Skip to main content

UCI World Cup #6 - Kalmthout - Start list

Elite Men
1Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus
2Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
3Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Projob
4Kevin Pauwels (Bel) Telenet Fidea Cycling Team
5Bart Aernouts (Bel) Rabobank
6Erwin Vervecken (Bel) Baboco-Revor
7Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb-Projob
9Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea Cycling Team
10Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus
12Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
13Steve Chainel (Fra) Bouygues Telecom
14Laurent Colombatto (Fra) AC Besançon
15John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
17Nicolas Bazin (Fra) Us Domont Cyclisme
18Jérôme Chevallier (Fra) AC Besançon
19David Derepas (Fra) UVCA Troyes
22Zdenek Štybar (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team
23Radomír Šimunek Ml (Cze) BKCP - Power Plus
24Martin Zlámalík (Cze) Prodoli Racing Team
26Martin Bína (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor
27Kamil Ausbuher (Cze) Exe Jeans
28Ondrej Bambula (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor
30Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls AS MB
32Christian Heule (Swi) RendementhypoCycling Team
33Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower Mountainbike-Team
34Lukas Flückiger (Swi) Trek
35René Lang (Swi) Delta Elite Team/VC Bützberg
36Andreas Moser (Swi) Bürgis Cycling Team
37Yves Corminboeuf (Swi) Scott SRAM Le Marechal
38Gerben de Knegt (Ned) Rabobank
39Thijs Al (Ned) AA Drink - BeOne
40Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet EBH Elshof
41Eddy van IJzendoorn (Ned) AA Drink - BeOne
42Patrick Van Leeuwen (Ned) Het Snelle Wiel
43Wilant van Gils (Ned) Pro Cycling Team ZZPR.nl-Destil-Merida
44Ivar Hartogs (Ned) ZZPR.nl-Destil-Merida
47Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
48Marco Bianco (Ita) Italy
49Alessandro Gambino (Ita) Italy
50Luca Damiani (Ita) Italy
51Fabio Ursi (Ita) Italy
52Elia Silvestri (Ita) Italy
53Marco Ponta (Ita) Italy
54Marco Aurelio Fontana (Ita) Italy
55Ian Field (GBr) Hargroves Cycles/Trant/Next/GSI
56Jonathan Page (USA) Planet Bike
57James Driscoll (USA) Cannondale-Cyclocrossworld.com
59Brian Matter (USA) Gear Grinder
60Troy Wells (USA) Clif Bar
61Milan Barenyi (Svk)
62Robert Glajza (Svk)
63Martin Haring (Svk)
64Vaclav Metlicka (Svk) Team Král
65Pawel Szczepaniak (Pol) LKS Pom Strzelce Krajenskie
66Mariusz Gil (Pol) LKS Pom Strzelce Krajenskie
67Marek Cichosz (Pol) Legia 192
68Mike Garrigan (Can)
69Keiichi Tsujiura (Jpn) Japan
70Yu Takenouchi (Jpn) Japan
71Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Power Plus
73Christoph Pfingsten (Ger) KED Bianchi Berlin
74Marcel Meisen (Ger) Team Kuota - Indeland
75Christian Schneidawind (Ger)
76Joachim Parbo (Den) CCV Cyclo cross Team
77Peter Presslauer (Aut) Team Volksbank
78Gusty Bausch (Lux) LC Kayl
79Jean-Pierre Drucker (Lux) Continental Team Differdange
80Ariunbold Naranbat (Mgl)
81Boldbaatar Bold-Erdene (Mgl)
82Naran Khangarid (Mgl)
83Baasankhuu Myagmarsuren (Mgl)
84Sascha Weber (Ger) FC Rheinland-Pfalz Flonheim
85Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne

Elite Women
1Marianne Vos (Ned) DSB Bank Ladies Cycling-Team - VVHP
2Daphny van den Brand (Ned) ZZPR.nl-Destil-Merida
3Sanne van Paassen (Ned) ZZPR.nl-Destil-Merida
4Linda Van Rijen (Ned)
6Reza Hormes (Ned) Team ZZPR.nl-Destil-Merida
7Sophie De Boer (Ned)
8Arenda Grimberg (Ned) Team Ton Van Bemmelen Sports-Merida
9Rebecca Talen (Ned)
10Sabrina Stultiens (Ned)
11Katherine Compton (USA) Planet Bike
13Christine Vardaros (USA)
14Christel Ferrier-Bruneau (Fra)
15Caroline Mani (Fra) France
16Nadia Triquet-Claude (Fra) France
17Lucie Chainel-Lefevre (Fra) France
18Maureen Demaret Guichardot (Fra)
19Camille Darcel (Fra) VC Dinannais
20Helen Wyman (GBr) Kona-FSA
21Gabriella Day (GBr)
22Nikki Harris (GBr) AVB Cycling Team
23Eva Lechner (Ita) Gauss Rdz Ormu - Colnago
24Evelyn Staffler (Ita) Italy
25Veronica Alessio (Ita) Italy
28Vicki Thomas (Can) Ottawa Cross
29Joyce Vanderbeken (Bel) J&G Cycling Team
30Sanne Cant (Bel) A.D.S. Selle Italia Guerciotti
31Nancy Bober (Bel) Casa Verde Race Factory
32Nicolle De Bie-Leyten (Bel) AVB Cycling Team
33Veerle Ingels (Bel) AVB Cycling Team
35Karen Verhestraeten (Bel)
36Ellen Van Loy (Bel)
37Katrien Thijs (Bel) Edegem Bicycle Club V.Z.W.
39Hanka Kupfernagel (Ger) Itera-Stevens
40Elisabeth Brandau (Ger)
42Susanne Juranek (Ger) RSC Oldenburg v. 196
43Martina Zwick (Ger)
44Ayako Toyooka (Jpn)
45Elke Riedl (Aut) Team Vorarlberg Corratec
46Pavla Havlikova (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec
48Martina Mikulaskova (Cze)
49Zuzana Pirzkallova (Cze)
50Nikoline Hansen (Den)
51Zuzana Vojtasova (Svk)
52Suzie Godart (Lux) CCI Differdange
53Daniela Bresciani (Ita) Team Colnago Cap Arreghini
54Nicoletta Bresciani (Ita) Team Colnago Cap Arreghini
55Amy Dombroski (USA) Primus Mootry-Schlamm
56Jasmin Achermann (Swi) Fischer-BMC