Skip to main content

Loddo leaps to victory ahead of Petacchi

Image 1 of 30

Loddo responds to Petacchi's sprint

Loddo responds to Petacchi's sprint (Image credit: Bettini Photo)
Image 2 of 30

Alberto Loddo (Androni-Giocatolli) wins the fifth and final stage

Alberto Loddo (Androni-Giocatolli) wins the fifth and final stage (Image credit: Bettini Photo)
Image 3 of 30

Lampre-Farnese Vini on the front of the peloton

Lampre-Farnese Vini on the front of the peloton (Image credit: Bettini Photo)
Image 4 of 30

Rapture for Androni-Giocattoli after Loddo's win

Rapture for Androni-Giocattoli after Loddo's win (Image credit: Bettini Photo)
Image 5 of 30

The peloton pass a wind farm on Sardegna

The peloton pass a wind farm on Sardegna (Image credit: Bettini Photo)
Image 6 of 30

The peloton stretches out on the journey to Cagliari

The peloton stretches out on the journey to Cagliari (Image credit: Bettini Photo)
Image 7 of 30

Lampre gives Liquigas a hand at the front

Lampre gives Liquigas a hand at the front (Image credit: Bettini Photo)
Image 8 of 30

Roman Kreuziger (Liquigas-Doimo)

Roman Kreuziger (Liquigas-Doimo) (Image credit: Bettini Photo)
Image 9 of 30

Put 'er there: Alberto Loddo (Androni-Giocattoli)

Put 'er there: Alberto Loddo (Androni-Giocattoli) (Image credit: Bettini Photo)
Image 10 of 30

Agony and ecstasy

Agony and ecstasy (Image credit: Bettini Photo)
Image 11 of 30

Roman Kreuziger (Liquigas-Doimo)

Roman Kreuziger (Liquigas-Doimo) (Image credit: Bettini Photo)
Image 12 of 30

The crowds at the podium presentation

The crowds at the podium presentation (Image credit: Bettini Photo)
Image 13 of 30

Alessandro Petacchi on the podium, he finished second to Alberto Loddo on the final stage

Alessandro Petacchi on the podium, he finished second to Alberto Loddo on the final stage (Image credit: Bettini Photo)
Image 14 of 30

The jersey wearers stand atop the podium

The jersey wearers stand atop the podium (Image credit: Bettini Photo)
Image 15 of 30

Overall winner Roman Kreuziger (Liquigas-Doimo)

Overall winner Roman Kreuziger (Liquigas-Doimo) (Image credit: Bettini Photo)
Image 16 of 30

Alberto Loddo (Androni-Giocatolli) wins the final stage

Alberto Loddo (Androni-Giocatolli) wins the final stage (Image credit: Bettini Photo)
Image 17 of 30

Loddo unleashes his sprint

Loddo unleashes his sprint (Image credit: Bettini Photo)
Image 18 of 30

Loddo edged out Petacchi in the end

Loddo edged out Petacchi in the end (Image credit: Bettini Photo)
Image 19 of 30

Alesandro Petacchi (Lampre) and Alberto Loddo (Androni-Giocatolli) go mano-a-mano

Alesandro Petacchi (Lampre) and Alberto Loddo (Androni-Giocatolli) go mano-a-mano (Image credit: Bettini Photo)
Image 20 of 30

Liquigas leads the peloton as they protect Kreuziger's lead

Liquigas leads the peloton as they protect Kreuziger's lead (Image credit: Bettini Photo)
Image 21 of 30

Beautiful scenery on Sardegna

Beautiful scenery on Sardegna (Image credit: Bettini Photo)
Image 22 of 30

Loddo pumps his fist as he crosses the line

Loddo pumps his fist as he crosses the line (Image credit: Bettini Photo)
Image 23 of 30

Alberto Loddo (Androni-Giocatolli)

