Skip to main content

Dalby startlists

Startlists

Elite / Under 23* men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Julien Absalon (Fra) Orbea
2José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team
3Burry Stander (RSA) Specialized Factory Racing
4Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team
5Nino Schurter (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
6Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team
7Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing
8Geoff Kabush (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain
10Roel Paulissen (Bel) Cannondale Factory Racing
11Christoph Sauser (Swi) Specialized Factory Racing
12Alexis Vuillermoz* (Fra) Lapierre International
13Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team
14Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
15Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing
16Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi
17Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International
18Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea
20Mathias Flückiger* (Swi) Trek World Racing
21Florian Vogel (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
22Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing
23Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Giant Italia Team
24Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea
25Carlos Coloma Nicolas (Spa) MSC Bikes
26Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing
28Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team
29Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher
30Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team
31Jaroslav Kulhavy (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team
32Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team
33Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team
34Oliver Beckingsale (GBr) Giant Factory Team
35Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing
36Jan Skarnitzl (Cze)
37Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team
38Guillaume Vinit (Fra) BH-Suntour
39Liam Killeen (GBr) British National Team
40Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour
41Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling
44Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team
45Derek Zandstra (Can) Canadian National Team
46Marc Colom (Fra)
47Martin Fanger* (Swi) Giant Swiss Team
48Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher
49Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Team New Cycling
50Bas Peters (Ned) Team Merida Combee
51Fabian Giger (Swi) Rabobank-Giant Offroad Team
52Robert Mennen (Ger)
53Lukas Kaufmann (Swi) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
54Daniel Mcconnell (Aus) Torq Performance Nutrition
55Giuseppe Lamastra (Ita) Hard Rock FRW A.S.D.
56Fabien Canal* (Fra) Keops ITWO
57Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.
58Marek Konwa* (Pol) Elettroveneta-Corratec
59Bjorn Brems (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
60Marek Galinski (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
61Thomas Litscher* (Swi) M.I.G. Team
62Henrique Avancini* (Bra) ISD Cycling Team
63Henk Jaap Moorlag* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
64Cristian Cominelli* (Ita) TX Active Bianchi
65Sebastien Carabin* (Bel) Lingier-Versluys Team
66Piotr Brzozka* (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
67Irjan Luttenberg* (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
68Paul Van Der Ploeg* (Aus) Felt Oetztal X-Bionic Team
69David Fletcher* (GBr) British National Team
70Niels Wubben* (Ned) Team Merida Combee
71Jelmer Pietersma (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
72Kohei Yamamoto (Jpn)
73Andrew Watson (Can) Canadian National Team
74Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team
75Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team
76Max Plaxton (Can) Canadian National Team
77Anders Hovdenes (Nor) Team United Bakeries, Hoydahl MTB Racing Team
78Lachlan Norris (Aus)
79Raphael Gagne (Can) Canadian National Team
80Tony Longo (Ita)
81Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team
82Michael Broderick (USA) Kenda / Seven / No Tubes
83Nicola Rohrbach (Swi)
84Matthew Hadley (Can)
85François Bailly Maitre (Fra) Scott Les Saisies
86Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team
87Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team
88Johnny Cattaneo (Ita)
89Jiri Hudecek (Cze)
90Yader Zoli (Ita) Surfing Shop
91Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team
92Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team
93Jimmy Tielens (Bel) Team Saeco
94Robert Gehbauer (Aut)
95Lee Williams (GBr)
96Andrew Blair (Aus) Torq Performance Nutrition
97Kevin Van Hoovels (Bel) Lingier-Versluys Team
98Mattias Wengelin* (Swe) Team Firebike-Droessiger
99Torsten Marx (Ger)
100Pascal Meyer* (Swi) M.I.G. Team
101Markus Bauer* (Ger) German National Team
102Simon Scheiber* (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team
103Patrik Gallati* (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
104Tiago Jorge Oliveira Ferreira* (Por)
105Marco Minnaard* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
106Magnus Darvell (Swe)
107Kristian Hynek (Cze) S&H Superior MTB Team
108Ryan Sherlock (Irl)
109Silvio Bundi (Swi)
110Julien Fillion (Can)
111Pascal Hossay (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
112Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc) GT Brondello Team
113Rene Tann (Ger) German National Team
114Adrian Brzozka (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
115Sebastian Szraucner (Ger)
116Nicolas Jeantet* (Ita) ISD Cycling Team
117Balz Weber (Swi)
118Klaus Nielsen (Den)
119Laurent Mineur* (Bel)
120Tim Wynants (Bel) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
121Alessandro Gambino (Ita) GT Brondello Team
122Cameron Jette (Can)
123Peter Glassford (Can)
124Kornel Osicki* (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
125Manfred Reis* (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team
126Marcel Fleschhut* (Ger) German National Team
127Alexander Gehbauer* (Aut)
128Andrea Tiberi (Ita) Surfing Shop
129Paul Oldham (GBr)
130Martino Fruet (Ita)
131Cody Canning* (Can) Canadian National Team
132Troy Wells (USA)
133Dries Govaerts* (Bel) Team Saeco
134Frank Beemer (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
135Freddy Betremieux* (Fra)
136Nick Both (Aus)
137Patxi Cia Apezteguia (Spa) MSC Bikes
138Christopher Maletz (Ger)
139Dave Henderson (GBr)
140Jérémy Huguenin* (Swi) Giant Swiss Team
141Severin Disch* (Swi) Giant Swiss Team
142Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher
143Erik Groen* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
144Matej Nepustil* (Cze) Merida Biking Team
145Mykhaylo Batsutsa* (Ukr) ISD Cycling Team
146Tim Lemmers* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
147Andy Eyring* (Ger) German National Team
148Jonas De Backer* (Bel) Team Saeco
149Felix Euteneuer* (Ger) German National Team
150Jelmer Jubbega* (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
151Rob Vangenechten* (Bel) Team Saeco
152Anthony O'boyle (GBr) Torq Performance Nutrition
153Richard Felle (Irl)
154Fabian Strecker* (Ger) German National Team
155Wolfgang Krenn (Aut) Muskelkater Genesis Team
156Mattias Nilsson* (Swe)
157John Whittington* (GBr)
158Marco Arnold* (Swi) Giant Swiss Team
159Sebastian Batchelor* (GBr) Infotre - Leecougan
160Tim Dunford (GBr) Torq Performance Nutrition
161Amaury Gernez Aurenge* (Fra) Keops ITWO
162Marco Schätzing (Ger) Team Firebike-Droessiger
163Chris Andrews (GBr)
164Ben Thomas* (GBr) Torq Performance Nutrition
165Pierre Lebreton (Fra) BH-Suntour
166Zachary Hughes* (Can) Canadian National Team
167Diego Rosa* (Ita) Giant Italia Team
168Joris Massaer (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
169Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta-Corratec
170Allan Clark (GBr)
171Jakub Magnusek* (Cze) S&H Superior MTB Team
172Benjamin Buchi* (Swi)
173Daniel Eymann* (Swi) Thoemus Racing Team
174Thomas Lapeyrie* (Fra) Scott Les Saisies
175Umbert Almenara Verges* (Spa) MSC Bikes
176Ondrej Cink* (Cze) Merida Biking Team
177Konny Looser* (Swi) Swiss National Team
178Travis Frisby* (Aus) Australian National Team
179Matthias Stirnemann* (Swi) Swiss National Team
180Robin Roelofs* (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team
181Ricardo Paulo Reis Marinheiro* (Por) TX Active Bianchi
182Florian Thie* (Swi) Swiss National Team

