Skip to main content

Zargari makes it an Azad shutout

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Amir Zargari (Irn) Azad University1:51:41
2Hossein Askari (Irn) Tabriz Petrochemical Team
3Farshad Salehan (Irn) Azad University
4Ghader Mizbani (Irn) Tabriz Petrochemical Team
5Mirsamad Pourseyedi (Irn) Tabriz Petrochemical Team0:00:21
6Tonton Susanto (Ina) Azad University
7Sherwin Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike0:00:31
8Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team
9Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
10Suryadi Dadi, (Ina) Putra Perjuangan Bandung
11Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
12Ramin Mehraban Azar (Irn) Azad University
13Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:46
14Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team
15Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
16Rastra Patria (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:48
17Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team0:00:50
18Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team
19David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team
20Rasoul Barati (Irl) Giant Asia Racing Team
21Baler Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike
22Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:01:04
23Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
24Agung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club
25Haib Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:01:07
26Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:09
27Brock Roberts (NZl) Bike Bug North Sydney0:01:11
28Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:01:14
29Daniel Asto (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike0:01:27
30Kisnanto Nugroho (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
31Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung
32Ady Akhmad Jukardi (Ina) DDP
33Warseno (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
34Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:01:30
35Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysian National Team
36Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team
37Mehdi Sohrabi (Irn) Tabriz Petrochemical Team
38Sung Baek Park (Kor) KSPO
39Hassan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Bandung
40Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team
41Ryan Hilmant Aruehaan (Ina) DDP
42Yusrizal Usoff (Mas) Malaysian National Team
43Ari Pratama (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:02:07
44Lex Nederlof (Ned) CCN Colossi
45Jimmy Pratana (Ina) Polygon Sweet Nice
46Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team
47Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney
48Vincent Ang (Sin) CCN Colossi0:02:14
49Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia
50Fauzian Syah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:02:17
51Parno (Ina) Customs Cycling Club
52Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
53Taufik Muhammad (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:02:27
54Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:02:38
55Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia
56Edy Susanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club
57Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:02:40
58Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team
59Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:02:50
60Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team0:03:01
61Dong Hyun Shin (Kor) KSPO0:03:04
62Craig Hutton (Aus) Bike Bug North Sydney0:03:38
63Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike
64Bakdo Prilanji (Ina) United Bike Kencana Team
65Beham Khalili Khoshroshahi (Irn) Tabriz Petrochemical Team0:03:46
66Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice
67David Treacy (Mlt) Bike Bug North Sydney0:03:56
68Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club0:04:19
69Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia0:04:21
70Dong Hun Kim (Kor) KSPO0:04:42
71Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:04:49
72Kaswanto, (Ina) Araya Indonesia
73Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi0:05:01
74Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:09:55
75Andika Riyanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:10:06
76Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:11:18
77Rachmadani (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:11:45
78Ji Min Jung (Kor) KSPO0:14:13
79Rissin Rinaldy (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:14:48
80Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
81Lemuel Lee (Sin) OCBC0:14:52
82Junaidi Bin Hashim (Sin) OCBC
83Adi Putra Bin Yusof (Sin) OCBC
84Ho Jun Rong (Sin) OCBC
85Abbas Saedi Tanha (Irn) Azad University0:15:05
86Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:15:39
87Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:16:01
88Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:17:00
89Robert Hensley (GBr) CCN Colossi0:26:00
90Panca Suryo Noor (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:27:17
DNFErwin Latief (Ina) KSB

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Azad University5:35:24
2Tabriz Petrochemical Team
3Giant Asia Racing Team0:01:31
4Aisan Racing Teaman Racing Team0:01:42
57 Eleven Racing Team By Roadbike0:02:27
6Polygon Sweet Nice0:02:40
7Action Cycling Teamion Cycling Team0:03:06
8Putra Perjuangan Bandung0:03:07
9Customs Cycling Club0:04:04
10Malaysian National Team0:04:09
11Pengprov Issi D.I. Pengprov Issi D.I. Yogyakartayakarta0:05:00
12Araraya Indonesia Indonesia0:05:45
13Bike Bug North Sydney0:06:35
14KSPO0:08:55
15CCN Colossi0:09:01
16United Bike Kencana Team0:13:58
17Bintang Karanggan Cycling Club0:15:13
18Kutai Kartanegara Cycling Team0:18:03
19OCBC0:44:15