Alberto Loddo (Androni-Giocatolli) (Image credit: Bettini Photo)
Image 24 of 30

A bandaged Alessandro Petacchi (Lampre) makes his way to the start

A bandaged Alessandro Petacchi (Lampre) makes his way to the start (Image credit: Bettini Photo)
Image 25 of 30

aniele Colli and a Ceramica Flaminia teammate

aniele Colli and a Ceramica Flaminia teammate (Image credit: Bettini Photo)
Image 26 of 30

Alberto Loddo enjoys some local tucker

Alberto Loddo enjoys some local tucker (Image credit: Bettini Photo)
Image 27 of 30

Androni-Giocatolli were to have a fantastic final day in Sardegna

Androni-Giocatolli were to have a fantastic final day in Sardegna (Image credit: Bettini Photo)
Image 28 of 30

The peloton heads for Cagliari

The peloton heads for Cagliari (Image credit: Bettini Photo)
Image 29 of 30

The Giro di Sardegna peloton

The Giro di Sardegna peloton (Image credit: Bettini Photo)
Image 30 of 30

The peloton climbs together on the final stage of the Giro di Sardegna

The peloton climbs together on the final stage of the Giro di Sardegna (Image credit: Bettini Photo)

Alberto Loddo (Androni-Giocattoli) rocketed to his third win of the year with victory in the fifth and final stage of the Giro di Sardegna on Saturday.

The Italian unleashed a powerful sprint to come past rival Alessandro Petacchi (Lampre-Farnese Vini) in the closing metres of the stage, while Oscar Gatto (ISD-Neri) finished the best of the rest in third.

The stage had been largely controlled by Liquigas-Doimo, who were determined to defend Roman Kreuziger's overall lead. The Italian squad's efforts were eventually rewarded with the desired result as the Czech held on to claim the general classification by two seconds over Chris Horner (RadioShack) and Thomas Voeckler (BBox Bouygues Telecom).

"It’s a team victory that shows how united we are in our ambition to be a protagonist at all races," said Kreuziger, whose win was his first overall title since last year's Tour de Romandie. "This will allow us to gain many more results during this season."

I wanted to know the reaction of my legs after all the hard work I'd been doing," he continued. "Apart from tiredness, I’m happy for my condition. Feelings got better day by day and now I feel ready to face Paris-Nice with ambition."

Directeur sportif Stefano Zanatta said the team's performance in Italy bodes well for Kreuziger and Nibali ahead of Tirreno-Adriatico and Paris-Nice. "The Giro di Sardegna was a useful test and both [Kreuziger and Nibali] did well here. They've worked to gain race rhythm and to refine the condition; I’m sure they can run as protagonists."
 

Full Results
1Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli3:24:51
2Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini
3Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri
4Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
5Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - Conad
6Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia
7Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia
8Henning Bommel (Ger) Germany
9Simone Campagnaro (Ita) Miche
10Aitor Perez Arrieta (Spa) Footon-Servetto
11Nicola d'Andrea (Ita) Meridiana Kamen Team
12Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
13Juraj Ugrinic (Cro) Meridiana Kamen Team
14Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
15Roberto Cesaro (Ita) Miche
16Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack
17Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic
18Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto
19Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo
20Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
21Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic
22Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
23Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
24Aurélien Passeron (Fra) Meridiana Kamen Team
25Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom
26Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic
27David Gutierrez (Spa) Footon-Servetto
28Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita - Conad
29Christopher Horner (USA) Team Radioshack
30Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
31Marcello Pavarin (Ita) Colnago - CSF Inox
32Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone
33Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
34Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
35Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Doimo
36Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
37Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo
38Markus Bauer (Ger) Germany
39Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team
40Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
41Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
42Freddy Bichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
43Markel Irizar Aranburu (Spa) Team Radioshack
44Giairo Ermeti (Ita) De Rosa - Stac Plastic
45Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
46Matteo Montaguti (Ita) De Rosa - Stac Plastic
47Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
48Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
49Oleg Berdos (Mda) De Rosa - Stac Plastic
50Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
51Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore & Vita - Conad
52Ivan Rovny (Rus) Team Radioshack
53Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
54Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia
55Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
56Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
57Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
58Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox
59Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
60Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
61Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Footon-Servetto
62Massimo Giunti (Ita) Androni Giocattoli
63Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia
64Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
65Robert Bartko (Ger) Germany
66Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri
67Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto
68Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri
69Salvatore Commesso (Ita) Meridiana Kamen Team
70Simon Clarke (Aus) ISD - Neri
71Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
72Stefan Schafer (Ger) Germany
73Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone
74Diego Caccia (Ita) ISD - Neri
75José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone
76Thomas Patrick Faiers (GBr) Footon-Servetto
77Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia
78Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
79Fortunato Baliani (Ita) Miche
80Jure Golcer (Slo) De Rosa - Stac Plastic
81Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli
82Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli
83Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
84Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
85Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
86Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
87Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
88Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
89Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone0:00:14
90Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini0:00:17
91Emanuele Vona (Ita) ISD - Neri0:00:20
92Egor Silin (Rus) Team Katusha
93Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox0:00:23
94Robert Bengsch (Ger) Germany
95Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
96Fausto Fognini (Ita) Amore & Vita - Conad
97Matthew Busche (USA) Team Radioshack
98Pasquale Muto (Ita) Miche
99Luigi Gitto (Ita) Miche
100Serhy Hrechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad0:00:28
101Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli0:00:30
102Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo0:00:42
103Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox
104Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
105Leonardo Scarselli (Ita) ISD - Neri
106Jakub Novak (Svk) Amore & Vita - Conad
107Michael Rasmussen (Den) Miche
108Giogrio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic
109Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
110Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini
111Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia
112Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia0:00:45
113Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
114Dimitriy Muravyev (Rus) Team Radioshack
115Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:01:47
116Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team0:03:28
117Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox0:04:07
NSKonstantin Volik (Uzb) Amore & Vita - Conad
NSJaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Conad