Elite / Under 23* women cross country
#Rider Name (Country) Team
1Elisabeth Osl (Aut) Central Pro Team
2Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing
3Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team
4Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team
5Margarita Fullana Riera (Spa) Massi Team
6Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain
7Katrin Leumann (Swi)
8Anna Szafraniec (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
10Mary Mcconneloug (USA)
11Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol
12Cécile Ravanel (Fra) Lapierre International
13Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher
15Georgia Gould (USA) Luna Pro Team
16Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice
17Petra Henzi (Swi) Fischer-BMC
18Emily Batty* (Can) Trek World Racing
19Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol
20Rowena Fry (Aus)
22Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X-Bionic Team
23Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher
24Chengyuan Ren (Chn) Chinese National Team
25Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team
26Laura Metzler (Fra) BH-Suntour
27Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.ch Scott
28Caroline Mani (Fra) BH-Suntour
29Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee
30Janka Stevkova (Svk)
31Julie Bresset* (Fra) BH-Suntour
32Anna Villar Argente (Spa)
33Hanna Klein (Ger) German National Team
34Amanda Sin (Can) Canadian National Team
35Kate Potter (Aus)
36Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X-Bionic Team
38Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team
39Helene Marcouyre (Fra) BH-Suntour
40Anja Gradl (Ger) Central Pro Team
41Alexandra Engen* (Swe)
42Barbara Benko* (Hun)
43Annie Last* (GBr) British National Team
44Tanja Zakelj* (Slo) MBK Orbea
45Vivienne Meyer* (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol
46Vera Andreeva* (Rus) Russian National Team
47Fanny Bourdon* (Fra) Fanny Bourdon
48Paula Gorycka* (Pol) CCC Polkowice
49Kathrin Stirnemann* (Swi)
50Lily Matthews* (GBr) British National Team
51Suzanne Clarke (GBr) British National Team
52Annika Langvad (Den)
53Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice
54Tereza Hurikova (Cze) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
55Githa Michiels (Bel) Team Saeco
56Mical Dyck (Can)
57Nicola Leary (NZl)
58Esther Süss (Swi)
59Ivonne Kraft (Ger)
60Katherine O'shea (Aus) Torq Performance Nutrition
61Sarah Koba (Swi) Giant Swiss Team
62Sandra Santanyes Murillo (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
63Maria Osl (Aut) Fischer-BMC
64Rie Katayama (Jpn)
65Elisabeth Brandau (Ger)
66Monique Zeldenrust (Ned) Giant Swiss Team
67Asa Maria Erlandsson (Swe)
68Melanie Spath (Ger)
69Sandra Walter (Can) Canadian National Team
70Karine Travaillaud (Can)
71Joana Barbosa* (Por)
72Kristien Nelen (Bel) VZW Goeman Scott Cycling Team
73Stephanie Wiedner (Aut)
74Inbar Ronen (Isr)
75Oksana Rybakova (Rus) Russian National Team
76Virginie Pointet* (Swi) Bikepark.ch Scott
77Joanna Wall (Aus) Torq Performance Nutrition
78Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team
79Nicoletta De Jager (Ned)
80Maaike Polspoel* (Bel) Belgian National Team
81Silke Schmidt (Ger)
82Elliot Caitlin (Irl)
83Cindy Montambault (Can)
84Alla Boyko* (Ukr) ISD Cycling Team
85Karin Groen (Ned)
86Ying Liu (Chn) Chinese National Team
87Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team
88Eszter Erdelyi (Hun)
89Tatjana Dold (Ger)
90Coralie Redelsperger (Fra)
91Monique Pua Sawicki (USA)
92Nadine Rieder* (Ger) German National Team
93Corina Gantenbein (Swi) Fischer-BMC
94Catherine Vipond (Can)
95Anna Oberparleiter* (Ita) Hard Rock FRW A.S.D.
96Melanie Palframan* (RSA)
97Jennifer Sagesser* (Swi) Thoemus Racing Team
98Kseniya Kirillova* (Rus) Russian National Team
99Anne Terpstra* (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team
100Rosara Joseph (NZl)
101Melanie Alexander (GBr)
102Lee Craigie (GBr)
103Morven Brown* (GBr)
104Maddie Horton (GBr)
105Lesley Ingram (GBr)
106Kiona Harbers (Ned)
107Nina Homovec (Slo) MBK Orbea
108Mirre Stallen (Ned) Dutch National Team
109Maxine Filby (GBr)
110Jessica Roberts* (GBr)
111Anna Buick* (GBr)
112Caitlin De Wet* (RSA) South African National Team
113Rozanne Slik* (Ned) Team Merida Combee

Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team
2Fabian Paumann (Swi) Swiss National Team
3Tobias Spescha (Swi) Swiss National Team
4Bart De Vocht (Bel) Belgian National Team
5Pieter Geluykens (Bel) Belgian National Team
6Fabrice Mels (Bel) Belgian National Team
7Jens Schuermans (Bel) Belgian National Team
8Mitchell Codner (Aus) Australian National Team
9Grant Ferguson (GBr) British National Team
10Kenta Gallagher (GBr) British National Team
11Luke Gray (GBr) British National Team
12Steven James (GBr) British National Team
13Michiel Van Der Heijden (Ned) Dutch National Team
14Jonas Pedersen (Den) Danish National Team
15Ole Hem (Nor) Norwegian National Team
16Milan Dolezal (Cze) Czech National Team
17Jiri Ostadal (Cze) Czech National Team
18Jeff Luyten (Bel) Belgian National Team
19Jens Vandekinderen (Bel) Belgian National Team
20Thibault Poussin (Fra) French National Team
21Maxime Salmon (Fra) French National Team
22Bryan Allemann (Swi) Swiss National Team
23Francisco Javier Abad Carbonell (Spa) Spanish National Team
24Marc Schärli (Swi) Swiss National Team
25Thijs Zuurbier (Ned) Dutch National Team
26Emilien Viennet (Fra) French National Team
27Denny Lupato (Ita) Italian National Team

Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team
102Michelle Vollenweider (Swi) Swiss National Team
103Elise Marchal (Bel) Belgian National Team
104Laura Munizaga (Chi) Chilean National Team
105Katy Winton (GBr) British National Team
106Lisa Mitterbauer (Aut) Austrian National Team
107Julie Berteaux (Fra) French National Team
108Cecile Delaire (Fra) French National Team
109Miranda Agusti Sanchez (Spa) Spanish National Team