Racing Team0:05:31
9Ramin Mehraban Azar (IRI) Azad University0:05:55
10Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:05:58
11Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
12Rasoul Barati IRN 19850919 Giant Asia Racing Team0:06:17
13Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:06:26
14Tonton Susanto (Ina) Azad University0:06:37
15Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:06:39
16Agung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:06:48
17Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:07:04
18Suryadi Dadi (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:07:07
19Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:08:07
20Ryan Hilmant Aruehaan (Ina) Dodol Picnic Garut0:08:36
21Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:09:15
22Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:09:40
23Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team0:09:55
24Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team0:09:59
25Baler Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike0:10:01
26Ari Pratama (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:10:42
27Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:11:36
28Yusrizal Usoff (Mas) Malaysian National Team0:12:29
29Haib Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:12:57
30Rastra Patria (Ina) Polygon Sweet Nice0:13:24
31Sherwin Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike0:13:50
32Warseno (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:14:08
33Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team
34Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney0:14:09
35Ady Akhmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:14:27
36Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:14:33
37Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:15:18
38Jimmy Pratana (Ina) Polygon Sweet Nice0:15:57
39Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:16:35
40Kisnanto Nugroho (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:17:24
41Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysian National Team
42Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:17:38
43Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
44Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:18:33
45Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team0:19:11
46Parno (Ina) Customs Cycling Club0:19:26
47Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University0:20:44
48Taufik Muhammad (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:21:12
49Dong Hyun Shin (Kor) KSPO0:21:14
50Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:21:37
51Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team0:22:08
52Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:22:16
53Edy Susanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:22:19
54Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team0:22:42
55Hassan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:22:59
56Vincent Ang (Sin) CCN Colossi0:23:51
57Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team0:24:15
58Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:25:09
59Craig Hutton (Aus) Bike Bug North Sydney0:26:40
60Brock Roberts (NZl) Bike Bug North Sydney0:27:00
61Fauzian Syah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:27:05
62Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike0:27:30
63Lex Nederlof (Ned) CCN Colossi0:27:32
64Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:28:15
65Daniel Asto (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike0:28:27
66Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:29:00
67Rachmadani (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:29:52
68Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club0:30:20
69Dong Hun Kim (Kor) KSPO0:30:21
70Rissin Rinaldy (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:30:36
71Bakdo Prilanji (Ina) United Bike Kencana Team0:33:22
72Beham Khalili Khoshroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:35:01
73Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:35:30
74Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi0:35:46
75Ho Jun Rong (Sin) OCBC0:36:49
76Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:37:32
77Junaidi Bin Hashim (Sin) OCBC0:38:01
78Andika Riyanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:39:32
79Kaswanto (Ina) Araya Indonesia0:41:15
80Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia0:43:21
81David Treacy (Mlt) Bike Bug North Sydney0:44:20
82Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:49:24
83Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:52:14
84Lemuel Lee (Sin) OCBC0:58:46
85Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta1:04:58
86Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta1:10:32
87Panca Suryo Noor (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team1:13:26
88Robert Hensley (GBr) CCN Colossi1:19:23

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sung Baek Park (Kor) KSPO8pts
2Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi7
3Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team7
4Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team5
5Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice5
6Sherwin Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike3
7Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team2
8Baler Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike2
9Daniel Asto (Phi) 7 Eleven Racing Team By Roadbike2
10Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia1
11Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club1
12Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team11pts
2Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team10
3Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team8
4Amir Zargari (IRI) Azad University3
5Farshid Salehan (IRI) Azad University2
6Sung Baek Park (Kor) KSPO2
7Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team1
8Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney1

Regional rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tonton Susanto (Ina) Azad University10:07:44
2Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:00:02
3Agung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:00:11
4Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:27
5Suryadi Dadi (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:00:30
6Ryan Hilmant Aruehaan (Ina) Dodol Picnic Garut0:01:59
7Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:02:38
8Ari Pratama (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:04:05
9Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:04:59
10Rastra Patria (Ina) Polygon Sweet Nice0:06:47
11Warseno (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:07:31
12Ady Akhmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:07:50
13Jimmy Pratana (Ina) Polygon Sweet Nice0:09:20
14Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:09:58
15Kisnanto Nugroho (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:10:47
16Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:11:01
17Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
18Parno (Ina) Customs Cycling Club0:12:49
19Taufik Muhammad (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:14:35
20Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:15:00
21Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:15:39
22Edy Susanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:15:42
23Hassan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:16:22
24Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:18:32
25Fauzian Syah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:20:28
26Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:21:38
27Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:22:23
28Rachmadani (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:23:15
29Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club0:23:43
30Rissin Rinaldy (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:23:59
31Bakdo Prilanji (Ina) United Bike Kencana Team0:26:45
32Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:28:53
33Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:30:55
34Andika Riyanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:32:55
35Kaswanto (Ina) Araya Indonesia0:34:38
36Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia0:36:44
37Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:42:47
38Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:45:37
39Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:58:21
40Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta1:03:55
41Panca Suryo Noor (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team1:06:49

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team29:31:21
2Azad University0:01:40
3Giant Asia Racing Team0:08:36
4Aisan Racing Team0:11:28
5Putra Perjuangan Bandung0:20:43
6Polygon Sweet Nice0:21:44
7Action Cycling Team0:24:23
8Customs Cycling Club0:24:47
97 Eleven Racing Team By Roadbike0:30:21
10Malaysian National Team0:36:57
11Kspo0:39:20
12Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:41:40
13Araya Indonesia0:49:36
14United Bike Kencana Team0:49:50
15Bike Bug North Sydney0:54:11
16Bintang Karanggan Cycling Club0:55:56
17Ccn Colossi1:14:26
18Kutai Kartanegara Cycling Team1:24:38
19Ocbc1:59:54

Indonesian teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Putra Perjuangan Bandung29:52:04
2Polygon Sweet Nice0:01:01
3Customs Cycling Club0:04:04
4Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:20:57
5Araya Indonesia0:28:53
6United Bike Kencana Team0:29:07
7Bintang Karanggan Cycling Club0:35:13
8Kutai Kartanegara Cycling Team1:03:55

Latest on Cyclingnews