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ghader Mizbani (Irn) Tabriz Petrochemical Team7:43:21
2Hossein Askari (Irn) Tabriz Petrochemical Team0:01:07
3Amir Zargari (Irn) Azad University0:01:38
4Farshad Salehan (Irn) Azad University0:02:04
5Sung Baek Park (Kor) KSPO0:04:41
6Mirsamad Pourseyedi (Irn) Tabriz Petrochemical Team0:04:46
7Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team0:05:12
8David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team0:05:31
9Ramin Mehraban Azar (Irn) Azad University0:05:55
10Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:05:58
11Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
12Rasoul Barati (Irl) Giant Asia Racing Team0:06:17
13Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:06:26
14Tonton Susanto (Ina) Azad University0:06:37
15Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:06:39
16Suryadi Dadi (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:07:07
17Agung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:07:54
18Mehdi Sohrabi (Irn) Tabriz Petrochemical Team0:08:07
19Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:08:23
20Ryan Hilmant Aruehaan (Ina) DDP0:08:36
21Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:09:15
22Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:09:40
23Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team0:09:59
24Baler Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike0:10:01
25Ari Pratama (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:10:42
26Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team0:11:10
27Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:11:36
28Yusrizal Usoff (Mas) Malaysian National Team0:12:29
29Haib Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:12:57
30Rastra Patria (Ina) Polygon Sweet Nice0:13:24
31Brock Roberts (NZl) Bike Bug North Sydney0:13:48
32Warseno (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:14:08
33Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team
34Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney0:14:09
35Ady Akhmad Jukardi (Ina) DDP0:14:27
36Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:14:33
37Sherwin Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike0:15:03
38Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:15:18
39Jimmy Pratana (Ina) Polygon Sweet Nice0:15:57
40Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:16:35
41Dong Hyun Shin (Kor) KSPO0:16:51
42Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysian National Team0:17:24
43Kisnanto Nugroho (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta
44Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:17:38
45Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:17:41
46Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:18:33
47Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team0:19:11
48Parno (Ina) Customs Cycling Club0:19:26
49Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team0:19:34
50Hassan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:19:51
51Daniel Asto (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike0:20:29
52Abbas Saedi Tanha (Irn) Azad University0:20:44
53Taufik Muhammad (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:21:12
54Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:21:37
55Vincent Ang (Sin) CCN Colossi0:21:53
56Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:21:57
57Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team0:22:08
58Edy Susanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:22:19
59Craig Hutton (Aus) Bike Bug North Sydney0:22:23
60Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:23:18
61Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team0:24:15
62Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:24:43
63Fauzian Syah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:25:12
64Rachmadani (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:25:35
65Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike0:25:39
66Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:25:54
67Andika Riyanto (Ina) Bintang Karanggan Cycling Club0:26:20
68Lex Nederlof (Ned) CCN Colossi0:27:32
69Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi0:27:42
70Dong Hun Kim (Kor) KSPO0:28:14
71Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:28:15
72Bakdo Prilanji (Ina) United Bike Kencana Team0:29:05
73Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia0:30:09
74Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club0:30:20
75Rissin Rinaldy (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:30:36
76Ji Min Jung (Kor) KSPO0:31:08
77Kaswanto, (Ina) Araya Indonesia0:33:11
78Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:33:15
79Ho Jun Rong (Sin) OCBC0:33:41
80Beham Khalili Khoshroshahi (Irn) Tabriz Petrochemical Team0:34:40
81David Treacy (Mlt) Bike Bug North Sydney0:34:43
82Junaidi Bin Hashim (Sin) OCBC0:34:51
83Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:41:20
84Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:47:57
85Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:51:46
86Adi Putra Bin Yusof (Sin) OCBC0:54:10
87Lemuel Lee (Sin) OCBC0:55:36
88Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi D.I. Yogyakarta1:06:15
89Panca Suryo Noor (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team1:09:09
90Robert Hensley (GBr) CCN Colossi1:15:06

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi7pts
2Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team7
3Sung Baek Park (Kor) KSPO5
4Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team5
5Sherwin Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike3
6Baler Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike2
7Daniel Asto (Phi) 7 Eleven Racing Team by Roadbike2
8Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia1
9Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team11pts
2Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team10
3Ghader Mizbani (Irn) Tabriz Petrochemical Team8
4Amir Zargari (Irn) Azad University3
5Farshad Salehan (Irn) Azad University2
6Sung Baek Park (Kor) KSPO2
7Hossein Askari (Irn) Tabriz Petrochemical Team1
8Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney1

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team22:38:03
2Azad University0:01:40
3Giant Asia Racing Team0:09:45
4Aisan Racing Team0:11:28
5Putra Perjuangan Bandung0:20:43
6Polygon Sweet Nice0:22:53
7Action Cycling Team0:24:23
8Customs Cycling Club0:25:53
97 Eleven Racing Team by Roadbike0:29:39
10KSPO0:32:50
11Malaysian National Team0:36:57
12Bike Bug North Sydney0:40:17
13Pengprov Issi D.I. Yogyakarta0:41:40
14United Bike Kencana Team0:43:42
15Araya Indonesia0:45:19
16Bintang Karanggan Cycling Club0:51:20
17CCN Colossi1:08:11
18Kutai Kartanegara Cycling Team1:14:11
19OCBC1:50:26

Latest on Cyclingnews