Points
1Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli10pts
2Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini8
3Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri6
4Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha5
5Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - Conad4
6Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia3
7Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia2
8Henning Bommel (Ger) Germany1

Teams
1Team Radioshack10:14:31
2Ceramica Flaminia0:00:02
3Meridiana Kamen Team
4Footon-Servetto
5Miche
6De Rosa - Stac Plastic
7Lampre - Farnese Vini
8Bbox Bouygues Telecom
9Team Katusha
10Colnago - Csf Inox
11Amore & Vita - Conad
12Liquigas-Doimo
13German National Team
14Androni Diquigiovanni
15Isd - Neri
16Acqua & Sapone

General Classification
1Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo22:08:06
2Christopher Horner (USA) Team Radioshack0:00:02
3Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom0:00:06
4Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack0:00:10
5Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic
6Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
7Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
8Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox0:00:13
9Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:00:17
10Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri0:00:23
11Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo0:00:25
12Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:00:26
13Ivan Rovny (Rus) Team Radioshack0:00:31
14Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone0:00:33
15Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:00:34
16Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
17Aitor Perez Arrieta (Spa) Footon-Servetto0:00:36
18Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
19Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia
20Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
21Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
22Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
23Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli0:00:51
24Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom0:00:53
25Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto0:01:09
26Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo0:01:16
27Massimo Giunti (Ita) Androni Giocattoli0:01:51
28Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
29Jure Golcer (Slo) De Rosa - Stac Plastic0:02:08
30Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Footon-Servetto0:02:30
31Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:02:41
32Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom0:02:50
33Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche0:03:03
34Simon Clarke (Aus) ISD - Neri0:03:16
35Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri0:03:29
36Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia0:04:32
37Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri0:05:16
38Dimitriy Muravyev (Rus) Team Radioshack0:05:44
39Fortunato Baliani (Ita) Miche0:06:06
40Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone0:06:11
41Michael Rasmussen (Den) Miche
42Serguei Klimov (Rus) Team Katusha0:07:54
43Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone0:09:36
44Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia0:10:02
45Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini0:12:23
46Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:12:25
47José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone0:12:51
48Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo0:14:03
49Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha0:15:19
50Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia
51Matteo Montaguti (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:15:24
52Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini0:15:32
53Pavel Brutt (Rus) Team Katusha0:16:09
54Oleg Berdos (Mda) De Rosa - Stac Plastic0:16:37
55Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo0:17:41
56Matthew Busche (USA) Team Radioshack0:18:07
57David Gutierrez (Spa) Footon-Servetto0:19:02
58Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia0:21:14
59Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone0:21:25
60Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo0:21:48
61Nicola d'Andrea (Ita) Meridiana Kamen Team0:22:03
62Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia0:23:20
63Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox0:23:47
64Markel Irizar Aranburu (Spa) Team Radioshack0:23:51
65Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore & Vita - Conad
66Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom0:24:21
67Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli0:25:19
68Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox0:25:36
69Fausto Fognini (Ita) Amore & Vita - Conad0:25:55
70Marcello Pavarin (Ita) Colnago - CSF Inox0:25:57
71Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini0:27:02
72Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini0:29:15
73Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom0:29:59
74Aurélien Passeron (Fra) Meridiana Kamen Team0:31:01
75Diego Caccia (Ita) ISD - Neri0:32:07
76Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox0:32:21
77Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox0:32:30
78Salvatore Commesso (Ita) Meridiana Kamen Team0:32:49
79Pasquale Muto (Ita) Miche0:33:08
80Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team0:33:54
81Emanuele Vona (Ita) ISD - Neri0:34:14
82Stefan Schafer (Ger) Germany0:34:57
83Henning Bommel (Ger) Germany0:35:00
84Freddy Bichot (Fra) BBox Bouygues Telecom0:35:05
85Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom0:35:06
86Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox0:35:55
87Egor Silin (Rus) Team Katusha0:35:56
88Jakub Novak (Svk) Amore & Vita - Conad0:35:59
89Robert Bengsch (Ger) Germany0:36:05
90Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini0:36:32
91Leonardo Scarselli (Ita) ISD - Neri0:38:32
92Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Doimo0:39:26
93Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo0:39:37
94Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia0:39:53
95Markus Bauer (Ger) Germany0:40:47
96Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri0:40:51
97Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli0:41:04
98Thomas Patrick Faiers (GBr) Footon-Servetto0:41:08
99Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team0:42:11
100Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli0:43:39
101Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli0:43:49
102Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - Conad0:43:59
103Giairo Ermeti (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:44:05
104Robert Bartko (Ger) Germany0:44:06
105Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:44:08
106Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita - Conad0:44:09
107Serhy Hrechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad0:44:27
108Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia0:44:28
109Luigi Gitto (Ita) Miche0:44:29
110Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone0:44:51
111Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone0:45:11
112Giogrio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic0:46:39
113Juraj Ugrinic (Cro) Meridiana Kamen Team0:47:19
114Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone0:48:01
115Simone Campagnaro (Ita) Miche0:49:31
116Roberto Cesaro (Ita) Miche0:49:33
117Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto0:49:51

Points Classification
1Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini18pts
2Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri14
3Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri14
4Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia11
5Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox11
6Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo10
7Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini10
8Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini10
9Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli10
10Christopher Horner (USA) Team Radioshack8
11Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic8
12Ivan Rovny (Rus) Team Radioshack8
13Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom6
14Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche6
15Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo6
16Massimo Giunti (Ita) Androni Giocattoli5
17Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone5
18Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha5
19Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli4
20Serguei Klimov (Rus) Team Katusha4
21Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - Conad4
22Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack3
23Matteo Montaguti (Ita) De Rosa - Stac Plastic3
24Aitor Perez Arrieta (Spa) Footon-Servetto2
25Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia2
26Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia2
27Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox1
28Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha1
29Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli1
30Henning Bommel (Ger) Germany1

Teams Classification
1Team Radioshack66:25:10
2De Rosa - Stac Plastic0:00:09
3Bbox Bouygues Telecom0:00:30
4Liquigas-Doimo0:00:59
5Androni Diquigiovanni0:02:00
6Team Katusha0:02:11
7Footon-Servetto0:03:23
8Lampre - Farnese Vini0:05:25
9Isd - Neri0:06:06
10Miche0:06:18
11Acqua & Sapone0:07:12
12Ceramica Flaminia0:07:32
13Colnago - Csf Inox0:10:02
14Amore & Vita - Conad1:01:08
15Meridiana Kamen Team1:16:20
16German National Team1:41:08

 

Latest on Cyclingnews